Samohodni obalski protivbrodski lanser Rubež-E

<< < (78/78)

milan55:






milan55:
U prilogu je prikazana konstrukcija rakete:



upreiser:
Quote from: kosmonaut on February 10, 2022, 10:52:19 am

Ima li itko informaciju sta je sa HV BROM primjerkom? Zna se da je ostao 1, bez raketa, pojavio se na nekoj snimci iz Slavonije 1995. sa montiranim RBS-15 sto je najvjerovatnoje neka budzevina za propagandne svrhe.
Bilo bi ga lijepo vidjeti uzivo u muzeju u sklopu neke kolekcije vojnih vozila.


Najvjerojatnije je na deponiju remontnog centra u Jankomiru / Zagreb. Tamo su zavrsili i neki MAZovi . Mada ne iskljucujem neki napustni hangar u Lori.

upreiser:
Quote from: lovac on November 26, 2018, 09:08:06 pm

Sa RČ se verovatno malo šta moglo koristiti.
Za ''prenaoružavanje'' SOPL je iskorištena oprema za novokupljeni sistem RBS-15, koji je krajem osamdesetih nabavljen za nove topovnjače, a koji je kompletno ostao u HR. I to je ukomponovano i montirano na podvozak MAZ, kada je uklonjena oprema od rubež.

Tokom T-11 je evidentno postojao neki dogovor među tadašnjim vodećim vojskovođama, tako da je sve što se ticalo RBS, ostalo u HR, a sva ruska mornarička tehnika je prebačena na jug. Izuzev sredstava, koji su bili nepokretni tokom ''migracije'' (rastavljeni, u remontu i sl.)

Ovo je moje lično mišljenje.
Molim ne replicirajte, ili neka moderatori izbrišu.


Nije postojao nikakav "dogovor".Taman posla da bi tada vec bivsa JNA ostavila Hrvatskoj tada najjmoderniji raketni  sustav i opremu!
Rakete P tipa su sve ostisle u CG iz prostog razloga sto se glavno skladiste istih 90./91. nalazilo u dalmatinskom zaledju tada van dohvata novih hrvatskih vlasti. Okolica Drnisa.
Ostalo se preselilo iz Lore ,kao i ostala oprema iz kabineta bivseg MSCa .
Sa vanjskih otoka sada vec bivsa JRM se povukla 92. pa su i tamo evtl. neke stacionirane P rakete prenesene u CG.

Raketna baza Zrnovnica ( di su bile RBS 15 ) je zauzeta od novih hr vlasti rel. bez puno palamudjenja. To je bio izmjesten objekt za razliku od Lore poptuno odsjecen od ostatka garnizona  i u okruzenju hr vlasti. Tako da su RBS ice kao i OSA rakete u bazi ostale novoj drzavi i mornarici. Kao i nova RTOP za njih u Kraljevici ,te ona ona u Sibeniku na remontu. A koje su ostale na navozu jer su radnici odugovlacili namjerno sa radovima ili sabotirali iste.

Za rakete P tipa HRM nije ni imala brod osim jednog RC-a ali to je druga storija. U Hrvatskoj danas je izlozena jedna  P raketa ( ne znam koji tip ) ispred neke vojarne, mislim u Sinju. Kao uspomena. Ima slika na netu tko zeli naci ce.

Slazem se sa nekim forumasima, bilo bi zgodno da se jedan od tih potkopa za BROM uredi kao turisticka atrakcija ( sto i sada je ) ali sa postavljenim tim vozilom u Hrvatskoj ( ako nije otislo za furdu ) i tom raketom pored...Kao izlozak na otovrenom ...To bi bila zgodna atrakcija za ljuvbitelje vojne povijesti ,ne samo sa ovih nasih prostora vec vjerujem i sire. Ali...to su moje zelje i pozdravi samo...

Boro Prodanic:
Quote

Nije postojao nikakav "dogovor".Taman posla da bi tada vec bivsa JNA ostavila Hrvatskoj tada najjmoderniji raketni  sustav i opremu!

Ipak sam bliži da se složim sa mišljenjem kolege @Lovca. Ako nije bilo dogovora, zašto najmoderniji i još neugrađeni raketni sistemi nisu uništeni miniranjem?

Navigation

[0] Message Index

[*] Previous page