PALUBA
March 28, 2024, 01:58:11 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20   Go Down
  Print  
Author Topic: Razminiranje - pojam, oprema, nacini  (Read 218340 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
EOD
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 87


« Reply #105 on: November 01, 2011, 06:14:44 pm »



Мало бих допунио ЕОД-а иако је мон добро објаснио разлику између војног и "хуманог" деминирања. Војно деминирање има основну сврху да рашчисти пролаз како би војна јединица прошла и обавила задатак. Није систематско. Не иде се у ширину, па ну у дубину (ако се мине на тој дубини неће активирати) јер то није рационално са становишта војног задатка. Хумано деминирање иде и у ширину (цели контаминирани простор + сигурносна зона) и у дубину која за ПП и ПТ мине иде и више од метар у дубину. Циљ је да се целокупни контаминирани простор учини 100% безопасним и очишћеним од мина (експлозивних направа).


humanitarni standard u bih je ciscenje tla do dubine od 10 cm,odnosno 20 cm ukoliko se pricijeni da je potrebno cistiti dublje. masine za standardno uznemiravanje tla se testiraju do dubine od 10cm, metal detektori se testiraju do 13cm na upaljac UPMAH-3, odnosno na detonator M17P2, psi se testiraju na mine ukopane do 10cm.
Logged
EOD
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 87


« Reply #106 on: November 01, 2011, 06:17:29 pm »

Циљ је да се целокупни контаминирани простор учини 100% безопасним и очишћеним од мина (експлозивних направа).


Mislim da je UN standard 99,6% za generalno humanitarno deminiranje. Postoje određena područja, kao što su škole, gdje je zahtjev, mislim, 99,9%. Ali vjerujem da to EOD daleko bolje zna a možda ima i neki dokument.

tacno medjunarodni standard sigurnosti podrucja nakon ciscenja humanitarnim metodama je 99,65% u svim slucajevima. to je zapravo statisticki sracunata sigurnost koju je maksimalno moguce postici primjenom humanitarnih procedura.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #107 on: November 25, 2011, 04:17:31 pm »

« Last Edit: August 14, 2016, 08:05:55 pm by KUZMA® » Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #108 on: November 25, 2011, 05:14:51 pm »

Raduje me što je u ovom topicu upotrebljen književan i logičan termin razminiranje, u skladu sa BHS jezikom. Dosta mi je deminiranja, granatiranja artiljerijom i ručnih granata. Makar tu treba biti iskren prema samima sebi, jer tradicija uopšte nije tanka. Не мора бити само српска, већ и austrougarska, turska (do 1912.), itd.
Logged
EOD
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 87


« Reply #109 on: December 31, 2011, 08:06:51 am »

tema ko bomb(on)a Cheesy

ja cu preko reda, kako mi sta padne napamet,uglavnom iz iskustva.
pocet cu sa tim kako onesposobiti PT minu TMRP-6 kada nemate kljuca za tempiranje ili kada vam standardna operativna procedura nalaze iskljucivo unistavanje na licu mjesta, a takva akcija bi uzrokovala neprihvatljivu stetu.

mina TMRP-6 funkcionise na principu miznay-shardin efekta, tj efekta potisnute ploce koji pociva na pricipu "ispaljivanja" celicne ploce masivnim eksplozivnim punjenjem. upravo cinjenica da se na gornjoj strani eksplozivnog punjenja kod mine TMRP-6 nalazi celicna probojna ploca omogucava primjenu tehnike o kojoj pisem.

kada je ova mina kompletirana antenom i armirana, a nemate kljuca za tempiranje kako biste vratili upaljac u marsevski polozaj, njeno pomjeranje je veoma rizicna operacija, jer je sila na anteni potrebna da se mina aktivira 3-5 kg. mini je potrebno odstraniti upaljac, a kako je on fabricki ugradjen na minu to je u terenskim uslovima nemoguce ili neprihvatljivo rizicno uraditi rucno.
no moguce je upotrebom detonirajuceg stapina C12 ili C16 jer on sadrzi kolicinu eksploziva potrebnu da se upaljac odbije, a probojni disk ce sprijeciti prenosenje detonacije na eksplozivno punjenje.

potrebno je obmotati jedan struk stapina oko potisne ploce, na mjestu gdje se nalazi osiguravajuci prsten. obim potisne ploce je nekih 54cm, sto znaci da ce upotrebom stapina C16 na minu biti postavljeno cca 8 grama eksploziva.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

cak vise mina moze biti aktivirano istovremeno postavljanjem serijske veze elektricnih detonatora ili otvorene veze detonirajuceg stapina. efekat aktiviranja obmotanog stapina je takav da on razbije potisnu plocu i odbije upaljac a da ne aktivira minu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

ova tehnika se do sada pokazala uspjesnom u 100% slucajeva, pocetkom juna 2011. izbedju Bugojna i Donjeg Vakufa ovom tehnikom smo digli minsko polje od 77 komada TMRP-6.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]









* 1.jpg (111.4 KB, 720x480 - viewed 224 times.)

* 2.jpg (158.51 KB, 720x480 - viewed 218 times.)

* 3.jpg (172.42 KB, 720x480 - viewed 237 times.)
Logged
cerepovec
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 196


« Reply #110 on: December 31, 2011, 01:21:03 pm »

ja gadjao antenu - osinuo rafal (iz tenka) i aktivirao njenom detonacijom jos 3 ili 4 sestice.
cini mi se da je kljuc za tempiranje TF granate istovetnog otvora kao kljuz za aktivaciju(deaktivaciju) uplajaca, ali nisam imao tempirac u tenku da proverim
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #111 on: December 31, 2011, 01:38:26 pm »

cini mi se da je kljuc za tempiranje TF granate istovetnog otvora kao kljuz za aktivaciju(deaktivaciju) uplajaca, ali nisam imao tempirac u tenku da proverim

Bolje što nisi.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #112 on: December 31, 2011, 07:43:01 pm »

Једно питање за ЕОД. Код неутралисања неких импровизованих експлозивних направа могуће је користити течни азот (мислим да је на -170 стпени Ц) за замрзавање упаљача, а затим уклањање. Да ли је то могуће код класичних војних противпешадијских и противтенковских мина?
Logged
EOD
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 87


« Reply #113 on: January 01, 2012, 09:48:25 am »

Једно питање за ЕОД. Код неутралисања неких импровизованих експлозивних направа могуће је користити течни азот (мислим да је на -170 стпени Ц) за замрзавање упаљача, а затим уклањање. Да ли је то могуће код класичних војних противпешадијских и противтенковских мина?

u biti jeste, ali kako je PP ili PT mina formacijsko sredstvo uglavnom je procedura razoruzati minu manualno. tecni azot je uglavnom prica za IED.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #114 on: January 01, 2012, 06:54:28 pm »

Да ли сте користили течни азот негде код разминирања?
Logged
EOD
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 87


« Reply #115 on: January 02, 2012, 10:08:59 am »

ja nisam nikada
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #116 on: January 02, 2012, 05:21:50 pm »

 Да не испадне као неко пропитивање, него питам из чисте радозналости. Да ли га имате у прибору за деминирање?
Logged
EOD
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 87


« Reply #117 on: January 02, 2012, 06:33:46 pm »

Ja tecni azot jos nisam vidio u BiH. U deminiranju se ne koristi ni u jednoj proceduri rezoruzavanja, neutralizacije i unistavanja PP i PT mina koju znam, a ako me pitas nema ni potrebe za tim. Ono gdje je je koristan je vise stvar policije nego deminera, znaci improvizovane eksplozivne naprave i diverzantsko-teroristicke naprave.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #118 on: January 03, 2012, 11:15:22 am »

Да, у полицији, укључујући и војну полицију га користе. Ни војна ижињерија га не користи. Ја сам гледао како га користе на вежбама и било је врло ефикасно, баш за импровизоване направе. Пробано је и на ПП нагазним минама 1 и 2  и функционише врло ефикасно. Проблем коришћења за веће (противтенковске) војне мине је, како ја то видим, у томе што су упаљачи дубље у телу мине, а и мине су укопана у земљу па је питање да ли ће снижавање температуре допрети до упаљача. Иначе, јако је користан тамо где упаљачи користе неки извор за напајање (батерије) јер хладноћа "убија" капацитивност.
Logged
EOD
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 87


« Reply #119 on: January 03, 2012, 10:25:52 pm »

Да, у полицији, укључујући и војну полицију га користе. Ни војна ижињерија га не користи. Ја сам гледао како га користе на вежбама и било је врло ефикасно, баш за импровизоване направе. Пробано је и на ПП нагазним минама 1 и 2  и функционише врло ефикасно. Проблем коришћења за веће (противтенковске) војне мине је, како ја то видим, у томе што су упаљачи дубље у телу мине, а и мине су укопана у земљу па је питање да ли ће снижавање температуре допрети до упаљача. Иначе, јако је користан тамо где упаљачи користе неки извор за напајање (батерије) јер хладноћа "убија" капацитивност.

recimo meni pada napamet neutralizacija diverzantskih upaljaca tipa UMNOP-1 ili UDOP-1 tecnim azotom, medjutim da bi ih neutralisao moras da ih nadjes, a recimo kada nadjes UMNOP postavljen na otpust obicno je kasno za tecni azot.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.