PALUBA
April 24, 2024, 03:21:08 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 ... 112   Go Down
  Print  
Author Topic: Sećanje na agresiju NATO pakta 1999. godine  (Read 524203 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #375 on: October 04, 2013, 08:24:31 am »


"Normalno da treba znati da je Novi Sad bio opozicioni grad,u to vreme,a da je i veoma daleko od Kosova i Metohije."


Zbog ovoga sam ja apelovao zbog  politike.I kako bi drugačije ovo trebalo da shvatim?
Sve najveće gradske sredine su u odnosu na savezni i republički nivo vlasti bili opozicija aktuelnom režimu, skoro deceniju pre agresije. Pa upravo stoga ne shvatam po čemu je jedan grad bio više opozicijski i više stradao od drugih.
A što se taktike tiče kad se isključi razlog vođenja specijalnog rata (izazivanje gneva kod civila prema režimu i otežano snabdevanje i saobraćaj u gradu uz potpirivanje straha i panike) razlog rušenja mostova je strategijski jer je trebalo u slučaju kopnene intervencije sa severa sprečiti prebacivanje glavnine tenkovskih i oklopno-mehanizovanih jedinica VJ u Vojvodinu.Padom Vojvodine pao bi i Beograd što je bio glavni cilj neprijatelja.
Kao  u Aprilu 1941 umarširati tenkovima ispred narodne skupštine.
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 136



« Reply #376 on: October 04, 2013, 09:36:39 am »

Један запис о мостовима нобеловца Иве Андрића:
Од свега што човек у животном нагону подиже и гради, ништа није боље и вредније од мостова. Они су свачији и према сваком једнаки, корисни, подигнути увек смислено, на месту на ком се укршта највећи број људских потрба, истрајнији су од других грађевина и не служе ничем што је зло.
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 136



« Reply #377 on: October 04, 2013, 09:40:30 am »

Pored zadovoljstva sečenja................

Ova kreatura skoro idealno opisuje nečiji stepen inteligencije.

Bilo je i drugih sa sličnim izjavama ali (tačka 11).
Стаљин се у прво време, на почетку Отаџбинског рата, устезао да Немце оквалификује правим именом (тачка 11), све док није видео о чему се ради, па је тек онда дао налог  да у Правди Иља Еренбург напише чувени чланак. Руски војници су ово парче папира носили као потсетник, све до Берлина.
Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #378 on: October 04, 2013, 09:50:05 am »

Nisam pročitao taj članak, ali se kroz maglu sećam da sam negde o tome čitao, čuo ili video nešto slično tome u filmu, zaintrigiran sam.

Bio bih zahvalan da vidim taj članak, ako može na PP ili nekako, HVALA unapred.

Prevaspitavanje nemica majki- više rase je verovatno bio deo tog članka, možda sitnim slovima ili u fus noti.

Ispostavilo se da je kratko pamćenje realna kategorija.

Otac mi je pričao (kada sam bio klinac) o pranju ulica posle "defilea" više rase u Moskvi  Cheesy Cheesy Cheesy

Zaista, tražio sam taj snimak ili slike ali nisam uspeo ništa da nađem, ako neko ima, hvala.

I samo da zaključim ovo svoje pisanje jednom otrcanom floskulom " Mi kao narod ništa nismo naučili u poslednjih stotinak godina iz onoga što nam se dešavalo, a oni koji nas vode dobro zarađuju na tom zanatu"

Pozdrav, Boris.

Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #379 on: October 20, 2013, 07:24:53 pm »

Još fotki mosta Slobode.Ovaj put sa automobilima zaostalim na njemu,da nam @ONR"razjasni" šta su ti ljudi mislili.Pošto su ova dva mosta srušena na samom početku aprila,a Žeželjev su pokušavali takođe odmah ali se on držao do kraja aprila.Neka pokuša uključiti i vrijeme u svoju kontemplaciju o napadu sa sjevera i da još jednom pročita @Džumbino objašnjenje.Inače,ja mislim da treba voditi računa o topicu i trenutnoj temi a da je njegova rasprava za neki drugi topic,na pr.taktika KOV.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* KAMENI~1.JPG (37.49 KB, 800x533 - viewed 99 times.)

* NSMOST03.JPG (46.83 KB, 740x578 - viewed 116 times.)
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #380 on: October 20, 2013, 07:37:29 pm »


Evo i stari varadinski most,pre i posle bombardovanja.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* varadinskimost veca.jpg (79.54 KB, 750x458 - viewed 103 times.)

* varadinski most veca.jpg (43.65 KB, 668x399 - viewed 99 times.)
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #381 on: October 21, 2013, 09:15:04 am »

" Kopneni napad pre početka bombardovanja nije ni bio planiran. NATO je očekivao da će posle par dana bombardovanja Srbija pasti i da će potom ući sa snagma na Kosmet, odnosno obezbediti ono što se želelo Rambujeoom. " (citat Džumbinog posta).

Kako je agresija počela 23 Marta, a alijansa bila ubeđena da će posle 72 časa SRJ kapitulirati a znamo da nije, početkom Aprila su počeli pripreme za eventualnu kopnenu intervenciju a tada je moralo doći i do promene ciljeva sa poente Rambujea na drakonsko kažnjavanje neposlušnih da bi se uterao strah u kosti drugim kolebljivcima širom sveta.
Kosovo je postalo samo povod a cilj je bio vojno poraziti SRJ na njenoj celoj teritoriji, šta god da je tada zvanično proklamovano od strane alijanse.

Što je otpor duže trajao to je koncenzus u Alijansi dokle treba ići bio sve manji (a i široka podrška javnog mnjenja) i da se nije odigrao fol "Damin Gambit" na relaciji Jelcin-Klinton-Bler-Šreder, gde je Černomirdin odigrao retrogradnu ulogu trojanskog konja, kao i u Slučaju Sirije, svetski šerif bi ostao usamljen na vetrometini bez realne mogućnosti za samostalnu akciju što bi značilo i konačni slom intervencije.
To je moje najiskrenije ubeđenje.

Opet ponavljam nisam ja prvi pomenuo N.Sad kao opozicioni grad i opet tvrdim da "opozicionisanje" nije uticalo na izbor ciljeva tokom agresije.
 
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #382 on: October 21, 2013, 11:08:00 am »

A Srbija bi licina na povrsinu mesca ili recimo Siriju.

Sumljam da bi SAD odustali. Treba znati da su snage PVO bile istrosene, sistem VOJ ozbinlno urusen a SAD bi nastavila sa svojim napadima ako treba i cele zime. Spisak ciljeva bi bio prosiren jos vise tj vise nista nebi bilo van njega.

Na kraju Srbija nije bila u stanju da izdrzi produzetak bombardovanja a NATO-u je odgovaralo da privede kraju ovu nepopularnu akciju.
U svakom slucaju NATO je dobio to sto je hteo ali ne bas sve ali kako vidimo ostatak su "izboksovali" kasnije.
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 136



« Reply #383 on: October 21, 2013, 11:10:25 am »

Да се не заборави:
У акцији помоћи Србији 1999. посебно се ангажовао Руле фон Бизмарк, Бизмарков потомак, унук генерала Шредера, главнокомандујућег окупационих снага 1941. у Србији. Својевремено, на Берлинском конгресу 1878. Бизмарк је, као канцелар Немачког царства, имао разумевање за независност Србије.
Помоћ Србима показао је и бивши амбасадор ДДР Рат Херман, ел. инжењер Херман Пухман и разна удружења широм Немачке.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #384 on: October 21, 2013, 06:38:07 pm »

Апсолутно је сигурно да би САД, чак и без пуне подршке НАТО, наставиле да бомбардују Србију док не поклекне. А када си без савезника нема ту великих опција. Да ли се могло још натезати и добити повољније услове врло дискутабилно. Ондашње одлуке су донете са ондашњом "памећу" (дакле обавештајним и свим другим тада доступним подацима), а не са "данашњом".

Мостови у Новом Саду би били бомбардовани пре или касније. Међутим стицајем околности били су први на мети. Прва "мостовска" мета су били мостови у Београду. Разлози гађања мостова нису били војне већ психолошке природе (застрашивање становништва). Како се Ширак успротивио, па чак како каже и ставио вето на то, одлучено је да се гађају мостови у Новом Саду. Дакле, то што је наводно Нови Сад важио за опозициони град (а није био ништа више од других) није било кључно за бомбардовање мостова.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #385 on: October 21, 2013, 09:02:42 pm »


Mislio sam da sam bio jasan i treba pogledati moj prvi post na ovom forumu.Evo da ponovim još jednom,mislim da je bombardovanje mostova(pošto je o tome bila tema a moglo je i nešto drugo),po meni iracionalno.Cilj agresije je bio rušenje vlasti i Kosovo.Sve ostalo je za mene bilo nelogično odnosno iracionalno.Da bih to naznačio ja sam naveo da treba znati da je Novi Sad bio daleko od Kosova i opozicioni grad.Nigdje tu nemožete naći ni da treba Beograd bombardovati više ili da je Novi Sad više opozicioni od drugih.U narodu se kaže"mašta može svašta".Pa otuda moje pitanje da objasnimo šta su ljudi u kolima na mostu mislili o svemu.Inače što se tiče opozicioni,sada se tvrdi kao da je to bilo bez veze(iracionalno),a valda sam ja tvrdio nešto drugo,što je netačno,bombardovan je i ako je bio opozicioni.
Odjednom je zaboravljeno da je ovde razvijana "doktorska disertacija"kako su mostovi u Novom Sadu srušeni zbog prodora sa severa,kao opcija na kraju, a sad kad je ubacio u opciju vrijeme to nestaje i ostaje samo "opozicioni", što sam nadam se dovoljno sada objasnio ponovo.
Pošto ja mislim da ću topicu najviše doprineti fotkama to ću nadalje nastaviti tako a ovakve rasprave smanjiti i možda i prekinuti.Za mene fotka najbolje izaziva sjećanje pa verujem i kod drugih.

Pozdrav!!!!!
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #386 on: October 21, 2013, 10:03:07 pm »


Žeželjev most posle jednog od predhodnih bombardovanja.Vidi se oštećenje sasvim levo na početku.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* NATO-B~1.JPG (356.5 KB, 2044x1454 - viewed 121 times.)
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #387 on: October 21, 2013, 10:09:36 pm »


Poslednji pogodak trenutak prije pada mosta.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* zezelj 22-04-1999 rts.jpg (38.24 KB, 604x472 - viewed 94 times.)
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #388 on: October 21, 2013, 10:14:05 pm »


Za onog koje spominjao PVO.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* PVO.JPG (37.74 KB, 1058x756 - viewed 129 times.)
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #389 on: October 22, 2013, 08:03:22 am »

Razglednice sa ovom fotografijom i sarkastičnim natpisom " Belgrade by night " prodavane su širom zemlje u to vreme kao "prigodan suvenir" .
Logged
Pages:  1 ... 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 ... 112   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 24 queries.