PALUBA
March 28, 2024, 03:56:17 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6   Go Down
  Print  
Author Topic: Mornarički elektronski zavod (MEZ)  (Read 54458 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« on: February 03, 2010, 06:55:27 pm »

Mornarički elektronski zavod osnovan je U Splitu 1953. godine sa zadatkom da obrazuje mornaričko-tehničke kadrove elektroničarske i elektrotehničke specijalnosti, uz održavanje o opravku elektronske opreme u Ratnoj mornarici. Njegovu obrazovno nastavnu djelatnost preuzeo je 1961. godine Mornaričko tehnički školski centar.
Sa stručnim kadrovima i najsuvremenijom opremom Zavod je angažiran na održavanju i opravci svih elemenata elektronske opreme.
Zavod projektira i izrađuje tehničku dokumentaciju za ugradnju i ugrađuje cjelokupnu elektroniku na objektima Ratne mornarice.

PS Zgrada desno od MEZ-a (crveni krov i dimnjak od cigle) je bivša klaonica , koja je radila do  60-tih godina. Na njenom mjestu je 80-tih izgrađen objekt  MEZ-a za održavanje BROM-ova)


* MEZ0001-1.jpg (132.76 KB, 620x351 - viewed 363 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1 on: February 03, 2010, 06:57:27 pm »

Projektni biro
Remont elektronskih uređaja


* MEZ0005-1.jpg (162.54 KB, 588x502 - viewed 338 times.)

* MEZ0004-1.jpg (198.77 KB, 607x550 - viewed 418 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #2 on: February 03, 2010, 06:59:43 pm »

remont brodskih radara
radionica navigacije i hidroakustike (na sredini slike desno dva kormila "Samšit" na remontu


* MEZ0003-1.jpg (204.3 KB, 613x577 - viewed 346 times.)

* MEZ0002-1.jpg (177.69 KB, 584x509 - viewed 388 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #3 on: March 18, 2011, 11:52:43 am »

Nekad bilo u MEZ-u…

MEZ (Mornaricko Elektronski Zavod) me ugostio od 1980 pa do 1991 god. kao vanjskog saradnika po problematici KIS-s Stina Jadran. Svo vreme sam se ugodno osjecao i od mnogih puno puno naucio.
Posebno se zahvaljujem ing. Pavlovic  Vladi koga sam upoznao jos davne 1967 god. u Divuljama dok je MEZ tamo bio stacioniran, a on me naucio svemu o racunaru u okviru radara Baklan kao Sistemu za upravljanje torpednom vatrom na Torpednim Camcima. Kasnije i puno toga u vezi zapadne tehnologije, konkretno Svedskih sistema koji su koristeni u JRM.
Zahvaljujem se  mom velikom saradniku Mati Rabotegu , mislim da je sada gore u Ministarstvu vojske RH, s kojim sam izvanredno saradjivao po pitanju komunikacija u okviru sistema Stina Jadran i koji mi je puno pomogao na specijalizaciji u Svedskoj kad sam morao ici doktorima jer me je tad razdirao moj “dvanasterac”, a on me pratio svaki put.
Takodjer se zahvaljujem i zadnjem direktoru MEZ-a puk. Radosevic Josku s kojim se ponekad i nisam do kraja slagao, ali i to je ljudski, jer je bio i ostao veliki ljudina.
U ime onog vremena hvala svima iz MEZ-a, pozdrav svima, a kao zahvalnost za sve jedino sta mogu je to da objavim set fotosa iz perioda rada MEZ-a do 1991 god. koje sam inace pronasao u arhivi 1999 god. u MTRZ Sava Kovacevic u Tivtu. Isti su tamo prebaceni tokom selidbe u Boku 1991 god. Pa da krenemo…
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
U unuformi je zadnji direktor MEZ-a puk. Radosevic Josko.
Molim za dopunu ko prepozna ostale


* Zadnji direktor MEZ-a.jpg (180.81 KB, 2904x2064 - viewed 667 times.)
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #4 on: March 18, 2011, 12:11:22 pm »

Pitanje za znalce, jel MEZ radio samo remont i integraciju mornaricke elektronike i brodskih sistema, ili je imao i neku roizvodnju, sto licencno, sto sopstveno razvijeno??
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #5 on: March 19, 2011, 01:33:50 pm »

Pitanje za znalce, jel MEZ radio samo remont i integraciju mornaricke elektronike i brodskih sistema, ili je imao i neku roizvodnju, sto licencno, sto sopstveno razvijeno??

Ne, koliko je meni poznato MEZ nikad nije imao sopstvene proizvode za slobodno trziste. Bio je strogo namenska ustanova
za remont i odrzavanje elektronskih i nekih elektro sistema u JRM. Pocetkom 80-tih pa dalje jedino je izvodio koje kakve inovacije
i modifikacije na vec postojecoj tehnici. Takodjer je izvodio i montazu  svih novopridoslih srestava i tehnike u JRM.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #6 on: March 20, 2011, 03:47:53 pm »

U organizacionom smislu MEZ se sastojao od uprave i pogona. Na čelu zavoda bilo je vojno lice čina pukovnika. Drugi čovjek je bio Glavni inženjer također vojno lice čina podpukovnika. Dugo godina pred početak 90-tih to je bio podpukovnik Joško Radošević
Treči čovjek u toj hierarhiji bio je Načelnik proizvodnje, čina majora,  koji je bio direktno zaduzen za rad i sva dešavanja u okviru pogona. Na čelu pogona bila su vojna lica čina poručnika/kapetana.
U nekim slučajevima se otstupalo od tog  pravila pa je na čelu pogona moglo biti i civilno lice ranga inženjera, kao što je bilo neko vrijeme u Digitalnom pogonu ili Meterloškom sve do kraja.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Slijeva nadesno:
Pukovnik Bareza predzadnji direktor MEZ-a.
U sredini tada major Gačić Milan načelnik proizvodnje, rodom iz mjesta Salaš iz ponosne Negotinske krajine. Po struci elektro inženjer aktiviran u JRM. Od kraja 1991 god. osnovao i bio dugo godina na čelu Sektora elektronike u MTRZ Sava Kovačević u Tivtu. Za vreme Egipatskog programa 2006 god. u Tivtu, tada već u mirovini preselio se u vječnost u snu. Laka mu zemlja.
Skroz desno dugo godina načelnik Pogona za navigacione i podvodne uređaje  ali se nemogu sjetiti imena.  :'(


* 02 Predzadnji direktor MEZ-a.jpg (177.86 KB, 2916x2076 - viewed 612 times.)
« Last Edit: March 20, 2011, 03:59:40 pm by ORIĆAREB » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #7 on: March 20, 2011, 05:00:02 pm »

Kada gledam slike iz MEZ-a, onda ispada, da ste samo jeli i pili. Znam, da to nije istina, jer sam i sam neko vrijeme imao dio skladišta u prostorijama MEZ-a, tamo boravio, dok nisam preselio sve u VP 3569 u novoizgrađeno skladište kod zatvora.
Dali se sječaš. kako se zove onaj na slici (zadnji direktor MEZ-a) što sjedi u sredini i puši? Ja sam ga zapamtio kao vlikog stručnjaka.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #8 on: March 20, 2011, 06:08:05 pm »

...

Dali se sječaš. kako se zove onaj na slici (zadnji direktor MEZ-a) što sjedi u sredini i puši? Ja sam ga zapamtio kao vlikog stručnjaka.

"Klopa" nije bila loša kao što se vidi iz priloženog. Takvo je vrijeme bilo. Malo se slikalo kad se radilo na
sistemima. Ko će u tim trenicima nositi fotoaparate. To se uglavnom radilo u određenim prilikama kad je
opuštanje u pitanju. Ali nije to uopšte poenta ovog topica. Ovde je bitno da se vide ljudi koji su u MEZ-u
radili.
Na predzadnjoj slici je ing. Jere Bonači, iz Radarskog pogona, za koga pitas.
A ja mislim da bi ti trebao znati ime ličnosti na sl.02 skroz desno.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #9 on: March 21, 2011, 02:17:46 pm »

...

Dali se sječaš. kako se zove onaj na slici (zadnji direktor MEZ-a) što sjedi u sredini i puši? Ja sam ga zapamtio kao vlikog stručnjaka.

"Klopa" nije bila loša kao što se vidi iz priloženog. Takvo je vrijeme bilo. Malo se slikalo kad se radilo na
sistemima. Ko će u tim trenicima nositi fotoaparate. To se uglavnom radilo u određenim prilikama kad je
opuštanje u pitanju. Ali nije to uopšte poenta ovog topica. Ovde je bitno da se vide ljudi koji su u MEZ-u
radili.
Na predzadnjoj slici je ing. Jere Bonači, iz Radarskog pogona, za koga pitas.
A ja mislim da bi ti trebao znati ime ličnosti na sl.02 skroz desno.

Hvala za Jeru, sad sam se i ja sjetio, vidim ga ponekad u Splitu.
Da nije ono Krstić ili Orlić (ne vidi se najbolje).
« Last Edit: March 21, 2011, 02:35:37 pm by leut, Reason: popravak citata » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #10 on: March 21, 2011, 02:41:22 pm »


Hvala za Jeru, sad sam se i ja sjetio, vidim ga ponekad u Splitu.
Da nije ono Krstić ili Orlić (ne vidi se najbolje).


Ma ne promašaj, mislim na lik koji sjedi skupa sa Barezom i Gačićem skroz desno.
Dugo je bio načelnik pogona za akustične i navigacione sisteme, a 1990 već
na mjesu načelnika proizvodnje. Imao je tad čin majora mislim. Odnekud mi u podsvjesti
informacija da je i nakon 1991 postao Direktor novg MEZ-a. :'(
« Last Edit: March 21, 2011, 02:51:34 pm by leut, Reason: popravak citata » Logged
Plavnik
In memoriam
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 635


« Reply #11 on: March 22, 2011, 07:34:31 am »

A da nije možda Gaberc?
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #12 on: March 22, 2011, 09:00:47 am »

Gaberc je postavljen za upravitelja remonta u Šibeniku.
Logged
Plavnik
In memoriam
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 635


« Reply #13 on: March 22, 2011, 03:55:06 pm »

Zlatko Gaberc je danas direktor Pomorskog centra za elektroniku (PCE) u Splitu.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #14 on: March 22, 2011, 04:34:09 pm »

Zlatko Gaberc je danas direktor Pomorskog centra za elektroniku (PCE) u Splitu.


Hvala "Plavnik", pun pogodak. Kad smo već oko toga taj PCE jeli to naslednik nekadašnjeg
MEZ-a,  ili sasvim nesto deseto.
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.