PALUBA
March 28, 2024, 11:05:19 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... 20   Go Down
  Print  
Author Topic: Razminiranje - pojam, oprema, nacini  (Read 218483 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #45 on: December 22, 2010, 10:48:55 pm »

Ovo su cizme firme ``Mile Dragic``

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Inace kod ovih cizama zastita je do 75 g TNT (znaci PMA-2 i PMA-3). Kada sam bio na razminiranju imali smo samo minerske papuce. Njihovu sliku ne mogu da pronadjem, inace rec je o platformi visokoj oko 12-15 cm sa dva kaisa kojima se vezuju za standarden vojnicke cizme. Jako neprakticne na gotovo svim vrstama terena, kretanje je gotovo nemoguce, posebno sa svom opremom koju smo nosili (minersko odelo, puska, municija, oprema za razminiranje...). Na ravnom terenu (beton, asfalt) kretanje je jos i moguce ali u realnim uslovima nikako. Zbog toga ih nismo ni koristili tokom rada. Tek po mom ranjavanju ostali su dobili zastitne cizme. Kasnije sam pitao kolege o njihovim utiscima sa tim cizmama. Jednostavno: odredjena sigurnost o makar nekoj zastiti, mogucnost lakseg kretanja  u odnosu na papuce (doduse ogranicenije od  obicne cizme), trcanje u njima praktivno nije moguce (ustvari lici na trcanje u npr.skijaskim pancericama). To su otprilike neka njohiva zapazanja, srecom niko nije imao priliku da se prakticno uveri u stepen zastite. U nekom od prethodnih postova ima video klip testiranja ove cizme nagazom na PMA-2. Po snimku bi se moglo reci da bi zastita stopala bila zadovoljavajuca posto , koliko sam primetio, nista iznad djona nije unisteno.

Ovo sto je Dzumba napisao o postavljanju pp mina u minskom polju je  ojacanje PT minskih polja PP minama (razlog je naveo) ili izrada mesovitih minskih polja, ipak pravilima o izradi i savladjivanju MEP je predvidjena i izrada PP minskih polja. Doduse u sukobima po cl.11 najcesce su se izradjivala mesovita minska polja. Kao sto je i naveo PP mine su dobrim delom kao samostalne MEP koriscene kao grupe mina (u mom slucaju 3 komada PMA-2) ali ponekada i kao pojedincne mine. Tokom sukoba po cl.11 retko ko se pridrzavao pravila o postavljanju mina, kao da se sukobi nikada nece zavrsiti i kao da ih mozda onaj ko je postavio nece uklanjati. Tu su se posebno isticale razne policijske jedinice koje su cesto svoje reone razmestaja osiguravala grupama mina i minskim poljima. Prakticno jedino su regularne inzinjerijske  jedinice pravile zapisnike MEP i posle sukoba ti zapisnici su dobro dosli u identifikaciji miniranih podrucja.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Inace, moram dodati jos nesto. Kolicine eksploziva u PP minama nisu tolike da bi oborile onoga koji nagazi na nju. Do padova obicno dolazi zbog nekih drugih razloga. Primer: kada sam nagazio na minu, imao sam utisak da je negde u blizini pala minobacacka mina, i dalje sam stajao, medjutim kada sam zakoracio napred kako bih zalegao tada sam izgubio ravnotezu i pao. Uzrok je nedostatak stopala, nisam ima na sta da se oslonim. Nije to neki udarni talas, kao npr, u filmovima pa baci onog koji je nagazio (ovde pricam o kolicini od 70-100 gr TNT-a). Svakako sa rastom kolicine eksploziva u mini raste i mogucnost da se to obaranje i desi, verovatno nije isti efekat PMA-2 koja ima 70 gr TNT-a i PMA-1 sa 200 grama trotila.


* deminerke_cizme_MD-03.jpg (8.24 KB, 250x250 - viewed 604 times.)

* zapisnik MEP.JPG (158.35 KB, 764x1177 - viewed 407 times.)
« Last Edit: December 22, 2010, 10:56:23 pm by KUZMA® » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #46 on: December 24, 2010, 12:01:13 am »

Готово сам сигуран да 90% официра и професионалних подофицира, осим инжењераца, не зна да сачини или попуни записник минског поља. А све знају о "менаџменту". Слика формулара коју је поставио Кузма је из правила, а већина на терену то нема. Може се и импровизовати и означити макар један крај минског поља и уписати у ратну бележницу (уз број и врсту мина), што би знатно олакшало касније деминирање али мало ко је то радио. Да не говорим о томе како мало ко зна како изгледа и чему служи минерски конопац. Мислим да је свака чета у ЈНА  имала комплете за минирање (деминирање) чији је то саставни део.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #47 on: December 24, 2010, 10:03:09 am »

Ne da ne znaju da popune vec verujem da ne znaju i da tako nesto uopste postoji.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #48 on: December 25, 2010, 10:46:16 pm »

Према тадашњим правилима записник минског поља се ради у 4 (четири) примерка. Један остаје онима који су поставили минско поље, један се доставља надређеној команди (начелнику инжењерије), остала два не знам тачно коме. Предпостављам територијалној команди. Такође, било је предвиђено да израду минско-експлозивних препрека одобрава старешина ранга команданта пука и виши. Планом који би командант одобрио одређивало се место, дубина, густина и протезање минскох поља. Све се то, осим у записнике требало уносити на радне карте.  Праксу углавном мање-више сви знате. Ипак, морам приметити да је 1999.године, ипак било боље стање и да су скоро сва постављена минска поља од стране ВЈ документована.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #49 on: December 25, 2010, 10:53:27 pm »

U 5  primeraka se rade zapisnici MEP ali se ne secam tacno kome se sve dostavlja osim po hijerarhiji od same jedinice koja postavlja do komandi strategijske jedinice ili cak GS.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #50 on: December 25, 2010, 11:07:04 pm »

Податак о четири примерка сам узео из моје бележнице из предмета "Тактика" са Курса команданата батаљона. Дозвољавам могућност да се то касније мењало.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #51 on: January 03, 2011, 03:28:31 pm »

Vozilo za razminiranje. Na Palama 2006 godine. Koliko se sjećam, onda nije bilo u voznom stanju.


* IMG_0231.jpg (79.18 KB, 640x480 - viewed 169 times.)

* IMG_0232.jpg (117.38 KB, 640x480 - viewed 151 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #52 on: January 03, 2011, 09:59:18 pm »

Ovo je, koliko mi se čini, naš OT M-60.
Logged
goranvuk
mornar
*
Offline Offline

Posts: 4


« Reply #53 on: March 04, 2011, 04:43:26 pm »

a kad sam vidio ovu nisam moga a da se ne sjetim onog vica
čemu služi kamikazi kaciga? za k.
ne sumljam u hrabrost ovih ljudi ali ipak je ovo za idealne terene


Jastuci nisu od pene već su na naduvavanje, tako da su veoma laki a zbog velike površine pritisak koji vrše je jako mali i prilikom nagaza na upaljač mine jastuk menja oblik i ne aktivira upaljač. Na pokaznim vežbama se isproba sa kutijom cigareta koja posle gaza na nju ostane bez ikakvog defekta na njoj.
Inače oprema sa slike se danas koristi samo za vežbe ali ne i u ratnim zonama. U ratnim zonama se koristi slična oprema, ali mnogo lakša i koja omogućava normalnije kretanje. Jer sa opremom sa slike kretanje je jako teško i zamorno, pokreti ograničeni pa se dešava da ljudi padaju pokušavajući da naprave koji korak. Površina jastuka je velika pa se desi da se jedan jastuk spusti na drugi što dovodi do trenutnog gubitka ravnoteže i pada.
Inače jastuci nemaju apsolutno nikakvu zaštitu!
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #54 on: March 04, 2011, 05:05:00 pm »

Ovo je, koliko mi se čini, naš OT M-60.

Bogami, izgleda da je neka kombinacija naseg OT M-60 i svajcarskog minocistaca Diger D-2/3.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #55 on: March 15, 2011, 11:22:42 pm »

Bilo nekada..

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

LPB


* U tragu minama_resize.jpg (306.54 KB, 1800x1744 - viewed 219 times.)
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #56 on: March 15, 2011, 11:25:29 pm »

Vidi Bozu kako trazi mine. Pa i to si radio.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #57 on: March 15, 2011, 11:33:36 pm »

Nemam ja osečaj za traženje mina.
Jednom sam jednu zakopao, i za 10 minuta je nisam je više pronašao.

Wink
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #58 on: March 15, 2011, 11:38:36 pm »

Nekad bilo tako i bio ovaj minoistrazivac Mi-1

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

a sada je MI-2000 i otprilike izgleda ovako

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

prvi na slici koristi MI-2000 koji se doduse ne vidi ceo
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

ali je najsigurnije ovako

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


P.S.

Sta je neobicno ili nelogicno na ovoj poslednjoj fotografiji?


* Minoistrazivac rucni.JPG (63.67 KB, 751x452 - viewed 265 times.)

* MI 2000 - slika 3.jpg (58.54 KB, 460x460 - viewed 218 times.)

* ut0071260dv5.jpg (119.51 KB, 594x480 - viewed 231 times.)

* r5789796mb2ua1.jpg (42.46 KB, 512x361 - viewed 140 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #59 on: March 15, 2011, 11:44:58 pm »

Da nije to, da ovaj traži mine sa puškom u ruci i levom rukom?
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... 20   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.