PALUBA
April 17, 2024, 12:05:19 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 [105] 106 107 108 109 110 111 112   Go Down
  Print  
Author Topic: Sećanje na agresiju NATO pakta 1999. godine  (Read 522496 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1560 on: March 25, 2022, 06:41:23 am »

Четвртак, 24.03.2022.

Влада Црне Горе одбила да официри ВС положе венац у касарни у Даниловграду

ПОДГОРИЦА – Влада Црне Горе одбила је захтев државе Србије да делегација од три официра Војске Србије положи венац у касарни у Даниловграду, поводом годишњице НАТО агресије на некадашњу СРЈ, пише подгорички портал Борба.

Београд је, наводи се, упутио захтев Министру спољних послова Ђођру Радуловићу да делегација од три официра Војске Србије положи венац првој жртви НАТО бомбардовања 1999. Саши Стајићу, али је тај захтев одбијен, преноси Танјуг. Портал пише да су из Министарства спољних послова немушто одговорили на захтев званичног Београда уз, како наводе, лицемерно објашњење да наводно данас у Даниловграду они спроводе неку вежбу.

Прва жртва агресије НАТО у Црној Гори био је војник Саша Стајић који је погинуо на данашњи дан, 24. марта 1999. године у касарни Даниловград која је била на мети НАТО трупа.

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1561 on: March 25, 2022, 06:47:35 am »

Четвртак, 24.03.2022.

Србија обележила Дан сећања на страдале у НАТО агресији

Вучић: Нећемо да клечимо и молимо, то је била агресија.- Порфирије: Свако убиство је трагедија, срамота и пораз читавог људског рода

КРАЉЕВО - Парастосом жртвама, на централном краљевачком тргу, Тргу српских ратника, вечерас је обележен Дана сећања на страдале у НАТО агресији на СР Југославију 1999. године.

Парастос је служио патријарх СПЦ Порфирије, а обележавању 23. годишњице од почетка НАТО агресије, присуствују председник Србије Александар Вучић, председник Скупштине Србије Ивица Дачић, премијерка Ана Брнабић и чланови њеног кабинета, као и српски члан председништва БиХ Милорад Додик и председница РС Жељка Цвијановић.

Трг српских ратника био је препун грађана, који су држали упаљене свеће у знак сећања на жртве, на скупу који носи поруку „Опростићемо ако будемо могли, заборавити само ако нас не буде било!”.

Нећемо да клечимо и молимо, хоћемо да чувамо сећање на страдале и никада нећемо заборавити што сте нашој малој земљи и нашем великом народу урадили, поручио је вечерас у Краљеву председник Србије Александар Вучић. Вучић је на свечаном обележавању Дана сећања на страдале у НАТО агресији рекао да је пре тачно 23 године кренуо бруталан, језив, злочиначки, ужасан, нељудски напад на једну малу земљу.

„На малу земљу која тешко да је некоме нешто скривила, та мала земља никога није напала, ничију територију било које друге земље није угрозила. Та мала земља и велики народ хтели су само да буду свој на своме, да чувају своја огњишта, и ништа више. Али неки други, њих ни мање ни више 19 великих, највећих, најмоћнији, јаких, најјачих, силних, најсилнијих, су сву своју храброст, бахатостл, осионост, ароганцију желели да покажу на једном малом непокореном народу као што је био српски”, нагласио је он. Рекао је да им није било довољно то што су овом народу чинили годинама пре тога, већ су свом својом машинеријом, политичком, медијском, економском, а затим и војном насрнули да убију душу тог народа.

„Наш народ није ни знао шта га је снашло. Наши су људи не верујући да је могуће да на крају 20 века неко буде тако брутално нападнут од великих јунака. Замислите какво је то јунаштво 19 на једног. Када кажу да су бранили мир, свет, што не добисте зелено светло од УН, Савета безедности, што не легализовасте своју силеџијску одлуку”, запитао је Вучић. Како је рекао те силеџије њих 19 нису само тукле једног већ и када је тај један пао, и када су му деца уплакана пала на земљу, наставили су да га шутирају.

„Хоћете да после тога сваке године клечимо пред вама и да вам се извинимо што сте нас тукли и што сте нам тукли нашу децу, да би разумели оправданост вашег иживљавања над једном малом земљом и једним поноситим народом. Нећемо да клечимо и молимо, хоћемо да чувамо сећање на страдале никада нећемо заборавити што сте нашој малој земљи и нашем великом народу урадили”, поручио је Вучић.

Осврнуо се на то што је српски члан Председништва БиХ Милорад Додик рекао да агресију НАТО-а никад неће моћи да опрости, приметивши да са њима морамо да разговарамо, али да никада нећемо моћи да заборавимо.

„Они су данас једини на Косову и Метохији који би требало да брину о безбедности Срба, морамо да разговарамо, да гледамо у будућност, али како да заборавимо”, упитао је Вучић и прочитао имена свих жртава које је само Краљево дало, које су, каже, убили они, који себе називају „најбољима, најмоћнијима, најсилнијима, најјачима и најснажнијима”.

„А, моје питање за њих је да ли вас је мало било 19? Што само вас 19? Што вас још није било против само једне мале, непокорене земље и једног бројчано малог, а великог и поноситог српског народа”, поручио је председник Србије.

Истакао је да ће Краљево увек памтити своје жртве, а Србија их никада неће заборавити. Навео је и да је НАТО током агресије погодио 2.436 кућа у Краљеву и околини, 1.220 станова, у згаришта претворио 12 школа, седам здравствених станица, 24 привредна објекта, и два вртића…

„Како то гротескно звучи, када поновите њихове речи и синтагме, измишљене само да би се оправдали, да се хвале и церекају над судбином тог једног који беспомоћно лежи док га 19 јунака туку. Називали су то колатералном штетом…”, указао је председник Србије.

Посебно је нагласио да се данас обележавају 23 године од почетка НАТО агресије на нашу земљу - агресије, термин који су нам бранили да кажемо годинама и деценијама, а што, поручио је, више никада нећемо да кријемо.

„Агресија на суверену државу, оснивача Уједињених нација, а без одлуке УН. А, данас се н сећају тога, а и кад се сете - боље да се не сете, јер када се сете, видите да нису случајно то направили, да није била грешка, како смо се надали, већ су планирали, и задовољни су”, указао је Вучић.

Зато је наша молба - пустите нас бар 24. марта, да тај један дан жалимо за хиљадама људи које сте убили, да тај један дан у години можемо да чујемо вашу тишину, ућутите на један дан и не вређајте наше жртве, покажите поштовање према слободном и слободарском народу, поручио је председник Србије. Вучић је поновио да је наша обавеза да градимо културу сећања, за шта су, додао је, више заслужни из Републике Српске, али смо, каже, заједно у свему томе.

„Никада више нећемо бити раздвојени по том питању, увек ћемо бити заједно у сећању на трагедију нашег народа, и на дивне ствари у историји, јер смо један народ. Можемо у колико год држава да живимо, ми смо један народ који никада нећете моћи да раздвојите”, нагласио је Вучић. Увек ћемо да говоримо истим, српским језиком и користимо најлепше српско ћириличко писмо, додао је он. Вучић је рекао се током обраћања осврнуо и на вечерашње сведочење Бојане Жарчанин која је изгубила ногу током НАТО бомбардовања, а имала је тада само 14 година и која је сада мајка петогодишње Дуње.

„Нису марили ни да узму живот. Нисте неки јунаци, ја вам то кажем из Краљева, срца непокорене Србије. Нисте уплашили ни насу Бојану, насу јунакињу. Она је родила дивну малу Дуњу, она данас има пет година, мала Дуња живота, Дуња слободе, Дуња непокора, Дуња српског срца, Дуња српске будућности. Никада вам нећемо дати нашу Дуњу ни нашу слободу. Нити ћете српско срце успети да сломите. То вам вам народ са трга у Краљеву и свих тргова поручује”, рекао је Вучић.

Он је указао и да су тешки дани пред нама.

„Неки неодговорни људи покушавају да нас увуку у замку и клопку, да нас натерају да им одговоримо као што заслужују. Једино могу да кажем: Нисмо их се много уплашили, ни њих ни оних силеџија који их подржавају”, поручио је Вучић.

Он је истакао да је за њега најважнији од свега мир, да то сви треба да знају и цела Србија, а да је за то казе молио и благослов од српског патријарха.

„Све што будемо могли из петних зила и срца због будућности народа даћемо да сачувамо мир”, истакао је Вучић. Он је поручио онима који мисле да ће да протерују и убијају српски народ да морају да знају да се то неће догодити.

„Неце се догодити јер Србија није џак ни канта за ударање. Србија је земља поносног и снажног народа, чуваће слободу снажно као и мир”, истакао је Вучић.

Он је рекао да на крају жели да поручим свима у свету као неко ко се још неколико дана налази на целу непокорене слободарске Србије и свима који воде ратове, који нападају и који се бране да је мир најважније, да чувају животе свог народа и своје деце. Грађане Србије Вучић је замолио да буду јединствени.

„Вас народе молим да будемо заједно и чувамо Србију, јер немамо другу отаџбину. Имамо само једну једину, најлепшу слободну , слободарску и непобедиву Србију”, рекао је Вучић.

Он је захвалио свима што су се вечерас окупили како би показали колико нам је стало да се негује култура сећања и да се никада неће заборавити жртве НАТО агресије.

„Нека живи Дуња живота, нека живи Дуња слободе, нека живи непокорена Србија”, поручио је Вучић на крају обраћања, преноси Танјуг.

Србија данас обележава 23 године од агресије НАТО-а на тада Савезну Републику Југославију, преноси Танјуг. Према подацима Министарства одбране Србије, током ваздушне агресије НАТО-а убијено је 2.500 цивила, меду њима 89 деце и 1.031 припадник Војске и полиције. Према истом извору, рањено је око 6.000 цивила, од тога 2.700 деце, као и 5.173 војника и полицајца, а 25 особа се и данас води као нестало. отово да нема града у Србији који се током 11 седмица није нашао на мети бомбардовања. НАТО је извршио 2.300 удара и бацио 22.000 тона пројектила, међу којима 37.000 забрањених касетних бомби и оних са обогаћеним уранијумом.

Порфирије: Свако убиство је трагедија, срамота и пораз читавог људског рода

КРАЉЕВО - Патријарх СПЦ Порфирије поручио је вечерас у Краљеву, на обележавању Дана сећања на страдале у НАТО агресији, да је тај напад био организовано античовештво почињено према српском народу 1999. године, као и да је непобитно да је 19 НАТО држава учествовало у злочину.

Патријарх српски је, на Тргу српских ратника где је служио парастос жртвама поводом 23 године од НАТО агресије у присуству председника Александра Вучића и државног врха Србије, рекао да је свако убиство било где у свету трагедија, срамота и пораз читавог људског рода.

„Чињеница је непобитно да је тада 19 држава учествовало у 'каиновоском' злочину, бомбардовању и разарању нашег народа и земље, праћено медијским фабрикама и трговањима истинама лажима, пласирањем клевета о нама, нашој цркви и нашем народу. Тада смо били суочени са бескрупулозним злом, са силом која ни тада, као ни било када, није узимала у обзир право и правду”, нагласио је патријарх.

Како је рекао, једини критеријум за то су били моћ и сила.

„Зато се молимо за нашу браћу и сестре пострадале у НАТО агресији, као и за све који и данас страдају било где, молимо се за мир у свету. Молимо се данас посебно за престанак сукоба у Украјини, за мир на Блиском истоку, Африци и свуда. Да сви разумеју да смо међусобно сви повезани и једни другима потребни. Сви људи су браћа и сви људи су наш браћа”, поручио је Порфирије.

Порфирије је рекао да на почетку говора да је све створено из љубави Божије, а да је врхунац тог стварања управо човек, створен за љубав и даље стварање, али да је убрзо након тога почиње грех братоубиства. Како је рекао, кроз историју се безброј пута понављала сцена братоубиства, када је Каин убио Авеља, поништавања другог човека као ближњег. Тиме онај који убија поништава и свој лик и себе, јер атакује на сопствену природу и зато је свако убиство братоубиство, јер су сви људи деца Божија и међусобно као браћа, навео је Порфирије. Казао је да смо тада били суочени са силом пред којом смо остали неми, али да се свако ћутање и страдање претвара у молитве у снагу за све који страдају на правди Бога, преноси Танјуг. Порфирије је рекао да су зато наша браћа и они који нас прогоне и којима смо и до данас мета.

„Молимо се и за њих и за оне који нас клевећу, ми њих прогонити нећемо нити клеветати, али ћемо сведочити истину, и због њих и због нас. Наше страдање се не сме појавити као злопамћење већ као снага праштања и покајања. Мора се преобразити у живот у сваком добру и христоликој врлини”, рекао је патријарх.

Зато призивамо Бога, јер је данас човек човеку Каин, да просветли нашу таму и учини све људе правом браћом међу собом, поручио је Порфирије. На крају говора позвао је све сабране на том месту, да се посвете међусобном измирењу, праштању и миру Божијем, који превазилази сваки ум.

Izvor: www.politika.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1562 on: March 26, 2022, 10:16:56 am »



MSP Kine: Narodi Srbije i Kine neće zaboraviti agresiju NATO-a


Portparol kineskog Ministarstva spoljnih poslova Vang Venbin rekao je povodom obeležavanja 23. godišnjice NATO bombardovanja SR Jugoslavije, da agresiju NATO-a neće zaboraviti ni srpski narod, ni kineski narod, ni ljudi širom sveta.

„Povodom obeležavanja 23. godišnjice NATO bombardovanja SR Jugoslavije, NATO je održao specijalni samit na kome se razgovaralo o ukrajinskom pitanju. Da li su Sjedinjene Države i zemlje NATO-a razmišljale o osnovnim uzrocima ukrajinske krize? Kakvu odgovornost za ovo treba da snose SAD i NATO?“, upitao je Vang, prenosi Međunarodni kineski radio (CRI).

On je ocenio da „Sjedinjene Države i NATO nemaju ni pravo, ni kvalifikacije da se predstavljaju kao sudije dok ne razmisle o zločinima koje su počinili nad narodom Srbije, Iraka, Avganistana i drugih zemalja“.

„Kao proizvod Hladnog rata, NATO je živeo za rat i nikada nije i nikada neće doprineti bezbednosti i miru u svetu. Ljudi koji istinski vole mir i koji su posvećeni promovisanju mira, suprotstaviće se daljem širenju NATO-a“, rekao je portparol Ministarstva spoljnih poslova Kine.


izvor
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 615



« Reply #1563 on: April 19, 2022, 11:31:11 am »

VARALI SMO NATO MAKETAMA S-300 OD STARIH BAČVI: Pukovnik Dragomir Krstović o strategijskom maskiranju tokom agresije 1999.

BILA je sredina maja 1999, kada su u dve ratne prolećne noći ulicama Beograda vožene makete ruskog PVO sistema S-300. Lažni raketni lanseri bili su napravljeni od starih bačvi i montirani na teške tegljače za tenkove, a grad je ionako živeo uglavnom od sumraka do svitanja. Noću su se "čekale" NATO rakete, a nisu spavali ni NATO špijuni. Ta naša parada bila je organizovana za njih.

Ovako se dana usred agresije NATO na našu zemlju seća pukovnik Dragomir Krstović, tada zapovednik jedinice za strategijsko maskiranje VJ. Krstović je komandovao jedinicom od pedesatk ljudi i, po onima koji su ih poznavali, verovatno su tokom agresije bili "najpametnija četa VJ". U sastavu se, seća se naš sagovornik, našlo 10 redovnih profesora univerziteta i najmanje 11 univerzitetskih asistenata. Ostatak su činili inženjeri elektronike i "umetnici" dizajna. Prema ratnom zadatku, trebalo je izbaciti što veći broj vernih maketa skupog naoružanja i vojne opreme jer se "pokazalo da NATO iz vazduha ne bira mnogo".

- Kada je nastupio mir, izbrojano je da je NATO na 785 verno izrađenih lažnjaka ispalio oko 24.000 vođenih projektila, što ih je po tadašnjim cenama koštalo oko 600 miliona maraka. Naravno, mi se sa njima nismo nadmudrivali zbog para, već je cilj bio da spasavamo živote naših ljudi - govori pukovnik Krstović.

Naš sagovornik, mašinski inženjer, pojašnjava i da su iskustva VJ u otporu NATO-u posle 1999. postala predmet izučavanja na mnogim vojnim akademijama širom sveta.

- Sada se ratuje u Ukrajini i javnost je uglavnom obaveštena o raketnim udarima obe strane. Efekti dejstva su nepoznati i zavisiće i od toga kako je koja strana primenila i naše recepte. U tom, našem slučaju, ispostavilo se da je prosečno po brigadi VJ - NATO upotrebio oko 3.000 bombi i raketa i precizno pogodio sve objekte u kasarnama, dok kod pokretnih ciljeva gotovo da i nije imao rezultata. Promašio je u oko 95 odsto udara, od čega je na gađanje lažnih položaja upotrebio oko 70 odsto efektiva - objašnjava Krstović.

Vraćajući se na priču o beogradskoj lažnoj paradi sa S-300, Krstović se seća da su za ovu, pokazalo se uspešnu "šaradu", jedva dobili saglasnost komandanta 1. armije. "Paradiranje S-300" od bačvi išlo je od Autokomande, pored Sajma, preko Vidikovca, Rakovice, do baze na Banjici. Objašnjava pukovnik da je to bio period kada se non-stop govorilo o isporuci pravih raketnih sistema S-300. Otkriva nam i da je prvobitna ideja jedinice bila da se demonstrativno voženje "lažnjaka" izvrši od granice neke od susednih zemalja prema unutrašnjosti zemlje.

- Tokom NATO agresije urađeno je 785 maketa, od toga, za 1. armiju 373 komada, 3. armiju 331 maketa, a za potrebe RV i PVO 81 maketa - kaže pukovnik Krstović. Lažnjake je izrađivala 51 osoba iz bataljona remontne podrške, a zamisli su dolazile od stručnjaka Elektronske industrije Niš, Teleoptika, Krušika, fabrike Utva... Bilo je važno da, osim vizuelno, svi lažni sistemi "oponašaju" zračenja pravih oruđa i oružja, jer protivnik ipak nije bio toliko tehnički neobavešten.

Naš sagovornik se priseća i da je tokom 2001. tadašnji savetnik za bezbednost predsednika SAD general Mekmaster obelodanio da je "NATO kampanja u Jugoslaviji 1999. doživela neuspeh jer je manje od pet odsto srpskih borbenih sistema uništeno za 78 dana bombardovanja".

OMETANJE "TOMAHAVKA"

NAŠI elektroničari tokom NATO agresije uspeli su da izrade uređaj za ometanje GPS signala, koji je mogao da skrene krstareće projektile.

- "Omega" GPS ometač uradio je Institut "Imtel", a rukovodilac tima bio je profesor dr Aleksa Zejak. On je vršio ometanje GPS signala kod krstarećih raketa koje koriste GPS navigaciju. Domet mu je 22, odnosno 33 kilometra. Može da se koristi sa zemlje i iz vazduha - pojašnjava pukovnik Krstović.

PRAVILI I "SMERČ"

- ORUŽJE iz Rusije tada nismo mogli da dobijemo nikako, ali smo mogli da ga proizvedemo sami - smeje se Krstović i podseća da su napravljeni i lažni sistemi višecevnih bacača raketa "smerč".

Izvor: novosti.rs

Maketa "S-300" za vreme rata 1999-te godine:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Maketa "Kub-M" za vreme rata 1999-te godine:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* S-300 SRJ Maketa.jpg (77.29 KB, 906x513 - viewed 10 times.)

* Kub SRJ maketa.jpg (117.88 KB, 906x513 - viewed 9 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 615



« Reply #1564 on: April 28, 2022, 07:06:23 pm »

Za vreme Nato bombardovanja Jugoslavije, 1999 godine, za 78 dana bombardovanja uništeno je svega 5% vojne tehnike zahvaljujući, između ostalog, maketama koje su pravljene. Pravljene su makete radara, oklopnih vozila, aviona, sistema protivvazduhoplovne odbrane, a tako i S-300 koji je prikazan na ulicama Beograda....

Više u video prilogu:





Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 615



« Reply #1565 on: May 04, 2022, 07:24:25 pm »

Обележавање годишњице погибије пуковника Миленка Павловића

У Ваљеву је данас обележена годишњица погибије пилота Војске Југославије пуковника Миленка Павловића, који је погинуо на данашњи дан, пре 23 године, у херојској борби са далеко надмоћнијим НАТО агресором.

Обележавању је присуствовао начелник Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић, који је у пратњи команданата Ратног ваздухопловства и ПВО и 204. ваздухопловне бригаде положио венац крај спомен-обележја пуковнику Павловићу. Венце и цвеће положили су и чланови породице и бројне делегације, а помен је служио епископ ваљевски Исихије. У част славног пилота небо изнад Ваљева данас су симболично надлетали авиони Војске Србије „миг 29“.
 
Након полагања венца, начелник Генералштаба је у свом обраћању подсетио на лик и дело пуковника Миленка Павловића, легендарног команданта 204. ловачког авијацијског пука.

— Миленко је рођен у овом крају и још од ране младости је показао своју приврженост и љубав према пилотском позиву. Завршио је ваздухопловну војну гимназију, потом и академију, а кроз каријеру је прошао све командне дужности у авијацијској ескадрили и пуку, израстајући успут у врхунског пилота и команданта, једног од најбољих које је војска имала. Својим командовањем и појавом уливао је поверење и био чврст ослонац за све оне са којима је обављао војничке дужности, а његова блистава војничка каријера овенчана је бројним признањима и одликовањима — истакао је генерал Мојсиловић.
 
Миленко Павловић је рођен 5. октобра 1959. године у Горњем Црниљеву, у општини Осечина код Ваљева. Био је пилот Војске Југославије и ратни командант 204. ловачког авијацијског пука, а погинуо је у ваздушној борби са НАТО агресором изнад Ваљева 4. маја 1999. године.

Izvor: https://www.mod.gov.rs/cir/18750/obelezavanje-godisnjice-pogibije-pukovnika-milenka-pavlovica-18750

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 14_1651671249.jpg (610.56 KB, 2500x1667 - viewed 6 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 615



« Reply #1566 on: May 24, 2022, 05:30:23 pm »

Војска Југославије, акција "Повратак 2000." Државно руководство СРЈ и војни врх Војске Југославије су радили на пројекту повратка српског народа и Војске Југославије на Космет према војно техничком споразуму и резолуцији 1244.

Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 372


« Reply #1567 on: May 24, 2022, 07:54:43 pm »

Мислим да је претенциозно рећи да су "радили на пројекту повртака српског народа и Војске Југославије на Космет према војнотехничком споразуму и резолуцији 1244". Примпремљене су војне јединице које би евентуално биле враћене на КиМ према условима војнотехничког споразума (обезбеђење граница и најважнијих културно историјских споменика), а све процене су указивале да се то неће десити, односно да НАТО неће дати сагласност.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 279



« Reply #1568 on: May 26, 2022, 12:16:55 pm »

To je sve bilo u svrhu kupovine politickih poena, a realno nije bilo sanski za povratak.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 372


« Reply #1569 on: May 26, 2022, 08:51:38 pm »

Да баш тако. То је био политички захтев који није имао никакво упориште у реалности.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 615



« Reply #1570 on: May 26, 2022, 09:31:33 pm »

Vojska Srbije na Kosovo može da se vrati iz 4 razloga: To piše u Rezoluciji 1244, a evo šta kaže KFOR

U osvit septembarskih izbora 2000. godine, tadašnji predsednik SRJ Slobodan Milošević naredio je formiranje "Kosmetskog odreda mira", jedinice koja će se navodno prva vrati na Kosovo


Rezolucija 1244, doneta je na sastanku Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija 10.  juna 1999. godine, sa ciljem političkog rešenja krize na Kosovu posle bombardovanja, a zarad očuvanja međunarodnog mira, bezbednosti i osiguravanja slobodnog povratka izbeglica i raseljenih lica u svoj dom. Ovom rezolucijom odobreno je međunarodno, vojno i civilno prisustvo u SRJ i uspostavljanje Privremene administrativne misija OUN na Кosovu (UNMIК), a Kosovo i Metohija su stavljeni pod mandat UN. Ovaj dokument predviđa i povratak određenog broja pripadnika srpske vojske i policije.

U osvit septembarskih izbora 2000. godine, tadašnji predsednik SRJ Slobodan Milošević naredio je formiranje "Kosmetskog odreda mira", jedinice koja će se navodno prva vrati na Kosovo.

Za komandanta kosmetskog odreda imenovan je general-pukovnik Momir Vukadinović, kome je general-pukovnik Nebojša Pavković, tadašnji načelnik Generalštaba VJ, u ime predsednika SRJ Slobodana Miloševića predao zastavu odreda.

Bio je to vanformacijski i vanserijski sastav prepotčinjen 3. Armiji, brojao je 999 posebno odabranih profesionalnih pripadnika vojske i policije, sa pratećim osobljem, organizovan u četiri mehanizovane čete i ostale, manje mešovite jedinice. Vrhunski su, za tadašnje prilike, bili opremljeni, naoružani, obučeni i uvežbani.

3. Odred specijalne namene je raspolagao sledećom težom borbenom i ostalom tehnikom:

– 53 BVP-a (borbena vozila pešadije M-80 i 80/A, oklopni transporteri na gusenicama),

– 17 BVP-a (borbena vojno-policijska vozila, oklopni transporteri na točkovima),

- 4 BRDM-a (oklopna borbeno-izviđačka vozila na točkovima),

– 19 specijalnih vozila,

– 108 neborbenih vozila.

Završna smotra Kosmetskog odreda, kada je izvedena i taktička vežba sa bojevim gađanjem pod nazivom „Povratak 2000”, održana je 1. septembra 2000. godine na poligonu kod Pirota. Pokaznoj vežbi Trećeg odreda specijalne namene prisustvovali su i vojni predstavnici Austrije, Bugarske, Grčke, Iraka, Italije, Japana, Kine, Mađarske, Poljske, Rumunije, Rusije i Ukrajine.

Međutim, ova pokazna vežba je bio jedini pokret ove jedinice pred kamerama. Niti je više pominjana u javnost, niti se vratila na KiM. Možda je, još tada najtačniju formulaciju povratka Vojske na prostore Kosmeta dao jedan italijanski general, koji je rekao:

- Vojska Jugoslavije pripremila je ovaj odred kao nijedna vojska na svetu u ovakvoj situaciji. Ipak, da li će se ovaj odred vratiti na Kosovo, pre svega je političko pa tek onda vojno pitanje.

Tako, po svemu sudeći i danas, kada je na čelu KFOR-a njegov zemljak general Lorenco D''Adario.

On je komentarišući deo Rezolucije 1244 kojim se predviđa povratak na Kosovo do 1.000 srpskih vojnika i policajaca, rekao da se u pomenutom dokumentu, u dodatku 2, stav 6, navode 4 razloga zbog kojih bi danas pripadnici Vojske Srbije mogli put južne pokrajine:

- Nakon povlačenja, dogovorenom broju jugoslovenskog i srpskog osoblja biće dozvoljeno da se vrate da bi obavljali sledeće funkcije:

1. vezu sa međunarodnom civilnom misijom i međunarodnim snagama bezbednosti;

2. obeležavanje/čišćenje minskih polja;

3. održavanje prisustva na srpskim istorijskim lokalitetima;

4. održavanje prisustva na ključnim graničnim prelazima".

Zatim se u napomenama navodi da će "povratak osoblja biti pod nadzorom međunarodnih snaga bezbednosti (KFOR) i biće ograničeni na mali dogovoreni broj (stotine, ne hiljade)", što znači da u skladu sa Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti UN, ne postoji mogućnost slanja 1.000 vojnika iz bilo kojeg drugog razloga osim gore pomenuta četiri ili bez prethodnog dogovora.

- A sve četiri navedene funkcije bez problema garantuju ili KFOR ili kosovske bezbednosne organizacije, i takva odluka bi u ovom trenutku bila "anti-istorijska - naglasio je D''Adario za list "Jedinstvo" .

Ipak, čini se da je Srbima na KiM danas veća briga prisustvo jedinica sile iz Prištine na područjima gde je naš živalj većinski.....

Ceo tekst na:

Izvor
« Last Edit: May 26, 2022, 09:36:45 pm by Kubovac » Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 615



« Reply #1571 on: May 28, 2022, 10:27:31 am »

Зграда Генералштаба виђена очима студената Архитектонског факултета

У оквиру обележавања 125. годишњице рођења Николе Добровића, Архитектонски факултет, у сарадњи са Српском академијом наука и уметности, расписао је Студентски конкурс за идејно решење реконструкције зграде Генералштаба порушене у НАТО бомбардовању 1999. Младе архитекте понудиле су идејна решења како да се Добровићевом пројекту врати стари сјај, али и да се не заборави НАТО агресија.

"Ко сме тај може, ко не зна за страх, тај иде напред", речи су Живојина Мишића написане на паноу којим су сакривене рушевине које у центру Београда стоје већ 23 године. А да ли сме и може да се обнови најзначајније дело Николе Добровића и некадашњи симбол државне моћи, питање је покренуто конкурсом. Најбољи одговор дале су младе архитекте, рођене у години када је зграда бомбардована.

"Сматрали смо да је прави начин интервенисања претварање целог комплекса или зграде А, где је била тешка интервенција, у меморијални центар који ће задржати вечно сећање на НАТО агресију, али и на архитектонски језик Добровића", наводи Алекса Рашић, студент мастер студија Архитектонског факултета.

Алекса Богдановић, студент мастер студија Архитектонског факултета објашњава да би се пројекат састојао од тих хоризонталних плоча које би биле ошупљене на средини како би симболизовале тај неки продор ракета и бомби и та динамика у простору би се постизала ошупљавањем тих међуспратних таваница.

"Овај конкурс ми се чини да је некако платформа којом би се покренуо дијалог о општој теми реконструкције оваквих зграда, тј. зграда са оваквом судбином", каже Илија Срдановић, студент мастер студија Архитектонског факултета.

Према пројекту академика Николе Добровића, објекти су изграђени од 1956. до 1965. Зграде су оштећене у бомбардовању у априлу и мају 1999, а 2005. јединствен дводелни урбанистички комплекс са препознатљивом каскадном формом проглашен је за културно добро и заштићени споменик културе.

"Двадесет три године ми немамо решење за обнову или реконструкцију, пренамену ове зграде, тако да је идеја конкурсом била да са студентима који су најотворенији у својим размишљањима пројектантским, у ствари понуди овај задатак како бисмо и пажњу јавности скренули занимљивим атрактивним размишљањима студената", наводи доцент др Гордана Шишовић са Архитектонског факултета.

Иван Рашковић са Архитектонског факултета наводи да је став струке да тај објекат треба да се рестаурира у свом спољном изгледу, а да унутра може да прими неку намену која би свакако била неког државног карактера, јер преко пута имамо важне институције Владе и Министарства иностраних послова.

Брачки мермер и косјерићки камен сачувани су за реконструкцију.

"Генералштаб је у одређеном смислу наше огледало пред којим стојимо да видимо ко смо, шта смо, да ли смо неспособни нешто да урадимо, зидамо десетине хиљада квадрата, а оно што је озбиљна идентитетска ствар, бива на неком перманентном чекању", наводи Бојан Ковачевић, архитекта и један од аутора изложбе о Николи Добровићу у Галерији САНУ.

Студентски радови са урбанистичким решењима за реконструкцију зграда Генералштаба од синоћ су изложени испред галерије Српске академије наука и уметности у Кнез Михаиловој улици.

Извор - текст и видео
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 372


« Reply #1572 on: May 28, 2022, 08:28:37 pm »

Естетски, мени су се свидела решења. Такође, и мишљење једног од професора да би зграда требала да задржи "државну намену" ,а не да је претворе у хотел или нешто слично. Да је памете, требало би прихватити, или можда само мало побољшати ова решења студената и прећи на реализацију. Кад има за којекакве глупости могло би бити и за реконструкцију ових зграда.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 615



« Reply #1573 on: June 04, 2022, 04:08:28 pm »

У Лесковцу откривено спомен обележје погинулим припадницима Војске и Полиције 1998. и 1999. године

Спомен обележје припадницима Војске и Полиције који су 1998. и 1999. године погинули у борбама са албанским терористима и снагама НАТО у зони одговорности 549. моторизоване бригаде откривено је данас у лесковачкој касарни „Војвода Петар Бојовић“. Меморијал је изграђен на иницијативу удружења грађана Херојска 549. моторизована бригада „Цар Душан Силни“ и уз подршку Министарства одбране и Војске Србије.

Свечаности су присуствовали заменик команданта Копнене Војске генерал-мајор Слађан Стаменковић, градоначелник Лесковца Горан Цветановић, државни секретар у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Миодраг Капор, епископ нишки господин Арсеније, ветерани 549. моторизоване бригаде и Полиције, чланови породица погинулих, представници Министарства одбране и Војске Србије, МУП-а и бројни грађани који су тим поводом желели да одају пошту браниоцима Отаџбине.

Спомен обележје су открили ратни командант 549. моторизоване бригаде генерал-мајор у пензији Божидар Делић и власник компаније „Крупник“ Милан Симовић који је финансирао пројектовање и изградњу.

Епископ нишки Арсеније, затим је, уз саслужење војног и локалног свештенства освештао спомен обележје херојима одбране. У свом обраћању епископ Арсеније рекао је да су погинули припадници Војске и Полиције, православне, римокатоличке и исламске вероисповести заједно отишли у смрт бранећи слободу Отаџбине, своје породице и своје пријатеље. Он је цитирао речи апостола Јована Богослова да “нема веће љубави од оне када положимо живот за пријатеље своје”.

Обраћајући се породицама погинулих хероја генерал у пензији Божидар Делић рекао је да је данашње окупљање организовано пре свега да би се указала част породицама палих сабораца.

- Поштоване породице наших погинулих сабораца, сви смо ми данас овде због вас. Да вам покажемо да, иако је прошло 23 године, ми ниједног дана нисмо заборавили своје саборце. Истина, дуго смо чекали. Постојале су чак и сумње да ли ћемо ми успети да отргнемо од заборава људе са којима смо заједно бранили нашу државу – рекао је Делић и још једном захвалио Милану Симовићу који је финансирао изградњу спомен обележја.

Делић је захвалио Министарству одбране и Војсци Србије, Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, градоначелнику Лесковца и свима коју су данас својим доласком указали поштовање погинулим борцима.

- Ми нисмо желели само да направимо споменик за своју бригаду, нисмо се само ми борили на Косову и Метохији. Са нама су били припадници посебних јединица полиције, припадници специјалних јединица, припадници војних одсека, округа и њихови одреди, али ми нисмо ипак могли да направимо споменик за све који су погинули у нашој држави. Зато смо одлучили да  сви они који су погинули у зони наше бригаде буду на нашем споменику. Тиме дајемо пример како заједништво мора да се оствари у нашој Србији да би она напредовала даље – истакао је ратни командант 549. моторизоване бригаде.

Ратни командант 122. интервентне бригаде Посебних јединица полиције Драган Живаљевић у свом обраћању је истакао да је 549. бригада одувек представљала пример као што и сада представља пример управо због неговања традиција, пажње и бриге према ветеранима и породицама погинулих.

Ратни командант 549. моторизоване бригаде генерал-мајор у пензији Божидар Делић доделио је, на крају свечаности, плакете Удружења заменику команданта Копнене војске генерал-мајору Слађану Стаменковићу и власнику компаније „Крупник“ Милану Симовићу.

На крају свечаности, венце и цвеће крај спомен обележја положили су – ратни командант 549. моторизоване бригаде, делегација Министарства одбране и Војску Србије коју је предводио начелник Управе за традицију, стандард и ветеран пуковник Драган Милковић, делегација Команде за обуку коју је предводио командант 3. Центра за обуку пуковник Зоран Цветковић, делагија Војне академије, градоначелник Лесковца Горан Цветановић, делегација привредног друштва “Крупник”, делегација Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Удружење ветерана Посебних јединица полиције, Коло српских сестра, Друштво српских домаћина, Удружење “Спасимо српску децу”, делегација ветерана 63. падобранске бригаде, делегација Војног синдиката Србије, делегација удружења „Вукови са Дрине“ и бројни грађани.

Спомен обележје састоји се од монументалног постамента на коме су исписана имена припадника свих јединица Војске и Полиције који су погинули током борбених дејстава 1998. и 1999. године у зони одговорности 549. механизоване бригаде, а која је обухватала територије општина Призрен, Ораховац, Сува Река, Ђаковица и Гора. На врху постамента је постављен тенк Т-55 у коме је 11. августа 1998. године у борби са албанским терористима погинуо командир 3. чете оклопног батаљона 549. моторизоване бригаде капетан Жељко Мартиновић.

Извор

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* gst_8172_1654351836.jpg (458.16 KB, 2500x1666 - viewed 2 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 615



« Reply #1574 on: June 05, 2022, 10:16:31 am »

На Маљену је oдржана прва меморијална трка „Хероји 126. бригаде ВОЈИН“, посвећена поручницима Жељку Савичићу и Синиши Радићу, који су као припадници ове херојске бригаде страдали у ваздушним ударима НАТО авијације 1999. године.

Учесници меморијалне трке надметали су се на деоницама дужине 5 и 10 километара.
Победници на 10 километара су заставник Снежана Дробњак из 204. ваздухопловне бригаде, у категорији жена, и војни службеник Миливоје Јововић из Управе за планирање и развој (Ј-5) Генералштаба Војске Србије, у мушкој конкуренцији.

У трци на 5 километара прва је била разводник Марија Футић из 126. бригаде ВОЈИН, док је међу мушкарцима најбољи био кадет Војне академије Никола Ћитић.

Izvor

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Memorijalna trka.jpg (106.86 KB, 960x540 - viewed 2 times.)
Logged
Pages:  1 ... 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 [105] 106 107 108 109 110 111 112   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.041 seconds with 24 queries.