Ugrožena borbena gotovost: Povlače MiG-29, naručuju F-35Poljski dnevni list "Dzienik gazeta pravna" objavio je prekjuče tekst o tome da bi Poljska uskoro mogla da povuče iz naoružanja lovačke avione MiG-29.
Autor Maciej Miłoš u tekstu pod naslovom "MiG-ovi se možda neće vratiti u upotrebu. Samo F-16 neće braniti poljsko nebo" komentariše da bi povlačenje MiG-a 29 iz upotrebe, što je, kako je navedeno, vrlo verovatno, dovelo do nedovoljnog broja borbenih aviona za izvršavanje svih postavljenih zadataka.
Poljski MiG-ovi 29 su nakon udesa koji se dogodio 4. marta ove godine, prilikom kojeg je pilot preživeo, još uvek prizemljeni, a uzroci pada aviona do danas nisu zvanično saopšteni, piše portal Tangosix
Nesreće sa i bez žrtavaTo svakako utiče na borbenu gotovost ratnog vazduhoplovstva Poljske jer se svakim danom smanjuje broj pilota koji su u trenaži.
Autor teksta iznosi da je mogućnost povlačenja sovjetskih lovaca 90 procenata i u toj tvrdnji se poziva na izjave poljskih vojnih stručnjaka.
Nezvanično, niko iz vojnog i političkog vrha ne želi da se 29-ke povuku iz upotrebe ali istovremeno postoje određeni ljudi koji bi to rado uradili.
Takođe, podseća se i na prošlogodišni udes MiG-a 29 kada je pilot poginuo zbog neispravnosti izbacujućeg sedišta.
Holding kompanija "Polska grupa zbrojeniova" koju je osnovala poljska vlada radi udruživanja poljskih firmi odbrambene industrije u državnom vlasništvu nedavno je, kako navodi autor, saopštila da je još 2011. u remontnom zavodu WZL-2 došlo do greške u projektovanju rezervnog dela koja nije otkrivena u procesu provere, ali ni primene dela koji se nalazi u proizvodnji.
Nakon udesa kada je pilot poginuo, zavod WZL-2 je sproveo unutrašnju istragu nakon čega su zaposleni koji su direktno bili uključeni u projektovanje pomenutog dela dobili otkaz.
Problemi u industrijiOvakav razvoj situacije ne samo da slabi sposobnost zaštite poljskog neba već stvara probleme i industriji.
Poljski list piše i o tome da zavod WZL-2 ne dobija dovoljno novca od države za obavljene poslove jer se sada, nakon prizemljenja flote, ne dobija novac i za probne kontrolne letove aviona na kojima su remontni radovi određenog obima završeni.
Ukoliko bi MiG-29 bio povučen iz upotrebe WZL-2 bi takođe izgubio veliki deo prihoda jer se, iako se tamo održavaju i borbeni avioni F-16, 90 odsto prihoda odnosi na usluge održavanja flote aviona MiG-29 i Su-22.
Kako dalje primećuju u tekstu poljskog lista, situacija što se tiče borbenih aviona bi se mogla popraviti povećanjem operativnosti flote F-16 jer je, kako su nezvanično saznali iz izvora u vazduhoplovnim snagama, trenutno je borbeno spremno svega 20 procenata, odnosno 10 od 48 aviona tog tipa.
Međutim, iznose i da je povećanje operativnosti F-16 malo verovatno jer to nije urađeno godinama unazad zbog hroničnog nedostatka rezervnih delova.
Najverovatnije naručuju F-35Prema autoru teksta, nova narudžbina borbenih aviona, najverovatnije će to biti američki F-35, neće rešiti problem jer se, na osnovu iskustava korišćenja F-16, postizanje njihove pune borbene sposobnosti očekuje u 2030-tim godinama. Osvrnuvši se na mogućnost poljske industrije da učestvuju u programu F-35, to je ocenjeno kao skoro nemoguće.
Vazduhoplovne snage Poljske, kako se dalje navodi, imaju želju da nastave da koriste MiG-29, ali žele garantovanu sigurnost njihove upotrebe.
Odluka o nastavku njihovog letenja će biti doneta nakon analize preventivnih pregleda, zaključaka i preporuka.
Zvaničnici iz Ministarstva nacionalne odbrane izjavili su da će polazna tačka za takvu odluku biti utvrđivanje da li su avioni bezbedni za dalje korišćenje.
Na ovo treba dodati i da Poljaci danas samostalno održavaju svoju flotu MiG-ova 29, iako postoje informacije da na tom polju sarađuju sa Ukrajinom.
Prema službenim podacima tvrdi se da RV Poljske trenutno koristi 30 lovaca MiG-29, 32 jurišnika Su-22 i 48 višenamenskih F-16.
Ipak, dugoročno je planirano da u naoružanju ostane 16 aviona MiG-29 i 18 Su-22 koji su u poljskim vazduhoplovnim zavodima dobili modernizacije manjeg obima, koje međutim nisu bitno uticale na povećanje njihovih borbenih sposobnosti.
izvor