PALUBA
April 29, 2024, 02:20:12 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Prvi (glavni) i ostali podoficiri  (Read 4067 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« on: March 04, 2010, 06:10:29 pm »

Od nedavno u VS postoji funkcija prvog podoficira.
Iz onoga sto sam saznao u neposrednom kontaktu sa prijateljima koji rade u VS kao podoficiri osnovna uloga tog podoficira (postoji jedan na nivou bataljona) je da bude spona izmedju oficira i podoficira (VPU), da bude zaduzen za njihovu obuku ali bi trebao i da formira podoficirski kor u jedinici.

Iz razgovora sa nekoliko dobrih prijatelja koji se nalaze na toj funkciji sam dosao do zakljucka da to u praksi i nije tako. Iako funkcija postoji ti podoficiri se oko obuke gotovo nista ne pitaju, podoficirski kor nije formiran, a funkcija posredovanja izmedju oficira  i podoficira je potpuno besmislena.
 Na internetu nisam pronasao nesto vise o toj funkciji pa mi je ideja bila da se ovde malo vise informisemo o toj novoj funkciji o dobrom odnosno losim stranama te ideje ali i o nacinu kako bi ti ljudi stvarno mogli da rade posao koji im je dodeljen.

Takodje isti ti podoficiri prakticno nemaju vise nikakvu mogucnost napredovanja u sluzbi ali  ne samo oni vec i drugi podoficiri u jedinicama posto nacin na koji je predvidjeno da se unapredjuju vise potpada pod samoupravni sistem gde bi apsolutno svi trebali da budu saglasni oko unapredjenja.Naravno postoji i problem gde su podoficiri sa 15 i vise godina staza posle rada na komandirskim duznostima ili kao rukovaoci MTS, cene staresine i sl. sada rasporedjeni na vojnicke duznosti.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1 on: March 04, 2010, 06:25:57 pm »

Evo nešto iz prve ruke. Prvi podoficir i podoficirski kor to je blefiranje. Činjenica je, da prvi podoficir mora imati (formalno) visoku stručnu spremu (u SV ima višu stručnu spremu). Idealno je zamišljeno, da bi na toj dužnosti morao biti čovjek koji je svojim znanjem i iskustvom zaslužio. Kod nas nije tako. Samo verbalano umječe nije dovoljno.
Osobno mislim, da razlika između oficira i podoficira mora biti. A, da se glavnog podoficira nešto pita-ne pita se. Više služi kao ukras. Ta dužnost u vojsci postoji , zato netko to mora raditi.
Samo kopiranje te dužnosti iz nekih zapadnih armija, slaba je kopija. Barem kod nas.
Duje
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 036


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #2 on: March 04, 2010, 07:42:00 pm »

Znači to bi bio neki mediator u odnosima oficira i podoficira.
I meni to zaduženje (ako je u VS uopšte i zaživelo) izgleda nekako u najmanju ruku čudno da ne kažem smešno.
Šta bi prvi (glavni) podoficir trebao da radi u konkretnim (i kojim) situacijama?

Ako uzmemo primer čete, tu ako starešinski kadar ne funkcioniše kako treba, a trebao bi da funkcioniše kao porodica, od toga nema ništa, ni glavni ni prvi niti ikakav podoficir tu ne može išta dobro da napravi.
Jasno je da mora biti razlike između oficira i podoficira, ali "riba uvek smrdi od glave", pa tako i u ovom slučaju. Ako prvi čovek čete nema harizme, autoriteta, znanja, ako pokazuje slabost (kukavica je), ako nema smisla za vođenje i komadovanje, ako nije disciplinovan ali i pravičan, nema tu onda ništa od bilo kakvog rada.
Pa čak i sam fizički izgled, držanje i glas (boja glasa) su bitni faktori mada ne uvek presudni.
Nije ovo ni malo lako sve spojiti u jednom čoveku, ali nije ni nemoguće, mada i vojska nije dobrovoljno golubarsko društvo.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.019 seconds with 22 queries.