PALUBA
April 16, 2024, 09:41:40 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4]   Go Down
  Print  
Author Topic: Vojnopomorske zastave Jugoslavija  (Read 42960 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
eliot nes
mornar
*
Offline Offline

Posts: 6


« Reply #45 on: June 07, 2016, 11:23:26 am »

Broj plamena u grbu Jugoslavije je bio prvo pet i kasnije šest . Ovako velika promena za zaštitni znak države bi morala biti obrazložena onda kada je uvedena.
Verovatno toga ima u obrazloženju ustava .
Logged
eliot nes
mornar
*
Offline Offline

Posts: 6


« Reply #46 on: June 07, 2016, 11:26:22 am »

https://sh.wikipedia.org/wiki/Grb_SFRJ
simbolizuje šest republika !? Toliko ih je bilo i pre 1974...
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 477


« Reply #47 on: June 07, 2016, 12:02:39 pm »


Образложење може бити да су пет буктиња симболизовали пет конститутивних народа. Уставом из 1963. број буктиња повећан је на шест. Тихо је промењено и дошло се на то да конститутивни елемент федерације нису народи, већ републике. Тиме су право на самоопредељење добили не народи, већ управо републике. Републике су тиме постале државе.  1974. је и фактички и теоретски озакоњена федерација са многим конфедералним елементима. Како се прича завршила, сви знамо.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #48 on: June 07, 2016, 01:15:50 pm »

Ili je vezano na to:

Quote
Muslimani su se mogli prema popisu pučanstva 1948. upisati kao Srbi ili Hrvati, a 1953. i kao Jugoslaveni - neopredijeljeni, a naznaka priznanja nacije pojavit će se na popisu 1961. kada su se mogli izjasniti u smislu Muslimani - etnička pripadnost.

Mi smo se učili 6 naroda i 6 republika u jedno.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 477


« Reply #49 on: June 07, 2016, 02:59:19 pm »



Božo, tako sam i ja učio, krenuo sam u školu 1972. Ti si i mlađi od mene, pa ništa čudno. Stvari stoje kako sam napisao gore. Kovanice iz 1963 (relativno retke) i 1965. već imaju šest buktinja i naziv SFRJ. Kovanice iz 1955. imaju pet buktinja.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #50 on: June 07, 2016, 06:49:50 pm »

9 godina mlađi, to u naše doba izgleda ko par dana Wink
Logged
vladimir bošković
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 560



« Reply #51 on: June 07, 2016, 06:53:24 pm »

Pet buktinja u grbu nemaju zvanično značenje.
Prema izvornom sjećanju Đorđa Andrejevića koji je u drvorezu uradio likovno rješenje budućeg državnog grba za potrebe II zajedanje AVNOJ, pred zasjedanje, dok su on i Augustinčić dekorisali salu, na sastanku sa Predsjedništvom AVNOJ predloženo je - Andrejević ne navodi od koga - da se za osnovni element grba uzme pet buktinja koji predstavljaju pet nacionalnosti jugoslovenskih naroda. Koliko mi je poznato, ne postoji nijedno drugo, posebno ne bilo kakvo zvanično objašnjenje značenja broja buktinja u grbu FNRJ ali, obzirom da ovo - jedino dostupno tumačenje - potiče od njegovog autora, može se uzeti kao "autentično tumačenje" njegovog značenja. Andrejević ne navodi da li je  na pomenutom sastanku sa Predsjedništvom AVNOJ bilo govora da buktinje koje predstavljaju pet nacionalnosti jugoslovenskih naroda istovremeno simbolizuju i njihovo jedinstvo. Izvornik grba nije sačuvan, tako da je svo vrijeme trajanja FNRJ/SFRJ bilo aktuelno pitanje njegove izrade, čuvanja i korišćenja. Grb koji znamo kao kao državni grb FNRJ i SFRJ, zapravo je rad vajara-partizana, meštrovićevca Mirka Ostoje koji ga je, po usmenom predanju Andrejevićeve ideje, isklesao ljeta 1944. na zgradi oblasnog NOO na Visu.
Kao što je poznato, Ustav SFRJ 1963. uvodi promjene u sastavu i izgledu dotadašnjeg grba FNRJ. Umjesto pet buktinja koje se spajaju u jedan plamen izražavajući ujedinjenje pet jugoslovenskih naroda, unijeto je šest buktinja u grb kao izraz šest ujedinjenih republika - kako se navodi u zapisnicima tokom rada Komisije.
Teze koje se, posebno po netu, vrte potonjih godina, o šestoj buktinji kao muslimanskoj, nastale su iz predpostavki bez ikakvog dokaza.
Otvoriću, kad uhvatim vremena, posebnu temu o državnim amblemima i javnim oznakama u SFRJ.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #52 on: June 07, 2016, 07:10:57 pm »

Hvala Boškoviću na lijepom objašnjenju.

poz.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #53 on: June 07, 2016, 07:20:32 pm »

Hvala vladimir bošković!

LPB
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #54 on: June 07, 2016, 07:56:14 pm »

Neznam koliko ću pomoći mojim sjećanjima.Kao osnovac sjećam se da sam učio pjesmicu:

Pet buktinja plamte da pričaju svima
da u našoj zemlji pet naroda ima ....itd..

Kasnije,ali tačno kada,ne sjećam se,mislim da je posle 70-te,ovo izmjenjeno.Mislim da se to poklapalo sa pojavom muslimanske nacije.Imao sam kolege,tada već starješine,koje su se ranije izjašlavale drugačije a u to vrijeme su prešli na izjašnjavnje-Musliman.

Pjesmica je tada izmjenjena:

Šejst buktinja plamte da pričaju svima
da u našoj zemlji šejst naroda ima .....itd...

Možda se radi o prvotnoj pjesničkoj slobodi ali se republika u tom stihu ne spominje.Također,išla je i priča da je ta promjena u vezi sa Muslimanima kao narodom (nacijom).

Poz.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #55 on: June 07, 2016, 08:07:22 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Quote
Još u toku narodnooslobodilačke borbe krajem novembra 1943, u vreme Drugog zasedanja AVNOJ-a kada su postavljeni temelji novog jugoslovenskog društva, nastao je grb socijalističke Jugoslavije zajedničkim radom umetnika Đorđa Andrejevića Kuna i Antuna Augustinčića prilikom ukrašavanja sale Doma kulture u Jajcu. Po odluci Predsedništva AVNOJ-a Augustinčić je nešto ranije izradio budući grb u drvorezu, sa pet buktinja kao osnovnim elementima, koje su predstavljale pet naroda Jugoslavije, a po ranijoj odluci unet je u grb i datum zasedanja 29. XI 1943. godine. Kun je načinio nacrt žita, koji je potom dopunjen sa pet baklji. Ovakav izgled grba nove socijalističke Jugoslavije usvojen je posle Drugog svetskog rata. Ustavom FNRJ jugoslovenski grb opisan je kao grb sa poljem okružen žitnim klasjem, koje je dole povezano trakom sa datumom Drugog zasedanja AVNOJ-a u Jajcu, 29. XI 1943. godine. Između vrhova klasja nalazila se petokraka zvezda, a u središtu pet koso položenih buktinja, čiji su se plamenovi spajali u jedan plamen.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Quote
Tokom 1945–1946, nastali su gotovo istovremeno grbovi socijalističkih republika Bosne i Hercegovine, Makedonije, Slovenije, Srbije, Hrvatske i Crne Gore. Ustavom iz 1963, kada je promenjen naziv države u Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija, državni grb je sačuvao u osnovi prethodni izgled, s tim što je u samom središtu kosim položenim buktinjama dodata šesta buktinja.

Izvor: www.arhivyu.gov.rs


* FNRJ.jpg (166.8 KB, 508x451 - viewed 367 times.)

* SFRJ.jpg (189.49 KB, 508x471 - viewed 277 times.)
Logged
vladimir bošković
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 560



« Reply #56 on: June 07, 2016, 10:45:40 pm »

Augustinčić nije radio idejni nacrt grba, "zajedničkim radom umetnika Đorđa Andrejevića Kuna i Antuna Augustinčića..." kako se navodi na sajtu Arhiva Jugoslavije, uradio je reljef kojim je ukrašen Dom Kulture - prema Andrejevićevoj skici. Da je rješenje postupno nastalo, potvrđuje i Augustinčić: "...Kun je načinio nacrt žita, a poslije smo u njega stavili pet baklji...". Andrejević navodi da je, nakon što mu je naručeno idejno rješenje, napravio nekoliko "ne baš najsrećnijih rešenja", pa je na drugom sastanku sa Predjedništvom AVNOJ "predloženo da se uzme pet buktinja kao osnovni element grba, koji predstavlja pet nacionalnosti naših naroda...". Još na prvom sastanku Predsjedništva AVNOJ i Andrejevića, uslovljeno je da na grbu bude upisano 29.IX.1943. Kao što sam u ranijem postu naveo, u svom sjećanju Andrejević ne navodi ko je to predložio, a dr Milan Popović koji se svojevremeno najviše bavio državnim amblemima SFRJ kaže "po idejnoj zamisli Tita i drugova" ali za takvu tvrdnju ne navodi izvor.
Augustinčićev grb nije sačuvan, kao što nije sačuvan izvornik Andrejevićevog rješenja. Šapirografisano je u nekoliko primjeraka, neki tvrde čak 100. Mirko Ostoja je, u ljeto 1944. sačinio svoju skicu grba, po Popoviću na osnovu šapirografisanog primjerka, po prazničnoj Politici i tekstu "Zagrljaj u klasju" na osnovu usmenog predanja, uklesavši ga na zgradu oblasnog NOO na Visu. To je grb koji znamo kao grb FNRJ/SFRJ. Kako je izgledao Augustinčićev grb - nijesmo imali prilike da vidimo. Inače, Augustinčićeva bista Tita i Ostojin reljefni grb na Visu su jedine dvije plastike urađene tokom NOB.
Logged
Pages:  1 2 3 [4]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.028 seconds with 22 queries.