PALUBA
April 25, 2024, 04:16:19 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17   Go Down
  Print  
Author Topic: Dizel motori  (Read 313267 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #210 on: December 01, 2014, 02:18:41 pm »

Možda nije sasvim iz ove teme, ali barem dijelom jeste. Evo pronašao sam par skenova iz Mašinskog dnevnika i Tehničkih knjižica glavnih
strojeva na školskom brodu JRM "GALEB". Pretpostavljam da bi to možda moglo zanimati dosta Palubara kao sjećanje, osobito ex-strojare.


* Galeb Mašinski dnevnik 1.jpg (266.22 KB, 1200x900 - viewed 197 times.)

* Galeb Tehnička knjižica glavnih motora 1.jpg (272.05 KB, 1200x900 - viewed 220 times.)

* Galeb Tehnička knjižica glavnih motora 2.jpg (463.38 KB, 1280x960 - viewed 252 times.)

* Galeb Tehnička knjižica glavnih motora 3.jpg (235.62 KB, 800x1067 - viewed 245 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #211 on: January 18, 2015, 11:28:33 am »

Pokrenula se mala diskusija na m84 o pobjeglim dizelima, pa evo ovdje dva videica na zadanu temu.





poz.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #212 on: January 30, 2015, 10:37:18 pm »

Pa moram priznati da su svi gornji primjeri polagali lijepu dimnu zavjesu.

Evo i sa moje strane jednog sličnog video doprinosa. Radi se o hladnom startanju Pielstick motora serije PA4 (proizvodnje ex ČSSR) na
lokomotivi ČSD tip T 466-007. Kako se može vidjeti startaju vjerovatno bez tzv. "start pilota" i s vrlo hladnim motorom pa starter ne
može baš jako brzo zavrtiti motor. Vjerovatno i zračnosti ventila nisu bile dobro podešene i rezultat se vidi. Jedva su ga pokrenuli uz
žestoki "počasni plotun" iz auspuha.



Inače imali smo i mi probleme s dimljenjem Pielstick PA4 VGDS motora kod prvih startova i razrade nakon generalnog remonta, zbog
aditiva za bržu razradu i uhodavanje u gorivu, a i samog postupka početne razrade, bez tereta, motori dobro dime pa moramo paziti
na smjer vjetra jer ako puše sa mora prema obali niš od razrade jer zadimimo pola Stoje i onda počnu problemi. Kada se motor razradi
i više nema aditiva, već se tereti snagom bijeli dim nestaje i sve je OK. Naravno nismo nikada uspjeli da budemo tako "efikasni" kao
ova lokomotiva na videu. Pa pogledajte i nasmijte se.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #213 on: January 31, 2015, 12:47:33 pm »

Koji je razlog što dizel motori znaju tako puno dimiti?

Na onom prethodnom videu - vidim mali putnički automobil, pa iz čista mira počne da dimi, kao da polaže dimnu zavesu.

Koliko mi je poznato dimna zavesa se polaže ubrizgavanjem dizel goriva u izduvni sistem. Očito da nepotpuno izgorena smeša, zbog nedovoljne količine vazduha daje tako gusti dim. Ili je nešto drugo u pitanju?
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #214 on: January 31, 2015, 04:03:12 pm »

Radi se o "pobjeglim dizel motorima", stanje nekontroliranog rada a moze cak doci i do raspada.
Evo na engleskom malo o tome sa Wiki.

Diesel engine runaway

poz.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #215 on: January 31, 2015, 05:28:35 pm »

Koji je razlog što dizel motori znaju tako puno dimiti?

Na onom prethodnom videu - vidim mali putnički automobil, pa iz čista mira počne da dimi, kao da polaže dimnu zavesu.

Koliko mi je poznato dimna zavesa se polaže ubrizgavanjem dizel goriva u izduvni sistem. Očito da nepotpuno izgorena smeša, zbog nedovoljne količine vazduha daje tako gusti dim. Ili je nešto drugo u pitanju?

Na prva dva videa su prikazani motori koji su otišli u nadbrzinu ili tzv. "Overspeed". Iz nekog razloga (naglo rasterećenje, kvar regulatora
brzine vrtnje i/ili opterećenja, ...). tada više ne radi normalno niti podmazivanje a brzina vrtnje poraste dok ne dođe do mehaničkih lomova
ili nekada prije dođe do zaribavanja uslijed nekvalitetnog podmazivanja. Nekada se uspostavi ravnoteža postojećeg tereta i ubrizgane
količine goriva (vrlo rijetko) pa se motor ili zadrži na prevelikim brzinama vrtnje ili se i vrati u normalne granice, ali obično ostaju oštećenja
trajne prirode, ne mora biti i havarija.

Ipak najčešće ide u havariju. Da bi to izbjegli postavlja se tzv. nadbrzinska zaštita (Overspeed safety-protection) koja preko nekog od
osjetnika brzine vrtnje kada se pređe dopušteni maksimalni pobjeg (obično je to 10%-12% od nazivne brzine vrtnje) ima zadaću da
sprijeći dobavu goriva i tako ugasi motor. Ima različitih sustava, mi smo na Pielstick motorima PA4 serije ubacivali komprimirani zrak tlaka
6 bara u sustav goriva i VT pumpu i to se pokazalo kao najbrži način za zaustavljanje/gašenje motora. Poslije naravno treba odzračiti dio
sustava goriva.


Na drugom videu koji sam ja postavio nije riječ o pobjegu motora, već o teškom paljenju za koje je bilo više razloga, jedan je vjerovatno i
bila niska brzina vrtnje startera, kada je motor hladan, a i problem je hladnog paljenja tih motora s varijabilnom predkomorom jer imaju u
usporedbi s sličnim motorima koji imaju direktno ubrizgavanje, puno niži stupanj kompresije. Zato se ti motori i predgrijavaju na bar 25 st.C
a preporučivo je na 40 st. C, a u nuždi se koristi i tzv. "start pilot" sustav koji ubrizgava na početku startanja lakozapaljiv aerosol u
cilindre dok motor ne prihvati (par sekundi). Ako je dimljenje crno onda tu imamo loše izgaranje, ako je bijeli dim onda tu može biti i
problem brtvljenja sklopa klip, prstenovi i košuljica cilindra. Kod startanja je to prisutno jer su male brzine vrtnje pa to brtvljenje nije baš
idealno. Isto ako motor radi rasterećen u praznom hodu onda dolazi i do efekta "pumpanja" ulja u kompresioni prostor jer su iznad klipa
tlakovi relativno niski.

Ne bih više jer sam se i ovako previše raspisao. Meni je onaj video s lokomotivom zanimljiv, više smješan pa neka ostane.

Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #216 on: January 31, 2015, 06:42:04 pm »

Pokrenula se mala diskusija na m84 o pobjeglim dizelima, pa evo ovdje dva videica na zadanu temu.





poz.

Ovde u 90% slucajeva je do eksplozije doslo zbog turbine,propadu biksne na osovinisi turbine i ulje koje sluzi za podmazivanje i hladjenje umesto da se vrati u karter motora ono udje u usisnik i eto belaja,meni je pre neki dan tako eksplodirala turbina na Lanciji u roku od 30 sekundi mi je izbacila 5 litara ulja na auspuh i usla je u iber turu ali sam znao sta da radim pa nije doslo do eksplozije...
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #217 on: January 31, 2015, 08:33:14 pm »

I ja imam auto sa common rail turbodizel motorom, i znam da ima neko ograničenje - pa ako motor pređe preko određenog broja obrtaja, navodno to ograničenje treba da ga zaustavi, odnosno ne dozvoli da se broj obrtaja povećava.
Ali šta treba učiniti ako automatika ne odradi ono što se traži od nje, odnosno ne stabilizuje ili zaustavi rad motora (to se vidi na prethodnim snimcima)?

Video sam na snimku (prva epizoda), lik je začepio usis turbopunjača i tako zaustavio motor.
Kako takvu akciju izvesti na savremenim automobilskim motorima, kada je sve upakovano i sakriveno u plastično kućište - a usis vazduha je ko zna gde ....
Logged
Gazda
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 501



« Reply #218 on: January 31, 2015, 08:55:20 pm »

Ubacit u petu brzinu. I onda po kočnici?
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #219 on: January 31, 2015, 10:35:45 pm »

I ja imam auto sa common rail turbodizel motorom, i znam da ima neko ograničenje - pa ako motor pređe preko određenog broja obrtaja, navodno to ograničenje treba da ga zaustavi, odnosno ne dozvoli da se broj obrtaja povećava.
Ali šta treba učiniti ako automatika ne odradi ono što se traži od nje, odnosno ne stabilizuje ili zaustavi rad motora (to se vidi na prethodnim snimcima)?

Video sam na snimku (prva epizoda), lik je začepio usis turbopunjača i tako zaustavio motor.
Kako takvu akciju izvesti na savremenim automobilskim motorima, kada je sve upakovano i sakriveno u plastično kućište - a usis vazduha je ko zna gde ....
Gazda je lepo rekao 5 i kocnica,kad motor usisa ulje nema tu nikakve automatike koja ga moze zaustaviti,jer i taj common rail motor se nista preterano ne razlikuje od motora od pre dvadeset i vise godina,najsugaviji i najodvratniji motor je reno 1.9 dci (a i 1.5 dci je jos vece djubre) njemu cim propisa turbina odma prolupa ili izleti klipnjaca kroz blok jer njemu se turbina nalazi tik iznad motora i svo ulje odma ide u glavu motora,na mom autu je turbo ispod motora pa sam imao srece da ulje nije stiglo do glave jer sam na vreme video i deo ulja je ostao u interkuleru sigurno oko litar.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #220 on: January 31, 2015, 10:44:09 pm »

Jbt. ja imam 1.5 dci - svi ga hvale na sav glas!

Kažu da je ugrađen u više od 40 tipova auta u svetu. Čak ga i mercedes ugrađuje u A klasu.
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #221 on: January 31, 2015, 11:15:05 pm »

Jbt. ja imam 1.5 dci - svi ga hvale na sav glas!

Kažu da je ugrađen u više od 40 tipova auta u svetu. Čak ga i mercedes ugrađuje u A klasu.
To je motor koji je pravljen za majstore,obogatio sam se na njima Grin Evo bas imam jednog renoa megana 2013 godiste stoji mi u garazi,prolupao na 53000 km,ovi moji drugari koji uvoze automobile za auto placeve mi kazu na 10 klia koji udju u zemlju 7 je prolupalo a ako nije prolupaao onda su problem dizne koje kostaju koliko i bubreg Wink
Logged
Gazda
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 501



« Reply #222 on: February 01, 2015, 12:14:29 am »

Švercer čisto usput,koja je lancija u pitanju?
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #223 on: February 01, 2015, 02:46:06 am »

Švercer čisto usput,koja je lancija u pitanju?
Kapa 2.4 jtd
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #224 on: February 01, 2015, 10:18:54 am »

Ajde vi meni svjetujte sta napraviti ako se ovo desi agregatu i kako prepoznati simptome prije nego se desi.
Mene je strah uci u kontejner kad mi cudo od 250kw radi u punom opterecenju a kamoli da se ovo desi.
Da ga osinem sa zoljom.  Cheesy

poz.
Logged
Pages:  1 ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.