PALUBA
April 27, 2024, 02:22:10 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10   Go Down
  Print  
Author Topic: Minobacač 60 mm M57  (Read 71294 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #30 on: February 03, 2012, 02:55:48 pm »

"Рви", мислим да ти је "Ротринг" пластично описао проблематику. Друго, да  си и ти та  "умна глава" питање је да ли би успео да то "прогураш". Није све у томе "треба овако", него може ли се то "овако" у систему. Треће, зашто то што мислиш да треба исправити - изменити не напишеш у виду предлога, уз образложење, па не пошаљеш "надлежнима". Четврто, и нама најинтересантније би било да нешто од тога овде изнесеш па да продискутујемо. Можда то неко од "надлежних" и "умних глава" види, па нешто и уради.
Logged
rvi
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 151


zastavnik VJ


« Reply #31 on: February 05, 2012, 05:21:46 pm »

"Рви", мислим да ти је "Ротринг" пластично описао проблематику. Друго, да  си и ти та  "умна глава" питање је да ли би успео да то "прогураш". Није све у томе "треба овако", него може ли се то "овако" у систему. Треће, зашто то што мислиш да треба исправити - изменити не напишеш у виду предлога, уз образложење, па не пошаљеш "надлежнима". Четврто, и нама најинтересантније би било да нешто од тога овде изнесеш па да продискутујемо. Можда то неко од "надлежних" и "умних глава" види, па нешто и уради.
Ma nisam uveren da ce neko  od umnih glava da ovo da cita sem ... znas kojih ali na primer mozda bi mogla ds se konstruise minobacacka mina sa telom od plastike i kuglica kao bomba M-75. Naravno stabilizator bi bio od metala i  deo tela mine kao i od metala da bude gornji deo gde se zavrce upaljac. Ima tu jos detalja ali ne bih sad. Imam kompletnu konstrukciju zamisljenu. Ili mina sa ic glavom koja u silaznoj putanji trazi vozilo,tenk sta li  i usmerava se u njega kao sto to rade rakete. Mina je naravno kumulativna ili sa "hopkinsovim" efektom ili sa visokonaponskim generatorom koja bi unistila kompjutere odnosno elektroniku u tenku pri kontaktu slicno efektu elektricnog pistolja koji paralise zrtvu ili onih elektricnih pendreka za demonstrante i td. Aminobacac da se opremi servo motorima sa kompjuterom da kada ukucas podatke tipa azimut daljina i jos sto sta da ne detaljisem, na dugme recimo enter zauzima polozaj u sekundi a punioc moze odmah da ispali minu. Opet kazem i td.   mislim ne mo se ljutis.
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #32 on: February 05, 2012, 05:33:35 pm »

"rvi"  веома занимљиви предлози. Мада се баш не односе на овај калибар, али за оне друге минобацаче, веома занимљиво и озбиљно.

Љуба
Logged
rvi
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 151


zastavnik VJ


« Reply #33 on: February 05, 2012, 05:36:54 pm »

ovo vazi  za sve minobacace od sada
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #34 on: February 05, 2012, 05:42:16 pm »


  Sve to vec manje vise postoji. I GPS navodjene mine,i orudje sa automatskim zauzimanjem elemenata,i AT kumulativne mine, sa laserskim navodjenjem itd...mada Ljuba je u pravu,to s ipak najvise isplati (i koristi) na 120mm minobacacima,iz razloga sto vece mine mogu da prime vise "elektronike" na ustrb punjenja, a i sama cena bi bila tolika da bi bilo isplativije neutralisati metu sa 2 120mm mine,nego sa 6-8 82mm. Siguran sam da projekti postoje o tako necemu i kod nas,makar na papiru,no tako nesto je zasigurno preskupo za nasu "svorc" drzavu. Ja bih ipak bio sretniji da se neka od orudja montiraju na oklopna vozila i tako dobije samohodna varijanta (kladim se da bi od nekog neisecenog T55 tako nesto moglo da se izvede).
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #35 on: February 05, 2012, 06:42:26 pm »

Ideja nikad ne manjkaju, sto bi stari rekli. Minobacac je visenamensko sredstvo i to veoma ubojito. Ja bih recimo, voleo da vidim automatski minobacac. Nebitno koji kalibar. Pored toga pominjao sam ranije i blizinski upaljac....Mina sa TB bojevom glavom...zatim,protiv-oklopna mina koja dejstvuje na najranjiviji deo tenka u gornjoj polusveri.....Dakle predlozi za koje je tehnologija vec poznata i primenjuje se vec na drugim sredstvima...

Da ne duzim mnogo....ideja stvarno ima puno.
Logged
rvi
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 151


zastavnik VJ


« Reply #36 on: February 05, 2012, 11:20:14 pm »

T-55 je pretezak imas Wiesel mortar sistem, samohodne minobacace koji su ubaceni u neki bivsi OT.
« Last Edit: February 06, 2012, 08:17:36 am by Bozo13 » Logged
rvi
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 151


zastavnik VJ


« Reply #37 on: February 05, 2012, 11:31:22 pm »

Ideja nikad ne manjkaju, sto bi stari rekli. Minobacac je visenamensko sredstvo i to veoma ubojito. Ja bih recimo, voleo da vidim automatski minobacac. Nebitno koji kalibar. Pored toga pominjao sam ranije i blizinski upaljac....Mina sa TB bojevom glavom...zatim,protiv-oklopna mina koja dejstvuje na najranjiviji deo tenka u gornjoj polusveri.....Dakle predlozi za koje je tehnologija vec poznata i primenjuje se vec na drugim sredstvima...

Da ne duzim mnogo....ideja stvarno ima puno.
Da od ideje pocinje proizvod. Video sam negde na yutube automatski mb. naci cu taj klip
Logged
rvi
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 151


zastavnik VJ


« Reply #38 on: February 05, 2012, 11:58:50 pm »


  Sve to vec manje vise postoji. I GPS navodjene mine,i orudje sa automatskim zauzimanjem elemenata,i AT kumulativne mine, sa laserskim navodjenjem itd...mada Ljuba je u pravu,to s ipak najvise isplati (i koristi) na 120mm minobacacima,iz razloga sto vece mine mogu da prime vise "elektronike" na ustrb punjenja, a i sama cena bi bila tolika da bi bilo isplativije neutralisati metu sa 2 120mm mine,nego sa 6-8 82mm. Siguran sam da projekti postoje o tako necemu i kod nas,makar na papiru,no tako nesto je zasigurno preskupo za nasu "svorc" drzavu. Ja bih ipak bio sretniji da se neka od orudja montiraju na oklopna vozila i tako dobije samohodna varijanta (kladim se da bi od nekog neisecenog T55 tako nesto moglo da se izvede).
<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/Qln3hVoe8qA?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #39 on: February 06, 2012, 03:33:00 pm »

Ima vise verzija automatskih minobacaca, svaki sa svojom filozofijom. Do sada se sa time bave nemci, rusi, svedjani i jos neke van evropske zemlje. Po meni najzanimljiviji su rusi i svedjani....mada ni ostali ne zaostaju mnogo.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #40 on: February 06, 2012, 07:21:28 pm »

Ako se ništa ne promeni, mi (SV) čekamo 12 komada Svaruna sa Nemo-tom.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Patria_Nemo.jpg (388.61 KB, 2440x1674 - viewed 173 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #41 on: February 06, 2012, 07:32:49 pm »

Ima vise verzija automatskih minobacaca, svaki sa svojom filozofijom. Do sada se sa time bave nemci, rusi, svedjani i jos neke van evropske zemlje. Po meni najzanimljiviji su rusi i svedjani....mada ni ostali ne zaostaju mnogo.
82mm automatski minobacač Rusi su napravili pre 50 godina. Vasilek - василёк - Različak. Već ga i izbacuju iz naoružanja.  Ne znam za novi automatski MB 120mm, ali ostragpuneći 120mm je u naoružanju odavno u obliku 2S9 Nona, samohodni na šasiji BTR-D, Nona -K - vučeni i 2S23 na šasiji BTR-80. Ovo čak i nije klasični minobacač , već prelazni oblik artiljerijskog oruđa koje može gađati i posebnim granatama i minobacačkim minama. Cev je olučena.
Logged
rvi
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 151


zastavnik VJ


« Reply #42 on: February 07, 2012, 04:57:16 pm »

Gospodo hajde da "napravimo" jeftinu verziju u skladu sa ekonomijama balkanskih dazava . Dajte predloge. Mante ove patrije Wiesel i td. NIko nije piteo koliko mina moze da ponese peske posluga minobacaca 60mm da ne kazem nisandzija i punioc i da izvrse zadate zadatke?
Mozda zastavino terensko vozilo za vojsku sa poslugama mb.60mm 82mm ili 120mm , ili....
« Last Edit: February 07, 2012, 05:14:37 pm by rvi » Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #43 on: February 07, 2012, 05:13:59 pm »

@ kumbor
Vasilek je i danas veoma opasno sredstvo...toliko da ga cak i ameri smekaju, ispituju...dive mu se.

@ Bozo
Nabavka ovog oruzja je pun pogodak...veoma korisno sredstvo, veoma ubojito....Sa moje tacke gledista, odlican potez.

@ rvi
Pojasni na sta mislis kad kazes "jeftino"....pa ni poluautomtski sistemi nisu skupi... da se sad ne bavim uporedjivanjem mogucnosti i efekata.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #44 on: February 07, 2012, 05:30:54 pm »

Ево га 2Б9 - различак.

Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.