Crna Gora gradi nove teretne brodove

(1/52) > >>

Dreadnought:
Veliki brodovi za veliku zaradu Crne Gore


09.02.2010.
 
Crna Gora je nekada imala 45 velikih brodova pod svojom zastavom

Crnogorska vlada sklopila je ugovor o kreditu sa kineskom Eksim bankom, na osnovu kojeg će Crna Gora graditi dva broda u toj zemlji. U Podgorici kažu da to budi nadu u revitalizaciju pomorske privrede zemlje.
 
Crnogorski zvaničnici sa zadovoljstvom ističu da ovako povoljne kredite kineska vlada odobrava samo zemljama koje označava povlašćenima. Jer, kredit od oko 55 miliona dolara je dobijen uz tri posto fiksne kamate na 15 godina otplate, uz grejs period od pet godina.

Gradnja dva broda srednje nosivosti biće završena za dve godine. Očekuje se da će i kotorska firma „Bastion šiping“ uskoro kupiti dva broda, što znači da će se do kraja naredne godine na četiri broda vijoriti crnogorska zastava.

Nada u recesiji

„Nakon pune dve decenije to vraća nadu u revitalizaciju pomorske privrede“, rekao je Andrija Lompar, ministar saobraćaja, telekomunikacija i pomorstva u crnogorskoj vladi.

Isti je stav kapetana duge plovidbe u penziji Luke Đakonovića, koji je jedan od dugogodišnjih rukovodilaca nekada moćne pomorske kompanije „Prekookeanska plovidba“ iz Bara. On je za Dojče vele kazao da je veoma značajan trenutak kada se ulazi u taj veliki projekat. „To se dešava upravo sada kada je recesija u svetu i kada su cene brodova najmanje. Ja se nadam da će se sve to promeniti. Postoje velike mogućnosti u Crnoj Gori, jer je ova zemlja uz turizam okrenuta pomorstvu“.

Pomorci – najbolji proizvod Crne Gore

Kapetan Đakonović posebno ukazuje na izvanredan kadrovski potencijal koji Crna Gora poseduje u pomorstvu. „To je kadar koji plovi na najvećim kompanijama sveta: kapetani, upravitelji strojeva, inspektori. Plate su sada na brodovima dosta velike. Zapovednici i upravitelji imaju, u proseku, od pet do šest hiljada evra mesečno“.

Novinar Radomir Petrić kaže za Dojče vele da su pomorci najbolji crnogorski izvozni proizvod. „I to kroz tzv. nevidljivi izvoz. Jer, mi nemamo velikih brodova koji plove pod našom zastavom. Sve ono što se nalazi na flotnoj listi preduzeća ’Nimont’ iz Bara je prvenstveno manje tonaže.

Naime, 4,5 do pet hiljada pomoraca, koliko po nekim procenama plovi na inostranim brodovima, sa inostranim kompanijama, donese godišnje u Crnu Goru najmanje od 50 do 60 miliona evra“.

Inače, do 1990. godine pomorska industrija je Crnoj Gori donosila trećinu deviznog priliva. Dve kompanije, „Prekookeanska plovidba“ iz Bara i „Jugooceanija“ iz Kotora, koje praktično danas više ne postoje, imale su tada 45 velikih brodova.

 
Izvor: DW

marinero:
"CRNOGORSKA PLOVIDBA"

6 travnja 2011.Tivat (Radio Dux) - Dva handy size bulkcarriera koja se za pomorsku „Crnogorska plovidba" iz Kotora grade na navozima brodogradlišta Shanghai Shipyard u Kini, imaće ugradjene moderne siteme za ekološki tretman balastnih voda ozonom – potvrdjeno je Dux radiju u menadžmentu „Crnogorske plovidbe". Ugradnja sistema za tretman balastnih voda na ove brodove nosivosti po 35 hiljada tone je novina u odnosu na originalnu specifikaciju po kojoj su naručena dva broda za prevoz rasutog tereta nosivosti po 35 hiljada tona, a koji se za „Crnogorsku plovidbu" grade u Šangaju sredstvima kredita kineske Exim banke u ukupnom iznosu nešto manjem od 58 miliona dolara.

„Crnogorska plovidba" opredijelila se da odmah na početku, dok se brodovi još grade na kineskim navozima, u njih ugradi savremen sistem za tretman balastnih voda koji će, shodno propisima Medjunarodne pomorske organizacije IMO, biti obavezan za sve novogradnje koje na tržište stupaju od 2012 godine, a do 2017 mora se ugraditi i na sve ostale starije trgovačke brodove koji plove svjetskim morima. Ugradnja ovog sistema na dva nova bulkcarriera „Crnogorske plovidbe" je i doprinos te kompanije povećanju posrnulog ugleda naše pomorske zastave koja je lani dospjela na tzv. „Crnu listu" visokorizičnih pomorskih zastava zbog loših tehničkih karakteristika brodova u mejdunarodnoj plovidbi koji su vili zastavu Crne Gore.

Inače, u menadžmentu nove pomorske komapnije iz Kotora nam je saopšteno i da su oni predložili da njihov prvi novi brod koji će iz brodogradiliša u Šangaju biti isporučen do kraja godine, dobije ime „Kotor". Shodno propisima medjutim, zadnju riječ po tom pitanju imaće ministar pomorstva i saobraćaja u Vladi Crne Gore dr Andrija Lompar jer upravo starješina tog državnog organa odredjuje konačno ime nekog broda koji se po prvi put upisuje u domaći Registar trgovačkih brodova.

Pored ovih i drugih zanimljivih vijesti iz svjetskog pomorstva, u novom izdanju emisije o moru i pomorstvu „Neptun" na valovima Dux Radija, možete poslušati i kako se izradjuju drvene makete brodova o čemu smo razgovarali sa Draganom-Dragom Petrovićem, iskusnim brodomodelarom iz Tivta. Petrović je u svojoj karijeri brodomodelara dugoj preko 40 godina izradio 128 maketa brodova koji se osim u našoj zemlji, danas nalaze i u Srbiji, Hrvatskoj, Sloveniji, Makedoniji, Austriji, Češkoj i Njemačkoj.

Siniša Luković

Izvor: http://www.radiodux.me/

marinero:
Evo, ovako bi trebalo da izgledaju.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



Godra:
Quote from: marinero on October 20, 2011, 09:20:17 pm

Evo, ovako bi trebalo da izgledaju.





Koliki ce im biti kapacitet?

marinero:
35.000 DWT.Ovdje su detalji...
http://crnogorskaplovidba.com/images/Brochure.pdf

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page