Ф-16 за Украјину: Зашто би се Кијев и даље суочавао са великим препрекама у коришћењу борбених авиона америчке производњеАнализа Брада Лендона, ЦНН (Brad Lendon, CNN)
Ажурирано 22.5.2023. у 4.01 EDT (Њујоршко време, UTC-5)Потрага Украјине за америчким борбеним авионима Ф-16 добила је велики подстицај током викенда када је амерички председник Џо Бајден подржао кијевске пилоте да буду обучени да управљају њима.
Бајденови коментари на самиту са лидерима Г7 у Јапану уследили су неколико дана након што су Британија и Холандија рекле да граде „међународну коалицију“ како би помогле Украјини да набави Ф-16 док настоји да побољша своју одбрану од руских ваздушних напада.
Ф-16 би били надоградња авиона углавном из совјетске ере који се тренутно налазе у украјинској флоти. Председник Володимир Зеленски поздравио је Бајденову одлуку, рекавши у твиту: „ово ће у великој мери побољшати нашу војску на небу“.
Али аналитичари су упозорили да авиони нису лек за све и да имају рањивости којих би Москва била свесна и могла би да искористи.
У ствари, један активни пилот Ф-16 рекао је за ЦНН да су очекивања можда превисока.
„На ваше питање о томе да је Ф-16 прави разлику. Не прави.“, рекао је пилот, који је затражио анонимност јер нису били овлашћени да говоре о тој теми.
Ево шта треба да знате о Ф-16.
Најактивнији борбени авион на светуФ-16 су једномоторни, вишенаменски млазни авиони, што значи да се могу користити у мисијама ваздух-ваздух или копнени напад.
Америчко ратно ваздухопловство назива Ф-16, који је први полетео 1970-их, „релативно јефтиним оружаним системом високих перформанси“.
На хиљаде млазњака је направљено током деценија, а стотине је извезено широм света.
Према информацијама Flight Global’s World Air Forces, ове године је широм света активно скоро 2.200 Ф-16, што га чини једним од најпопуларнијих борбених авиона на планети са 15% светске флоте.
Очекује се да ће Ф-16 за Украјину бити старије верзије које су биле у флотама америчких савезника, посебно оних у западној Европи.
Аналитичари кажу да Ф-16 које би Украјина добила нису најстарији, већ авиони који су прошли оно што се назива „надоградњом средњег века“, што значи да су добили побољшања авионике и софтвера.
Украјина је рекла да јој је потребно око 200 авиона Ф-16, тако да се може доћи до тог броја.
„Постоји вишак Ф-16 у западним земљама, који нуде тренутну доступност и добро успостављен логистички траг“, рекао је Роберт Хопкинс (Robert Hopkins), аутор који се бави војним ваздухопловством и бивши пилот америчког ваздухопловства.
„Постоје и други авиони способнији од Ф-16, али их је мање и нису доступни за трансфер“, додао је Хопкинс.
Ти способнији авиони су вероватно они за које често чујете, на пример Ф-35 и Ф/А-18 америчке производње или француски Рафал.
А има и других који су мање познати.
„Најбоља летелица технички би вероватно била шведски Грипен због својих борбених способности, способности да делује из импровизованих база и лакшег одржавања“, рекао је Питер Лејтон (Peter Layton), сарадник на Грифит Азијском институту (Griffith Asia Institute ) и бивши официр Краљевских аустралијских ваздухопловних снага. "Међутим, њихова годишња стопа производње је ниска и нема их на залихама."
Лејтон даје Холандију као одличан пример како би Ф-16 могао бити најлакши одговор за Украјину.
„Холанђани (имају) око 40 Ф-16 на располагању. Ови холандски авиони су прогресивно унапређивани, имају релативно модерне радаре и авионику и способни су да користе напредно оружје“, рекао је Лејтон.
Држати Ф-16 на небуАналитичари кажу да велики број Ф-16 активних широм света значи да имају успостављену логистику и добар број доступних резервних делова – важних компоненти за одржавање борбених способности млазњака.
Али такође примећују да за савремени борбени авион као што је Ф-16, обука особља за одржавање може потрајати дуже него обука пилота.
„Мислим да је могуће научити украјинског пилота да управља Ф-16 за три месеца“, рекао је Лејтон.
Али „обука особља за одржавање може трајати месецима или годинама, у зависности од жељеног нивоа стручности“, наводи се у мартовском извештају о могућим трансферима Ф-16 из ЦРС (Конгресне истраживачке службе - Congressional Research Service, CRS).
Чак и након што прође до 133 дана школовања, одржавалац америчког ваздухопловства стиче годину дана искуства на послу да би постао потпуно квалификован, каже се у извештају ЦРС.
У извештају се наводи да може постојати проблем са бројевима. Ф-16 треба много одржавања; 16 сати по сату лета, пише.
Што се тиче обуке пилота, Лејтон и активни пилот Ф-16 који су разговарали са ЦНН-ом кажу да су три месеца обуке за основе – подизање авиона у ваздух, задржавање тамо и безбедно слетање. Међутим, борбене улоге постају много сложеније.
Ф-16 је лако научити како да лете, али њихово ефикасно коришћење у „окружењу динамичке претње“ могло би потрајати годинама, према пилоту.
„Учење летења Ф-16 само је један део битке. Амерички пилоти прво науче да лете, затим уче да воде два Ф-16, па четири Ф-16. Ово је вишегодишњи процес, и то само за основну тактичку јединицу ангажовања“, рекао је пилот Ф-16.
Лејтон је рекао да су се актуелни украјински пилоти млазних борбених авиона показали вешти и да би могли да „науче на послу“ у Ф-16 ако се ограниче на противваздушну одбрану, обарају руске авионе или пројектиле који су наметнути, у кратком року.
„Моја логика нестаје ако покушавам да их научим ноћном нападу на малој надморској висини/по свим временским приликама користећи инфрацрвене системе и ласерски вођене бомбе; ово би потрајало дуже“, рекао је Лејтон.
Како сакрити Ф-16?Затим се поставља питање где би се налазили украјински Ф-16.
„Ф-16 најбоље раде на дугим, нетакнутим пистама. Могли би да се суоче са потешкоћама на грубљим, бившим совјетским раштрканим широм Украјине“, написали су аналитичари РАНД Корпорације (RAND Corp.) Џон Хоен и Вилијам Кортни ( John Hoehn, William Courtney) у блог посту раније овог месеца.
„Да би довела западне авионе, Украјина ће можда морати да обнови и потенцијално прошири бројне писте, што би Русија вероватно открила. Да је само неколико аеродрома погодно и на познатим локацијама, фокусирани руски напади могли би да ометају летење украјинских Ф-16“, написали су.
Под претпоставком да Украјина може да превазиђе препреке у логистици и одржавању и пронађе сигурне писте са којих ће летети Ф-16, и даље јој је потребно право наоружање да би била ефикасна против кључних борбених авиона које Русија користи, попут Су-25 и МиГ-31, аналитичари рецимо.
„Предности преноса напредних западних борбених авиона у тражењу супериорности у ваздуху вероватно ће бити остварене само ако се упаре са великим количинама муниције западне производње“, наводи се у извештају ЦРС.
Напредно западно наоружање за Ф-16 би било скупо.
На пример, једна напредна ракета ваздух-ваздух средњег домета (АМРААМ) кошта око 1,2 милиона долара, каже ЦРС, додајући да је за израду једне потребне око две године.
САД би могле да обезбеде АМРААМ и друго оружје из својих залиха, али са дугим временима производње, ризикују да се њени залихи исцрпе ако је то оружје потребно у сукобу који директно укључује америчке снаге, каже ЦРС.
Политички рат и будућностУпркос свим могућим недостацима Ф-16, Хопкинс је рекао да се води политички рат и да су победе потребне у том бојном простору.
Достављање Ф-16 у Украјину би демонстрирало „снажну политичку и дипломатску сарадњу у више западних (а посебно НАТО) земаља“, рекао је он.
Лејтон је рекао да Украјина такође треба да заузме дуготрајно мишљење.
Кијев неће моћи да добије замене за своје садашње авионе из совјетске ере јер се истроше или изгубе у борби, рекао је он
„Временом неће бити борбено ефикасних украјинских ваздушних снага. Њима су потребни нови авиони за будуће задатке противваздушне одбране“, рекао је он.
Прелазак на флоту западне производње сада има смисла, рекао је он.
Али рат у Украјини не показује знаке скорог завршетка, а садашњи пилот Ф-16 не види да авиони убрзавају његов крај.
„Добијање украјинских Ф-16 ће бити подизање морала и додати неке ограничене борбене способности, то је све“, рекао је пилот.
„Можда ће направити неколико напада током следеће године и имати неке победе, али ниједан авион неће променити ток рата.
Извор: ЦНН