PALUBA
April 28, 2024, 03:47:46 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10   Go Down
  Print  
Author Topic: Minobacač 60 mm M57  (Read 71335 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
rvi
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 151


zastavnik VJ


« Reply #60 on: February 12, 2012, 11:19:07 pm »

U vezi drvene sipke, jeli neko upotrebljavao mb. mine za ispaljivanje padobrana za vezbe ili gadjanje ciljeva u vazduhu?

Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #61 on: February 13, 2012, 07:52:07 pm »


 "Ispaljivanje padobrana za vežbe ili gađanje ciljeva u vazduhu?"

 Majstore, može pojašnjenje ovog? Ja nisam pešadinac, pa mi ovo nije jasno. Imali smo u 63. Padobranskoj u Pratećem vodu minobacače i ručne bacače. Ali? Učili su nas drugojačijoj upotrebi tih sredstava.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #62 on: February 13, 2012, 07:59:07 pm »

Da ne misliš na osvetljavajuće mina?
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #63 on: February 13, 2012, 08:32:28 pm »

Dali su to one mine, koje se ispaljuju, da simuliraju cilj u zraku ili šta drugo?

Nisam znao da su postojale u naoružanju JNA.

LPB
Logged
rvi
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 151


zastavnik VJ


« Reply #64 on: February 13, 2012, 09:00:15 pm »

Nesto nisamu speo da nadjem na netu  ali da vam docaram , to je mina  slicna osvetljavajucoj samo po obliku . Otvara se poklopac i u telo mine se sa nekim aluminijumskim zastitnim delovima sabiju 2 padobrana velicine 70cm i precnika oko 50cm odprilike.
Sabijaju se sa onom   DRVENOM SIPKOM  sa slike   velicine 30 cm koja postoji u posebnom sanduku sa rezarvnim padobranima,izbacnim punjenjem sa usporacem koje se stavlja u prostor izmedju stabilizatora i tela mine. Sama mina ima i svoj manji klasicni padobran kojim se posle rasturanja u vazduhu zbog izbacnog punjenja mina brzo ali ne ostecena pada na zemlju
 Padobrani lice na velike meduze ili kombinezone vertikalnog cilindricnog oblika gore imaju vazdusne dzepove a dole imaju olovne kuglice da bi stabilno propadali
Sluze da docaraju vazdusni desant a nekad ima i bojnih gadjanja na njih i kad padnu vidi se da li ima rupa u njima tj. da li su pogodjeni.
E sad je moja krivica samo to sto sam ove mine trebao da postavim u temu mb 82mm jer su mine tog kalibra ali mb je mb samo je"mala" razlika u kalibru
Pisacu i o stalim delovima tog komplete posle dok cujem jos vasih pitanja i dok razmrznem prste, hvala.
Postojale su u naoruzanju JNA prilicno odavno.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #65 on: February 13, 2012, 09:23:53 pm »

Nisam čuo za ovo da se koristilo. Interesantno. Mislio sam da se ta motka koristi kod zastoja kad ne dodje do opaljenja mine.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 6 888



« Reply #66 on: February 13, 2012, 09:35:01 pm »

Do koje visine je mogao biti izbačen taj "padobranac"?
Logged
rvi
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 151


zastavnik VJ


« Reply #67 on: February 13, 2012, 10:00:40 pm »

Eto kad su bile neke vezbe odem sa dve posluge i  simuliram desant od 30-tak do 50 "padobranaca"  Jedva  upakujem  mine nema prostora ni malo pa se kako sam opisao sabijaju onim alatom sa slike koji imam u vlasnistvu. Pa nisam mogao minu da odnesem kuci.
Inace mogla je oko kilometar u visinu  da ide malo sam i zaboravio.  Mina ima isto osnovno punjenje i 4 dopunska i ono duplo crvene boje koliko se secam. Usmeri se odokativno u neki sektor i ispali kao i svaka druga mina samo sa velikom elevacijom pazeci da je vetar ne odnese ka posluzi jer se desavalo da se ne otvori pa pada nazad cela a onda je opasna. Izbacna punjenja su otkazivala jer su imala rok trajanja.
  Mina je bela od aluminijuma i recimo odvrne se stabilizator ubaci to punjenje i zavrne pa se stavi osnovno punjenje i dopunska.
 Pakuje se u sanduk sa 5 mina a drugi sanduk je sa delovima koje sam pre opisao, s tim da idu i neki papiri koji oblazu padobrane da ih izb. punj. ne zapali pri aktiviranju.
Zanimljivo mi je bilo sve u svemu .
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #68 on: May 01, 2012, 05:00:57 pm »

Minobacač 60 mm ide na ledja.

Može i o rame, pa teraj u brdo   Smiley


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* minobacač M-57.jpg (173.77 KB, 614x768 - viewed 243 times.)
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #69 on: June 05, 2014, 09:43:04 am »

Gadjanej Zandarmerije sa M57


Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 929



« Reply #70 on: June 05, 2014, 01:41:09 pm »

Zanimljivo, na snimku se ne vidi ni jedan pogodak. Nisam imao prilike da rukujem sa ovim oružjem ali mislim da su metu veličine 5x5 trebali olako da pogode, tim pre što je ovo gađanje na rednom broju 1.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #71 on: June 05, 2014, 10:38:06 pm »

Pa nije to snajper da prvih hicem pogodiš "usridu". Koliko vidim gađano je neposrednim nišanjenjem, dakle nišandžija vidi cilj. To je jednostvanija varaijanta gađanja. Iz raznih razloga (neprecizno određena daljina, kod prvog ispaljenja mine podloga nije dobro stabilizovana, uticaj vetra i temperature) teško je prvim hicem pogoditi metu (taj pravougaonik 5x5m). Preciznost, se postiže korekturom - korigovanjem elemenata gađanja na osnovu uočavanja pogodaka i praćenja drugih uticajnih elemenata (vetra na primer). Minobacač nije ni namenjen za pojedinačno vrlo precizno gađanje. On je najefikasnije kod grupnog gađanja (više minobacača gađa jedan cilj ili prostor). Smatra se pogotkom ako mina padne u rejon cilja jer je rasprskavajuće ubitačno desjtvo mine 20-tak metara (zaboravio sam tačno koliko). Na snimku se lepo vidi da u grupnom gađanju mine padaju neposredno oko cilja. Da je namesto cilja bila posluga nekog oruđa (na primer mitraljeza) sigruno bi bila neutralisanja (ne bi bila u stanju da destvuje - ili bi pobegli ili bi bilo mrtvi ili ranjeni).

Iz iskustva znam da dobra posluga i dobar komandir odeljenja (onaj koji zna upravljanjem vatrom, zna da računa elemente gađanja), posle druge-treće mine mogu dobiti direktan pogodak u cilj, baš kao snajperom. Kod neposrednog gađanja najbitnije je dobro proceniti (izmeriti) daljinu,a zatim korekturom dobiti pogodak.

Malo sam zaboravio kako beše pripremno gađanje na rednom broju jedna, ali tu i nije cilj da pogode iz prve, nego više da osete minobacač, kako to dejstvuje, šta se može ili ne može i isprave uočene greške. Koliko vidim ovo su početnici, barem većina, pa čak i komandiri. Oni su ovde i najslabiji, ne upravljaju vatrom.
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #72 on: June 05, 2014, 10:47:09 pm »

Quote
pravougaonik 5x5m

 

Gadjali su solidno (s obzirom da su verovatno pocetnici). Moglo je naravno mnogo bolje. Malo su bili "kruti", deluju izuzetno neuvezbano, ali zato i sluze gadjanja. Da uvezbaju. Grupnim gadjanjem neko je koliko vidim pogodio i direktno cilj.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 235


« Reply #73 on: June 06, 2014, 12:40:07 am »

За земљу која је добрим делом брдовита, минобацачи овог типа су идеални за резервни састав и лаку пешадију. Минобацач је у суштини јефтино оруђе.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #74 on: June 06, 2014, 12:42:01 am »

Pešadija je to, nisu artiljerci  Grin

Šalu na stranu. Z početak dobro je, a rutina još fali, i da postanu "picajzle" kod zauzimanja elemenata za gađanje iz postolja. Kažu da veličina nije bitna nego tehnika. Inače ako se uzme u obzir, da postoji i "komando" varijanta MB 60 mm za gađanje "iz ruke", kao što sam pokazao u temi oko američkom MB, još su vrlo točni. Ali kako su rekli, vežba stvara majstora.

LPB
Logged
Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.