PALUBA
April 19, 2024, 11:41:06 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6]   Go Down
  Print  
Author Topic: Predsednik drzave i vrhovni komandant OS Srbije - aktivnosti  (Read 27699 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #75 on: March 12, 2022, 04:35:48 pm »

Vučić o ulasku Srbije u NATO

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić osvrnuo se danas i na pojedine navode da Srbija treba da postane član NATO.

Piše: Blic
12.03.2022.

- Neki kažu da treba da uđemo u NATO, a ja kažem da imamo lepu zemlju, najlepšu na svetu, i zato treba da je čuvamo sami, i da branimo i njeno nebo i njenu slobodu! Zato je naša vojska najsnažnija. Što se NATO-a tiče, uvek dobra saradnja, i lepo je da praštamo, ali ne možemo da zaboravljamo. Ni Milicu Rakić, ni Bojanu Tošović, ni Sanju Milenković, nijedno od ubijene dece, vojnika i civila - rekao je predsednik.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #76 on: March 24, 2022, 07:15:49 am »

Среда, 23.03.2022.

Вучић тражио веће залихе за војску, нису га послушали

Председник Србије Александар Вучић изјавио је вечерас да је шокиран неодговорношћу оних који га нису послушали када је од војног врха у децембру тражио да се повећају обавезне залихе хране за војску, као и да ће то сада бити решено средствима из државног буџета.

„Оно због чега сам додатно забринут, иако сам на скупу са војним врхом 18. децембра у Нишу јасно рекао да се све количине хране за војску повећају са обавезних 15 дана на месец дана. То није добро урађено и оно због чега сам додатно забринут је то што фабрике одбрамбене индустрије Србије нису набавиле сировине”, рекао је Вучић гостујући на РТВ. Како је рекао, шокиран је неодговорношћу неких од њих.

"Али, решићемо то и боље да не говорим ни о коме ништа", додао је председник.

„Решићемо то из државног буџета. Зато увек чувамо део пара, јер увек нечија неодговорност може да вас изненади. То су проблеми за које нисте очекивали да могу да вам искоче”, нагласио је Вучић. Поручио је да ће се држава, ипак, изборити са свим тим проблемима и да ће бити напуњене све наше резерве, робне, енегетске, ратне и све друге.

„Али, то су мале количине, наша складишта су мала, ми немамо довољно складишта за храну за војску. Зашто то нису урадили од 18. децембра?”, запитао је Вучић. Додао је да је то можда више питање за њега као врховног команданта, пошто се тек сада сетио да провери.

„Нисам се сетио (раније), није ми пало напамет, мислио сам да то што сам изнео као наредбу, да се то и радило”, додао је Вучић.

Izvor: www.politika.rs
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 087


Ko laje zlo ne misli


« Reply #77 on: March 24, 2022, 12:01:35 pm »

Среда, 23.03.2022.

Вучић тражио веће залихе за војску, нису га послушали

Председник Србије Александар Вучић изјавио је вечерас да је шокиран неодговорношћу оних који га нису послушали када је од војног врха у децембру тражио да се повећају обавезне залихе хране за војску, као и да ће то сада бити решено средствима из државног буџета.

„Оно због чега сам додатно забринут, иако сам на скупу са војним врхом 18. децембра у Нишу јасно рекао да се све количине хране за војску повећају са обавезних 15 дана на месец дана. То није добро урађено и оно због чега сам додатно забринут је то што фабрике одбрамбене индустрије Србије нису набавиле сировине”, рекао је Вучић гостујући на РТВ. Како је рекао, шокиран је неодговорношћу неких од њих.

"Али, решићемо то и боље да не говорим ни о коме ништа", додао је председник.

„Решићемо то из државног буџета. Зато увек чувамо део пара, јер увек нечија неодговорност може да вас изненади. То су проблеми за које нисте очекивали да могу да вам искоче”, нагласио је Вучић. Поручио је да ће се држава, ипак, изборити са свим тим проблемима и да ће бити напуњене све наше резерве, робне, енегетске, ратне и све друге.

„Али, то су мале количине, наша складишта су мала, ми немамо довољно складишта за храну за војску. Зашто то нису урадили од 18. децембра?”, запитао је Вучић. Додао је да је то можда више питање за њега као врховног команданта, пошто се тек сада сетио да провери.

„Нисам се сетио (раније), није ми пало напамет, мислио сам да то што сам изнео као наредбу, да се то и радило”, додао је Вучић.

Izvor: www.politika.rs
Kad bi on poslušao njih  (pa i mene što da ne) da se odrekne podvajanja vojske na "Ponoševu " i "njegovu " (Uzgred ne podržavam da se politikom bave vojna lica, čak ni ona u penziji, jer kad je već ceo radni vek vojniku zabranjeno da se bavi i ističe političko opredeljenje najbolje je i nakon toga nastaviti istu tradiciju ) jer to stvara razdor unutar vojske, možda bi ga više i cenili  (pa i poslušali za ovo na šta se žali ). Jer vrlo je verovatno da neki "Ponošev " vojnik nije hteo da izvrši naređenje namerno. Ili je to ili su prodali zemlju na kojoj su se nalazili magacini. .. A može da bude i da nije rodila dobro zemlja koju nisu ni poorali. .. Ne mogu da kažem da Marinika nije spominjala Morović samo njemu nije palo na pamet da tamo postoji više stotina hektara naj plodnije zemlje oko lovišta. A moguće je i da zna sve ovo, ako mu je preneo onaj momak koji je dobio nagradno putovanje u Morović na kvizu znanja koji je organizovalo Ministarstvo ranije ove godine....

Sve u svemu, ja se ne bavim politikom samo kažem onako ,uzgred, dok jednim okom čitam ovo drugim gledam javne nabavke, pa čisto nešto da i napišem  Grin
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #78 on: March 25, 2022, 06:08:32 pm »

А ја могу да констатујем да се набавкама за војску, па и хране не бави "војни врх" већ Министарство одбране. Вучић је на погрешну адресу упутио примедбе.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #79 on: March 29, 2022, 06:37:01 am »

28.03.2022.

Састанак председника Вучића са министрима одбране и спољних послова Републике Анголе

Председник Републике Србије Александар Вучић састаo се данас са министром спољних послова Републике Анголе Тетеом Антонијом и министром националне одбране и ветерана отаџбине Републике Анголе Жоаом Ернестом душ Сантошом, са којима је разговарао о јачању билатералне сарадње, посебно у области економије, одбране и пољопривреде.

Потпредседник Владе и министар одбране др Небојша Стефановић присуствовао је састанку у Председништву, а уз министра је био и помоћник министра за материјалне ресурсе др Ненад Милорадовић.
 
Председник Вучић је нагласио да Србија изузетно цени подршку Анголе њеном територијалном интегритету и суверенитету.
 
„Србија је у потпуности посвећена проналажењу дугорочног, трајног и одрживог решења за питање Косова и Метохије, уз пуно поштовање основних начела међународног права“, истакао је председник Вучић.
 
Министар спољних послова Тете Антонио је поновио да је позиција Анголе по питању суверенитета Србије принципијелна и да се неће променити. Он је изразио задовољство напретком Србије и указао на дугогодишње пријатељство двеју земаља.

„Прве дипломате Анголе, после стицања независности, школоване су у Србији. Потписаћемо документ о укидању виза између Србије и Анголе за носиоце дипломатских и службених пасоша, као и више билатералних докумената, међу којима су Меморандум о разумевању између привредних комора и Меморандум о разумевању између дипломатских академија“, истакао је министар Антонио.

Током сусрета званичници су разговарали и о јачању привредне сарадње двеју земаља. Председник Вучић је рекао да постоји значајно интересовање српских фирми за повратак на анголско тржиште. С тим у вези, министар Антонио позвао је инвеститоре из Србије да улажу у прехрамбену индустрију, посебно производњу и прераду кафе, како би Ангола поново била четврти произвођач у свету.
 
У разговору са министрима Републике Анголе председник Вучић је нагласио да постоји много потенцијала за унапређење сарадње на плану одбране и безбедности и додао да Република Ангола представља стратешког партнера наше земље, као и значајно и перспективно тржиште за одбрамбену индустрију Србије.

Током сусрета, министар спољних послова Тете Антонио уручио је председнику Вучићу писмо председника Анголе Жоаоа Мануела Гонсалвеша Лоуренса, који је захвалио на Ордену Републике Србије и најавио своју посету после избора у Анголи, у августу ове године. Председник Вучић је рекао да ће му бити част да угости председника Анголе у Србији, што ће бити прилика за детаљне договоре о даљим правцима развоја односа двеју земаља.

Izvor: www.mod.gov.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #80 on: March 30, 2022, 05:47:41 am »

29.03.2022.

Састанак председника Вучића са министром одбране Републике Италије

Председник Републике Србије Александар Вучић састаo се данас са министром одбране Републике Италије Лоренцом Гверинијем, са којим је разговарао о унапређењу билатералне сарадње, европској перспективи Србије, као и актуелној међународној кризи.

Потпредседник Владе и министар одбране др Небојша Стефановић присуствовао је састанку у Председништву, а уз министра је био и помоћник министра за материјалне ресурсе др Ненад Милорадовић.

Председник Вучић је изразио задовољство што Србија и Италија имају стабилне пријатељске односе и интензивну сарадњу у свим важним областима. Он је истовремено захвалио Италији на континуираној и снажној подршци европском путу Србије. „Италија је трећи спољнотрговински партнер Србије. Сарадњу у области одбране морамо и можемо да подигнемо на виши ниво. Веома смо задовољни сарадњом са италијанском војском у међународним мисијама, а посебно захвални Италији на заштити права српског народа и светиња на Косову и Метохији“, истакао је председник Вучић. Он је додао да је очување стабилности и мира на Балкану од највишег интереса наше земље. „Србија је у последње време једна од најбрже растућих економија и ми то не желимо да угрозимо“, рекао је председник Вучић.

Поводом актуелне међународне кризе, председник Вучић је истакао да се Србија залаже за мир и да поштује норме међународног права и начело територијалног интегритета Украјине.
 
Министар одбране Италије Лоренцо Гверини пренео је поздраве премијера Драгија и целе италијанске Владе. Он је указао на то да трговинска размена показује колико су односи двеју земаља добри. Министар Гверини је истакао одличну сарадњу у мисијама Европске уније, као и учешће припадника Војске Србије у италијанском контингенту у Либану и додао да Италија у октобру ове године поново преузима команду над мисијом КФОР, која пружа важан допринос стабилности. „Ми смо свесни да тренутна криза на међународном нивоу представља ризик по безбедност, као и да ће се последице кризе осетити у свим областима, а посебно у енергетском сектору“, нагласио је италијански званичник осврнувши се на актуелну ситуацију у Украјини.

Министар Гверини је поновио да Италија цени улогу Србије у успостављању стабилности у региону и пружа подршку европском путу Србије додавши да је интеграција земаља Западног Балкана од суштинског значаја како за очување мира, тако и за напредак и економски раст целог региона.
 
Двојица званичника су се сагласили да би одржавање Четврте заједничке седнице двеју влада, чим то буду дозволиле међународне околности, представљало додатни подстрек унапређењу свеобухватних односа и продубљивању стратешког партнерства.

Izvor: www.mod.gov.rs
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 646



« Reply #81 on: May 05, 2022, 06:37:00 pm »

Председник Вучић: Србија чува мир и стабилност

Председник Републике и врховни командант Војске Србије  Александар Вучић састао се данас са министарком одбране Савезне Републике Немачке Кристин Ламбрехт у  Палати Србија.

Пријему у Палати Србија присуствовали су и потпредседник Владе и министар одбране др Небојша Стефановић и начелник Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић.

Након састанка, председник Вучић истакао је да је Немачка најважнији партнер Србије и да то не сме да се крије, те да је битно разговарати отворено, јер је такав разговор важан за будућност, а она је, како каже, верује европска.

Вучић је, након разговора са министарком одбране Немачке Кристин Ламбрехт, подсетио да се вратио из Берлина где је имао састанак са немачким канцеларом Олафом Шолцом и министарком спољних послова Аналеном Бербок и пренео да је његов утисак да ангажман који Немачка показује у региону Западног Балкана говори о њеној жељи да се приближимо ЕУ.

„Реченице које изговорио канцелар Шолц, и сада министарка Ламбрехт говоре о јасној европској перспективи и могућности за брже придруживања ЕУ и то су добри и важни сигнали за нашу земљу", истакао је Вучић.

Он је, на заједничкој конференцији за штампу, рекао да је Немачка најважнији партнер Србије и да то не сме да се крије.

„Пре осам година Немачка је била економски партнер Србије број четири, а данас је убедљиво највећи партнер. Ове године очекујемо да трговинска размена, ако се настави истим темпом, буде на нивоу од 7,5 милијарди евра. Пре осам година била је на 3,5 милијарди евра“, објаснио је Вучић додајући да су то велике и важне вести за Србију.

Пренео је да су разговарали о региону, и рекао да ће Србија да чува мир и стабилност, да је то наша политика и трајно опредељење.

Пружио је, како је пренео, све личне и државне гаранције да ће Србија то чинити. Рекао је да није користио прилику да говори лоше о другима у региону, јер Србија то не ради.

„Ко је колико говорио истину моћиће да се види у наредних шест меесци, па ће бити јасно ко се служио неистинама“, подвукао је он.

Вучић је рекао да постоји велики простор за развој војно-техничке сарадње.

Указао је да постоји потписан кровни споразум и да може много тога да се уради у тој области.

Рекао је да је било речи и о сукобу у Украјини, да постоји сагласност о његовој природи.

„Пренела ми је на учтив начин очекивања и захтеве Немачке и ЕУ око понашања Србије у будућности. Говорио сам о томе каква је позиција Србије“, истакао је Вучић.

Рекао је да је разговарао са Ламбрехт и о преговорима са Приштином.

„Захвалио сам се Немачкој што су синоћ организовали сусрет са приштинским премијером Аљбином Куртијем. Ма како да смо разговарали боље је разговарати него да не разговарамо. Министарка Ламбрехт ми је рекла да је важно да разговарамо, разговарамо отворено, макар се свађали, јер се тако у демократском духу разговара у будћности. Ја верујем у европску будућност, као што верујем и добру вољу и намере немачких партнера да нам на европском путу помогну“, истакао је Вучић.

Он је најавио да ће се сутра после подне обратити грађанима, да ће говорити о тренутној ситуацији.

„Мораћемо да се ослањамо и да видимо какву подршку, иако имамо даље стабилне финансије, шта можемо да очекујемо. Имате сваки дан по једну земљу која најављује да ће завршити годину са рецесијом, које дижу камате“, подвукао је Вучић.

Министарка одбране Савезне Републике Немачке Ламбрехт истакла је да је та земља поуздан партнер Србије у процесу приступања Европској унији и нагласила да је за њену земљу важно да влада стабилност на Западном Балкану.

“Али смо искрен и отворен партнер, тако смо и разговарали, а то подразумева и да се јасно атрикулише шта један очекује од другог на том путу. Наша је жеља и нада да ће процес нормализације односа Београда и Приштине добити нови замах”, рекла је Ламбрехт након састанак са председником Србије Александром Вучићем.

Захвалила је председнику Вучићу на гостопримству и на конструктивним, отвореним и искреним разговорима, са њим, али и са њеним српским колегом, министром Небојшом Стефановићем.

“Било је важно да смо водили разговор о нашој сарадњи у области одбрамбене политике, и надам се да ћемо и у будућности радити у том духу поверења, и када су у питању обуке и опремења војске”, рекла је немачка министарка.

Izvor: https://www.mod.gov.rs/cir/18753/predsednik-vucic-srbija-cuva-mir-i-stabilnost-18753

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 2022_05_05_15_43_21_203_1651758307.jpg (153.35 KB, 1600x1066 - viewed 2 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 646



« Reply #82 on: June 26, 2022, 04:24:16 pm »

Отворен Аеродром "Росуље" код Крушевца

Председник Републике и врховни командант Војске Србије Александар Вучић присуствовао је данас свечаном отварању Аеродрома "Росуље" код Крушевца. Уз председника Вучића, церемонији отварања присуствовали су и потпредседник Владе и министар одбране др Небојша Стефановић и начелник Генералштаба генерал Милан Мојсиловић.

У изградњу аеродрома, који ће моћи да користе мали авиони, спортска и бизнис авијација, Влада Србије уложила је 478 милиона динара, а обраћајући се на церемонији председник Вучић истакао је да овај аеродром има најмодернију писту и хангаре за мале авионе, али и најавио да ће за годину или годину и по дана моћи да га користе и већи авиони типа АТР 72.

"Ово је велики почетак и велика ствар. Нисам знао да је ово тако погодан простор за аеродром, изгледа прелепо, као и писта. Циљ је, наравно, да се не користи само за мале авионе у унутрашњем саобраћају, већ и за међународни саобраћај. Мораћемо да га оспособимо да могу да га користе и авиони из иностранства и авиони типа АТР", рекао је председник Вучић.

Председник је истакао и да ће самом коришћењу аеродрома пуно допринети  аутопут који ће ту проћи, као и брза пруга, што ће додатно привући инвеститоре у тај део Србије и допринети даљем повећању плата и пензија у Србији. Он је изразио и уверење да ће "Росуље" допринети и даљем развоју туризма у том делу Србије, али и поспешити даљи повратак наших грађана из иностранства.

"Многи су говорили да су то мегаломански снови и да неће бити изграђен ни Београд на води, аутопутеви, фабрике, клинички центри и друго, али ми смо веровали у летење и своје снове и уз марљив и вредан рад визију претворили у стварност", поручио је Вучић.

Грађани Крушевца и околине имали су прилику да на новоотвореном аеродрому посматрају летачки програм нашег РВ и ПВО, који се састојао из налета пара борбених авиона МиГ-29, пара школско-борбених авиона „ласта“ и хеликоптера Х-145 и „газела“, док су припадници 63.падобранске бригаде извели демо-скок из хеликоптера „газела“ носећи заставе Републике Србије, Војске Србије и Града Крушевца.

"Србија се данас, на челу са Александром Вучићем, гради и постаје све боље и боље место за живот. Код Крушевца је данас отворен Аеродром "Росуље", а грађане смо том приликом обрадовали и налетима наших Мигова-29 и "ласта", хеликоптера Х-145 и "газела",  али и демо-скоковима припадника наше 63.падобранске бригаде", навео је министар Стефановић на свом Инстаграм налогу (@nebojsastefanovic) по завршетку церемоније.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Извор


* Svečano otvaranje 1.jpg (123.9 KB, 1600x1066 - viewed 3 times.)

* Svečano otvaranje 2.jpg (24.07 KB, 1600x1066 - viewed 3 times.)

* Svečano otvaranje 3.jpg (30.16 KB, 1600x1066 - viewed 4 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 646



« Reply #83 on: June 28, 2022, 10:57:17 pm »

Председник Вучић уручио Видовданска одликовања

Председник Републике и врховни командант Војске Србије Александар Вучић уручио је данас Видовданска одликовања заслужним појединцима и институцијама.

Церемонији у Палати Србија присуствовали су потпредседник Владе и министар одбране др Небојша Стефановић и начелник Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић.

Председник Вучић је, у свом обраћању, лауреатима поручио да ће одликовања која носе са собом где год живели, сведочити о поштовању које Србија гаји према њима и уједно сведочити о томе колико су волели земљу.

"Видовдан мора да буде симбол који нас тера да стварамо нове симболе, нове звезде, мит из којег стварамо нове митове, инспирација која рађа нове инспирације. У Видовдану треба да тражимо своју будућност. А ако је неко то схватио, то сте ви. Хвала вам у име те будућности, у име наше државе и народа, и нашег заједничког трајања и држања“, нагласио је Вучић.

На Видовдан су наши преци на Косову пољу бранили цивилизацију и културу, исконске, данас би рекли европске, а свакако српске вредности, поручио је председник Србије Александар Вучић.

“Видовдан је много више од питања и одговора, најважнији знак и симбол на националном небу, оном испод којег се окупљамо и тражимо разлог и начин да постојимо. Путоказ је, звезда чији сјај пратимо, без њега уз историју каква је била наша одавно бисмо се утопили у друге народ веће, или расули на ситна племена”, указао је председник.

Како је рекао, уз Видовдан и захваљујући њему нашли смо све што чини нацију постојаном, што јој омогућава трајање - и култ у који верујемо и адреналин који нам омогућава да се супротставимо опасности и напор за изградњу свог дома и вечну инспирацију да идемо даље.

“Увек је, баш на Видовдан кроз историју, спрски народ имао прилику да све види. За нас је Видовдан најпрецизнији начин мерења времена”, поручио је Вучић, додајући да га је владика Николај описао речима да је: “Видовдан наша народна голгота, а у исто време наше васкрсење, духовно и морално."

Председник Вучић рекао је у обраћању на свечаности да не постоји већа част него два пута заредом у првом кругу добити тако велико поверење и тако велику подршку народа, али да не постоји ни већа обавеза ни значајнија одговорност од те, посебно у тешким тренуцима и у тешким временима.

"Је ли нам данас потребнија храброст, да чувамо све оно што је наше, или нам је потребнија мудрост да градимо будућност која је наша или нам је до одређене мере потребно и једног и другог, таман онолико да сачувамо самосталност и независност у одлучивању и да можемо да останемо и будемо свој на своме", рекао је Вучић.

Лакше је, каже, рећи да морамо да се држимо само храбрости.

"Али ја бих само рекао да када делимо плате, када делимо пензије, да људи морају да знају да то имамо захваљујући мудрости и памети и погледу усмереном у будућност и привлачењу инвестиција, јер без тога не би било ни снажније војске ни снажније Србије", рекао је Вучић.

"И зато ја неретко говорим, иако ће то одузети део од оне популарности коју имамо, да морамо да идемо у Европу и да гледамо у Европу, да би смо имали све оно што данас имамо, али истовремено морамо да имамо онолико храбрости и да и њима у Европи и свима другима морамо да кажемо да хоћемо да сачувамо своју самосвојност и своју самосталност, да имамо своју главу да доносимо одлуке и да имамо своје мишљење, које не мора увек да им се свиди", поручио је председник.

"Мислим да оно што се данас на Видовдан види боље него икада, то је да Србија корача брзо напред, брже него икада у својој историји и да Србију више није лако зауставити на том путу. Ако смем да бирам, па макар то било и на моју штету, бираћу пут мудрости уместо пута велике куражи, јер желим да нас има више. Желим да имамо бољу економију, желим да напредујемо брзо. Верујте ми, и када се јавно одричем велике куражи, неће је бити мање од онога колико су нас преци задужили", закључио је председник

Орденом Карађорђеве звезде првог степена одликовани су академик Василије Крестић за нарочите заслуге за Србију и њене грађане у јавним и културним делатностима, посебно у области историјских наука, затим академик Светислав Божић за нарочите заслуге за Србију и њене грађане и постигнуте резултате у области музичке уметности.

Такође, орденом Карађорђеве звезде првог степена одликован је и епископ будимски Лукијан Пантелић за нарочите заслуге за Србију и њене грађане у очувању идентитета српског народа и цркве, као и Словачку евангелистичку цркву аугзбуршке вероисповести у Србији поводом 100 година од осамостаљења.

Поводом 185 година рада, орденом Карађорђеве звезде првог степена одликована је Гимназија у Чачку, док је за нарочите заслуге за Србију и њене грађане у јавним делатностима, посебно у области новинарства, истим орденом одликована Љиљана Смајловић.

Орденом Карађорђеве звезде другог степена, за нарочите заслуге у културним делатностима, посебно у области позоришне уметности, одликован је позоришни редитељ Егон Савин, док је Љубиша Ристић одликован за заслуге у области филмске и позоришне уметности.

За заслуге у области спорта, орденом Карађорђеве звезде другог степена одликовани су селектор фудбалске репрезентације Србије Драган Стојковић Пикси, селектор кошаркашке репрезентације Србије Светислав Пешић, као и бивши фудбалер Велибор Бора Милутиновић.

Орденом Карађорђеве звезде другог степена за заслуге у јавним и културним делатностима, посебно у области глуме одликован је глумац Милош Биковић.

Поводом 100 година постојања, орденом Карађорђеве звезде трећег степена одликован је фудбалски клуб Раднички из Сремске Митровице, док је за нарочите заслуге у области културе, истим орденом одликовано дечије позориште Суботица.

За заслуге у области филмске уметности и промоцију Србије у свету орденом Карађорђеве звезде трећег степена одликован је британски глумац Рејф Фајнс.

Орден Карађорђеве звезде трећег степена додељен је за нарочите заслуге у прикупљању и очувању књижевног фонда од историјског и културног значаја библиотеци у Дољевцу.

Златном медаљом за заслуге у јавним и културним делатностима одликована је Зорана Вапа, а за заслуге у јавним и културним делатностима, посебно у области филмске продукције, одликована је Анђелка Влаисављевић, док је златну медаље за заслуге и постигнуте резултате на пољу дигитализације, добио Марко Валдер.

За изузетне заслуге у јавним и културним делатностима, посебно у области музичке уметности одликовани су Мариза дос Реис Нунес и Андреа Бочели.

Златну медаљу за заслуге у јавним и културним делатностима добио је Далибор Китановић, док је за изузетне заслуге у јавним и културним делатностима, посебно у области књижевности, златну медаљу за заслуге добио Слободан Деспот.

За заслуге у области књижевности одликован је златном медаљом за заслуге Радован Влаховић, док је исто одликовање добила Зорица Јурковић Ембер за изузетне заслуге у области јавних и културних делатности.

Златну медаљу за заслуге у области сликарства добили су Драган Мартиновић, Братислав Анђелковић и Предраг Ђаковић.

Диригент Младен Јагушт одликован је златном медаљом за заслуге за постигнуте резултате у области музичке уметности.

Златну медаљу за храброст "Милош Обилић" добили су Саша Лалић, ватрогасац из Зајечара, за испољену изванредну храброст и дело личног херојства, као и ватрогасац из Зајечара Андрија Трифуновић.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Извор



* 2022_06_28_21_31_23_269_1656444835.jpg (199.7 KB, 1600x1066 - viewed 4 times.)
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #84 on: June 29, 2022, 08:48:23 pm »

Neverovatno je koliko se Karadjordjeva zvezda degradira dodeljivanjem i Kurti i Murti.
Ovim ordenom 1. stepena je od ustanovljavanja 1904. godine pa do 1941. odlikovano samo 3 srpska drzavljana (kralj Aleksandar i vojvode Misic i Stepa) a 2. stepenom samo sedmoro. Oficiri srpske vojske u ratu su mogli da dobiju orden 3. ili 4. stepena a danas 1. i 2. stepen dobijaju pevaci, glumci, politicari.... jer, valjda su se oni mnogo vise zrtvovali za Srbiju od npr. Mihaila Madzarevica, Milunke Savic, Momcila Gavrica.....
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 212


« Reply #85 on: June 30, 2022, 05:42:14 am »

Neverovatno je koliko se Karadjordjeva zvezda degradira dodeljivanjem i Kurti i Murti.
Ovim ordenom 1. stepena je od ustanovljavanja 1904. godine pa do 1941. odlikovano samo 3 srpska drzavljana (kralj Aleksandar i vojvode Misic i Stepa) a 2. stepenom samo sedmoro. Oficiri srpske vojske u ratu su mogli da dobiju orden 3. ili 4. stepena a danas 1. i 2. stepen dobijaju pevaci, glumci, politicari.... jer, valjda su se oni mnogo vise zrtvovali za Srbiju od npr. Mihaila Madzarevica, Milunke Savic, Momcila Gavrica.....

Мислим да је начин на који су преузети ордени Краљевине Србије био потпуно погрешан. Од 1904 до 1918, Карађорђева звезда је била највиша од три ордена која су постојала (друга два су били орден Белог орла и орден Св. Саве). У Краљевини СХС/Југославији је додато неколико ордена, али је Карађорђева звезда и даље била највиши орден који је могао да се добије (постојао је владарски орден Св. цара Лазара који је носио искључивом краљ). Међутим, у Републици Србији је Карађорђева звезда спуштена на треће место и самим тим девалвирана.

Карађорђева звезда је био изразито династички орден (заменио је династичке ордене Милиша Великог и Таковског крста) и требало ју је оставити историји. Могли су установити орден сличног назива (нпр. орден Вожда Карађорђа), да би избегли забуну.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 646



« Reply #86 on: July 21, 2022, 08:45:09 pm »

Председници Србије и Египта присуствовали приказу средстава наоружања и војне опреме

Председник Републике и врховни командант Војске Србије Александар Вучић и председник Арапске Републике Египат Абдел Фатах ал Сиси, присуствовали су данас приказу наоружања и војне опреме Војске Србије из домаће одбрамбене индустрије на полигону код Дома Гарде.

Приказу су присуствовали потпредседник Владе и министар одбране др Небојша Стефановић и начелник Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић.

На данашњем приказу могао се видети модернизовани тенк М-84АС2, модернизована борбена возила пешадије АБ1 и АБ2, борбена оклопна возила “Милош“ 4X4, Лазар-3 са ДУБС 12,7 и Лазар-3М/30, МРАП 6X6, “Лазански” са куполом 57 мм, беспосадна платформа „Милош“, модуларни ОГАЊ, самоходни вишецевни лансер ракета “Тамнава”, БОВ КИВ артиљеријски, ракетни систем “АЛАС”, самоходне топ хаубице 155 мм НОРА Б52 М15 и М21, ПАСАРС, као и модернизовани радар “Жирафа”, беспилотна летелица "Пегаз" и борбени дрон.

Представљени су и  борбено оклопно возило “Милош” 4X4 са РС НОВА, модернизовани БОВ ПОЛО са ракетама 2Т5, 2Т и 2Ф, као и друга средства наоружања и војне опреме из развојног програма Војнотехничког института, предузећа “Југоимпорт” СДПР и фабрика групације Одбрамбене индустрије Србије.

На крају посете, председник Вучић поклонио је египатском председнику ал Сисију ловачки карабин у калибру 308 WIN гравирани који производи фабрика наменске индустрије "Застава оружје".

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Извор


* 3_1658428339.jpg (245.39 KB, 1600x1066 - viewed 1 times.)
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 087


Ko laje zlo ne misli


« Reply #87 on: October 15, 2023, 03:23:36 pm »

Nije strogo iz vojne svere vest,ali jeste iz ekonomsko-geopolitičke:

"Potpisujemo izuzetno važne ugovore"

Treći međunarodni strateški forum Pojas i put održaće se 17. i 18. oktobra u Pekingu gde će učestvovati i predsednik Srbije Aleksandar Vučić i delegacija Vlade.

Oni danas putuju u Kinu, gde će se naći na skupu među zvaničnicima iz više od 130 zemalja i 30 međunarodnih organizacija.

Kineski predsednik Si Đinping održaće uvodni govor na Forumu na kojem će učestovati i generalni sekretar UN Antonio Gutereš. Nakon toga, na skupu koji se održava u svetlu desetogodišnjice Incijative “Pojas i put”, koju nazivaju i Sijevim “lendmark projektom za proširenje uticaja Kine u svetu”, a koji je između ostalog iz siromaštva izvukao 40 miliona ljudi, biće održana tri foruma na visokom nivou o povezivanju, zelenom razvoju i digitalnoj ekonomiji. Takođe biće održano šest tematskih seminara o nesmetanoj trgovini, duhovnoj povezanosti, razmeni između stručnih institucija, čistom Putu svile, lokalnoj i pomorskoj saradnji.

Očekuje se da će među zvaničnicima na Forumu biti i predsednik Rusije Vladimir Putin, predsednici Egipta El Sisi, UAE šeik Mihamed bin Zajed Al Nahjan, zvaničnici Francuske, Grčke, mađarski premijer Vikor Orban...

Forum pod nazivom "Kvalitetna saradnja na Pojasu i putu: Zajedno za zajednički razvoj i prosperitet" prvi je forum na visokom nivou koji se održava od 2019. godine, kada je predsednik Vučić imao priliku da bude jedan od tri svetska lidera kojem je povereno da održe završno obraćanje i kada je sa Sijem, između ostalog, razgovarao o načinima kako da se još brže dovede do sprege Inicijative “Pojas i put” sa strategijom reindustrijalizacije Srbije.

Dvojica predsednika sastaće se i na ovom Forumu, na čijim marginama bi kako se očekuje, trebalo da se održi i konferencija preduzetnika. Srbija je važan partner inicijative “Pojas i put”, a koja je inspirisana drevnim Putem svile i među prvim je potpisnicima Sporazuma o saradnji širom Evrope.

Vučić je najavio da će Srbija u Kini potpisati brojne sporazume sa mnogim kompanijama i kineskim državnim institucijama, od kojih će biti tri strateška dokumenta o saradnji. "Izuzetno važne ugovore potpisujemo u Kini, i to već 17. oktobra, tri su strateška dokumenta koja se potpisuju u prisustvu predsednika Sija", rekao je Vučić i naveo da je od neprocenjivog značaja za našu zemlju sporazum o slobodnoj trgovini koji ćemo potpisati tom prilikom.

Potpisujemo i jedan strateški ugovor o zajedničkom delovanju i akcijama u svim ovim stvarima, od ekonomije, saobraćajne infrastrukture i još jedan treći veoma važan dokument koji se tiče kliringa juana, dodao je Vučić. On je rekao da će sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom otvoriti mnoga vrata i za naše poljoprivredne proizvode, kao i za našu kompletnu vinarsku industriju, gde ćemo imati po 20-30 odsto niže cene.

Ambasador Kine u Beogradu Li Ming je u intervuju za Tanjug podsetio na neke od najznačajnijih rezultata prethodna dva foruma i incijative “Pojas i Put”.

"U proteklih deceniju, trgovinska razmena Kine i zemalja okupljenih oko inicijative Pojas i put dostigla je kumulativno 19,1 bilion američkih dolara, uz godišnju stopu rasta od 6,4 odsto. Kumulativni iznos dvosmernih investicija porastao je na 380 milijardi američkih dolara, od čega 240 milijardi čine strane direktne investicije iz Kine u druge zemlje. Zahvaljujući toj saradnji, otvoreno je 420.000 novih radnih mesta i skoro 40 miliona ljudi je izvučeno iz siromaštva, naveo je on.

Inicijativa “Pojas i put” je, kako kaže, izrasla u međunarodno javno dobro i platformu za međunarodnu ekonomsku saradnju, ne samo da je podstakla međusobnu povezanost i ekonomski i društveni razvoj svih zemalja i poboljšala živote njihovog stanovništva, već je doprinela i zdravom razvoju ekonomske globalizacije, rešavanju globalnih razvojnih problema i usavršavanju sistema globalnog upravljanja, pokazajući kinesku mudrost.

"Držeći se koncepta otvorenosti, zelenog i integriteta, od 2013. potpisali smo sporazume o saradnji u okviru Pojasa i puta sa više od 150 zemalja i više od 30 međunarodnih organizacija, na principima zajedničke izgradnje, konsultacije i ostvarivanja zajedničkih interesa, a u cilju postizanja visokog standarda, unapređenja održivosti i stvaranja dobrobiti za ljudski život", naveo je ambasador.

Ambasador napominje da će dodatni znaćaj Forumu dati i obeležavanje desetogodišnjice inicijative Pojas i put. Kina u okviru incijative Pojas i put gradi šest ekonomskih koridora - Novi Evroazijski kopneni koridor - železničku liniju od Kine do Roterdama. Drugi je Kina-Mongolija-Rusija, treći je na ruti Kina-Centralna Azija-Zapadna Azija, četvrti Kina-Indokina, peti je Kinesko-pakistanski a šesti na ruti Bangladeš-Kina-Indija-Mjanmar.

Inače, kritičari Sijeve inicijative za međunarodnu saradnju zameraju mu da favorizuje firme bazirane u Kini i da ona predstavlja, kako kažu, "dužničku zamku" za zemlje koje dobijaju zajmove od kineskih banaka za izgradnju infranstrukture.

Na otvaranju Drugog foruma Inicijative Pojas i put, u aprilu 2019, posvećenom ovoj inicijativi, koji je okupio oko 40 šefova vlada i država, Si je obećao "nultu toleranciju" za korupciju u okviru inicijative koju poneki optužuju da nije transparentna.

Saradnja Pojas i put karakteriše uzajamno poštovanje i poverenje, uzajamna korist i saradnja u kojoj svi dobijaju, i uzajamno učenje između civilizacija. Sve dok sve zemlje duž Pojasa i puta ulažu zajedničke napore da slede naš zajednički cilj, postojaće svetli izgledi za ekonomski pojas Puta svile i Pomorski put svile 21. veka, a ljudi iz zemalja koje pripadaju ovoj inicijativi mogu svi imaju od nje koristi, poručuju iz Kine. Učesnici foruma trebalo bi zajedno da daju novi doprinos razvoju globalne ekonomije, rekao je ambasador, koji je izrazio i uverenje da će srpski i kineski zvaničnici postići novi konsenzus i rezultate u različitim oblastima kao što su politika, ekonomija, trgovina i kultura.

"Očekujem da će podeliti dobre vesti sa nama”, rekao je Li Ming koji takođe putuje u Peking kako bi bio uz srpsku delegaciju i da bi njen boravak, kako kaže, bio uspešan u svim aspektima. Ambasador je najavio da će portparol Ministarstva spoljnih poslova Kine blagovremeno objaviti konkretne informacije o forumu, o svim planiranim sastancima i predsednika Srbije i ostalih zvaničnika.

U početku bile su najavljene investicije u infrastrukturne projekte na tzv. Novom putu svile u vrednosti oko 500 miliijardi dolara, dok se sada prema nekim procenama, iako nema zvaničnih podataka, govori da su u pitanju projekti vredni i više od četiri biliona dolara, u oko 150 zemalja sveta.

Prvi Forum održan je 2017. godine. Ulaganje u pruge, saobraćajnice, luke, železare i drugo treba da pomognu izvoz kineske privrede i plasiranje viška kapitala u svetu.

Srbija je prošle godine ostvarila sa Kinom spoljno-trgovinsku razmenu u vrednosti većoj od šest milijardi dolara i kineske kompanije učestvuju u infrastrukturnim i energetskim projektima u Srbijie. Jedan od najznačajnijih projekata je izgradnja brze pruge od Beograda do Budimpešte koja bi, prema najavama, kroz Srbiju trebalo da bude gotova do 2024. godine, a kroz Mađarsku tokom 2025.

Kineske firme učestvovale su u izgradnji više deonica autoputa "Miloš Veliki" i sada grade deonicu od Pakovraće do Požege i gradiće u nastavku do Duge Poljane, a učestvovale su i u završetku obilaznice oko Beograda do Bubanj Potoka. Napravile su ranije i Pupinov most na Dunavu između Zemuna i Borče.

Takođe, kineske kompanije su postale strateški partneri u Železari Smederevo i RTB Bor i spadaju među najveće srpske izvoznike. Kineske firme učestvuju i u izgradnji novog bloka u Termoelektrani Kostolac.



Izvor




Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.052 seconds with 24 queries.