PALUBA
April 19, 2024, 07:11:21 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6]   Go Down
  Print  
Author Topic: Projekat novog ruskog višenamenskog aviona 5. generacije  (Read 28130 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 646



« Reply #75 on: July 19, 2023, 09:30:49 am »

Rusija predstavlja nadogradnju najnovijeg LOVCA Su-75: Ovo mu je nova funkcija – FASCINANTNO

Moskva je takođe rekla da će ovaj lovac moći neprimetno da sarađuje sa bespilotnim letelicama (dronovima) u okviru umrežene konfiguracije.

Rusija tvrdi da je uvela modifikacije originalnog dizajna svog jednomotornog lovca Su-75, dok je takođe nastavila sa razvojem dodatnih varijanti.

United Aircraft Corporation (UAC), ruska kompanija za vazduhoplovstvo i odbranu, nedavno je podnela niz patenata Ruskoj Federalnoj službi za intelektualnu svojinu, otkrivajući intrigantne modifikacije originalnog dizajna Su-75 Checkmate.

Ovi patenti sugerišu planove UAC-a da razvije tandem verziju sa dva sedišta i varijantu bespilotne letelice.

Dizajnerski biro UAC-a je 28. decembra 2022. podneo prijavu za patent za „stelt avion sa jednim motorom i jednim sedištem“. Ova aplikacija uključuje značajne modifikacije originalnog dizajna aviona Su-75.

Jedna od ključnih promena može se primetiti u dizajnu krila u poređenju sa modelom prikazanim na sajmovima poput Dubai Air Show 2021, gde je maketa bila izložena na međunarodnom nivou.

Predstavljen na Međunarodnoj izložbi avijacije i svemira MAKS-2021 u Rusiji, ruska odbrambena industrija je pozicionirala stelt lovac Checkmate kao najsavremeniji laki taktički borbeni avion sa futurističkim mogućnostima.

Ova modifikacija uključuje proširenje i ugao zadnje ivice krila, što rezultira povećanom površinom krila i potencijalno blagim smanjenjem zadnjeg radarskog potpisa aviona.

Pored toga, čini se da postoji blagi napredak u instalaciji motora. Trup je takođe pretrpeo modifikacije, naizgled povećavajući unutrašnji kapacitet aviona.

Ova promena sugeriše mogućnost povećanja bočnih odeljaka za naoružanje za smeštaj raketa vazduh-vazduh kratkog dometa ili povećan unutrašnji kapacitet goriva za Su-75, ili su možda čak primenjene obe modifikacije.

UAC je takođe predstavio koncept „jednomotornog dvoseda stelt aviona“. Slično drugim modelima Suhoja sa dva sedišta, modifikacije uključuju tandem konfiguraciju kokpita, sa podignutim zadnjim sedištem kako bi se obezbedio bolji pogled napred.

Ova modifikacija dizajna obezbeđuje povećanu vidljivost za putnike na zadnjim sedištima i doprinosi ukupnoj uglađenosti aviona.

Osim uloge u obuci budućih posada Su-75, verzija aviona sa dva sedišta potencijalno može da posluži i kao „komandni centar“ za dronove i bespilotne borbene letelice.

Ova konfiguracija će omogućiti avionu da efikasno koordiniše i upravlja operacijama koje uključuju više bespilotnih letelica, demonstrirajući njegovu svestranost i prilagodljivost u savremenim scenarijima ratovanja.

Pored dizajna pilotiranog aviona, predstavljena je i bespilotna varijanta Su-75, koja liči na njegov pandan sa posadom.

Ova verzija bez posade predstavlja ključnu karakteristiku koja se razvija za sisteme dominacije u vazduhu šeste generacije, koji se u različitim izveštajima često opisuje kao „opciono sa posadom“.

Bez obzira na to, uključujući varijantu bez posade, ističe se budući pravac vazdušnih borbenih sistema, naglašavajući sve veću ulogu bespilotnih tehnologija u postizanju superiornosti u vazduhu.

Su-75 Checkmate još uvek prvenstveno u fazi koncepta, što implicira da se dalje modifikacije mogu predvideti na osnovu rezultata testiranja potrebnih tokom faze razvoja.

Imajući to u vidu, uprkos značajnom putu koji je još pred nama da se ovi dizajni ožive kao operativni lovci, ostaju opravdane sumnje u pogledu sposobnosti Rusije da u potpunosti unapredi ovaj projekat, s obzirom na njen trenutni fokus na sukob u Ukrajini.

Izveštaji državnih medija redovno govore da je zemlja posvećena blagovremenom razvoju aviona. Štaviše, primetan je naglasak na nameri zemlje da pozicionira Su-75 kao atraktivnu opciju za međunarodne kupce.

Sa tradicionalnim fokusom na odnos pristupačnost-efikasnost u odnosu na zapadne sisteme, odbrambeni sektor zemlje ima za cilj da ponudi ovaj stelt avion po konkurentnoj ceni, ciljajući na globalno tržište za potencijalni izvoz.

Dizajn je navodno formulisan spojem naučne i tehničke osnove uspostavljene tokom stvaranja izvozne varijante lovca pete generacije Su-57E.

Veruje se da će određene tehnologije kao što su borbeni sistemi, kokpit i drugi elementi takođe biti izvedeni iz aviona Su-57.

Očekuje se da će ovaj pristup smanjiti troškove i poboljšati efikasnost održavanja, jer korišćenje postojećih tehnologija i infrastrukture može pojednostaviti proizvodne procese i optimizovati procedure održavanja.

Moskva je takođe rekla da će ovaj lovac moći neprimetno da sarađuje sa bespilotnim letelicama (dronovima) u okviru umrežene konfiguracije.

Ova napredna sposobnost će omogućiti ratnom avionu da vrši kontrolu nad malim bespilotnim letelicama, koje će u realnom vremenu dobijati informacije o scenariju borbe koji je u toku korišćenjem tehnologija prenosa.

Sa druge strane, zapadni eksperti tvrde da je Moskva namerno dizajnirala Su-75 da se direktno takmiči sa američkim F-35 kao avion pete generacije, sa ciljem da se dopadne preostalim “slobodnim” zemljama koje smeju da ga kupe.


Izvor
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 646



« Reply #76 on: November 13, 2023, 07:05:06 pm »

Ekspert je imenovao glavnu karakteristiku ruskog lovca "Šahmat"

Vojni stručnjak Dandikin je stelt karakteristiku nazvao glavnom odlikom "Šahmata"

Kapetan prvog ranga rezervnog sastava, vojni ekspert Vasilij Dandikin rekao je da je stelt glavna karakteristika lakog ruskog lovca pete generacije Šahmat, koji se priprema za proizvodnju u Rusiji.

On je u razgovoru za Lenta.Ru u ponedeljak, 13. novembra, primetio da Rusija ima težak lovac pete generacije – Su-57, a sada će postojati i laki jednomotorni.

„Ovo je nastavak linije legendarnih MiG-ova. <…> Biće neprimetan sa dobrim karakteristikama u pogledu manevarske sposobnosti i brzine“, objasnio je Dandikin.

On je dodao da lovac Šahmat nema analoga u svetu.

Ranije, 13. novembra, državna korporacija Rosteh, uoči izložbe Dubai Airshow-2023, saopštila je da je Rusija počela pripreme za proizvodnju prvih uzoraka lakih lovaca pete generacije Šahmat.

Projekat je predstavljen 2021. Nakon prezentacije organizovano je prikupljanje povratnih informacija potencijalnih kupaca, piše RT. Urađene su izmene u projektu, prilagođen je tajming prvog leta, napominje TV kanal Zvezda. Trenutno je projektna dokumentacija već preneta proizvođaču, piše NSN. Kako sajt kp.ru pojašnjava, Šahmat može istovremeno da pogodi do šest meta.

Napominje se da je laki taktički avion Šahmat („Šah-mat”) ruski stelt višenamenski lovac pete generacije, koji se razvija kao izvozni projekat.

Prošlog juna, zamenik šefa ovog projekta u Ujedinjenoj avio korporaciji, Aleksej Bulatov, otkrio je značenje naziva „Šahmat“ lovca Su-75 Šahmat. Prema njegovim rečima, ako zamislite vazdušnu bitku u vidu igre šaha, onda ova letelica igra ulogu diskretnog, ali ponekad i nezamenljivog konja, napominje Life.ru.

Domet leta Su-75 bez spoljnih rezervoara za gorivo je 2,9 hiljada km, brzina je 1,8 maha. Navedena cena aviona je oko 25–30 miliona dolara (dok američki konkurent F-35 košta više od 100 miliona dolara).

Lovac je sposoban da nosi do pet projektila vazduh-vazduh; maksimalno borbeno opterećenje Šahmata je 7,4 hiljade kg.

Prema portalu Russian Weapons, Su-75 će biti opremljen motorom AL-41F1S ili „proizvodom 30“ (motor drugog stepena za Su-57) sa potiskom od 15–18 tona. Takođe će dobiti AFAR radar protiv ometanja „Žuk-MAE "“, sposoban da otkrije ciljeve sa malom radarskom odraznom površinom na udaljenosti od 180–200 km.

Kao i drugi ruski lovci, Šahmat će biti opremljen multispektralnim optičko-elektronskim nišanskim sistemom iz linije OLS-50M za traženje i praćenje ciljeva bez upotrebe radara.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor

Izvor





* Šahmat.jpg (41.27 KB, 900x506 - viewed 2 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 646



« Reply #77 on: November 16, 2023, 08:02:34 pm »

Ruska dilema: Su-75 ili MiG-35? Jedan je odmah spreman za proizvodnju

U jeku najave pokretanja proizvodnje novog "lakog" lovca sa vazduhoplovne snage Rusije Su-75, mnogi će reći, pa što će im Suhoj kad imaju MiG-35 ili slično?

Dan pre nego što je postalo poznato da je državna korporacija Rostek počela pripreme za proizvodnju perspektivnog lakog lovca pete generacije Su-75. Strani kupci se i dalje smatraju kupcima za novi avion. Ali da li će ova letelica biti tražena u Vazdušno-kosmičkim snagama Rusije?

Kad se pogleda u prošlost, tada Amerikanci i Sovjeti pravili su avione kao odgovor jednih na druge. Odnosno, proizvod iz SAD dobijao je odgovor iz SSSR i obrnuto i tako je išlo u nedogled. Slično je i danas, Su-57 je odgovor na američki F-22 dok bi Su-75 po tom pravilu bio odgovor na F-35. U vreme "Hladnog rata”, odgovori su stizali na svakih deset godina, međutim, Rusija danas malo više kasni. A da li je to tako ili ne?

Da bi se odgovorili na ovo pitanje, mora se postaviti pitanje kakvi su lovci potrebni Rusiji danas? Rusija se spremala za jedan rat – sa NATO blokom uopšte i sa SAD posebno, ali je u stvarnosti dobila sasvim drugi. Umesto prolaznog sukoba čiji je cilj eskalacija do deeskalacije, sve do upotrebe taktičkog nuklearnog oružja, ruske oružane snage su se u Ukrajini suočile sa veoma teškim, krvavim pozicionim ratom za iscrpljivanje resursa, čiji se stepen postepeno povećava, ali postojano.

Odjednom se ispostavilo da zbog prezasićenosti Oružanih snaga Ukrajine sistemima PVO različitih tipova, ruska vojska i frontovska avijacija ne mogu slobodno da deluju na nebu iznad fronta. U prvoj fazi rata, avijacija je morala da napada protivnika s malih visina "livenim gvožđem", pretrpevši odgovarajuće neizbežne gubitke u opremi i pilotima. Pojava planirajućih bombi s modulima za korekciju putanje bila je spas, ali se pokazalo da za njih nema toliko aviona i, što je najvažnije, obučenih pilota koliko bi se želelo, a nema ih dovoljno za sve pravce odjednom na ogromnoj liniji borbenog kontakta, gde ukrajinske oružane snage izvode neprekidne napade.

U dogledno vreme Vazdušno-kosmičke snage Rusije na nebu iznad Ukrajine prvo će morati da se suoče s američkim lakim lovcima četvrte generacije F-16, a zatim će Kijev početi da dobija švedske, francuske i evropske letelice. Sasvim je moguće da će za kontrolama biti NATO "piloti" pod maskom dobrovoljaca ili pravih plaćenika. Drugim rečima, ukrajinsku avijaciju više neće biti tako lako izvući iz jedne kapije. Štaviše, na srednji rok postoji mogućnost da baltičke države, Poljska, pa čak i Finska budu uvučene u sukob s Rusijom.

Dakle, kolokvijalno može se reći, da partija šaha se nastavlja, samo ovaj put s novim figurama. Jer kad se nekom da šah, to ne mora posledično da dovede do mata.

U današnjim surovim realnostima, uvođenje Su-75 u službu Vazdušno-kosmičkih snaga Rusije izgleda kao optimalno rešenje. Šah-mat, kao i njegov stariji brat Su-57, ima stelt karakteristike na radaru, što je izuzetno važno u uslovima vazdušnog rata na nebu iznad Ukrajine, koje je sve osvetljeno NATO radarima. U ovom slučaju, avion može biti ili sa posadom, sa jednim ili dva člana posade, ili bez posade. Ovo poslednje je izuzetno važno kada se dejstvuje protiv ukrajinskih oružanih snaga naoružanih najsavremenijim sistemima protivvazdušne odbrane.

Laki stelt lovac u bespilotnoj verziji mogao bi da se koristi kao nosač za teške avionske bombe sa planirajućim odgovarajućim modulima, čime bi se problem rešio obučenim kadrom. Korišćenje jednog motora umesto dva značajno će smanjiti troškove proizvodnje i naknadnog održavanja Su-75, koji bi mogao da postane zaista rasprostranjen, za razliku od teškog dvomotornog Su-57. Koliko je aviona ovog tipa potrebno Vazdušno-kosmičkim snagama Rusije, možete dobiti iz intervjua general-majora, zaslužnog vojnog pilota Ruske Federacije, kandidata tehničkih nauka Vladimira Popova za NEWS.ru:

"Iskreno, rekao bih da našoj avijaciji može biti potrebno od 200-300 do 500 aviona. Sve zavisi od toga kakvi će trendovi biti u svetu. Osim toga, uz adekvatan rad sa zainteresovanim državama, biće moguće isporučiti ovaj avion na svetsko tržište – takođe u istoj količini. Dakle, on ima perspektive", rekao je.

Postoji samo jedan problem – zaista još nema aviona. Kraj je 2023. godine, glavne borbene operacije u Ukrajini će se odvijati 2024-2025. godine, a šef Ministarstva industrije i trgovine i zamenik premijera Manturov sugerisao je da će se prvi primerci lovca pojaviti tek 2025. godine. Kada zaista vredi čekati Su-75 u komercijalnim količinama, general-major Popov je sumirao na sledeći način:

"To će 2025. godine biti prva opcija, koju nakon prvih letova tek treba dodatno doraditi, da se nešto razjasni, jer je proces proizvodnje takve letelice veoma složen. Ovaj novi pravac u razvoju ruske borbene avijacije biće pod brendom pete generacije. Ovde je bitna prikrivenost, visok stepen borbene efikasnosti, i stepen manevarske sposobnosti, koji bi trebalo da bude barem isti, a idealno da prevazilazi upravljivost savremenih lovaca 4++ generacije. Stoga je prerano reći gop dok ne preskočite. Moja prognoza je da ćemo imati potpuno proizvodni automobil za najmanje 8-10 godina", kaže general-major Popov.

A ovo je vrlo slično istini. Međutim, potreba za lakim lovcem nije otkazana. Šta da se radi?

Do sada je glavni "radni konj" Vazdušno-kosmičkih snaga Rusije u kategoriji lake/velter težine zastareli dvomotorni lovac MiG-29 različitih modifikacija. Kao zamena, stvoren je MiG-35, koji predstavlja njegovu duboku modernizaciju, koja je nasledila ključne karakteristike: nisku cenu rada, nepretencioznost i mogućnost sletanja na neasfaltirane trake.

Ruski lovac je dizajniran da ostvari nadmoć u vazduhu i da nanese efikasne udare visokopreciznim oružjem po kopnenim i površinskim ciljevima van zone protivvazdušne odbrane neprijatelja i pripada generaciji 4++. Moguće je napraviti palubnu verziju aviona za Admirala Kuznjecova ili za izvoz u Indiju. Generalni direktor ruske kompanije za proizvodnju aviona MiG Ilja Tarasenko opisao je prednosti MiG-35 na sledeći način:

Prva je efikasnost, jeftinija je za rad od mašina naših konkurenata. Drugi su tehničke mogućnosti, kao što su lokator i stelt. Treći je trošak samog aviona.

Ono što je još važnije je prisustvo dva pogona za proizvodnju aviona odjednom koji Mig-35 mogu da stave na montažnu traku i celokupne neophodne komponente. "Trideset petica" ne zavisi od motora, koji je ugrađen u celu porodicu "suški", pa stoga ima objektivna ograničenja u obimu proizvodnje.

Nažalost, zbog hardverskih igara ovaj avion nije ušao u proizvodnju, samo šest je proizvedeno u jednosedima i dvosedima (borbena obuka) modifikacijama "S" i "UB". Ipak, u realnostima Severnog vojnog okruga, upravo bi MiG-35 mogao da postane pravi "radni konj" Vazdušno-kosmičkih snaga Rusije u kategoriji lake/velter težine, dok se peta generacija Su-75 "dorađuje". ”Imate sve što vam je potrebno za ovo, sve što treba da uradite je da donesete odluku”.

A odluku donosi politika, sve je do nje.


Izvor
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 480


« Reply #78 on: November 17, 2023, 07:36:05 am »



Нешто и даље није у реду са ОКБ МиГ! Никако да производња МиГ-35 превазиђе ниво "комадне робе" и постане серија. Овај авион је врхунац развоја конструкције старе 46 година - колико је прошло од првог лета МиГ-29. Потребан је нови авион, али одлука ће чекати крај рата у Украјини.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 646



« Reply #79 on: December 07, 2023, 09:39:57 am »

“ŠAH-MAT” za Boing i Lokid: Ruski modularni stelt lovac Su-75 nudi nešto što nema nijedna letelica na svetu (VIDEO)

Ruska Ujedinjena avio-kompanija (UAC) patentirala je nešto što se čini kao modularnu varijantu jednomotornog lakog stelt lovca Su-75 Checkmate sa izmenljivim kokpitom.

Prema TASS-u, patentni dokumenti opisuju koncept aviona kao „jednomotorni taktički avion sa niskim radarskim potpisom“.
Patentirani koncept logično deli avion na osnovni deo trupa i deo glave (prednji deo sa kabinom) trupa. Osnovni deo trupa služi kao „osnovna transportna platforma“. Deo glave trupa je specifičan za ulogu za koju je lovac konfigurisan. Koristeći različite zamenljive delove glave, avion se može konfigurisati kao jednosede, dvosede ili bespilotni stelt lovac.

Delovi glave mogu imati različite aerodinamičke dizajne koji zadržavaju stelt karakteristike lovca.

U patentnim dokumentima se navodi da će patentirana univerzalna platforma omogućiti „radikalnu promenu funkcionalnosti celog vazduhoplovnog kompleksa uz zadržavanje istih transportnih mogućnosti ugrađenih u osnovnu platformu“.

Zamenljivi delovi glave se pričvršćuju pomoću jedinica u prelaznoj zoni na baznom delu trupa; tu su i konektori i nosaači za električne, hidraulične i druge sisteme koji su u interakciji sa spojnim konektorima i nosačima zamenljivog dela.



Objašnjavajući obrazloženje koncepta, autori patenta navode: „Trenutno, vojni avioni obavljaju mnoge zadatke. U tu svrhu se koristi široka flota aviona raznih veličina, što zahteva velike materijalne i ljudske troškove; kada se svi zadaci izvode sa jednim vazduhoplovom smanjuje se efikasnost njegovog korišćenja. Da bi se smanjili ili eliminisali troškovi, potrebno je u jednom avionu obezbediti mogućnost modifikacije za rešavanje različitih problema u uslovima tehničke baze operativnih organizacija.

Objašnjenje koncepta

Aerodinamički gledano, deo trupa iza kokpita podržava letne sposobnosti aviona. Uopšteno govoreći, motor(i) u trupu obezbeđuju pogon, rezervoari za gorivo održavaju motore u radu, krila i kontrolne površine obezbeđuju sposobnost leta i manevrisanja, donji stroj omogućava poletanje i sletanje, senzori na trupu obezbeđuju svest o situaciji a komplet za samozaštitu čuva avion od neprijateljskih projektila.

Drugim rečima, baza trupa pruža sposobnost potrebnu za sve konfiguracije misije – višenamenski lovac (jedno sedište), dron matica (dvosed), trener (dvosed), EW (dvosed/jednosed) i senzor za prodor (bez pilota).



Oružje i senzori zahtevali su promene sa konfiguracijom misije. Na stelt lovcima, oružje specifično za misiju nosi se interno u odeljcima za oružje. Koncept je već modularan. Senzori – radarski, elektrooptički – nalaze se u prednjem delu trupa.
Moguće je nositi hardver za proizvodnju energije, komunikaciju i obradu podataka kao podršku misijama kao što su operacije matičnih dronova u odeljcima za oružje.
Ako se modularni lovac koristi isključivo za izviđanje, glavi trupa nije potrebna kabina. Ušteđeni prostor se može iskoristiti za postavljanje dodatnih senzora. Takođe, glava trupa bi mogla biti manja, smanjujući težinu i povećavajući izdržljivost.

Koncept modularnog lovca je logičan – smanjiće troškove svuda – troškove nabavke, operativne troškove, troškove obuke pilota i osoblja za podršku. Koncept će pomoći u smanjenju zaliha olakšavanjem upotrebe istog hardvera za odgovor na mnogo širi spektar pretnji i protivnika.

Da li je modularan lovac izvodljiv

Veliko pitanje je – da li je koncept tehnički izvodljiv? I ako jeste, zašto to do sada nije sprovedeno?

Da, koncept je tehnički izvodljiv zbog tehničkog napretka. Softver za kontrolu leta (FCS) može lako da prilagodi promene u aerodinamičkim konfiguracijama. Savremeni borbeni avioni su aerodinamički nestabilni. Njima može da upravlja samo FCS, a ne piloti. FCS upravlja avionom, pilot ga samo vodi.

Ako FCS može da primi spoljni nosač 7,2 m dugačke rakete Kinžal i težine 4,3 tone na MiG-31K, on sigurno može da se nosi sa glavom trupa drugačijeg oblika ili veličine.

U konceptu Checkmate, svaki kokpit, tačnije, dizajn glave trupa, dolazi sa sopstvenim FCS. Dakle, promena mogućnosti bi bila skoro neprimetna.

Zašto već nemamo modularne lovce

Modularni dizajn lovca postao je izvodljiv sa pojavom kontrolnog sistema "flaj-baj-vajr" (fly-by-wire), pri čemu su ulazi pilota bili preneti na kontrolne površine leta na trupu ne preko kontrolnih šipki ili cevi za hidrauličnu tečnost, već preko električnih žica.
Međutim, imperativ za modularni lovac pojavio se tek nedavno da bi se nosio sa rastućom raznovrsnošću u sredstvima za upotrebom vazdušne moći. Više se ne koriste borbeni avioni samo za bombardovanje i raketiranje.

Koriste se za izviđanje, SEAD (Suzbijanje neprijateljske protivvazdušne odbrane), EW (elektronsko ratovanje) i, u skorije vreme, za kontrolu prikrivenih dronova koji mogu da prodru u veoma sporni (jako branjen) vazdušni prostor, bilo da daju informacije o cilju matičnom nosaču ili da napadnu mete na osnovu informacija o ciljanju koje je obezbedio matični nosač.

Komunikacioni, mrežni i hardver za obradu podataka potreban za operacije SEAD, EV, izviđanje i matične brodove uveliko se razlikuje od zahteva za hardverom za podršku za konvencionalne višenamenske operacije. Modularni dizajn lovca bi omogućio operateru da usavršava isti avion za potpuno različite misije, u zavisnosti od operativnih zahteva.



Zaključak

Koncept modularnog lovca koji je patentirao UAC je značajan razvoj u vojnoj avijaciji. Tehnologija za implementaciju koncepta je već uspostavljena.

Tokom nedavnog Dubai Airshow 2023, UAC je najavio da je spreman da započne proizvodnju za borbeni avion Checkmate.

Stoga je malo verovatno da bi početna varijanta “šah-mata” bila modularnog dizajna. Ali kao što sam već rekao, tehnologija za njegovu implementaciju već postoji. UAC bi mogao da iznenadi i preokrene inicijativu koju je ranije izgubio od Zapada svojim neodlučnim usvajanjem stelt borbenih lovaca.


Izvor
Logged
B051LjKo
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 355


« Reply #80 on: December 07, 2023, 09:47:29 am »

...
Tokom nedavnog Dubai Airshow 2023, UAC je najavio da je spreman da započne proizvodnju za borbeni avion Checkmate.
...

13 godina nakon prvog leta PAK-FA jedva da su se uspjeli organizirati oko neke ogranicene proizvodnje. A ovdje se hvale s pocetkom proivodnje ovog novog cuda koje ne postoji ni kao tehnoloski demonstrator!
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 480


« Reply #81 on: December 07, 2023, 10:48:31 am »

Паа, конструкторски биро Сухоја мора да се рекламира. Што се тиче рокова, не видим ништа чудно. Ф-22 је имао први лет 1990, а серијска производња је тек почела негде 2000. године. Руси су имали прекид било каквог озбиљног развоја у аеронаутици 1991-2000., па и даље, ако не рачунамо joint venture око ЈАК-130, довршетак јединог примерка МиГ-МФИ и Сухојеве опите са авионом крила обрнуте стреле. Целу деценију су траљаво довршавали оно што је већ било у производним халама и летели појединачне примерке модификација. Тако су и МиГ-29С (9-13) остали на двоцифреном нивоу и доживљавали су да им враћају готове извезене авионе због грешака и слабог квалитета склапања. У бродоградњи су тек имали бламажу за бламажом и плаћање силних уговорних пенала Индији, Кини и разним другима.

Су-75 ће користити већ развијена аеродинамичка решења, системе и мотор за Су-57, па ће, ако не буде проблема у финансирању, развој ићи брже. Сухој ће ускоро практично постати монополиста ЛА и ЛБА јер ОКБ МиГ и даље не зна где је.
« Last Edit: December 07, 2023, 10:56:37 am by kumbor » Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 279



« Reply #82 on: December 07, 2023, 06:03:00 pm »

SU-75 najbrze moze krenuti u serisku proizvodnju za 8-10 god i to ako sledece godine izbace funkcionalni prototip koji poleti do kraja sledece godine sto je jako tesko izvesti.
Generalno to je projekat KB Suhoj.
Su-75 bi imao bolju prodaju na inostranom trzistu od Su-57.
Verovatno bi i rusija kupila odredjenu kolicinu ali to je avion namenjen izvozu ako dodje do realizacije projekta.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 480


« Reply #83 on: December 07, 2023, 08:33:49 pm »



Што се каже: Wait and see! Уколико Русија схвати Су-75 као приоритет, убрзаће развој колико могу. За сада нема назнака да ће тако бити, јер је један од основних захтева за Русију двомоторни вишенаменски авион, што Су-75 није.
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 086


Ko laje zlo ne misli


« Reply #84 on: December 07, 2023, 08:48:56 pm »

Jedna "interesantnoća sa Interneta" : U jednoj anketi od ranije kojom sam hteo da procenim koji avion bi narod Srbije hteo da bude kupljen za naše RV i PVO izglasaše ubedljivo SU-75. Sećam se jednog komentara koji je glasio od prilike ovako "Aman ljudi izglasali ste nepostojeći avion ".

Za zemlju veličine Srbije nešto poput SU-75 ne bi bilo loše. Mana "jednomotorca" jeste da kada izgubiš taj motor drugi nemaš . A vrline motora koji će biti u Su-75 su daleko ispred drugih jednomotorca. Najveća vrlina je vektorisani potisak .
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 480


« Reply #85 on: December 07, 2023, 10:47:09 pm »

Своди се на: Ко је бржији... Корњааача или Зэц? Векторисани потисак? Вероваћу кад се докаже да је ефикасан као противракетни маневар у ваздушној борби или ако авион с њим узлети са 150 метара писте или при М1 има пречник заокрета као Спитфајер.
« Last Edit: December 07, 2023, 10:52:47 pm by kumbor » Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 24 queries.