PALUBA
April 27, 2024, 06:43:34 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 17   Go Down
  Print  
Author Topic: Dizel motori  (Read 313552 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 994


« Reply #30 on: August 06, 2010, 06:43:59 pm »

Hvala Dread! Smiley

Sad se bolje vidi (ili mi se barem čini) - radi se o tri motora. Dva sa leve strane jesu na jednoj izlaznoj osovini, za treći nisam 100 % siguran - čini mi se da je osovina malo pod uglom što bi značilo da nije spojen uz prva dva...

A za koju svrhu su tako postavljeni, ko to sada zna? Da je malo više podataka bilo bi jasnije, ali onda ne bi ovde ni diskutovali o tome.
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #31 on: August 06, 2010, 08:04:22 pm »

Boro prvi i drugi motor su odvojeni,pogledaj ovog coveka sto stoji pored njegova leva ruka je skroz ispruzena a desna je naslonjena na motor 2 sto daje razmak bar pola metra,Prvi motor sto sam rekao u jednom od predhonih  postova ima vidi se jasno ima dodatu pumpu za uvlacenje vode za hladjenje istog sto znaci da je za neki brodic a drugi motor ima hladnjak i verovatno je sluzio za neki mikser ili neku gradjevinsku masinu  Smiley
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 994


« Reply #32 on: August 06, 2010, 08:13:14 pm »

Željko, u pravu si, moja greška ili slabe naočare. Pažljivim pregledavanjem, sad vidim da su motori "smaknuti" jedan iza drugog, stepenasto, sva tri. Verovatno se radi o tri verzije istog motora na nekoj izložbi (konopac oko motora da publika ne čačka  Smiley).

Inače to što je razmak iza njih pola metra nema veze, tu taman dođu osovine, kopče, reduktori... da su spojeni, ali nisu.

Izvinjavam se svima koje sam doveo u zabludu - naočare koje imam na poslu su jače dioptrije od ovih kod kuće. Grin
Logged
mtu
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 313


« Reply #33 on: August 13, 2010, 08:57:50 pm »

to je torpedo 503A 3 cilindra 42 ks
Logged
KapoST
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 84


strojar zauvijek.....


« Reply #34 on: October 28, 2010, 12:22:02 pm »

Torpedo motori..hehe..imao sam raznih iskustava sa njiima..... Zadnji koji sam radio čak me i skoro ubio.....katastrofa... Bio je to motor torpedo V-12 diesel i nekoć davno je služio za pokretanje protupožarne pumpe na jednom PR remorkeru bivše JRM. Inače, bio je to motor sa nekih 70-100 radnih sati, znači nov, a izvađen je iz broda sredinom 90-ih i ostavljen u jednoj garaži u Splitu... Njegov vlasnik me je pozvao da ga osposobim, kako bi ga on mogao prodati...... Skinuo sam mu injektore, izlio staro ulje, ulio svježe, testirao injektore, promijenio uloške filtera, podmazao "klackalice".....sve je bilo učinjeno po nekim pravilima..... I tako je došao trenutak paljenja......Upalio je "iz prve" i odmah me je iznenadio njegov mirni i ujednačeni rad....Nisam htio odmah dizati broj okretaja jer sam htio da motor prvo "odradi" svoje nekih desetak minuta...... No, u jednom trenutku dolazi do samostalnog naglog dizanja i spustanja broja okretaja, da bi nakon nekih desetak sekundi ddošlo da noćne more svakog strojara- runaway ili po nasem hiperturaze ili pobjega....... Sva moja nastojanja da motor umirim su bila bezuspješna, polugu za gašenje sam gurao u nulti položaj, ali za ludu....polugu "gasa" također......Strava i užas.....prekinuo sam mu dovod goriva, ali bez efekta....motor je počeo raditi na motorno ulje.......strašno je bilo slušati taj zvuk prožet osjećajem bespomoćnosti....Sve šta ideš učiniti je bezuspješno i riskiraš da ti neki strojni dio doleti u glavu...Ostali "pametnjakovići" su se već bili razbježali i gledali sa udaljenosti od nekih 50-ak metara moju borbu sa pobješnjelim strojem koja je trajala već nekih minutu-dvije......Nije mi ni palo na pamet rukama pokušati zatvoriti usise zraka, već sam skinuo kombinezon i ugorao jedan dio u jedan usis a drugi u drugi.....Strašno je dimilo izgorjelo ulje, motor je spustio okretaje i konačno se ugasio...... Sreća da je motor bio fiksno zavidan na probni stol, jer da nije, mogu zamisliti koliko bi bilo muke za uhvatiti ga....hehe....... Poslije gašenja sam htio vidjeti u čemu je bila stvar......rastavio sam centrifugalni regulator i vidio da mu je centralna osovina, ona koja gura polugu u neutralan položaj pukla kao da je od stakla......Imam je i danas "za uspomenu"....Prepostavljam da se radilo o zamoru materijala.... Nakon nekoliko dana, vratio sam se, promijenio polugu i upalio motor.... Nikakvih oštećenja drugih nije bilo, tlakovi u cilindrima su bili idealni... motor je prodan nekoliko dana nakon.... marinero
Logged
kukador
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 809



« Reply #35 on: October 28, 2010, 12:40:38 pm »

meni je moj stari isto pričao, samo da je motor bio jednocilindrični torpedo (onaj brodski, sa velikim zamajcom) koji se palio na neki fitilj ili slično. mislim, da su ga zvali "testacalda". Vršio je popravku tog brodskog motora u ribarskom čamcu na suvom. Posle paljenja je motor "pobego". Skinuli su mu dovod goriva, ali motor je dalje radio. Nakon toga su pokušali sniziti obrtaje, da su u gred (zamajac) na polugu oslonili drvenu gredu....sve se dimilo i ne sečam se, kako je završilo. Raspitat ču se. Ah, dobra stara vremena!!!
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 994


« Reply #36 on: October 28, 2010, 12:58:56 pm »

Torpedo motori..hehe..imao sam raznih iskustava sa njiima..... Zadnji koji sam radio čak me i skoro ubio.....katastrofa...


Sličan slučaj se desio na DTM 234 dok sam doručkovao - iberturu je dobio IMR 034, pomoćni motor. Mornari pobegli, pokojni zastavnik Ilić Ante i ja ga gasili skoro 10 minuta, praktično se ugasio kad je "pojeo" sve ulje, iako mu je i usis vazduha bio zatvoren krpama.

Šteta - totalna, motor za rashod, a i Končarev generator zbog prevelikog broja okretaja, jer je bio u radu u trenutku zaletanja motora.

Dok to ne prođe, čovek teško može reći da je strojar/mašinac...
Logged
mtu
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 313


« Reply #37 on: October 28, 2010, 01:03:35 pm »

Torpedo motori..hehe..imao sam raznih iskustava sa njiima..... Zadnji koji sam radio čak me i skoro ubio.....katastrofa... Bio je to motor torpedo V-12 diesel i nekoć davno je služio za pokretanje protupožarne pumpe na jednom PR remorkeru bivše JRM. Inače, bio je to motor sa nekih 70-100 radnih sati, znači nov, a izvađen je iz broda sredinom 90-ih i ostavljen u jednoj garaži u Splitu... Njegov vlasnik me je pozvao da ga osposobim, kako bi ga on mogao prodati...... Skinuo sam mu injektore, izlio staro ulje, ulio svježe, testirao injektore, promijenio uloške filtera, podmazao "klackalice".....sve je bilo učinjeno po nekim pravilima..... I tako je došao trenutak paljenja......Upalio je "iz prve" i odmah me je iznenadio njegov mirni i ujednačeni rad....Nisam htio odmah dizati broj okretaja jer sam htio da motor prvo "odradi" svoje nekih desetak minuta...... No, u jednom trenutku dolazi do samostalnog naglog dizanja i spustanja broja okretaja, da bi nakon nekih desetak sekundi ddošlo da noćne more svakog strojara- runaway ili po nasem hiperturaze ili pobjega....... Sva moja nastojanja da motor umirim su bila bezuspješna, polugu za gašenje sam gurao u nulti položaj, ali za ludu....polugu "gasa" također......Strava i užas.....prekinuo sam mu dovod goriva, ali bez efekta....motor je počeo raditi na motorno ulje.......strašno je bilo slušati taj zvuk prožet osjećajem bespomoćnosti....Sve šta ideš učiniti je bezuspješno i riskiraš da ti neki strojni dio doleti u glavu...Ostali "pametnjakovići" su se već bili razbježali i gledali sa udaljenosti od nekih 50-ak metara moju borbu sa pobješnjelim strojem koja je trajala već nekih minutu-dvije......Nije mi ni palo na pamet rukama pokušati zatvoriti usise zraka, već sam skinuo kombinezon i ugorao jedan dio u jedan usis a drugi u drugi.....Strašno je dimilo izgorjelo ulje, motor je spustio okretaje i konačno se ugasio...... Sreća da je motor bio fiksno zavidan na probni stol, jer da nije, mogu zamisliti koliko bi bilo muke za uhvatiti ga....hehe....... Poslije gašenja sam htio vidjeti u čemu je bila stvar......rastavio sam centrifugalni regulator i vidio da mu je centralna osovina, ona koja gura polugu u neutralan položaj pukla kao da je od stakla......Imam je i danas "za uspomenu"....Prepostavljam da se radilo o zamoru materijala.... Nakon nekoliko dana, vratio sam se, promijenio polugu i upalio motor.... Nikakvih oštećenja drugih nije bilo, tlakovi u cilindrima su bili idealni... motor je prodan nekoliko dana nakon.... marinero
neki dan na čiovu smo palili fiat 8206 također nakon nešto vremena ležanja..letva pumpe je bila otvorena za svaki slučaj motor je upalio i samo što nije poletio, usisao je ručnik što je netko od nas stavio blizu usisa ali je svejedno radio, elemente pumpi sam stavio na nulu a on i dalje..dok nismo svi krenuli prema usisu i jedan momak je začepio usis šperpločom i ugasio se..i svi se nasmijaše
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 994


« Reply #38 on: October 28, 2010, 01:10:55 pm »

Negde početkom 80-ih godina prošlog veka, u RRF Novi Sad, ne jednom od rečnih minolovaca desilo se zaletanje glavnog motora. Komad radilice je prošao kroz karter i brodski trup kao nož kroz sir. Na žalost, detalje ne znam, ali pitaću klasića koji zna prvi put kad ga vidim.

P.S. Izvinjavam se, radilo se o komadu klipnjače, a ne radilice.
« Last Edit: October 28, 2010, 02:52:37 pm by Boro Prodanic » Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #39 on: October 28, 2010, 01:18:01 pm »

Na staroga Kopera ista pijesma na pomočnom motoru, neki Hyundai, otišo regulator i motor u đir. Mislim, da je taj imao Woodward regulator.

 Ostala su nam samo dva generatora.
Logged
Gazda
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 502



« Reply #40 on: October 28, 2010, 02:37:19 pm »

jednocilindrični torpedo (onaj brodski, sa velikim zamajcom) koji se palio na neki fitilj ili slično. mislim, da su ga zvali "testacalda".
takozvano paljenje "na čik",tako se to zove u mojim krajevima.na glavi motora postoji rupa s navojem,i u čep se stavi komad jedrenog platna(ima i tu nešto posebno,nije jedreno platno nego se kupuje negdje)koji se pripali,i onda taj žar malo podigne temperaturu smjese,i to dosta pomeže pri paljenju motora zimi.ovakvi motori su gotovo skroz isčezli.
Logged
Gazda
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 502



« Reply #41 on: October 28, 2010, 02:44:34 pm »

kad smo se dotakli ovih starih diesela,evo i lister SR 2 iz moje barke.neuništiv motor,ima 60 godina,i još nije otvaran niti ima potrebe za tim.u svojoj karijeri nije imao nijedan kvar,i nije nikakva iznimka,neviđeno pouzdan stroj.jednom je čak povukao more na usis,bez posljedica.doduše dijelovi su skupi nevjerovatno,samo filter goriva košta 70 eura.2 cilindra,1100 ccm,16 ks.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* img1357d.jpg (476.22 KB, 1600x1200 - viewed 755 times.)
« Last Edit: October 28, 2010, 03:41:04 pm by bozo13 » Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 994


« Reply #42 on: October 28, 2010, 02:58:09 pm »

Gazda, ovaj Lister služiće i tvoje unuke sigurno. To je nepoderivo, ako se imalo pazi. Jedino možeš uzeti macu i razbiti ga, inače mu nema smrti.
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #43 on: October 28, 2010, 06:10:15 pm »

Gazda, ovaj Lister služiće i tvoje unuke sigurno. To je nepoderivo, ako se imalo pazi. Jedino možeš uzeti macu i razbiti ga, inače mu nema smrti.

Ne uzdaj se u pobjedu mace u tom slučaju.
Gazda, da se na fotografiji ne vidi i dio kaiča, moga bi reči, da si iz Prigradice. Isti takav motor je tamu u jednoga prijatelja, samo je kaić u puno lošijem stanju.
Logged
mtu
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 313


« Reply #44 on: October 28, 2010, 07:38:10 pm »

jednocilindrični torpedo (onaj brodski, sa velikim zamajcom) koji se palio na neki fitilj ili slično. mislim, da su ga zvali "testacalda".
takozvano paljenje "na čik",tako se to zove u mojim krajevima.na glavi motora postoji rupa s navojem,i u čep se stavi komad jedrenog platna(ima i tu nešto posebno,nije jedreno platno nego se kupuje negdje)koji se pripali,i onda taj žar malo podigne temperaturu smjese,i to dosta pomeže pri paljenju motora zimi.ovakvi motori su gotovo skroz isčezli.
kladim se da neznaš da ovakvih još uvijek ima na jadranu..kad već govoriš o jedrenom platnu (što i jest i gori na slici)


* DSC09796.JPG (509.15 KB, 1280x960 - viewed 279 times.)
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 17   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.