PALUBA
April 28, 2024, 03:05:32 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 ... 30   Go Down
  Print  
Author Topic: Protivbrodske rakete u naoružanju JRM  (Read 242715 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #165 on: April 07, 2012, 08:43:34 pm »


 Probe hangara smo radili i na "suvo", bez ukrcanih raketa. Zar ne? Ispravite me ako grešim. Uvežbavanje smo provodili tako da je bilo samo bez bojevog gađanja kod BG-a? Stvarno se nisam interesovao previše, imao sam i svog posla preko glave a ne da brinem o tuđem!
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #166 on: April 08, 2012, 03:37:45 pm »

Ćiro, kako to misliš ''neki oblik raketnog gađanja''

Jesu li gađali ili nisu - to je pitanje!

A već smo pričali o tome koliko je ukupno raketnih gađanja u JRM bilo sa pravom bojevom glavom.
Prelistajte ovaj topic od početka - dobićete mnoge odgovore!
"lovac" druže, najviše što mogu, a to je da skoro ništa nemogu konkretno priložiti što se tiče raketnih gađanja, jer je to van
moje struke. I drugo, nisam ni bio na brodovima koji su koristili rakete, osim na RTOP-404, ali ne dovoljno dugo.
Ja sam samo pokušao logički zaključivati, a to je da bi valjda svaki brod, pogotovu poslije novogradnje, velikog remonta ili sličnih radnji trebao izvršiti neki oblik raketnog gađanja, tj probe hangara i sličnog. Pa valjda se može takvo što uraditi, a da se nije svaki put koristilo pravo bojevo gađanje.
 
Da ne smaram, pošto je već postavljeno pitanje, "IMAŠ LI TI SPISAK KOJI SU BRODOVI U JRM IZVELI BOJEVO RAKETNO I TORPEDNO
GAĐANJE U PERIODU 1966 - 2000 GOD", ili ne.

Ako imaš lijepo bi bilo da ga vidimo... laugh
Lično pretpostavljam da svi brodovi nisu u svom vijeku unutar JRM izvodili raketno-torpedno gađanje bojevom raketom-torpedom, a
pokoji možda čak ni sa školskim glavama. Toliko.....


Ćiro, svi raketni brodovi su tokom rata 92.-93. i 1999. godine bili popunjeni sa raketama -puni b/k.
1999. godine su čak i raketni čamci bili popunjeni sa bojevim raketama - iako je to bilo bez ikakvog smisla!

A što se tiče priprema i vežbi za raketno gađanje - to se moglo izvoditi na svim brodovima, upotrebom imitatora - simulatora raketa, koji su ugrađeni u lansere i sisteme za upravljanje raketnim gađanjem, i bez ukrcanih raketa.
Izvodiš gađanje sa svim neophodnim taktičkim radnjama, lansiraš raketu ka cilju, a zapravo lanser je prazan ...

Ali to nije ono pravo!

Sve dok ne pritisneš dugme ''PUSK'' i čekaš da kolos, kakav je styx ne odleti, u pitanju je samo dečja igra!

Da rezimiramo - činjenica je da nisu svi raketni brodovi JRM i svi SOPL-ovi imali priliku da gađaju pravom raketom.
Verujem, da je sada veoma teško, skoro nemoguće napraviti ažurnu evidenciju o tome kada je i koliko puta i koji brod gađao.

Ja lično - bio sam samo običan pozadinac, radio sam u raketnoj bazi i popunjavali smo brodove po zamisli operativaca. Oni su odlučivali o tome kada, kome i koliko raketa, i kada će ko gađati. Vodili smo brigu o ispravnosti i propisanom tehničkom održavanju bojevih raketa, ali zaista nemam nikakvu evidenciju o svim raketnim gađanjima JRM - čak ni iz perioda kada sam bio u aktivnoj službi.

Ova problematika bi se mogla rekonstruisati eventualno iz arhiva JRM.

JOš jedna veoma važna činjenica: u JRM je od uvođenja raketnog naoružanja - pa do samog kraja, bilo relativno mali broj raketnih gađanja, obzirom na broj raketnih brodova i SOPL-ova u operativnoj upotrebi. Prema nekoj mojoj proceni, od 1966. pa do 1994. godine ispaljeno je manje od 20 protivbrodskih raketa ..... 

Raketno gađanje je vazda bila skupa igranka! 



Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #167 on: April 08, 2012, 05:53:19 pm »

Quote
Ova problematika bi se mogla rekonstruisati eventualno iz arhiva JRM.

JOš jedna veoma važna činjenica: u JRM je od uvođenja raketnog naoružanja - pa do samog kraja, bilo relativno mali broj raketnih gađanja, obzirom na broj raketnih brodova i SOPL-ova u operativnoj upotrebi. Prema nekoj mojoj proceni, od 1966. pa do 1994. godine ispaljeno je manje od 20 protivbrodskih raketa ..... 

Raketno gađanje je vazda bila skupa igranka! 
Eto dođosmo ipak do neki rezultata. Hvala "lovac", druže.. Wink
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #168 on: April 21, 2012, 12:21:51 pm »

Da ne otvaram novu temu malo o Kineskim raketama koje su direktna kopija ili nadogradnja P-15.
Iz HV br. 69. , Autor : Robert Barić

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.


* HY-1.jpg (333.98 KB, 970x1280 - viewed 448 times.)

* HY-2.jpg (351.41 KB, 974x1280 - viewed 417 times.)

* HY-3.jpg (309.78 KB, 991x1280 - viewed 401 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #169 on: April 21, 2012, 01:36:56 pm »

Da se malo nadovežem na Solarisov članak.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

LPB


* Snap2.jpg (49.96 KB, 593x631 - viewed 379 times.)

* HY-2-Naval-Launch-1S.jpg (206.71 KB, 768x406 - viewed 379 times.)

* HY-2-Iran-1S.jpg (285.39 KB, 768x535 - viewed 116 times.)
Logged
alfa
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 510



« Reply #170 on: April 23, 2012, 07:20:29 pm »

Služio sam na Lastovu 203 ORD,i koliko se sečam,govorili su oficiri,da se za celu JRM predvidjelo gadjanje sa jednom raketom na svakih pet godina...jedan od SOPL-ova na Lastovu je definitivno jedanput imao bojevo gadjanje ali sa pomočnog položaja(to je bilo jedno brdo iznad uvale Duboka,tamo gde je bilo smetlište)....
Čak je bio jedan startni motor bio izložen kod komande u samoj kasarni.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #171 on: April 23, 2012, 08:37:59 pm »

Detaljno sam pročitao članak gospodina Roberta Barića.

Gospodina ne poznajem, ne znam da li se radi o novinaru ili inženjeru ali mi se čini da u članku ipak preovladava novinar, a ne inženjer.

Slažem se, ima dosta novosti za prosečnog čitaoca - ali podaci koji su izneseni o karakteristikama kineskih raketa su prekopirani sa interneta, bez nekog analitičkog pristupa temi. Ima i nekih promašaja. 

Osnovna činjenica jeste, da je razvoj protivbrodskih raketa familije styx determinisan dizajnom istih. Oblik planera se praktično nije menjao od početka projekta pa do poslednjih isporuka. To uslovljava i način primene, odnosno trajektoriju leta, što znači da te rakete ne mogu biti visoko manevarske, niti mogu leteti na nekoliko metara iznad površine mora sea skiming putanjom. Ogromna težina i veličina i način stabilizacije rakete to ne dozvoljavaju.

Tokom razvoja, unutar trupa, na mehanici i na elektronici su vršene znatne modifikacije i poboljšanja u skladu sa razvojem elektronskih sklopova.

Pogon rakete nije menjan, marševski motor na tečno gorivo je ostao nepromenjen. Buster je prilagođen većoj startnoj težini kod kasnijih modifikacija pa je dobio veću težinu punjenja i veću snagu.
Na Kineskoj varijanti marševski motor na tečno gorivo je zamenjen turbomlaznim motorom HY-4, koji omogućava nešto veći domet.

Kinezi nisu napravili ono što su rusi uspeli sa rubežom - na jedno vozilo ugraditi radar, računar, lanser i sve ostalo što je potrebno za transport raketa i raketno gađanje.

Imao sam prilike videti Hy-1 egipatske RM. Mogu samo reći da su prekopirane rakete P-15, bez ikakvih izmena, ali lošijih tehničkih karakteristika.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #172 on: April 23, 2012, 09:16:12 pm »

Služio sam na Lastovu 203 ORD,i koliko se sečam,govorili su oficiri,da se za celu JRM predvidjelo gadjanje sa jednom raketom na svakih pet godina...jedan od SOPL-ova na Lastovu je definitivno jedanput imao bojevo gadjanje ali sa pomočnog položaja(to je bilo jedno brdo iznad uvale Duboka,tamo gde je bilo smetlište)....
Čak je bio jedan startni motor bio izložen kod komande u samoj kasarni.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 23647271.jpg (244.08 KB, 1024x768 - viewed 136 times.)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #173 on: April 24, 2012, 02:30:25 pm »

To je prazan startni motor koji je otpao sa rakete nakon što je ona izletela iz lansera. Barut u startnom motoru izgori za oko 1,5 sekundi .....
Logged
alfa
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 510



« Reply #174 on: April 24, 2012, 09:39:56 pm »

To je taj startni motor o kome sam pisao više gore,nalazi se u Maršalki na otoku Lastovo....samo neko ne prečita sve do kraja..
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #175 on: April 25, 2012, 06:38:54 am »

To je taj startni motor o kome sam pisao više gore,nalazi se u Maršalki na otoku Lastovo....samo neko ne prečita sve do kraja..

Mislim, da Solaris 1972, slikom samo potvrdio tvoje pisanje.
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #176 on: April 25, 2012, 09:30:47 am »

Šteta što Lovac nema podataka o raketi RBS15 u JRM, pa da stavi jedan članak kao o Styx-ovima.  Huh?
 
Cini mi se da je ovdje daljnih godina nešto bilo obečano, a do realizacije nije došlo. 
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #177 on: April 25, 2012, 03:44:04 pm »

Janezek, mogu izneti proste TT podatke za RBS-15 Mk1 koje je JRM planirala uvesti u naoružanje, kasnije je to HRM delimično operacionalizovala, ali nemam nikakvih isustvenih podataka o njihovom održavanju, nešto slično kako sam kroz moje postove iznosio za styx-ove.

Razlog ti ne moram posebno objašnjavati.

Činjenica je da i u HRM te rakete nisu bile dugog veka. Samo dve su ispaljene, tako da o nekim posebnim iskustvima o njihovoj eksploataciji ne bi ni njihov stučni kadar mogao puno da pripoveda.
Borbenih iskustava o upotrebi te rakete nema!

Dakle, ostaje nam samo neka uporedna analiza TT podataka!
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #178 on: May 07, 2012, 01:33:46 pm »

Detaljno sam pročitao članak gospodina Roberta Barića.

Gospodina ne poznajem, ne znam da li se radi o novinaru ili inženjeru ali mi se čini da u članku ipak preovladava novinar, a ne inženjer.

Slažem se, ima dosta novosti za prosečnog čitaoca - ali podaci koji su izneseni o karakteristikama kineskih raketa su prekopirani sa interneta, bez nekog analitičkog pristupa temi. Ima i nekih promašaja. 



Teško da su sa interneta, tekst, odnosno magazin u kojem je izašao je negdje iz 1993./1994. godine. Solaris će bolje znati.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #179 on: May 07, 2012, 05:48:47 pm »

Da to je iz tog perioda, sad koliko je skinuto sa neta teško je procjeniti.
WWW je pokrenut ako se dobro sjećam početkom 90-ih.
Premda mi se čini da je ovaj Baretić prilično upućen u problematiku ali valjda lovac najbolje zna.

poz.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 ... 30   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.