PALUBA
April 23, 2024, 11:13:49 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... 17   Go Down
  Print  
Author Topic: Uniforme u JRM  (Read 137698 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« on: March 19, 2008, 03:58:48 pm »

Zanima me zašto su mornariške hlače takvog "dizajna" odnosno kroja?
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1 on: February 23, 2009, 04:48:35 pm »

Zanima me zašto su mornariške hlače takvog "dizajna" odnosno kroja?

Prema mojim informacijam su hlače takvog kroja, (navodno), radi lakšeg skidanja ako padneš u more!?
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #2 on: August 13, 2009, 04:25:31 pm »

Da to je jedini razlog zato su i cizme (cipele) bile takog oblika da samo spadnu sa noge kada se napune vode.

Isto vazi i za bluzu
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #3 on: August 13, 2009, 05:37:47 pm »

Pitanje za forumaše iz Boke i okoline. Ako je sad crnogorska mornarica promjenila uniforme, pa i ne treba ih više toliko, dali se može nekako nabaviti nešto od toga što je ostalo po magazinima. Konkretno ma zanima ljetna SDB,kratke hlače,brodske ćizme, zimska plava i još koja kapa sa trakom RATNA MORNARICA.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 060


« Reply #4 on: August 13, 2009, 05:53:18 pm »

Brodskih čizama nije bilo odavno, tako da ne verujem da ih i sada ima. Moguće da su magacini RM doživeli sudbinu magacina u Maslinama i ostalim CG kasarnama... sve već davno rasprodato kao na buvljaku.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #5 on: August 13, 2009, 06:51:04 pm »

Pitanje za forumaše iz Boke i okoline. Ako je sad crnogorska mornarica promjenila uniforme, pa i ne treba ih više toliko, dali se može nekako nabaviti nešto od toga što je ostalo po magazinima. Konkretno ma zanima ljetna SDB,kratke hlače,brodske ćizme, zimska plava i još koja kapa sa trakom RATNA MORNARICA.

Meni su brodske čizme ostale (kada sam 1991 napusio RM bilo je ljeto,pa sam taj dio uniforme imao kući), imam jih još danas, nosim jih samo ponekad kad oma malo više snijega. Moju prvu mornarsku kapu (dobio sam je 20.08.1970) dao sam u muzej SV, kao i još neke djelove uniforme. Vjerujem, da bi se djelove uniforme JRM još dalo nači, ali je to u Sloveniji teže. Možda na nekoj "buvljoj pijaci" u republikama bivše države.
Duje

PS: uvažavam Radetov predlog, pa neču više "pozdravljat" na kraju svakog mog pisanja na forumu, smatrao sam to kao neki moj "zaštitni znak", a svakako kao poštovanje prema pripadnicima foruma.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #6 on: August 14, 2009, 06:09:26 am »

Zanima me zašto su mornariške hlače takvog "dizajna" odnosno kroja?
Prema mojim informacijam su hlače takvog kroja, (navodno), radi lakšeg skidanja ako padneš u more!?




Postoji prica (legenda) o tome kako je doslo da mornarske pantalone budu takve. Navodno je u posetu floti u Boku dosla
Marija Terezija pa kada su je prebacivali sa obale na brod a mornari veslaci obuceni u ribarske gace bez dugmadi na slicu
pokazali musko interesovanje za nju, pala je naredba da se postave "pokopci" na pantalone.ž


« Last Edit: August 14, 2009, 08:22:53 am by motorista 57 klasa » Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #7 on: August 14, 2009, 03:37:49 pm »

U vezi "sexsualne" prirode mornarskih pantalona još jedna priča koji dolazi iz Engleske. Engleski mornari su hebavali širom sveta po svim lukama a da bi bili stalno spremni i da jih ne bi rat uhvatio sa spuštenim gaćama izmislili su taj dizajn.
A zamišljam si one Crnogorce koji su vozili Mariju Tereziju: " Marijo,da ne bi veslali, možemo li staviti jedra na naše "jarbole"? Grin
« Last Edit: August 14, 2009, 03:41:49 pm by MORNAR » Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #8 on: August 14, 2009, 03:43:34 pm »

možda bi bilo zanimljivo pričati o tim mornarskim legendama vezanim za uniformu.
Kao na primer o tri crte na kragni. Ovo kažu potiče od Nelzonovih mornara koji su imali kožne kragne kako im kosa ne bi prljala uniformu pa su onda za svaku Nelzonovu pobedu urezivali po jednu liniju na kragnama.
Logged
jantar
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 766


« Reply #9 on: August 15, 2009, 10:12:58 am »

Prvi dio legende je verovatan, mornari su uglavnom imali duge kose i brade, koje su mazali raznim uljima pa su iz prakticnih razloga imali isprva neku maramu ili komad tkanine, da ne bi umascivali odecu. Kasnije je nastala kragna plave boje, a tri bele crte su ukras i simbolizuju penu na valovima, kao sto je to i slucaj sa mornarskom majom. Kasnije je dosao i crni flor kao simbol secanja na sve pomorce koji su nastradali u brodolomima, ratovima i sl. I u JRM je postojao flor ispod mornarske kragne, ali je kasnije zamenjen vrpcom na kapi iz prakticnih razloga. A pored flora mornari su oko vrata (ispod kragne) imali konopcic, ukrasno vezan u "osmicu" na cijim krajevima su bili nozic na rasklapanje i mornarska pistaljka. Nozic je sluzio za rad sa konopima i, eventualno, da se lakse oslobodite odece ako padnete u more, a pistaljka je bila svakodnevno potrebna u doceku oficira na brod, odnosno, u vrsenju svakodnevnog brodskog ceremonijala. Verovatno se svi koji su bili u Mornarici secaju dva mala djepica sa unutrasnje strane v-izreza mornarske bluze, koji su se dugo zadrzali u Mornarici, iako je prestala prakticna potreba za nozicem i pistaljkom. Mozda je legenda sa Marijom-Terzijom i preklopom na mornarskim pantalonama pomalo romanticna, ali, preklop je nastao iz prakticnih razloga, da bi se lakse oslobodili odece prilikom pada u more. Jos jedna stvar je vezana uz mornarske pantalone, a to je prosireni dio nogavica pri dnu da bi se pantalone lakse mogle zavrnuti prilikom ribanja palube.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1.jpg (7.72 KB, 149x165 - viewed 1182 times.)
« Last Edit: July 28, 2010, 07:01:47 pm by Boro Prodanic, Reason: Ubacivanje slika u atačment » Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #10 on: August 24, 2009, 09:08:17 am »

Za crni flor postoji i prica da je ustvari nastao od traka kojima su mornari vezivali kosu u rep.
Milance
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #11 on: November 12, 2009, 06:38:32 pm »

Evo nekoliko fotografija sa uniformama JRM iz ranog perioda 1945-50 ....

Odmah po oslobođenju 1945 godine ...izgleda da je manjkalo pravih uniformi te ovaj mornar ima obične vojničke pantalone.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Evo jedne iz 1946 godine. Uniforme su tu, ostala je samo "titovka"

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Naredne 1947 godine stanje se popravilo. Kompletna uniforma je tu, a nađe se i poneki tropski šlem.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


I 1950 godine ....

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* rani-dani.jpg (61.77 KB, 1120x770 - viewed 649 times.)

* rani-dani-4.jpg (21.8 KB, 444x722 - viewed 662 times.)

* rani-dani-1.jpg (45.12 KB, 948x670 - viewed 624 times.)

* mornari-6.jpg (54.63 KB, 965x857 - viewed 612 times.)
« Last Edit: April 03, 2012, 03:51:58 pm by dreadnought » Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #12 on: November 18, 2009, 03:49:15 pm »

Idemo dalje ... malo iz kasnijeg perioda.


Prvomajska parada 50-tih godina.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Ove sledeće su iz kasnijeg perioda.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Straža na krmi.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Bogat ulov.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* parada.jpg (61.4 KB, 1254x871 - viewed 618 times.)

* mornari-3.jpg (43.19 KB, 732x558 - viewed 295 times.)

* mornar-1.jpg (34.13 KB, 551x848 - viewed 313 times.)

* mornar-3.jpg (38.57 KB, 873x877 - viewed 290 times.)
« Last Edit: April 03, 2012, 03:52:48 pm by dreadnought » Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #13 on: November 18, 2009, 03:53:02 pm »

Ova predzadnja slika me podsjeća na Napulj. Znam da je razarač Split s admiralom Ljubom Trutom bio u Napulju 1970. godine.
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #14 on: November 18, 2009, 04:03:40 pm »

Ova predzadnja slika me podsjeća na Napulj. Znam da je razarač Split s admiralom Ljubom Trutom bio u Napulju 1970. godine.
Da nije možda La Valetta na Malti.
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... 17   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.