PALUBA
April 18, 2024, 09:48:44 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 [52] 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 ... 112   Go Down
  Print  
Author Topic: Sećanje na agresiju NATO pakta 1999. godine  (Read 523006 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #765 on: January 20, 2016, 09:22:35 pm »

Nisam u toku i ne znam ko je taj Anatolij.

Izvinite za OT.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #766 on: January 20, 2016, 09:29:06 pm »

негде сам прочитао да је у русији тада било оперативно свега 90так ловаца (свих типова). какво је било стање са пво не знам, али да је русија заиста била у чабру, јесте. сећам се догађаја из 95-6. кад су руси дошли на нишки аеродром са ан12. дотерали неке делове, ко зна зашта (нисамо баш били толико мутави па да испитујемо - довољно су нам рекли, резервни делови). елем, изашо је човек у папучама и комбинезону који је личио на комбинезон аутомеханичара или тако нешто. полураспад, буквално, са масним флекама. наши су тражили пилота, мислећи да је овај неки руковалац утовара/истовара. човек каже да је он пилот. и тако се убеђују 10так минута, док му коначно нису поверовали кад је други, скоро исто тако обучен, потврдио (из неког  разлога било их је само тројица, пилот, радиста и навигатор). елем, после пар минута ишчуђавања војска је почела да истовара авион, а ове су одвели у магацин и дали им оне наше плаве комбинезоне и војничке ципеле. ново, наравно. људи, нећете да верујете, они су били срећни ко мала деца кад ставе пилотску кацигу или тако нешто. и поносни - личили су на ваздухопловце. у разговору (ако се то тако може назвати) сазнали смо да им је стање заиста катастрофа. кад је завршен истовар пустили су нас у авион да испроверавамо боје (макетарска посла Grin) а затим су попили кока колу коју им је неки водник донео, сели у јероплан и отишли. нико од нас није веровао да су дотле спали да носе полураспадне комбинезоне на међународни лет. али било је тако. зато их и не осуђујем што нису помогли, мада их ништа није ни обавезивало на то. ми нисмо руски савезници од резолуције ИБ. знам да су доставили неке главе за кубове и нешто игли. додуше, давали су и информације са сателита. за кога је (раша помену да је слоба увек био против јељцина) и више него довољно.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #767 on: January 20, 2016, 09:43:48 pm »

U ono  vreme (13. april 1999.) Savezna vlada SR Jugoslavije je proglasila priključenje SRJ Savezu Rusije i Belorusije. Državna duma Ruske Federacije izglasala je svoju rezoluciju o pristupanju Jugoslavije ovom Savezu 16. aprila (sa 293 glasa „za“ i 54 glasa „protiv“), a Predstavnički dom Narodne skupštine Belorusije je odluku o primanju SRJ u Savez jednoglasno doneo 5. maja 1999. Ništa od toga nije sprovedeno u život kao što znamo.Američke marionete u ruskoj politici postojale su onda i postoje i danas....
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #768 on: January 20, 2016, 10:08:46 pm »

Nisam u toku i ne znam ko je taj Anatolij.

Izvinite za OT.

Anatolij Čubajs je direktor državne kompanije Rosnano  ,'90-tih godina bio ključni potpredsednik vlade RF, šef Komiteta za državnu imovinu i igrao ulogu „ruskog Dinkića“. Stvorio sve one "Abramoviče i ostale".Od '98/2008 bio direktor kompletnog elektro-energetskog sistema RF. Čovek koji je između ostalog i doveo Putina u Kremlj , lično on ga preporučio Jeljcinu za njegovog naslednika.Po nacionalnosti Jevrej ( Sagal)  koji usput sedi i u savetodavnom veću JP Morgan Chase...O pripadanju nekim "diskretnim humanitarnim organizacijama" je izlišno i govoriti...
« Last Edit: January 20, 2016, 10:14:31 pm by longtrip » Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #769 on: January 20, 2016, 10:14:31 pm »

Biću blag i kulturan, siva eminencija.

Izmakao se.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #770 on: January 20, 2016, 10:17:12 pm »

Biću blag i kulturan, siva eminencija.

Izmakao se.

Izmakao se ? Takvi nikad nisu u prvom planu, već u poziciji iz koje vedre i oblače...
Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #771 on: January 20, 2016, 10:19:18 pm »

He, he izmicanje u ovom slučaju ima drugačiju konotaciju.

Na pr. izmakao se od medija.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #772 on: January 20, 2016, 10:44:06 pm »

Da i ja dodam na svoj laički način i po sjećanju.Nadam se da neću ometati dalju diskusiju.

RF jeste bila u jadnom stanju i sa malim mogućnostima ekonomski i vojno.Ipak mislim da je tu bilo više problema sa politikom nego predhodno navedeno.
Sjećam se da je u narodu išlo i to,da kad god su ovi sa zapada išli na pregovore u vezi nas(većinom Olbrajtova),većina kod nas nije vjerovalo u dobar ishod po nas,nego se govorilo da su ti razgovori ustvari "pogodba",koliko će RF dobiti za to što će pristati na zahtjeve.
Sjećam se da je onaj Kozirjev,više puta rekao otvoreno da neće "Rusi" ginuti za Srbiju.
U narodu je išla priča da nam to "Rusi" rade zbog odbijanja rezolucije inforbiroa,međutim bilo je i onih koji su za to pripisivali i podršku Slobe onim pobunjenicima kad su se zabarikadirali valjda u zgradi Dume pa su i tenkovi upotrebljavani protiv.

Ne treba zaboraviti da je pokušana pomoć,ali je Mađarska i te zemlje preko kojih su trebali letiti zabranila prelet.Isto tako rečeno je da će poslati neku flotu koja se svela na jedan brod (tko zna da li su tad i imali sposobnih u C.Moru više).
Dalje,što se tiče Belorusije mislim da su i oni htjeli pomoći,ali je Sloba i tu zakazao,jer je to trebalo uraditi prije bombardovanja,za vrijeme istog vazdušni prostor prema RF i Belorusiji bio zatvoren.

I sami Jeljcin mislim da je bio za pomoć,ali je on sam izgleda bio marioneta.Negdje sam gledao da se radovao kad su "Ruske" trupe ušle na Kosovo,ali je izgleda prisiljen odustao od svega.
Mogu dodati,da se sjećam,da je bio i neki vojni pregovarač koji je zaista iskreno zastupao naše interese.Mislim da se zvao Ivašov ali nisam siguran.
Također mislim da njegove mogućnosti i nisu bile velike jer on nije političar.
Dakle,mislim da je ovo sve složeno i da je bilo greški i kod nas a i kod "Rusa" naravno političara.

Poz.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #773 on: January 21, 2016, 07:22:55 am »

Meni ni dan danas nije jasna uloga Rusije u tim događajima.

Putin u poslednje vreme često pominje agresiju na SRJ, ali mi nije jasno zašto Rusko rukovodstvo tada nije energičnije reagovalo protiv jednostrane akcije NATO.
Putin kaže, da su tada bili slabi - a ja mislim da oni tada nisu videli nikakav svoj interes u svemu tome i zato nisu intervenisali (politički). Čak bih smeo tvrditi da su oni dali prećutnu saglasnot za sve što se desilo.

Pokazali su svoje pravo lice, kada su dojurili u Bgd nakon obaranja F-117, da pokupe tehnologiju. A ni posle toga nisu ni prstom mrdnuli za Srbiju.
Rusi su kao i uvek kao i svi veliki pre svega mislili na sebe. To što postoje opravdani (?) razlozi za izostanak ozbiljnije pomoći SRJ,
je jedna strana medalje, na drugoj strani je Krim, Ukraina i još po neke teritorije koje su Rusima mnogo bitnije nego Srbija i njene teritorije,
pogotovu što se Srbija nikada nije izjasnila za otvoreni savez sa Rusijom. Sve vreme mi nešto cinculiramo i pokušavamo da sedimo na dve, tri, stolice i na taj način gubimo i poštovanje i poverenje i jednih i drugih i trećih i svima služimo kao moneta za potkusurivanje. A Putinu dobro dođe primer tzv republike kosovo da opravda neke poteze koje Rusija povlači u poslednje vreme.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #774 on: January 21, 2016, 09:34:57 am »

А то званична Москва није заборавила...

Москва слезам не верит...
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #775 on: January 21, 2016, 01:50:19 pm »

Da i ja dodam na svoj laički način i po sjećanju.Nadam se da neću ometati dalju diskusiju.

RF jeste bila u jadnom stanju i sa malim mogućnostima ekonomski i vojno.Ipak mislim da je tu bilo više problema sa politikom nego predhodno navedeno.
Sjećam se da je u narodu išlo i to,da kad god su ovi sa zapada išli na pregovore u vezi nas(većinom Olbrajtova),većina kod nas nije vjerovalo u dobar ishod po nas,nego se govorilo da su ti razgovori ustvari "pogodba",koliko će RF dobiti za to što će pristati na zahtjeve.
Sjećam se da je onaj Kozirjev,više puta rekao otvoreno da neće "Rusi" ginuti za Srbiju.
U narodu je išla priča da nam to "Rusi" rade zbog odbijanja rezolucije inforbiroa,međutim bilo je i onih koji su za to pripisivali i podršku Slobe onim pobunjenicima kad su se zabarikadirali valjda u zgradi Dume pa su i tenkovi upotrebljavani protiv.

Ne treba zaboraviti da je pokušana pomoć,ali je Mađarska i te zemlje preko kojih su trebali letiti zabranila prelet.Isto tako rečeno je da će poslati neku flotu koja se svela na jedan brod (tko zna da li su tad i imali sposobnih u C.Moru više).
Dalje,što se tiče Belorusije mislim da su i oni htjeli pomoći,ali je Sloba i tu zakazao,jer je to trebalo uraditi prije bombardovanja,za vrijeme istog vazdušni prostor prema RF i Belorusiji bio zatvoren.

I sami Jeljcin mislim da je bio za pomoć,ali je on sam izgleda bio marioneta.Negdje sam gledao da se radovao kad su "Ruske" trupe ušle na Kosovo,ali je izgleda prisiljen odustao od svega.
Mogu dodati,da se sjećam,da je bio i neki vojni pregovarač koji je zaista iskreno zastupao naše interese.Mislim da se zvao Ivašov ali nisam siguran.
Također mislim da njegove mogućnosti i nisu bile velike jer on nije političar.
Dakle,mislim da je ovo sve složeno i da je bilo greški i kod nas a i kod "Rusa" naravno političara.

Poz.

информбиро није био толико битан колико то што је слоба подржавао пучисте, чак мислим и два пута, а уплатио им је и неку новчану помоћ. ни пијани јељцин није био баш толико блесав да помаже оне који му раде о глави. а андреј козирјев је био таква љигавштина да му и наши "прелетачи" нису равни.

у војним круговима јесте било воље за некакву помоћ, и они су урадили шта су могли (нешто ситно од уређаја и нешто људства, што у форми "саветника" што "добровољаца"). ипак, главни кривац за све био је сам слоба, јер није припремио земљу за одбрану, иако су и руси више пута увијено наговештавали да ће напада бити. чак и ти покушаји преко белорусије били су у ствари убеђивање слобе да следи оно што је и уследило.

та помоћ коју су мађари спречавали јесте била хуманитарна, а не војна. пре него што су је коначно пропустили претрешена је буквално свака кутија.

око доласка руса на косово, знам да је био шоу, дочекивани су са цвећем и шта ти ја знам. покушали су да преузму један део косова као своју зону, и то је једино што им замерам што су одустали. добар део снабдевања могли су да вуку од нас и верујем да би то успело. међутим, изгледа да су заиста били толико слаби да ни то нису могли да изгурају. повлачењее је наредио путин, вероватно зато што није желео да учествује у прљавим радњама западњака на косову, мада из ове тачке боље по нас да су остали јер би 17. март 2004. сигурно био много крвавији по ону страну и више срба би остало доле.

Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #776 on: January 21, 2016, 10:44:52 pm »

Како год било свака велика сила ће увек гледати свој, и само свој интерес. Приче о братству, љубави, пријатељству, помоћи (поготову оној "бесплатној") и сл. су само обланда која скрива суштину. То значи да Србија такође треба да гледа свој интерес а то значи бити уз онога који је моћнији. Савезништва се склапају како би су првом реду заштитио баш од тих савезника.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #777 on: January 22, 2016, 07:46:59 pm »

кад смо већ код тога, с(ф)рј је требала тада да се окрене натоу. сада то никако не сме јер ће легализовати "стање на терену" и признати кривицу. прокламована неутралност је добра ствар, а да ли ће моћи да се изгура, па... видећемо (читај не верујем ал ајде да се проба).
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #778 on: January 22, 2016, 08:40:32 pm »

Izlazimo iz okvira teme ali....Koliko umem da čitam naše ozbiljnije vesti ili odgovorne izjave kao i vesti u Rusiji, niko nikad nije spominjao ikakve poklone ( zaboravimo akumulatore).Reč je o čistom kupoprodajnom odnosu sa akcentom na uslove kreditiranja i ništa drugo.Koliko smo mi samostalni da biramo prodavnicu a da nam konkurencija , koja nam viri novčaniki dozvoli minus na računu za takav šoping, to je valjda osnovno pitanje.Na tome treba da radimo, na ekonomslim pitanjima.
Kojekave bombastične naslove balkanskih kvazi novinara ili ciljana propaganda nekakvih interesnih grupa je degutantno i komentarisati. Zato ne vidim smisao i pominjati nekakve ruske poklone Srbiji u vidu raketnih, protiv-raketnih ili bilo kojih drugih sistema i naoružanja.

U nekim emisijama po ruskim emisijama sporadično se pominje Srbija , pogotovu od poslednjih dešavanja sa Crnom Gorom i odnosa sa nato.Otvoreno se kaže da  da nema realnih šansi da bi Srbija bila član ODKB.Praktično svima nam je jasno iz kog razloga, jer ne postoji koridor kojim bi bili povezani u mirnodopskim uslovima. Rusija ima načina da dopre do Sirije ali u slučaju Srbije to je prilično komplikovano , blago rečeno.

U slučaju rata nekakvog i ne znam protiv koga, fizičku pomoć od Rusije bi možda imali ako smo pod njihovim PRO  kišobranom, ali kuda bi letele te rakete. Samim tim zaista je teško videti Srbiju u otvorenom savezu sa ODKB, osim u nekom svetskom ratu gde Rusija neće tražiti dozvole za prelet čega god do Srbije  preko nečije teritorije.

Meni je skoro nezamislivo da se u nekoj bližoj budućnosti Srbija odluči za ..." ako ih nemožeš pobediti, onda im se pridruži".Ne znam šta nas čeka ali znam da  velika većina Srba nisu montenegrini ! Možda jeste utopija razmišljati o vojnoj neutralnosti u današnje vreme u okruženju kao što je naše,ali treba da budemo dosledni sebi i izborimo se kao i do sada za sopstveni interes u odnosima i sa zapadom i sa istokom.Teško jeste, ali da je lako Srbi bi već odustali Smiley

Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #779 on: January 22, 2016, 10:59:23 pm »

У овом тренутку неутралност је најбоља опција. Ипак, треба се понашати реално и трезвено. Не прикључујеш се савезу да би ратовао, већ да би себе сачувао понајпре од тог савеза, односно понајвише његових савезника (али и оних изван савеза) чији се интереси превише сукобљавају са твојим.
Logged
Pages:  1 ... 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 [52] 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 ... 112   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 24 queries.