PALUBA
March 29, 2024, 09:32:08 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 [58] 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 ... 111   Go Down
  Print  
Author Topic: Sećanje na agresiju NATO pakta 1999. godine  (Read 518325 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #855 on: April 20, 2016, 04:10:18 pm »

Price o obaranju F117, B-2, bombardovanju aerodroma u Tuzli i Albaniji i x drugih prica o nato agresiji na tadasnju SRJ su vec mnogo puta ispricane. Neke su tacne, neke nisu. U nekim pricama ima neko zrno istine a neke ce mozda tek za 10 ili 20 godina dobiti svoju potvrdu ili demanti.

Ima jedna prica za koju sam tek danas cuo i evo prenecu je ovde. Mislim da bi prica o ovom heroju trebala da ima jednu mnogo siru dimenziju i da se generacije koje dolaze na ovom primeru  uce kako se voli i brani svoja zemlja.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Прича о Тибору Церни и јединственом откривању снајперисте из Легије Странаца, који је сејао смрт у паклу Јуничких планина.
У паклу Кошара, где је по 12 војника бранило одсеке на које је јуришало по 300 непријатеља, командир једног одељења био је Тибор Церна. Рођен у Београду 8. новембра 1978, он је у јуну (већ крваве) 1998. године добровољно тражио да дође у војску, па када је дошао, онда је тражио да иде у Пећ, а одатле је био упућен - на Кошаре. Наспрам њега и његових другова било је толико артиљерије и толико непријатеља да је смрт била готово извесна, само је било питање „сада или мало касније”. Нарочито је, од 9. до 27. априла, један снајпериста из Легије Странаца био кобан по наше војнике. Свакодневно им је наносио мање или језиве губитке, а никако није успевано да буде лоциран јер би користио само по један метак пре дуге паузе и пуцња са друге локације.
Толико је било страшно издржавати јурише непријатеља и свакодневна бомбардовања из авиона, те свакодневно разорно коришћење артиљерије са оне стране границе, да је само још фалио тај снајпериста - да тамани кога жели и када пожели. Српски војници, у заклонима, мањим бункерима и рововима, због њега нису могли ни да врше физиолошке потребе како се то иначе чини, него све у неке посуде, па када ноћ падне, кришом се празни ту негде, у близини.
Тог 27. априла, после дејства снајперисте Тибор Церна се опростио од затечених другова, па устао и викнуо: „Усташо! 'Ајде, пуцај ако си јунак, ја те чекам!”
Обарач је повучен. Метак из снајперске пушке је погодио Тибора право у грудни кош. Али, Тибор није пао.
Да би створио могућност да непријатељ дејствује још једном, како би га наши снајперисти открили и коначно елиминисали, Тибор Церна је остао да стоји.
Рањен, смртно рањен, окренуо се ка својим друговима у рову, који су га све време одвраћали од те намере, и рекао:
„За ову земљу вреди погинути”.
Тада је уследио и други хитац. Метак је погодио Тибора Церну у врат, убивши га на месту.
Тренутак касније, наши снајперисти елиминисали су непријатељског.
(До краја НАТО агресије, у паклу Кошара у коме је животе дало 108 војника који су спречавали копнену инвазију, непријатељ није остварио свој циљ. Тибор Церна је један од оних који су дали живот да се то спречи. Нисте никада раније чули за њега, Бог душу да му прости, али то не значи - да треба да буде заборављен. Ова прича - баш томе служи.


* 13012794_956995074420396_3938171883474017690_n.jpg (21.94 KB, 293x439 - viewed 84 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #856 on: April 20, 2016, 09:09:06 pm »


.. (između ostalog i na ovom forumu) nazivani nesposobnjakovićima, nesložnima, defetistima, čak dezerterima...


Ostalo ne želim komentirati, ali odakle to ? Mislim da je argumentirano zašto je tako napisano.


Тог 27. априла, после дејства снајперисте Тибор Церна се опростио од затечених другова, па устао и викнуо: „Усташо! 'Ајде, пуцај ако си јунак, ја те чекам!”

Kakve veze imaju Ustaše sa tim???
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #857 on: April 20, 2016, 09:12:39 pm »



Тог 27. априла, после дејства снајперисте Тибор Церна се опростио од затечених другова, па устао и викнуо: „Усташо! 'Ајде, пуцај ако си јунак, ја те чекам!”

Kakve veze imaju Ustaše sa tim???

Nisam bio tamo i ne znam. Nije poenta u tome sta je viknuo vec da je dao svoj zivot da taj snajperista ne bi ubio 5 ili 10 njegovih saboraca.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #858 on: April 20, 2016, 09:23:38 pm »


.. (između ostalog i na ovom forumu) nazivani nesposobnjakovićima, nesložnima, defetistima, čak dezerterima...


Ostalo ne želim komentirati, ali odakle to ? Mislim da je argumentirano zašto je tako napisano.


Da pokusam da objasnim. U poslednje vreme mnogi pripadnici vojske koji su se casno i posteno borili protiv NATO-a 1999.godine nazivaju se svakavim pogrdnim nazivima na raznim drustvenim mrezama, forumima kao i na stranicama predvidjenih za komentarisanje vesti na sajtovima medijskih kuca. Najcesci razlog tome su vesti o ucescu pripadnika VS u vezbama sa NATO jedinicama. Osim toga povod su i pojedine druge vesti (konkretno na FB su pripadnici VS svakako nazivani a povodom objavljene fotografije sa verske sluzbe). Pa onda prozivanja i davanja svkakvih epiteta vojnim penzionerim zbog toga sto traze ono sto im zakonom pripada.

A tom prilikom se zaboravljaju svi oni koji su casno i posteno sluzili zemlji, svi oni koji su kao ja dali deo tela za tu zemlju, oni koji su dali zivot, oni koji su ostali bez igde icega da bi ispunili svoju obavezu. I takvi se ljudi takodje u dnevno-politicke svrhe nazivaju dezerterima, izdajnicima, nesposobnjakovicima...

Zalosno je sto ti nesposobnjakovici, dezerteri, izdajnici...odjednom postaju heroji kada se bore protiv poplava, pozara, snega, kada lete u poluispravnim helikopterima da bi spasili neciji zivot pri tom rizikujuci svoj. Ali kada sve to prodje i dogodi se prva vezba sa nekom NATO clanicom sve se to zaboravlja.

Nadam se da sam bio dovoljno jasan?
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #859 on: April 20, 2016, 09:45:05 pm »



Више него јасан био си! Али, немој да те неко чује, пссст! Србија срља у будућност!
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #860 on: April 20, 2016, 10:20:42 pm »


.. (između ostalog i na ovom forumu) nazivani nesposobnjakovićima, nesložnima, defetistima, čak dezerterima...


Ostalo ne želim komentirati, ali odakle to ? Mislim da je argumentirano zašto je tako napisano.


Тог 27. априла, после дејства снајперисте Тибор Церна се опростио од затечених другова, па устао и викнуо: „Усташо! 'Ајде, пуцај ако си јунак, ја те чекам!”

Kakve veze imaju Ustaše sa tim???
Huh?
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #861 on: April 20, 2016, 10:36:05 pm »

@Kuzma

Izdvojio sam "i na ovom forumu", sa čime se ne slažem. Kompetentna osoba sa podatcima kada pričala oko toga, dala je argumente.

Ostale ne pratim, ni FB ni medjiske vesti iz Srbije. Zato jih ni ne komentiram.


Oko Tibora, koliko je po jednoj strani njegovo delo herojsko, i da je spasio toliko drugih, po drugoj strani je "pukao". I trebalo bi da se ga na par dana udalji iz prve linije, da odmori, pa se ga onda vrati da brani zemlju.
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #862 on: April 20, 2016, 10:48:41 pm »

@Kuzma

Izdvojio sam "i na ovom forumu", sa čime se ne slažem. Kompetentna osoba sa podatcima kada pričala oko toga, dala je argumente.

Ostale ne pratim, ni FB ni medjiske vesti iz Srbije. Zato jih ni ne komentiram.


Oko Tibora, koliko je po jednoj strani njegovo delo herojsko, i da je spasio toliko drugih, po drugoj strani je "pukao". I trebalo bi da se ga na par dana udalji iz prve linije, da odmori, pa se ga onda vrati da brani zemlju.
Na nekim mestima je bilo nemoguce napustati polozaj,pogotovu na tim gudurama,tamo smo bili dobro ukopani i snabdeveni municijom jer se vojska spremala skoro godinu dana za taj napad,na nekim isturenim polozajima kontrole ili zamene su dolazile na svakih nedelju dana koliko je bilo zajebano!
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #863 on: April 20, 2016, 11:06:11 pm »


.. (između ostalog i na ovom forumu) nazivani nesposobnjakovićima, nesložnima, defetistima, čak dezerterima...


Ostalo ne želim komentirati, ali odakle to ? Mislim da je argumentirano zašto je tako napisano.


Тог 27. априла, после дејства снајперисте Тибор Церна се опростио од затечених другова, па устао и викнуо: „Усташо! 'Ајде, пуцај ако си јунак, ја те чекам!”

Kakve veze imaju Ustaše sa tim???
Božo, kada Srbin brata toliko voli da počne da ga mrzi nazove ga ustašom... i obrnuto... ovi njih četnikom...
Činjenica da je Tibor, Agimu i Ljatifu vikao Ustašo,a oni njemu Četniku, mora da bude na čast svakom "normalnom" srbinu i hrvatu....
....................................................
....................................................
nadam se da shvatate sarkazam........

Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #864 on: April 20, 2016, 11:11:26 pm »

Švercer, sve razumem, i ne omalovažavam čin pokojnika.


Mali od Palube

znači na principu onog vica:
Italijanska granica 1953. S jedne strane jugoslovenski vojnici, s druge strane italijanski. Psuju jedni druge na sav glas. Jedino Piroćanac ćuti.
• Je li, a što ih ti ne psuješ?
• A be, ne poznavam gi, ne znam kako da im psujem.
• Pa psuj kako si navik'o.
• Dobro. Talijani!!!
• Che cosa?
• Mame vam ga nabijem bugarske!!!

Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #865 on: April 20, 2016, 11:22:12 pm »

Švercer, sve razumem, i ne omalovažavam čin pokojnika.





Znamo se dobro tako da uopste nisam ni pomislio da nekog omalovazavas!Neko moze da trpi a neko pukne u sekundi....
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #866 on: April 20, 2016, 11:24:57 pm »

A i na pivo treba da idemo samo da sam u BG ili ti u Slo. Smiley
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #867 on: April 20, 2016, 11:31:28 pm »

Mali od Palube

znači na principu onog vica:
Italijanska granica 1953. S jedne strane jugoslovenski vojnici, s druge strane italijanski. Psuju jedni druge na sav glas. Jedino Piroćanac ćuti.
• Je li, a što ih ti ne psuješ?
• A be, ne poznavam gi, ne znam kako da im psujem.
• Pa psuj kako si navik'o.
• Dobro. Talijani!!!
• Che cosa?
• Mame vam ga nabijem bugarske!!!
Nije baš tako ali može da prođe... Wink
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #868 on: April 20, 2016, 11:39:47 pm »

A i na pivo treba da idemo samo da sam u BG ili ti u Slo. Smiley
To se uvek podrazumeva Smiley
Jos nesto u vezi tog nesrecnog dogadjaja,bio sam gde sam bio,roditelje nisam obrukao a ni uniformu osramotio,imao sam 21 godinu,mlad pun snage volu rep da iscupam.Prosao sam kroz neke stvari mrtav hladan bez brige jer inace kao licnost u haosu veoma dobro funkcionisem,mada skoro 20 godina kasnije kad se setim nekih stvari,danas u toj situaciji kad bi se nasao nebi mi bilo sve jedno,razmisljas i o zeni i o detetu,majci ko ce da slavi slavu i tako to,mladost ludost,nadam se da ste me razumeli sta sam hteo da kazem.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #869 on: April 21, 2016, 12:10:47 am »

@švercer
ja kažem tome, da došlo iz dupeta u glavu. Wink
Logged
Pages:  1 ... 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 [58] 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 ... 111   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 24 queries.