PALUBA
March 29, 2024, 06:52:53 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5   Go Down
  Print  
Author Topic: Kadrovanje?!  (Read 42256 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #30 on: April 14, 2010, 10:58:40 pm »

OK. U JRM, danas ni u HRM, ni u MCG nema ni bojnih brodova, ni fregata (ne računamo VPBr), ni korveta pa je bilo i poručnika i kapetana i korvete, i fregate i bojnog broda... Po vašoj logici trebali su biti poručnici i kapetani torpednih čamaca, raketnih čamaca, raketnih topovnjača, VPBr-ova.... Ne stoji vam baš argument.
A kada se dotaknemo šala oko pomorskih činova na rekama, šta ćemo sa šalom (do duše crnom) da imamo avijaciju za još jedan aeromiting?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #31 on: April 15, 2010, 07:48:47 am »

Називи чинова вуку корен из поморске ратне традиције. Не ратовања на рекама. Ни једна континентална земља нема ратну морнарицу. Па нема ни чинове који одговарају тој традицији. Зашто би то Србија имала. Затечено стање треба поштовати, односно називе чинова које су људи пошетено стекли, али како они буду одлазили или промицани у више чинове то треба мењати јер ипак не би имало смисла осим донекле у речној флотили. Узгред, пловљење по рекама није исто што и по мору. Да те подсетим само да је пре 15-так година официр (да га не именујем) који је дошао са мора и умислио да све зна, погрешним наредбама насукао "Козару" код Голупца у муљ. Једа су је извукли (није била нешто посебно оштећена). Џаба му чин кбб.

А што се авијације тиче она ће постојати, велика или мала, свеједно. То је суштина. Они имају уобичајене КоВ-овске чинове (бар код нас, у Француској и В.Британији је мало другачије, имају неки комбинацију поморских) тако да што се тога тиче нема проблема. Друго, они су се врло лако уклапали у КоВ и официри КоВ-а у код њих. Наравно, официри КоВ-а нису били пилоти, али су били на разним општим и логистичким дужностима. Официри рода АРЈ и ПВО ("цевна" ПВО) су до пре 20-так година (у време ЈНА) долазили из Војне академије КоВ-а. Шта више, те официре (не само из ПВО) су упућивали у командо-штабну академију РВ и ПВО. Многе официре КоВ-а су "преводили" у авијацијске ВЕС-ти. Ово причам из прве руке, јер су и мени, док сам службовао у РВ и ПВО, нудили ту могућност, али ја нисам хтео. Ево и пар примера из ЈНА: Генерал Николовски Мирко, помоћник к-данта РВ и ПВО за позадину (логистику) крајем 80-тих година, био је по основној ВЕС-ти инжињеријски официр који је током службовања у РВ и ПВО био инжињерац, у војној полицији, у позадини, да би био и командант ваздухопловне базе (177.вб) у Батајници одакле је и промовисан на дужност помоћника команданта за позадину и унапређен у чин генерала. У служби безбедности РВ и ПВО су у већини било официри КоВ који су углавном примани из војне полиције. У војној полицији било је и "оригиналних" авијацијских официра, а посебно подофицира. У РВ и ПВО су нама из КоВ дозвољавали (шта више, било је то обавезно) да носимо ваздухопловну униформу, што је било унето и у правило о одевању ЈНА. У Морнарици је то била реткост. Чак је и војна полиција носила СМБ униформе (по мом суду потпуно без разлога, да не кажем без везе). Добити неког официра морнаричке ВЕС-ти у војну полицију било је тако ретко да би се сви они ( у последњих 32 године, колико ја памтим) могли набројати на прсте једне руке. Један од тих изузетака је Копривица Трифун, први командир противтерористичког одељења, јединице из које су изникле "Кобре". Дакле, са авијацијом  (В и ПВО) нема и неће бити проблема по питању кадровања. Када је у питању број јединица и оперативно употребљиве технике ту се слажем да имају вишка људи, укључујући и пилоте. Перспектива набавке нових летилица је ограничена и вероватно ће се морати "пружити према губеру". То је КоВ већ доживео, посебно технички родови (артиљерија, ОМЈ, АБХО).
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #32 on: April 15, 2010, 08:19:24 am »

Šta ćemo sa činom pukovnika..... VS nije pukovski ustrojena?
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #33 on: April 15, 2010, 09:10:01 am »

Na Dunavu su postojale i fregate. Pri opsadi Beograda 1717 Eugen Savojski je imao 10 rečnih fregata dužine oko 40 m, sa tri jarbola i naoružanjem od 30-54 topa od 3 do 12 funti. Sama pomorska terminologija, što se činova tiče, je kod nas preuzeta iz KuK.
Logged
sremac
mornar
*
Offline Offline

Posts: 42


« Reply #34 on: April 15, 2010, 04:12:24 pm »

Gledam tv i vidim komandant aerodroma Batajnica Vranic,koji je po cinu general-major.
Kada je 1989 godine na Batajnici bilo stacionirano 6 do 8 eskadrila mesovitog sastava,kada je sve vrvilo na stajankama danu i nocu,komandant aerodroma je bio pukovnik,kojeg je ranga bio komandant lovackog puka (sastava tri eskadrile).
U zadnjih petnaest godina RV Srbije ima generala vise nego RV SFRJ!
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #35 on: April 15, 2010, 04:21:34 pm »

"Пуковски" није устројена ни једна модерна војска у свету. Све су, мање-више, прешле на бригадни систем, па опет имају пуковнике. И друго, КоВ опстаје као вид ОС па може да има традицију и архаичних чинова. Уосталом, у Хрватској војсци су задржани традиционални народни називи неких чинова: сатник (стотник) за капетана, бојник за мајора. У Српској војсци тих назива нема иако у Војном музеју у Београду можеш видети да су ти исти чинови или звања била и у војсци цара Душана. Српска војска је раније имала чин војводе, па га сад нема. Био је раније и маршал (код нас као почасно звање, не чин) па га сада нема. Можда нећи бити ни пуковника. И нико не жали нити ће жалити због тога. Називи чинова одређују се у модерним државама законом. У српском закону нема морнаричких чинова и крај приче. А ја овде само тврдим да је  логично што нема морнаричких (традиционалних поморских) чинова јер нема ни морнарице. Речна флотила, колика да је, није морнарица. Ако је пре 300 година и било  фрегата и корвета на рекама,  одавно их нема, а тешко да ће их и бити.

Официри преузети из морнарице, посебно млађи, имају перспективу у Војсци Србије. Али морају да се привикну на објективно стање. Или ће се развијати у оквиру служби и опште логистике или ће постати класични КоВ-овци. Добар официр ће у сваком виду бити добар официр.

Да подсетим млађе. Давно, у Краљевини Србији и СХС, односно Југославији,  када је формирано ваздухопловство примани су официри и подофицири из родова КоВ, а касније и из морнарице (у морнаричко ваздухопловтсво). Наравно, морали су сви да заврше одговарајуће школе и курсеве. Ваздухопловна војна академија и подофициркс школа су производ новијег времена, чак и у САД.Тамо је до 2. светског рата авијација била део КоВ. За време рата изборило се за статус вида.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #36 on: April 15, 2010, 04:54:56 pm »

Dakle, kod KoV-a može i mora da se poštuje tradicija, kod Mornarice ne može... zato što je KoV brojnija. Nije neki rezon, ali prihvatam.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #37 on: April 15, 2010, 05:01:07 pm »

Сремац, када је број генерала у питању то није тачно.У Војсци Србије их има 5-6 (не знам тачно) а у ЈНА их је  само у команди РВ и ПВО било толико: командант, начелник штаба, начелник оперативног, начелник за позадину, начелник за морал, начелник авијације. Раније је и секретар СКЈ за РВ и ПВО био генерал па је то 80-тих година укинуто. У сваком корпусу РВ и ПВО их је било бар двојица. Осим њих у ССНО је било још толико: начелник сектора РВ и ПВО, његов заменик-помоћник, па начелници родова у том сектору: авијације, ПВО, ВОЈ. Плус, генерали који су или отишли из РВ и ПВО или су као пуковници били у неким службама па постали генерали авијације.Они су били на разним дужностима у ССНО и ГШ. Међутим,слажем се да их је сада, сразмерно броју људи, јединица и технике више.  

Вранић је командант здружене јединице која обухвата авијацијске, општевојне, логистичке и јединице "лаке" (цевне) ПВО.Та јединица је ранга бригаде па је одлучено да њен командант буде бригадни генерал, као и у КоВ.

Раније су биле ваздухопловне базе (скраћеница "вб"). Командант је био обично био пуковник. У саставу база нису биле авијацијске јединице. Ваздухопловна база је дефинисана као "борбено-позадинска јединица" чија је основна сврха била обезбеђење авијације, односно њене способности да лети и опстаје на земљи и ваздуху. Дакле, база је обављала послове одржавања аеродрома (имала је инжињерију), обезбеђења аеродрома (имала је вод ВП и пешадијску чету), ПВО аеродрома (имала је дивизион АРЈ и ПВО), исхране и одевања свих јединица, укључујући и авијацијске, па је имала позадински батаљон, па је имала обавезу техничког одржавање ваздухоплова  у тзв. "средњем ременту" и одржавање друге технике (возила, средства ПВО, пешадијско наоружање, и др. опрема) и снабедвање (гориво, на пример) па је имала технички батаљон; спроводила је превожења копном за своје и потребе авијације, па је имала ауто чету, па веза , АБХО и сл.. Авијација је имала посебне јединице: ескадриле, пукове (ловачке) и бригаде (ЛБА и транспортна авијација). Тек на нивоу корпуса РВ и ПВО је вршено здруживање авијације и осталих јединица родова РВ и ПВО и родова КоВ. Авијација практично није имала логистику осим чету ВТСл (ваздухопловно-техничке службе) у ескадрилама и тзв. ПАРц (покретна-авио радионица) као јединице непосредно потчињене команди пука или бригаде.Јединица родова КоВ није било, нити опште логистике. Када се авијација пребазира на неки помоћни аеродром, веће ваздухопловне базе су из свог састава тамо слале тзв. боа (батаљон за обезбеђење авијације) или "чоа" (чета за обезбеђење авијације).Ове јединице су практично биле минијатурне ваздухопловне базе. Тако је ваздухопловна база "покривала" један тзв. аеродром "А" категорије и 1-3 аеродрома "Б" и/или"Ц" категорије (можда сам ознаке категорија аеродорма мало заборавио). У ЈНА их је било 15-так,али све нису биле исте величине ни значаја.

Е, сада, све то што је радила ваздухопловна база у Батајници, сада ради 204. бригада В и ПВО, при чему има још и авијацију, која сада има само ескадриле (2-3). Дакле, када би авијација била у "нормалном" стању све то има потпуно оправдање.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #38 on: April 15, 2010, 05:11:06 pm »

Раде, где ти видиш Морнарицу без мора? О чијој традицији причаш? Српске морнарице? Морнарице ЈНА? Ово последње би могло бити да имамо море, али немамо. Има ли Мађарска Морнарицу? Можда Монголија, Непал, Швајцарска? Која континентална земља то има? Мађарска је "имала" море сматрајући Хрватску делом своје државе. И нема више поморске традиције. Има речну флотилу и њену традицију. То имамо и ми.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #39 on: April 15, 2010, 05:14:45 pm »

Uskoro nećemo imati ni to.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #40 on: April 15, 2010, 06:22:07 pm »

То не знам. Али питање је да ли ћемо бити први и шта раде други који имају РФ. Ево, мало анализирај речне флотиле разних земаља (Немачка, Француска, Мађарска, Румунија, Бугарска, Чешка, Словачка)  па да закључимо нешто о томе, односно о тренду. Мада, по мени,  Бродарски је у свом посту већ дао један општи смер у коме се крећу ствари. Ипак, било би лепо када би мало више писали о речним флотилама.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #41 on: April 15, 2010, 07:16:18 pm »

Mogli bi konzultirati godišnjak Janes Fighting Ships koji donosi podatke o riječnim flotilama, kao i o zapovijednim strukturama. Tu bih stavio težište na države koje nadziru rijeke u Europi. Što bi se mi ovdje tukli do krvi kad negdje to lijepo piše. Nisu ni tuđa dobra rješenja na odmet. Je da su ex Jugovići najpametniji, ali zadnjih 100 godina ne možemo to kapitalizirati.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #42 on: April 22, 2010, 08:24:17 pm »

Dopade mi ruku Jane's Fighting Ships iz 1940. godine... Evo madjarskog rešenja Dunavske flotile...
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* honved.jpg (55.35 KB, 413x671 - viewed 273 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #43 on: April 22, 2010, 08:35:04 pm »

Vadiš asove iz rukava. Svaka čast. Mislim da se radi o prohujalim vremenima. Ja nudim činove kopnene vojske s dodatkom '' brodski ''.
Poručnik, kapetan, major brodske struke.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #44 on: April 22, 2010, 10:57:35 pm »

Brodarski@ tvoj predlog je zanimljiv  i rekao bih jako dobar. Međutim, problem je napredovanja u ovako maloj rečnoj flotili kakva je u srpska. Šta sa brodskim majorom posle? Pešadijski kapetan fregate?
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 22 queries.