PALUBA
March 28, 2024, 11:39:04 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5   Go Down
  Print  
Author Topic: Kadrovanje?!  (Read 42247 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #15 on: April 13, 2010, 04:31:48 pm »

Ne bih želio da se krivo shvati što sam se uključio u raspravu.
 Srbija ima riječnu flotilu i njeno opravdanje je samo u davanju potpore korpusu KOV-a. Kao zaseban vid teško više može opravdati postojanje. U suradnji s postrojbama kopnene vojske može dati neophodan i značajan  doprinos kod provedbe neke operacije. Kod provođenja i zaštite desanta, davanja vatrene potpore kopnenim snagama itd. Mislim da je MUP Srbije već preuzeo nadzor riječne granice i plovnih puteva na rijekama. Zato i ne čudi izmjena naziva činova u riječnoj flotili. Ne bi nilo ništa čudno u budućnosti da riječna flotila bude dio KOV-a i da ustrojbena mjesta popunjava kadar iz KOV-a. Kadar koji je prošao dopunsku specijalizaciju za RRF i ima dopunski VES. Onda se vraćamo se na početak, kao  prije 100 godina.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #16 on: April 13, 2010, 08:40:02 pm »

Бродарски, у праву си. И не знам зашто би био погрешно схваћен. Речне јединице су у Србији део Копнене војске. Ко не верује нека погледа званични сајт Војске Србије : http://www.vs.rs/index.php?content=568a5f64-f735-102b-bdc2-a0672172d7df.

Намена Речне флотиле је баш та коју је Бродарски навео, јер није ни могуће другачије. Још нешто око морнаричких чинова. И Мађарска има речне бродове, али нешто нисам чио да официр носе морнаричке чинове. Хорти је давно умро.

А сад нешто око тога како КоВ-овци не разумеју Морнарицу. У време СФРЈ Ратна морнарица је била прави вид оружаних снага, са  јасним местом и улогом који је проистицао из војно-политичког и војно-географског положаја земље. СФРЈ је имала дугу обалу и процена је била да може бити угрожена дејством са мора и на мору и приобаљу. То је било реално и зато је и имала Морнарицу која се и могла, бар за неко време, супроставити таквим спољним претњама. Мислим да је њена величина и број и врста бродова одговарао потребама и опасностима. И за мене ту није било дилеме. Али, када је настала СРЈ обала је била знатно краћа, у војно-географском смислу сасвим другачија а војно-политички положај СРЈ и опасности које су претиле биле  такве да нису оправдавали постојање такве (практично) наслеђене Морнарице из СФРЈ. Да поједноставим:имали смо Морнарицу за  1200 км обале а стварно имали 80 км обале. При том је вероватноћа угрожавања са мора била мала, а Морнарица немоћна за било какав озбиљнији судар на отвореном мору.Није ни била прављен за тако нешто. Та Морнарица је била прављена за државу од 20 милиона становника, за обалу са хиљаду отока, а нашла се у држави са 8 милиона становника са обалом која избија директно на отоворено море.  Имали смо бродове који траже одржавање (пловили - не пловили) и трошили паре, а реалне опасности које су захтевале деловање Војске на копну. Кад ово говорим не мислим о "љубави" или "мржњи" према Морнарици већ искључиво размишљам са становишта рационалности. Дакле, имаш опасности које 95% долазе  са копна и из ваздушног простора, а са друге стране имаш Морнарицу која захтева знатна средства за одржавање, при чему је њена корисност (са становишта реалних опасности) мала. И мени је жао што нема више подморница и што је подморничарство још у време СРЈ (СВГ) замрло, што немамо моћне бродове, што си и ти које смо имали отишли у расход и сл. Мислим да колеге у Хрватској, која је права поморска земља, треба више да жале што немају моћну и респектабилну Ратну морнарицу. Међутим, и тамо се они који воде Војску понашају рационално. Војска се пројектује и гради према опасностима, не према љубави за поморством, ваздухопловством, падобраством, тенковима и сл. И сад из такве државе (СРЈ, СЦГ) и Морнарице Војска Србије је наследила знатан број морнаричких официра, поносних и честитих људи школованих за једно, а сада у војсци једне класичне континенталне земље могу да буду официр у малој речној јединици или да буду у КоВ, евентуално В и ПВО, углавном на помоћним (не и командним дужностима), осим ако се "не престроје". Тим људима није пријатно, али је то реалност. И шта бива, први капетан бојног брода који је аванзовао у виши чин (Живко Терзић, заменик директора ВБА), унапређен је у бригадног генерала, не адмирала или комодора. И вршилац дужности команданта Речне флотиле носи СМБ униформу. Нисам сигуран мислим да је службовао у Морнарици, можда био и поморски официр, али то сигурно више не може бити. У души ће сви поморски официри и подофицири, док су живи, то и бити, али ће у реалном животу у Србији бити КоВ-овци.  И није то ликовање или не разумевање једног прашинара већ сурова реалност. 
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #17 on: April 13, 2010, 08:46:55 pm »

Briljantno, i Brodarski i Džumba, svaka čast!

Jako mi je žao što je tako, ali moram potvrditi sve što ste rekli.

Sve sam to video i pre 10 godina, možda ne baš tako jasno formulisano, ali tu negde - zato i jesam penzioner koji se bavi nečim drugim, a srećom i to sam zavoleo (mada nikad ništa ne može da istisne more, brodove i ronjenje - već sam pisao da često plovim i ronim u snovima).
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #18 on: April 13, 2010, 09:12:15 pm »

VD komandanta RF je inžinjerac po VESti.

Radi se o tome, dadržavu ne košta ama baš ništa da ostavi mornaričke činove i mornaričke uniforme.

Nije mornarica samo sedi i vozi... kad jednom napustiš tradiciju kasnije vraćanje teško ide. Pomorski oficiri su prekvalifikovani u kopnene VESti za kratak rok - nekih mesec dana i uspešno obavljaju dužnost. Kako bi išla obrnuta konverzije - nisam siguran.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #19 on: April 13, 2010, 09:14:23 pm »

Apsolutno se slažem sa tvojom analizom Dzumba. I zbog toga mi uopšte nije jasno šta visoki mornarički oficiri (mislim na pomorce a ne na raznorazne službe) još uvek traže u vojsci Srbije. Koja je uloga nekolicine kapetana bojnih brodova koji se provlače kroz GŠ, MO i sl. i zbog čega ih nadležni u vojsci Srbije ne pošalju u zasluženu penziju?
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #20 on: April 13, 2010, 09:18:51 pm »

Ima se tu puno toga dodati. Ovo što smo ja i Dzumba rekli samo je konstatiranje sadašnjosti.
Pogled u budućnost i uloga pojedinih država kroz koje protječu Dunav, Sava i Tisa u nadzoru sigurnosti plovidbe i održavanju plovnih puteva tih rijeka. Nijedna država neće o tome odlučivati samostalno već u sklopu međunarodne konferencije. Angažman pojedinih država u tom nadzoru odrediti će EU i NATO. Sukladno donesenoj  odluci držati će točno određene snage za nadzor riječnog prometa. Možda će čak biti određeno središte koje će prikupljati i obrađivati svakodnevne podatke i davati smjernice u slučaju izvanrednih događaja.
Zbog ravnoteže u regiji sigurno će biti određeno pojedinoj državi s kakvim snagama riječne ratne flotile može raspolagati. Kakvom vrstom brodova će raspolagati. Opet u slučaju nekih neželjenih događaja formirati će se namjenski organizirane snage. Od svake države će preuzeti dio plovnih jedinica i podrediti ih nekom taktičkom operativnom zapovjedništvu.
Možda su to moja naklapanja, ali prošlost nas uči da NATO tako radi. Upravo po modularnom sustavu formira namjenski organizirane snage. Skoro sve zemlje u regiji su članice NATO-a, a Srbija već sudjeluje u Partnerstvu za mir. Njenim pristupanjem partnerstvu već se oblikuje i njena uloga u regiji i šire. Čim si u tom kolu plešeš kako drugi sviraju. Ili plešeš ili te stručno izoliraju. Nema više po svome.
Ajme u debelom sam offu. Zaboravio na činove.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #21 on: April 13, 2010, 09:32:18 pm »


Radi se o tome, dadržavu ne košta ama baš ništa da ostavi mornaričke činove i mornaričke uniforme.

Nije mornarica samo sedi i vozi... kad jednom napustiš tradiciju kasnije vraćanje teško ide. Pomorski oficiri su prekvalifikovani u kopnene VESti za kratak rok - nekih mesec dana i uspešno obavljaju dužnost. Kako bi išla obrnuta konverzije - nisam siguran.

I ovo je 100 % tačno. Ako ništa, zbog istorije, zbog skoro veka postojanja Mornarice, trebalo je ostaviti uniforme i činove.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #22 on: April 13, 2010, 09:35:32 pm »

Prilikom izmene oznaka VS, vodio sam debatu sa čovekom zaduženim za izradu predloga oznaka. Jedva sam ga ubedio da zvezda na oznaci čina nije "komunistička zvezda" već oznaka roda pomorstva. Na kraju sam potegao argument da i Ameri imaju zvezdu na oznakama... i prošlo je.... za sada.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #23 on: April 13, 2010, 09:36:45 pm »

Nijedna država neće o tome odlučivati samostalno već u sklopu međunarodne konferencije. Angažman pojedinih država u tom nadzoru odrediti će EU i NATO.

Brodarski, a šta će biti kada se te države posvađaju i zarate? Ko će to koordinirati? Primer: Grčka i Turska, obe u NATO, na ivici rata ko zna koliko puta. 2005. gledam grčke mornaričke ronioce, imaju crne majice, na leđima orao u bojama grčke zzastave cepa kandžama tursku zastavu, obojica nose istu majicu. Pitam ih je li to službena majica - jeste, radna!!!

Još nešto: u kom kontekstu Rumuniji trebaju dve serije rečnih monitora, jedna sa topovima 100 mm, a druga čak mislim 130? Za spasavanje civila kod poplave sigurno ne, ali na koga će pucati na Dunavu?

Ima tu mnogo aspekata koje treba razmotriti, pa makar i promenili ime teme, jer nisu u off-u.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #24 on: April 13, 2010, 09:44:21 pm »

Boro tvoja pitanja su i moja od trenutka kad je Hrvatska ušla u partnerstvo za mir. Pitanje je tko će više imati snage i mogućnosti  disati, a kamoli ratovati. Takav je okvir zadan.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #25 on: April 13, 2010, 09:49:46 pm »

Sva su carstva dok su u usponu i na vrhuncu činila se večna, ali nijedno nije opstalo duže od istorijskih okolnosti zbog kojih je i stvoreno. Tako i sa današnjim supersilama, super demokratskim federacijama... izgleda, ali točak istorije melje sve u svom žrvnju. U Savetu Evrope sad prevode na više od 20 jezika svaki dokument - da li je ikada bilo veće birokratije?

Posebno volim kad se kaže - za vas je to jedini put, nema drugog. Po mom mišljenju svaki čovek, pa i narod, uvek ima alternativu.

E, sad sam ja u off-u do kraja. Izvinite.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #26 on: April 14, 2010, 04:33:12 pm »

Да се вратимо на кадровање. Зашто још "држе" високе морнаричке официре у ВС? Па као и у Црној Гори. Прво, наследили су их. Нису они криви што државе нема море ни довољно речних пловила да би командовали или се бавили њима. Друго, могуће је да немају радни стаж па га одрађују. Треће, вероватно се ради о солидним официрима.

Моје мишљење је да војне академије, а посебно високе школе након ње  дају добро опште знање и омогућавају бављење и другим пословима осим родовским (видовским), посебно у Војсци (али и ван ње). Својевремено је у мојој класи ШНО најбољи решавач оперативних корпусних и армијских задатака био морнарички официр.Има човек "шлифа", а добро је учио и савладао и употребу ОМЈ, инжињерије и др. Мирне душе би могао да буде начелник оперативног органа у штабу армије или корпуса. У раду на оперативним задацима из области В и ПВО и Морнарице једнако добро су, уз одређену припрему радили и официри КоВ. Ја сам, стицајем околности (носио сам ваздухопловну униформу иако пешадинац) више пута учествовао на штабним и ратним вежбама у улози официра ПВО или авијације и пре ШНО. Шта више, у операцији ПВО у ШНО сам био у улози начелника штаба корпуса и био сам похваљен од свих правих ваздухопловаца, не само од наставника него и од колега "плаваца". Наставник ме је оценио: "зачуђујуће добро сте радили". При том не мислим да бих могао да кажем да сам стручњак. Хоћу рећи, ако хоће људи углавном могу све да науче, ако имају бар мало талента. Квалитет је друго питање. Уосталом, мечку у циркусу науче да вози бициклу, а неће човек научити нешто теже.

Радетово мишљење је по мени више емотивно. Међутим, када би био у позицији начелника Генералштаба или министра одбране поступио би врло слични као они сада. На тим дужностима не можеш да се превише водиш емоцијама и љубављу за родом (видом) већ интересом целине, односно Војске и државе. Зато су те тамо и поставили. Конкретно, генерал Милетић је артиљерац,али он није начелник Генералштаба артиљерије, већ Војске, свих видова и родова и задужен је да идентификује опасности по државу и предлаже решења и "форсира" оне родове и службе које на основу идентификованих опасности решавају проблеме. Верујем да би и он волео да има више артиљерије. Али не може јер не би обавио задатак. Кад постане мајор официр треба да размишља "општевојно" јер ни батаљони нису више само родовски, већ интерродовски. 
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #27 on: April 14, 2010, 04:43:59 pm »

Ako je interes celine da se izbriše nešto što niti traži dodatni novac iz budžeta, niti Bože daj... neka se briše.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #28 on: April 14, 2010, 10:15:30 pm »

А шта је то? Називи чинова? Ако је то, како би то неко био капетан бојног брода? Ког брода, којег мора? Реке немају бојне бродове (фрегате, корвете), чак ни у традицији. Не би то коштало ништа, али би било у најблажем смислу необично и предмет шала.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #29 on: April 14, 2010, 10:35:25 pm »

Pa da zaključimo. Rijekama plove poriječci ,a ne mornari. Sjećam se iz Mornaričkog glasnika jednog profesora iz MŠC. Zaboravio sam mu ime, ali je čovjek stručno obrazložio pomorsku terminologiju. Onu koja se upotrebljavala u ratnoj i trgovačkoj mornarici. Ne sjećam se što je rekao za rijeke i riječnu flotilu. Bilo bi zgodno pronaći i postirati.
Meni na pamet padaju svakakve kovanice.Tko plovi rijekama? Rijekoplovci na riječnim brodovima i čamcima. Onda ne može biti poručnik fregate riječne mornarice. Može biti poručnik šajke, kapetan gurača ili tegljača. To je tako nezgrapno i treba sravniti te činove s kopnenom vojskom. Uz čin kopnene vojske staviti oznaku pripadnosti riječnoj flotili. Kao pripadnost pojedinom rodu ili struci.
To bi bilo jedino opravdano u ovom slučaju.
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 22 queries.