PALUBA
April 28, 2024, 06:17:35 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 ... 30   Go Down
  Print  
Author Topic: Protivbrodske rakete u naoružanju JRM  (Read 242729 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #195 on: March 28, 2013, 03:24:37 pm »

Trebaju mi slike skladišnih kontejnera.

Koliko se sječam, transportni "kontejneri" za KR P-15 bili su drveni. Jedan je kasnih 70-tih stajao na Kulinama u Šibeniku i služio ka skladišni prostor za neki alat (grablje vile, mašklin...)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #196 on: March 28, 2013, 05:54:35 pm »

Trebaju mi slike skladišnih kontejnera.

Koliko se sječam, transportni "kontejneri" za KR P-15 bili su drveni. Jedan je kasnih 70-tih stajao na Kulinama u Šibeniku i služio ka skladišni prostor za neki alat (grablje vile, mašklin...)
Točno. Bio je na gornjoj kapiji.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #197 on: March 28, 2013, 09:15:55 pm »

Pročitao sam ne nekim forumima da su neke od sovjetskih protubrodskih raketa imale obranu od nadolazećih protuavionskih raketa ono što me zanima je da li je i P 15 imao to i u stvari kao je to bilo zamišljeno da radi. Na tim forumima baš nešto nisam mogao shvatiti o kojoj protuobrani se radi i kako je to raketa "znala".
Hvala.


Meni nije jasno o čemu pišeš. Molim, malo razjasni detalje - ko se brani i od čega: brod od rakete, raketa od rakete ..... pa ćemo pokušati da ti damo odgovor!

Vezano za kontejnere:
Rakete P-15, 20, 21 i 22 su od SSSR do naše zemlje transportovane u drvenoj ambalaži - kontejnerima. Kontejneri veoma liče na drvene kućice i mnoge su dugo vremena korištene za privremeni smeštaj ljudstva u nekim isturenim objektima JRM.
Ta drvena ambalaža je namenjena za železnički transport raketa na duže lokacije, a ne i za njihovo čuvanje i skladištenje.
Kada su rakete stigle u našu zemlju, izvađene su iz tih kontejnera, izvršen je njihov tehnički prijem prema propisanoj  metodologiji, i nakon toga su rakete pohranjene u skladišta: Drniš, Prevlaka, Žrnovnica ..... drveni kontejneri su razasuti kojekuda, i vremenom su istrunuli.

Napominjem: ne treba mešati kontejnere za transport raketa sa lanserima. Lanseri su kontejnerskog tipa, ali su metalne konstrukcije. Kod nekih raketnih sistema (napr. RBS-15) metalni kontejneri u kojima se rakete transportuju, skladište i čuvaju ujedno služe i kao lanseri.
« Last Edit: March 28, 2013, 09:27:52 pm by lovac » Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #198 on: March 28, 2013, 09:32:19 pm »


Meni je drug koji je služio vojni rok u nekom od skladišta raketa P-15 rekao da je svaka raketa bila umotana u jedreninu, tj. ciradu, ili tako nešto, a rakete su onda smeštane na metalne ramove. Kao suvenir je iz skladišta poneo posebne makaze za opsluživanje ili cepanje tog "pakovanja". Bile su lepe, od nerđajućeg čelika, nalik hirurškim makazama. Ima li ta priča nekakve veze sa stvarnošću?
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #199 on: March 28, 2013, 09:51:49 pm »

Originalna ruska ambalaža za rakete su platnena navlaka i hermetična gumena navlaka.

Po pravilu rakete nikada nisu stajale gole.

Platnena navlaka je bila namenjena da se rakete ''obuku'' u skladištu kada su se čuvale u tzv. povišenoj ili bojevoj gotovosti (povišena gotovost = svi sistemi u raketi provereni i pripremljeni, raketa je delimično spremna za upotrebu, pre upotrebe treba napuniti samo pogonska sredstva. Bojeva gotovost = raketa je potpuno spremna za borbenu upotrebu).

Konzervisane rakete su se u skladištima čuvale u hermetičnoj gumenoj navlaci (rok onzervacije - najviše 2 godine). Unutar navlake je postavljan silikagel (upijač vlage) u određenoj količini i na predviđena mesta, a navlaka je naduvana suvim vazduhom. Ako je spoljna vlaga kojim slučajem dospela unutar navlake, to se kontrolisalo proverom stanja tzv indikatorskog silikagela. Kroz providne prozorčiće na navlaci periodično je kontrolisana boja indikatorskog silikagela. Kada je utvrđeno da je vlaga prodrla u navlaku vršila se ponovna konzervacija.
Za rukovanje sa hermetičnom gumenom navlakom rusi su isporučili specijalan alat i specijalne lepkove za zavarivanje gume kada se raketa upakuje. Punjenje navlake suvim vazduhom se vršilo kroz specijalne ventile (kao na automobilskim gumama).
Rakete su u skladištima stajale na tzv. skladišnim kolicima. Ta kolica zaista liče na metalne ramove, ali omogućavale su manipulaciju sa raketama. Moramo imati na umu da su one popriličnih gabarita (7 x 2 x 2 m kada su upakovane, i teške skoro 1 tonu kada su potpuno prazne).   
Logged
chinggis
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 66


« Reply #200 on: March 28, 2013, 11:03:15 pm »

dobro veče lovac Smiley
evo da probam ponovo, ono što sam pročitao da su neke sovjetske protubrodske rakete imale u sebi ugrađenu proturaketnu obranu od rakete/a koje je ispaljivao napadnuti brod. nije mi jasno na koji je način to bilo izvedeno(ako uopće i je) i da li su to imale "naše" rakete koje su bile isporučene za vrijeme SFRJ JRM. shvačam da se moglo programirati raketu da napravi nekakav manevar prilikom prilaska cilju kako bi se napadnutom brodu što je moguće više otežala obrana, ali baš da se i sama raketa brani... nadam se da je malo jasnije Smiley
Logged
Gazda
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 502



« Reply #201 on: March 28, 2013, 11:07:56 pm »

Mislio sam da će biti i više od tone(nekgdje sam pročitao podatak od 2 tone).A koliko stane pogonskog goriva i oksidatora u raketu?
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #202 on: March 29, 2013, 02:23:00 pm »

@chinggis
Mozda su na samim raketama ugradjivani bacaci ic/radarskih mamaca ali nisam siguran koliko bi to bilo efikasno obzirom na to da protivbrodske rakete lete na malim visinama pogotovu u zavrsnim fazama napada (3-50m).

Osim toga to bi zahtevalo ugradnju i nekih senzora koji bi otkrivali momenat lansiranja rakete. Automatsko ispaljivanje mamaca priliko zvrsne faze napada bilo bi samo demaskirajuce.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #203 on: March 29, 2013, 03:43:08 pm »

Gazda, vrati se na početak topica o protivbrodskim raketama -sve je rečeno o njima.
Ukupna težina bojevo spremnih je preko 2.5 tone, težina raspremljenih oko 800 kg. Razlika u težini je bojeva glava, startni motor sa barutom, gorivo i oksidator ....
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 154


« Reply #204 on: May 22, 2013, 05:22:15 pm »

Lovac će nam, bez sumnje, podrobnije objasniti što ovdje gledamo.


* Scan27.jpg (242.44 KB, 1024x725 - viewed 170 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #205 on: May 22, 2013, 05:59:03 pm »

Lovac će nam, bez sumnje, podrobnije objasniti što ovdje gledamo.

Kabinet raketnog naoružanja MŠC u Lori. Presjek KRP-15. Pamtim je iz 1974. godine, ime profesora nažalost zaboravio.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #206 on: May 22, 2013, 06:08:28 pm »

I maljutka na polici u kantunu.  Smiley

poz.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #207 on: May 22, 2013, 10:11:13 pm »

Jeste, na slici je presek KR P-15.
Mislim da se predavač prezivao Kuzmanović, mada, nisam sasvim siguran, prošlo je puno vremena ......
Logged
stef74
zastavnik
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 158


WWW
« Reply #208 on: July 12, 2013, 07:47:31 pm »

Lovče, na nekoj od prethodnih strana napisao si da je u periodu 1980/83 isporučeno 70 P-21 i 50 P-22 raketa. Da li su nabavljane i kasnije tokom osamdesetih, imajući u vidu da se uvećao broj nosača ovih raketa.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #209 on: July 12, 2013, 11:29:52 pm »

Jeste, na slici je presek KR P-15.
Mislim da se predavač prezivao Kuzmanović, mada, nisam sasvim siguran, prošlo je puno vremena ......

Kuzmanovic Dragisa
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 ... 30   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.