PALUBA
April 20, 2024, 09:20:21 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 ... 112   Go Down
  Print  
Author Topic: Sećanje na agresiju NATO pakta 1999. godine  (Read 523373 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #360 on: September 21, 2013, 01:48:56 pm »

Sta su hteli da postignu? Verovatno samo da pokazu kako im se moze.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #361 on: September 21, 2013, 07:57:21 pm »

Сећам се тог моста. Вероватно су разлози вишекратног бомбардовања ти што је инжињерија поправила мост. Друго, тај мост није био брањен па су га пилоти бирали као резервни циљ. Пилот се врати у базу и каже да због тога и тога (каже нешто као оправдање) није могао да гађа циљ број 1, па је гађао резервни циљ. Тако себе није излагао већем ризику, а испунио бонус за ратни додатак.
Logged
treci puk
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 254


« Reply #362 on: September 21, 2013, 08:15:38 pm »

Kad smo vec kod mostova, postoji jedna zanimljivost. Most ispred Bele Palanke kada idete iz pravca Pirota je gadjan najmanje 4 puta, a pritom ni jednom nije pogodjen. Mozda je polozaj mosta, u useku, uticao na to.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 483


« Reply #363 on: September 22, 2013, 11:53:58 am »


А иначе, географски услови терена веома утичу на могућност дејстава из ваздуха на неки објекат, толико да је некад дејство скоро немогуће.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #364 on: September 29, 2013, 07:24:06 pm »


Pošto se veći deo postova.na ovoj i predhodnoj strani,može skraćeno nazvati pokušajem racionalnog objašnjenja neracionalnog postupanja,evo još dve fotke koje to potkrepljuju.Normalno da treba znati da je Novi Sad bio opozicioni grad,u to vreme,a da je i veoma daleko od Kosova i Metohije.
Imam i fotke starog mosta pa ako ih pronađem postavit ću ih.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Most Slobode manja.jpg (140.95 KB, 942x717 - viewed 75 times.)

* Most Slobode af r manja.jpg (159.5 KB, 782x1109 - viewed 85 times.)
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #365 on: October 01, 2013, 02:17:19 pm »

Razlog rusenja mostova u N.Sadu je osim dejstava specijalnog rata i taj sto se vrsila priprema eventualne kopnene intervencije.Koja je upravo trebala da zapocne po jednom od  njih tako sto bi bili udareni sa severa tenkovima iz Madjarske.

O kakvoj pripadnosti opoziciji govoris.U Beogradu je na vlasti ta opozicija vladala mnogo dugo pre nego u N.Sadu pa je valjda zbog toga vise trebalo da biju po Beogradu?Huh?Huh???

A i politici ovde nema mesta.
Logged
treci puk
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 254


« Reply #366 on: October 01, 2013, 02:56:08 pm »

oficiru, glavnina NATO snaga je bila u Makedoniji i Albaniji, pa se tako i eventualni kopneni napad ocekivao sa juga. To potvrdjuje i raspored OMJ VJ. Mozda bi u nekoj kasnijoj fazi eventualnog napada doslo i do prodora sa severa, ali mi to ne mozemo znati. A mostove su rusili, kao i sve ostalo, da bi ostvarili svoje zacrtane ciljeve.
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 135



« Reply #367 on: October 01, 2013, 03:55:42 pm »

Које циљеве? У питању је само ирационалност и сујета моћника. Јер на основу претпостављених циљева, једноставно речено, они ни у стратегијском ни у тактичком смислу нису постигли ништа. Историја не памти да је неко добио рат из ваздуха, бомбардујући (углавном) цивилне објекте. Ко може да зна какве све планове нису (јесу) правили генералштабни официри САД и НАТО земаља. Наша војска је свој део посла обавила часно, морално и у сваком погледу успешно, с минималним губицима. Више од овог, није ни могла, није имала шансу да покаже. Шта је после било... то је политика, а ја о политици не волим ни да читам, ни да гледам, ни да слушам било шта.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #368 on: October 01, 2013, 05:42:11 pm »

Da ponovim ono što sam napisao na više mesta na ovom forumu.

Kopneni napad pre početka bombardovanja nije ni bio planiran. NATO je očekivao da će posle par dana bombardovanja Srbija pasti i da će potom ući sa snagma na Kosmet, odnosno obezbediti ono što se želelo Rambujeoom. Kako to nije dalo rezultate bombardovanje se proširilo i na civilne ciljeve, ali Srbija i njena vojska nisu popustili. Kako se radilo o pitanju "biti ili ne biti" za NATO savez, morala se pripremiti, osim pojačavanja bombardovanja i kopnena invazija. Napad sa juga (Albanija i Makedonija) je ocenjen kao težak i opasan jer je tu bila najveća koncentracija naših snaga. Osim toga konfiguracija terena kanališe dejstva napadača i bitno mu otežava napad. Treba imati na umu i vrlo nepovoljan stav javnog mnjenja u Makedoniji. Nametnula se opcija napada sa severa. Zaključak je bio da se kopneni napad, ako je potreban jedino, može uspešno sprovesti dejstvom glavnih snaga sa severa. Problem je bio privoleti saveznike za akciju (da daju jedinice i logistiku) i dobiti saglasnost naših suseda za dejstvo preko njihove teritorije. Osim toga trebalo je pripremiti i trupe. Do momenta sklapanja mira (početak juna) nije bio detaljno razrađen plan napada, ali je načelno procenjeno da bi se do avgusta mogle prikupiti snage. Takođe svi susedi su dali saglasnost za prelazak trupa NATO preko njihove teritorije (a svi su bili ili članice NATO pa se to nije moglo izbeći, ili kandidati za NATO, pa takođe to nisu mogli izbeći), ali su skoro svi odbili da učestvuju sa svojim kopnenim snagama u napadu, a posebno ne u eventualnoj okupaciji Srbije.



Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #369 on: October 01, 2013, 07:22:08 pm »

Razlog rusenja mostova u N.Sadu je osim dejstava specijalnog rata i taj sto se vrsila priprema eventualne kopnene intervencije.Koja je upravo trebala da zapocne po jednom od  njih tako sto bi bili udareni sa severa tenkovima iz Madjarske.

O kakvoj pripadnosti opoziciji govoris.U Beogradu je na vlasti ta opozicija vladala mnogo dugo pre nego u N.Sadu pa je valjda zbog toga vise trebalo da biju po Beogradu?Huh?Huh???

A i politici ovde nema mesta.

Poštovani @oficiru neaktivne rezerve,
zaista sam iznenađen ovim Vašim postom.Gde nađoste da bi ja želeo da Beograd bude više bombardovan.I Beograd je po meni veoma udaljen od Kosova i Metohije.
@treći puk i @Jason su Vam lepo objasnili osnovu šta sam ja hteo da kažem.Pa zar bilo koji rat nije iracionalan.Ovde se u predhodnim postovima radilo o rušenju mostova.Ja nisam stručnjak za taktiku KOVa ali sam bio rezervni starešina.Znam da je prva odbrambena linija bila sa druge strane (Petrovaradinske) Dunava.Znam da je postojao plan o prevozu ljudi preko Dunava što verovatno znači da bi mi sami u određenom trenutku rušili mostove,baš da nebi omogućili prelaz eventualnom napadaču.Baš zato ne vidim logiku rušenja mostova jer bi oni baš njima trebali,A mislim i da su sigurno i oni za sve ovo znali.
Što se tiče opozicije u Novom Sadu u to vreme,sa vojničkog a ne političkog stanovišta,nađite mi racionalno objašnjenje da bombarduješ ljude koji su protivnici vlasti koju napadaš,sem ako hoćeš da ih gurneš na njegovu stranu,što je se u stvarnosti i dogodilo.Bombardovanje je ustvari učvrstilo vlast.
Što se tiče politike tu ste reč Vi ubacili i tu se s Vama slažem da tome nije ovde mesto.
Pozdrav!
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 135



« Reply #370 on: October 02, 2013, 02:08:25 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Џејми Шеј, елоквентни пи ар  НАТО пакта у време бомбардовања СРЈ 1999. године, постао је познат због употребе еуфемизма колатерална штета, али и по другим non-sensus изјавама. На пример:
Поводом напада НАТО авијације на колону албанских избеглица на путу Ђаковица-Дечани, 14. априла 1999. године, којом приликом је убијено 70 а рањено 35 цивила:
-Пилот је хтео да казни српске полицајце који су палили куће избеглица да се они не би вратили у њих.
Када је 21. априла порушена резиденција Председника СРЈ у Ужичкој 15:
-Био је то напад на зграду, а не на Председника лично...         
Последња изјава требала је да јавности на Западу, по ко зна који пут,  да на знање како политички циљ који је НАТО поставио, није  рушење легитимне власти у Србији и успостављање недићевског режима, већ увођење демократије, заштита грађанских права, спречавање хуманитарне катастрофе на КиМ итд...     
Није ми познато колико је  (цивилизовани) свет веровао ноторним лажима   портпарола Џејми Шеја-а, и да ли их је сам припремао, али сам убеђен да су људи од струке, професионални новинари и ини честити пропагатори сматрали  да овакве информације нису достојне ничег другог сем презира и поруге.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]                  



* pi ar.jpg (59.77 KB, 179x268 - viewed 288 times.)

* democracy.jpg (69.5 KB, 500x417 - viewed 76 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 483


« Reply #371 on: October 02, 2013, 02:13:37 pm »


Jamie Shame! Kumbor ... seckati, sec, sec. !
Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #372 on: October 02, 2013, 02:26:58 pm »

Pored zadovoljstva sečenja................

Ova kreatura skoro idealno opisuje nečiji stepen inteligencije.

Bilo je i drugih sa sličnim izjavama ali (tačka 11).
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 176


« Reply #373 on: October 02, 2013, 03:01:48 pm »

Drustvo,

kada bi barem malo probali raditi u zapadnim korporacijama bilo bi Vam jasno ponasanje doticnog PR (sto ne znaci da se i pojedinac slaze sa takvim ponasanjem ili ga opravdava). Dok se mi zamlacujemo kruhom i igrama, oni skidaju profit, upravo takvi isti kao PR JS, a van svijeta se ne moze.
Jednostavno, treba proci jos nekoliko desetljeca da se naucimo nositi s takvim stvarima, rijec je o stanju uma pojedinca i grupa.

Vjerujte mi, mi njima izgledamo smijesno, nepragmaticno,.. O istini, drugom prilikom,..
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #374 on: October 04, 2013, 08:13:24 am »

Da ponovim ono što sam napisao na više mesta na ovom forumu.

Kopneni napad pre početka bombardovanja nije ni bio planiran. NATO je očekivao da će posle par dana bombardovanja Srbija pasti i da će potom ući sa snagma na Kosmet, odnosno obezbediti ono što se želelo Rambujeoom. Kako to nije dalo rezultate bombardovanje se proširilo i na civilne ciljeve, ali Srbija i njena vojska nisu popustili. Kako se radilo o pitanju "biti ili ne biti" za NATO savez, morala se pripremiti, osim pojačavanja bombardovanja i kopnena invazija. Napad sa juga (Albanija i Makedonija) je ocenjen kao težak i opasan jer je tu bila najveća koncentracija naših snaga. Osim toga konfiguracija terena kanališe dejstva napadača i bitno mu otežava napad. Treba imati na umu i vrlo nepovoljan stav javnog mnjenja u Makedoniji. Nametnula se opcija napada sa severa. Zaključak je bio da se kopneni napad, ako je potreban jedino, može uspešno sprovesti dejstvom glavnih snaga sa severa. Problem je bio privoleti saveznike za akciju (da daju jedinice i logistiku) i dobiti saglasnost naših suseda za dejstvo preko njihove teritorije. Osim toga trebalo je pripremiti i trupe. Do momenta sklapanja mira (početak juna) nije bio detaljno razrađen plan napada, ali je načelno procenjeno da bi se do avgusta mogle prikupiti snage. Takođe svi susedi su dali saglasnost za prelazak trupa NATO preko njihove teritorije (a svi su bili ili članice NATO pa se to nije moglo izbeći, ili kandidati za NATO, pa takođe to nisu mogli izbeći), ali su skoro svi odbili da učestvuju sa svojim kopnenim snagama u napadu, a posebno ne u eventualnoj okupaciji Srbije.





Hvala na ovome.
Logged
Pages:  1 ... 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 ... 112   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 24 queries.