PALUBA
March 29, 2024, 12:17:33 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 ... 254   Go Down
  Print  
Author Topic: Sukobi u Palestini/Izraelu  (Read 460899 times)
 
0 Members and 11 Guests are viewing this topic.
Orion
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 578



« Reply #360 on: June 02, 2010, 11:51:23 am »

Ja smatram da to ima vise veze sa karakterom celokupne nacije, nego sa tehnikom. Naime, Arapi su poznati po neslaganjima, oduvek su bili mnogo podeljeni. Poslednjih decenija je u svetu aktuelna konfliktna situacija izmedju Siita i Sunita, ali i pored te "glavne" podele medju njima, svako pleme se po necemu istice i gleda da po svaku cenu preuzme primat nad drugima.
Sa druge strane, Izraelci su neuporedivo organizovaniji: znaju sta hoce, svesni su zrtava koje moraju da podnesu zarad tih ciljeva, i slozno idu prema njima...
Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #361 on: June 02, 2010, 12:02:42 pm »

Ja smatram da to ima vise veze sa karakterom celokupne nacije, nego sa tehnikom. Naime, Arapi su poznati po neslaganjima, oduvek su bili mnogo podeljeni. Poslednjih decenija je u svetu aktuelna konfliktna situacija izmedju Siita i Sunita, ali i pored te "glavne" podele medju njima, svako pleme se po necemu istice i gleda da po svaku cenu preuzme primat nad drugima.
Sa druge strane, Izraelci su neuporedivo organizovaniji: znaju sta hoce, svesni su zrtava koje moraju da podnesu zarad tih ciljeva, i slozno idu prema njima...
A i nemaju drugog izbora, odnosno imaju puno za izgubit ...
Logged
Orion
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 578



« Reply #362 on: June 02, 2010, 12:06:53 pm »

Upravo tako, Patriot.
Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #363 on: June 02, 2010, 12:35:36 pm »

Upravo tako, Patriot.
I kad se opcija satjeranog u kut (ili zamalo u more) sjedini s tradicionalnim redom, obučenošću, shvaćanjima, spremnosti na žrtvu, izdržljivosti, odvažnosti i drskosti (u izvođenju akcija), te iznimnom opremljenošću i znanjem korištenja iste, onda se ja za njih ne bojim ... Njima, npr. nij eteško da njihove turiste na Krku dočekuje poseban tim stasitih "turističkih radnika" pristiglih u HR iz Izraela, koji živeći na relaciji Rijeka/Dubrovnik (vjerojatno i Zagreb) brinu da ni u stranoj državi po izraelske državljane i imovinu (B757, npr.) sigurnost ne bude upitna ... A mi bi (kao narod) svoje vođe i sve nas ispod njih ne samo pustili na milost i nemilost neprijatelju, već bi ih i prodali, a u nekim slučajevima i isporučili/poklonili ... Eloi, Eloi, lama sabachthani ...
Logged
Orion
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 578



« Reply #364 on: June 02, 2010, 12:56:48 pm »

Upravo tako, Patriot.
I kad se opcija satjeranog u kut (ili zamalo u more) sjedini s tradicionalnim redom, obučenošću, shvaćanjima, spremnosti na žrtvu, izdržljivosti, odvažnosti i drskosti (u izvođenju akcija), te iznimnom opremljenošću i znanjem korištenja iste, onda se ja za njih ne bojim ... Njima, npr. nij eteško da njihove turiste na Krku dočekuje poseban tim stasitih "turističkih radnika" pristiglih u HR iz Izraela, koji živeći na relaciji Rijeka/Dubrovnik (vjerojatno i Zagreb) brinu da ni u stranoj državi po izraelske državljane i imovinu (B757, npr.) sigurnost ne bude upitna ... A mi bi (kao narod) svoje vođe i sve nas ispod njih ne samo pustili na milost i nemilost neprijatelju, već bi ih i prodali, a u nekim slučajevima i isporučili/poklonili ... Eloi, Eloi, lama sabachthani ...

Eto, o tom karakteru Izraelaca ja upravo pricam. Mnogo sto-sta bi bilo drugacije u svim zemljama Balkana da ponesto naucimo i primenimo od toga. Ali nazalost, mentalitet i navike se jako tesko menjaju, posebno ako od toga nema nikakve licne koristi. Na ovim prostorima slabo funkcionise teza "svi za jednog, jedan za sve"...
Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #365 on: June 02, 2010, 01:14:13 pm »

Eto, o tom karakteru Izraelaca ja upravo pricam. Mnogo sto-sta bi bilo drugacije u svim zemljama Balkana da ponesto naucimo i primenimo od toga. Ali nazalost, mentalitet i navike se jako tesko menjaju, posebno ako od toga nema nikakve licne koristi. Na ovim prostorima slabo funkcionise teza "svi za jednog, jedan za sve"...
Ali zato funkcionira "svi protiv jednog, jedan ni za koga ..."
Logged
Orion
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 578



« Reply #366 on: June 02, 2010, 01:21:55 pm »

Nazalost. Nadajmo se da se ljudska inteligencija na kraju ipak premasiti ljudsku glupocu, i da cemo da izadjemo iz tih nesuglasica sto pre, zajedno i jaci.
Rekao bih da se udaljavamo od teme sada. Smiley
Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #367 on: June 02, 2010, 01:50:20 pm »

Nazalost. Nadajmo se da se ljudska inteligencija na kraju ipak premasiti ljudsku glupocu, i da cemo da izadjemo iz tih nesuglasica sto pre, zajedno i jaci.
Rekao bih da se udaljavamo od teme sada. Smiley
Inshallah ...

PS; Mislim da se ne udaljujemo od teme, jer Izrael nije ovo napravio samo da spriječi dolazak nekog neželjenog tereta koji će i ovako doć nekimdrugim putem, već da pokaže i prisjeti svojima kod kuće i svima izvan kuće da se sa Izraelom ne zahebava. To im - u pravilu - oduvijek ide od ruke, odnosno zadnjih šezdesetak godina otkad je Izraela takvog kakav je ... 
Logged
Orion
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 578



« Reply #368 on: June 02, 2010, 01:53:26 pm »

Ma dobro to, nego sam ja aludirao na ono poredjenje sa nasim prostorima... Smiley
Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #369 on: June 02, 2010, 02:09:02 pm »

Ma dobro to, nego sam ja aludirao na ono poredjenje sa nasim prostorima... Smiley
Je, poređenje ti nije na mjestu. Izraelci hebu 250 milijuna Arapa oko sebe, mi ipak hebemo samo sami sebe ...
Logged
Orion
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 578



« Reply #370 on: June 02, 2010, 02:13:54 pm »

Pa ja i nisam poredio Izraelce sa Balkancima, nego sam poredio mentalitet, razlika je velika... Nema smisla porediti Izrael i Balkan, jer je situacija umnogome drugacija, uticaji stranih sila su drugaciji, motivi i ciljevi su drugaciji, samim tim i geopoliticka slika ta dva regiona nema veze jedna sa drugom.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #371 on: June 02, 2010, 07:04:19 pm »

@Orion, @Patriot, drago mi je što fino diskutujete, argumenti su Vam odlični, samo nemojte previše da se udaljujete od naslova teme - ili zajedno otvorite novu, pa navalite!  Smiley
Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #372 on: June 02, 2010, 07:30:18 pm »

@Orion, @Patriot, drago mi je što fino diskutujete, argumenti su Vam odlični, samo nemojte previše da se udaljujete od naslova teme - ili zajedno otvorite novu, pa navalite!  Smiley
Stoji, Boro. No, motiv mojeg pisanja i razmišljanja (barem pokušavam tako to moje pisanje doživjeti) je upravo činjenica kako neka nacija - ako mudro iskoristi svoje potencijale - može opstati u relativno nemogućim uvjetima. Naravno, u slučaju Izraela ne treba zanemarit i druge činioce - od kemijanja Židova sa cjelokuopnim svjetskim poretkom, pa do obilatog pomagana (uz obavezno neodmaganje) SADa - bez kojih ne bi opstao. No, ipak je to narod koji zna podmetnuti leđa i koji - unatoč od davnina izvanrednih okolnosti i neprestanog statusa uzbune - opstaje i napreduje.

Zapravo, glavno jepitanje zaštvo mi - konkretno u Hrvatskoj (ali vrijedi i za ostale u susjedstvu - s toliko komparativnih prednosti i po porebi vrijednim i inovativnim ljudima među sobom - galopiramo unazad, a ne naprijed. Pa barem da stojimo na mjestu, nego ni to ...
Logged
herrnoj
mornar
*
Offline Offline

Posts: 18


WWW
« Reply #373 on: June 02, 2010, 09:08:46 pm »

Pripadnici “Freedom Flotilla” su svjesno izazivali Izrael, koji ni u kom trenutku nije ostavio mjesta za sumnju da blokadu Gaze neće braniti svim sredstvima. Sama blokada per se nije protiv međunarodnog prava, čak postoji i Gaza-Jericho dogovor (http://www.mfa.gov.il/MFA/Peace%20Process/Guide%20to%20the%20Peace%20Process/Gaza-Jericho%20Agremeent%20Annex%20I), između Izraela i Palestinske autonomne uprave, koji izraelskoj mornarici daje sva prava u morskoj zoni pred pojasom Gaze. Dakle, imaju pravo da zaustave sve brodove koji su im sumnjivi. Brodovi "Freedom Flotille" su im bili sumnjivi - sa razlogom ili bez razloga, pravno ne igra nikakvu ulogu. Međutim, humanitarni brodovi su zaustavljeni nekih 40 milja pred obalom, u međunarodnim vodama.
Izrael se poziva na malo poznati San Remo memorandum (http://www.icrc.org/web/eng/siteeng0.nsf/html/57JMSU#4), koji mornarici pod određenim uslovima dozvoljava dejstvo protiv kršioca blokade i u međunarodnim vodama. Po mišljenju stručnjaka, Memorandum se u ovom slučaju ne može primjeniti.
S jedne strane, San Remo memorandum predstavlja samo dopunu UN-Dogovora o pomorskom pravu (ne znam kako se tačno našim jezicima zove), kojeg je doduše ratifikovalo 160 zemalja, ali Izrael nije. S druge strane, ovaj memorandum se odnosi na oružane konflikte na moru između dvije države i dio je Međunaordnog ratnog prava. Konflikt u Pojasu Gaze nije zvanični oružani sukob dvije države i u tom slučaju se ne može primjeniti. Dakle, u ovom slučaju bi vrijedio od Izraela nepriznati UN-Dogovor o pomorskom pravu. Izrael već duže vremena izbjegava bilo kakve procese pred međunardnim sudovima, tako da vjerovatno ni tužba pred Međunarodnim pomorskim sudom u Hamburgu ne bi imala nikakvih izgleda na uspjeh.
Strogo gledano, napad komandosa na brodove je bio piratski akt.

Šta se tačno dogodilo na brodovima, nećemo nikada sa sigurnošću saznati. Svaka strana ima svoju verziju, koja se dijametralno razlikuje od protivničke.
Sigurno je da su se komandosi spustili na sajlama na brod, nakon što je kapetan "Mavi Marmare" ignorisao radio-naredbu da promijeni kurs. Nakon toga je došlo do sukoba na brodu, gdjje su obe strane upotrijebile silu. Aktivisti su koristili uglavnom "priručna sredstva", vojnici vatreno oružje. Izraelska strana se poziva na "pravo na samoodbranu". Ovaj incindent se desio u međunarodnim vodama gdje kapetan "Mavi Marmare" nije dužan da sluša izraelska naređenja i "boarding" broda je piratski čin. Svaki brod ima pravo da se brani od takvih napada.

Obrnutom logikom, "Freedom Flotilla" bi u ovom slučaju trebala biti nedužna. Međutim, nije tako. Izrael je zajedno sa Egiptom proglasio morsku i kopnenu blokadu Pojasa Gaze. Ko pokuša silom probiti ovu blokadu, mora računati sa konzekvencama. Aktivisti su bili ili skroz naivni, ili su totalno podcijenili beskrupuloznost iraelske države. Ono što je bilo zamišljeno kao PR-akcija, ispunilo je svoj cilj na tragičan način - sa mnogo ljudskih žrtava.


Skaraćeni prevod bloga http://www.spiegelfechter.com/wordpress/2801/staatspiraterie-mit-todesfolge. Autor bloga je bivši pomorski oficir, sad profesionalni novinar, koji se bavi isključivo političkim temama.

Brod "Mavi Marmara" nije plovio pod turskom, nego pod zastavom Komora. http://marinetraffic.com/ais/de/shipdetails.aspx?MMSI=616882000




Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #374 on: June 03, 2010, 12:40:59 pm »

Izraelski pucanj u sopstvenu nogu


03.06.2010.

U zvaničnom reagovanju Amerike nema reči osude,
ali je procena da je Izrael znatno otežao svoj međunarodni položaj

 

Vašington – „Komplikovani odnosi sa SAD postaju još komplikovaniji”, glavna je posledica najnovijeg izraelskog „pucnja u sopstvenu nogu”, kako se ovde doživljava prepad njegovih komandosa na flotu humanitarne pomoći koja je plovila ka blokiranoj Gazi.

Iako je Amerika jedina velika zapadna zemlja koja nije osudila ovaj incident, već izrazila samo žaljenje, jutrošnje medijske analize ukazuju da nimalo nije srećna zbog ovog čina svog glavnog saveznika na Bliskom istoku, a pogotovo zbog njegovog tajminga.

Premijer Natanijahu je trebalo danas da bude u Vašingtonu, na poziv Obame, da bi se izgladili odnosi zategnuti još od marta, kada je Izrael, objavom izgradnje novih naselja na anektiranoj teritoriji baš u vreme posete potpredsednika Bajdena, Americi gurnuo prst u oko.

Drugi razlog za američko nezadovoljstvo je što će najnoviji zaplet odvući pažnju sa već započete akcije u UN da se Iranu uvede novi režim sankcija zbog njegovog nuklearnog programa. Vašington je u neophodnost toga ubedio preostale četiri stalne članice Saveta bezbednosti i usaglašavanje nove kaznene rezolucije je trebalo da počne već sledeće nedelje.

Treće, ovdašnje procene su da je naneta „verovatno nepopravljiva šteta” izraelskim odnosima sa Turskom, njegovim jedinim saveznikom u muslimanskom svetu, sa kojim je imao i vojnu saradnju.

Obama je samo nekoliko sati pošto je saopštena vest o izraelskom prepadu na flotilu turskih brodova telefonom razgovarao sa izraelskim premijerom, izrazivši, kako je predočenu u saopštenju Bele kuće, „duboko žaljenje zbog gubitka života”.

Ne pominje se, međutim, nijedna reč osude, kao što je nema ni u noćašnjem saopštenju Stejt departmenta, u kojem se kaže da „Sjedinjene Države duboko žale tragičan gubitak života i povrede nanete onima koji su učestvovali u incidentu na brodovima koji su plovili prema Gazi. Mi radimo na konstatovanju činjenica i očekujemo da će izraelska vlada sprovesti punu i uverljivu istragu”.

Saopštenje pominje i „legitimne sigurnosne brige Izraela”, ali i navodi da „mešanje Hamasa u dostavu humanitarne pomoći i rad nevladinih organizacija komplikuje situaciju u Gazi”.

U trećem, završnom, paragrafu se podvlači potreba da se „brzo krene napred sa pregovorima koji mogu da vode ka sveobuhvatnom miru u regionu”.

Turska je inače, izjavom svog ambasadora u Vašingtonu, prenela svoje razočarenje američkom reakcijom i očekivanja da je ona trebalo da bude „znatno oštrija”.

Ovde je danas i šef turske diplomatije, u poseti koja je za glavnu temu trebalo da ima sankcije za Iran, pošto je Turska trenutno nestalna članica Saveta bezbednosti, a nedavno je, u tandemu sa Brazilom, ubedila Iran da svoje nuklearno gorivo zameni za ono manje obogaćenosti. To će sada, naravno, biti u drugom planu.

U širem kontekstu, američko nezadovoljstvo proističe i zbog nesumnjivog miniranja tek pokrenutih indirektnih izraelsko-palistinskih pregovora o miru, u kojima posreduje. Vašington je doveden u nezgodnu situaciju i zbog svoje zvanične podrške blokadi Gaze, pozicije nasleđene od predsednika Buša, posle izborne pobede Hamasa na ovom delu palestinske teritorije 2007.

Sem toga, Amerika poslednjih meseci sve više svoje nacionalne bezbednosne interese na Bliskom istoku povezuje sa nerešenim izraelsko-palestinskim pitanjem, a analitička agencija „Stratfor” smatra da bi ovaj izraelski potez mogao da donese i početak preokreta u američkom javnom mnjenju, što bi otvorilo put za redefinisanje odnosa manje povoljnih za Izrael.


SB: blaga osuda

Vašington – Savet bezbednosti je jutros, 12 sati od zakazivanja vanredne sednice, izdao saopštenje u kojem se iznosi „duboko žaljenje zbog gubitka života i povređivanja koji su rezultat upotrebe sile tokom izraelske vojne operacije u međunarodnim vodama protiv konvoja koji je plovio ka Gazi”. U tom kontekstu, „Savet osuđuje one postupke koji su rezultirali pogibijom najmanje 10 civila i ranjavanju mnogih drugih...”

Zahteva se i da se zarobljeni brodovi i civili odmah oslobode i omogući im se da isporuče humanitarnu pomoć onima kojima je namenjena. Naglašava se i da je humanitarna situacija u Gazi „neodrživa”, pruža se podrška indirektnim pregovorima, uz podvlačenje da samo rešenje koje podrazumeva dve države, od kojih je jedna nezavisna i za život sposobna palestinska, može da donese mir u regionu.

Rezolucija je, kako ocenjuje „Njujork tajms”, prilično blaga, daleko od one intonacije koju su zahtevali Turska, neke arapske zemlje i Palestinci. Ne sadrži isključivu osudu Izraela, nema pomena kršenja međunarodnog prava niti zahteva za istragom koju bi sprovele UN. To je, kako se smatra, rezultat protivljenja američkog predstavnika u Savetu bezbednosti.


Diplomatska ofanziva Turske protiv Izraela

Diplomatski rat između Turske i Izraela ušao je u novu, najoštriju fazu kakva se ne pamti od stvaranja jevrejske države pre više od pola veka.

„U sanduk turskih veza sa Izraelom ukucan je poslednji ekser. Naši odnosi više nikada neće biti isti kao što su doskoro bili,” kažu u vladajućoj Partiji pravde i razvoja u Turskoj.

A samo do pre 18 meseci, Turska je bila jedna od retkih muslimanskih zemalja koje su imale veoma razvijenu vojnu i trgovinsku saradnju sa Tel Avivom. U islamskom svetu je zbog toga često bila kritikovana da podržava „cionistički režim”. Sve se, međutim, na tumbe okrenulo posle dvadesetodnevnog izraelskog napada na Gazu krajem 2008. i početkom 2009. godine, kada je Ankara oštro osudila Izrael da ubija žene i decu, da je glavna prepreka mirovnom procesu na Bliskom istoku. Sada se dogodio najgori mogućni scenario i sve opcije su otvorene, upozoravaju u Ankari.

Krvoproliće na turskim brodovima u istočnom Mediteranu koji su prenosili humanitarnu pomoć za Palestince u Gazi, podiglo je na noge ovdašnju javnost. Na protestima ispred izraelskog konzulata u Istanbulu, koji su trajali do ponoći, mogli su se čuti zahtevi da se prekinu svi odnosi sa Tel Avivom i da se proteraju diplomate te zemlje. Tako nešto se i moglo očekivati, pošto se veruje da su većina od najmanje devet ubijenih i 20 ranjenih na brodovima turski državljani. Rodbina od prvog časa drži pod opsadom kancelarije Fondacije za humanitarnu pomoć – koja je bila glavni organizator ovog konvoja – i zasad uzaludno pokušava da sazna ko je sve stradao u napadu.
 
Egipatska vlada privremeno je ukinula blokadu pojasa Gaze, odnosno otvorila svoj granični prelaz sa tom teritorijom, da bi omogućila da u nju uđe pomoć, izjavio je guverner severnog Sinaja Muard Muvafi. Foto AFP

„Brod se odjednom pretvorio u jezero krvi. Koliko sam videla stradalo je 11 ljudi. Sakrila sam se sa ćerkom u kupatilu, u kabini”, ispričala je Nilufir Četin, jedna od retkih koju su Izraelci zbog bebe pustili da se vrati u Tursku. Njen muž, inženjer, zadržan je na brodu „Mavi Marmara”.

„Videla sam na TV snimku brata Ibrahima kako mu je glava klonula na grudi, kako mu ljudi pomažu. Sada se molim bogu da je samo ranjen”, kaže Selma Erkal koja još čeka odgovor od Izraelaca.

„Deca me pitaju gde im je otac. Ne znam šta da im kažem pošto ga nisam videla na video snimcima”, kaže Ajnur Akdeniz, čiji je suprug Mehmed bio na jednom od napadnutih brodova.

Ankara je opozvala ambasadora iz Izraela a premijer Tajip Erdogan, koji je skratio turneju po zemljama Latinske Amerike, u parlamentu je, čim se vratio, oštro osudio najnoviji incident.

„To je nehumani državni teror. Međunarodno pravo je stavljeno pod noge. Svakome treba da bude jasno da mi nećemo ćutati i ostati bez odgovora. Niko ne treba da testira naše strpljenje”, istakao je on, ali nije govorio koje će mere preduzeti njegova vlada.

Turska će najnoviji teški incident, koji je osuđen u mnogim zemljama sveta, pokušati da iskoristi da pokrene svetsku javnost da primora Izrael da ukine „nehumanu blokadu” tog naroda. Drugo – diplomate u Ankari već ispituju teren za pokretanje ovog zločina i pred međunarodnim sudovima. I, treće, Turska će, koristeći ovaj incident, pokušati da sa mrtve tačke pokrene mirovni proces na Bliskom istoku.

Turska je od prvog časa krenula u diplomatsku ofanzivu: na njen predlog je već održana vanredna sednica Saveta bezbednosti, a pozvala je Organizaciju islamske konferencije i Arapsku ligu da osude izraelski napad na humanitarni konvoj.


Izvor: Politika
Logged
Pages:  1 ... 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 ... 254   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.