PALUBA
April 23, 2024, 11:58:26 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Jedrenjak Darinka(Titova jahta)  (Read 19134 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kriljanin
mornar
*
Offline Offline

Posts: 7


« on: April 12, 2010, 11:27:11 pm »

Jel ko ima koju sliku ove Titove jahte,ja san ima jednu sliku al sam je izgubija,uglavnom to je bija drveni jedrenjak negdi oko 35 m služija je ka Titova jahta,bija je Čuvek po svojim zlatnim špinama,znam da se ima 10 godina nalazio u Sloveniji i prodavao se za nesto sitno,ja mislim da je poslije rashodovan
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 973


« Reply #1 on: April 13, 2010, 07:21:20 am »

@Kriljanin, radio sam 4 godine na Brionima, na Titovoj jahti Podgorka. Nikad nisam čuo za njegovu jahtu pod imenom Darinka. Jesi li siguran za ime?
Logged
kukador
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 809



« Reply #2 on: April 13, 2010, 08:58:46 am »

Darinke nema više. Rashodovana je. Posle dizanja sa morskog dna je čekala na vezu u Izoli na bolje dane, koji nisu došli.....
Imam doma fotografiju sa dizanja, pa ču je postati.
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #3 on: April 13, 2010, 09:29:22 am »

Stajala je godinama u Izoli vezana na plutaču, pokrivena ceradom,palube nije bilo, novi je vlasnik doveo, provizorno popravio podvodni dio,koji je bio u dosta lošem stanju, kobilica je bila puna crvotočine, kalafatiro i postavijo na plutaču. Ne znam tačno kako je završila, ali ne bi me čudilo da se potopila na plutači, u zalivu Viližan ispred brodogradilišta.
Logged
kukador
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 809



« Reply #4 on: April 14, 2010, 11:12:27 am »

evo fotografije sa dizanja Darinke:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

@Boro; Darinka se možda za tvoje vreme na Brionima zvala VRANJANKO?
Vranjanjko ili Darinka, trijambornik dužine 26,5m širine 6,25m i 87 BRT je izrađen 1938 na Malem Lošinju za maroškog kralja. 1968 je kupuje JRM. O njenom luksuzu kruže legende o zlatnim špinama, 6T teškoj kopalnoj kadi,.....Kanije je postala družbena last (malo i moja Grin) i vozila turiste, da bi na kraju bila prodana nekom austijcu. Pod čudnim okolnostima se potopila pred Biogradom na moru. Dalje znate.....
Nikada nisam video fotografije tog broda, dok je bio još u službi, pa se preporučujem, ako neko ima.....imam fiksnu ideju, da je bila lepi brodič!


* darinka1-ress.JPG (62.45 KB, 640x478 - viewed 730 times.)

* darinka2-ress.JPG (33.96 KB, 432x336 - viewed 481 times.)
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 973


« Reply #5 on: April 14, 2010, 02:29:52 pm »

Kukador, po prvoj slici čini mi se da je trup imao lepu liniju.

Na Brionima sam radio od 1981. do 85., nikad nisam čuo za taj brod, ni pod jednim ni drugim imenom. Moguće je da nije bazirao na Brionima, nego na nekom drugom mestu. Da je mesec dana bio na Brionima, stari Brionci bi sigurno za te četiri godine pričali o njemu.
Logged
kukador
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 809



« Reply #6 on: April 14, 2010, 04:45:14 pm »

Treba je tražiti pod imenom Vranjanka.
Ime Darinka joj je dao Austijanac po ženi Hrvatici, a još prije toga je brod vozio za zadarski Turisthotel (ne znam pod kojim imenom).
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #7 on: June 10, 2010, 11:00:13 am »

Vranjanka je napravljena 1936. godine za marokanskog kralja. Služila je u JRM, prodana i kao što to biva završiće u špakeru. Nitko više ne grije ni katran a ni loj.
Logged
Raider
mornar
*
Offline Offline

Posts: 1


« Reply #8 on: June 10, 2010, 03:56:26 pm »

o ovom brodu je puno toga krivo napisano. Jedrenjak nikada nije imao veze ni s Marokom ni s Titom. Nastao je za jednu drugu okrunjenu glavu u Lošinju 1933. Bio je to Principe di Savoia. Jedrenjak imena Amrita zarobljen je pred kraj rata. Dobio je ime Sloboda, potom Mosor, a potom Primorka. Bio je jedan od školskih brodova JRM većinom smješten u Gružu. Kada je otpisan 1968. prodan je, te potom postaje Vranjanka poduzeća Vrana, a od 1970. dio turističke ponude Tankerske. Kasnije ovo S Darinkom je točno.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #9 on: June 10, 2010, 05:12:00 pm »

Hvala Raider na ispravci. Vrijedne podatke si dao.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 973


« Reply #10 on: June 10, 2010, 06:25:00 pm »

o ovom brodu je puno toga krivo napisano. Jedrenjak nikada nije imao veze ni s Marokom ni s Titom. Nastao je za jednu drugu okrunjenu glavu u Lošinju 1933. Bio je to Principe di Savoia. Jedrenjak imena Amrita zarobljen je pred kraj rata. Dobio je ime Sloboda, potom Mosor, a potom Primorka. Bio je jedan od školskih brodova JRM većinom smješten u Gružu. Kada je otpisan 1968. prodan je, te potom postaje Vranjanka poduzeća Vrana, a od 1970. dio turističke ponude Tankerske. Kasnije ovo S Darinkom je točno.

Znači, ovaj brod nikada nije bio Titova jahta, kao što sam rekao na početku rasprave. Smiley
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #11 on: June 10, 2010, 07:07:43 pm »

Evo i slike u Izoli, ja mislim da je stara oko 8-10 godina. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 22182182.jpg (30.54 KB, 500x334 - viewed 414 times.)
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #12 on: June 10, 2010, 07:20:07 pm »

Nije li jedrenjak imao mozda dva jarbola (ranije bila spomenuta tri)?
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #13 on: June 10, 2010, 07:31:45 pm »

Ja mislim,ali nisam siguran da je imao dva jarbola, bio je tipa škuner, tako nešto mi je zadnji vlasnik govorio, on ga je mislio preraditi u brod za turističke izlete. Tamo je trebalo izvršiti dosta skupih popravaka, kobilica broda je bila puna crvotočine, i veliki dio oplate je bio za promijenit, to bi ga koštalo više nego novi brod.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #14 on: June 10, 2010, 07:38:53 pm »

Nedavno sam vidio fotografiju iz sredine pedesetih koja bi (mozda) mogla odgovarati tom jedrenjaku. Ali sada nikako ne mogu pronaci mjesto ....
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 23 queries.