PALUBA
April 23, 2024, 09:30:57 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5   Go Down
  Print  
Author Topic: Kadrovanje?!  (Read 42712 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 969


« Reply #45 on: April 23, 2010, 02:13:15 pm »

Džumba, upravo zbog tvog pitanja sam ja kopao godinu i po da me puste u prevremenu penziju, jer nisam hteo biti MT pukovnik pešadije ili inženjerije, mada je bilo nekih dužnosti u logistici koje sam mogao obavljati.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 060


« Reply #46 on: April 23, 2010, 02:39:49 pm »

Brodarski@ tvoj predlog je zanimljiv  i rekao bih jako dobar. Međutim, problem je napredovanja u ovako maloj rečnoj flotili kakva je u srpska. Šta sa brodskim majorom posle? Pešadijski kapetan fregate?

Završetkom visokih vojnih škola beše idu i VESti ili mi se čini? U malenoj formaciji, pravilnim kadrovanjem dobili bi kvalitet. Slabiji kvalitet bi mogao da ide na prekvalifikacije...
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #47 on: April 23, 2010, 02:40:54 pm »

Vidiš Boro, mi ovde u CG uopšte nismo imali problema sa odlaskom u penziju. Većinu MT oficira, podoficira i majstora su u najkraćem roku poslali u penziju. Tehnika je ostala i još uvek stoji - a stručna lica likvidirana bez pardona!
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 969


« Reply #48 on: April 23, 2010, 02:44:51 pm »

Ko zna za šta je to dobro, druže moj!  Sad

Autor tog plana sigurno zna šta mu je cilj, a vi ste malo zasmetali, pa eto.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #49 on: April 23, 2010, 11:18:16 pm »

Quote
Završetkom visokih vojnih škola beše idu i VESti ili mi se čini?

Нисам то баш најбоље разумео. Да ли се после завршетка високих војних школа мења ВЕС (војно-евиденцијска специјалност)? Колико ми се чини након завршетка тзв. Више војне академије или командно -штабног усаврсшавања добијаш "општи" ВЕС вида (рода). Основни ВЕС ти остаје. Када се заврши ШНО добијаш ВЕС који ти оимогућује, de facto i de iure рад на свим високо позиционираним дужностима и Генералштабу и командама оперативног нивоа. У командама видова су ипак  на штабне дужности постављани "видовци", икао су теоретски сви са ШНО могли да раде било који штабни посао у виду (на пример у опертивном органу, кадровској служби, општој логистици, служби безбедности ОбСл и сл.), осим уско стручног - родовског и специјалистичког.У пракси се то готово никад није дешавало, осим у органима "специјалних служби( безбедност, Обавештајна служба - ОбСл), и у Оперативној управи ГШ.

У специјалним и општим службама (безбедност,  обавештајна, кадровска, а данас и војна полиција) основни ВЕС је небитан. За ове службе није било основног школовања из војне академије (осим једног кратког периода 80-тих година), као ни посебног школовања у КША (такође, осим у једном кратком периоду 80-тих). Руководиоци свих нивоа ових служби се бирају не по основном ВЕС-ти већ по стручним способностима (резултатима рада и радном искуству), уз услов да имају одговарајуће школе (стручне курсеве и видовске КША и ШНО). У војсци која је имала три вида, начелници поменутих служби могли су (бар теоретски) бити из било ког вида. У пракси, само у Морнарици начелници безбедности, а мислим из ОбСл, су били искључиво морнарички а можда МТ официри (колико памтим сви су ипак били поморске ВЕС-ти). Као, они изван  не разумеју морнарицу и не би је добро штитили или прикупљали податке . То се "стручно" каже "шио ми га Ђура.." У РВ и ПВО то није био случај јер су начелници били и из АРЈ и ПВО (не ракеташи, већ цевна ПВО, са војном академијом КоВ), везе, служби логистике па чак и пешадије, али наравно и пилоти (чак врло ретко) и официри ВТСл. У КоВ-у је било слично (мислим у поменутим службама) као и Морнарици, али је ипак било лица из РВ и ПВО на високим дужностима, морнаричких врло ретко. У Управама служби људство је ипак било интервидовско, при чему дужности (радна места) нису условљавана родовским ВЕС-ти.

Дакле, овакво кадровање, какво је било и постоји у службама могло је да буде, када су у питању морнарички официри, и у Војсци Србије. Али, подвлачим, Србија је континентална земља и било би бесмислено (смешно и по мом суду неозбиљно) имати класичне морнаричке чинове изван речне флотиле која  de facto није у рангу бригада КоВ, већ, ако гледамо само пловни састав батаљонског, евентуално пуковског. Командант тог састава, по рангу је ниво потпуковника (капетана фрегате). И то је само један официр. Свако вештачко надувавање формација (са већим бројем виши чионва) било би глупо и погрешно. Потребе Војске Србије за официрским кадром у речној флотили је максимално 20-так официра (ако и толико треба). То значи да за занављање кадра треба један официр годишње. Када се постави кадровска пирамида нема места да постану потпуковници (кептани фрегате), осим једног. Шта са осталих 19, посебно ако су квалитетни и способни официри? Могу само у КоВ, евентуално В и ПВО на дужности у службама и то на дужности у КоВ. А командат или начелник штаба бригаде КоВ не може бити капетан бојног брода, може пуковник.

Иначе, аутор прилога о чиновима официра у РРФ Мађарске могао би да да приказ данашњих чинова у истој РРФ, исте државе. Ти чинови су били у време Хортија (адмирала). А сада? Да ли уопште имају РРФ?
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #50 on: April 24, 2010, 06:15:14 am »

Dopade mi ruku Jane's Fighting Ships iz 1940. godine... Evo madjarskog rešenja Dunavske flotile...
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Hm, prema knjizi Insignia of World War II (Leslie McDonnell, Silverdale books, 1999.), RRF Mađarske je imala iste činove kao i KoV, samo što je najviši čin bio General-potpukovnik. Oznake su se i daljen osile na rukavu, i bile su identične ovima koje su prikazane u Jane's. To je verovatno uvedeno po izbijanju rata, kada su prešli pod ingerenciju Ministarstva odbrane. Danas, RRF Mađarske je integrisana u kopneneu vojsku, i nalazi se u sastavu inženjerije.  
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #51 on: April 26, 2010, 11:11:56 am »

Ja stvarno nevidim neki problem dok su u RRF tj na brodu i u jedinici treba da nose pomorkse cinove kada napreduju i predju u drugu jedinicu/ustanovu mogu ili da zadrze cinove ili da predju na oznacavanje cinova kao u KoV-u ili V i PVO.

Jednostavno i efikasno resenje. Ipak treba zadrzati tradiciju koja je jako bitna za jednu vojsku.


Generalno je vladalo misljenje da je u mornarici disiplina losija.
Sustinski nije tu bilo razlike osim sto su brodovi manji kolektivi pa se tu stvaraju jace veze i ljudi su vise okrenuti jedan ka drugome i nije potrebna celicna disiplina kao u brojnije vecim KoV jedinicama. U sivm jedinicama koju su manje uvek je disiplina bila obicno slabija ali to ne znaci da se zadaci nisu zavrsavali mozda i bolje nego negde gde je trenirana strogoca.

Gde je voda tu su i moranri recni ili morski Smiley

Nece valjda VS propasti ako bude imala par mornara !

PS Kako treba nazviti mornara koji plov na jezeru ? Jezerko !?!?
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #52 on: April 26, 2010, 01:19:43 pm »

Naziv već postoji. Imamo Jezerčić i Jezernik. Postoje Vodanov, Vodanović i Palić.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #53 on: April 26, 2010, 02:05:10 pm »

Проблем у пракси и не постоји. Он је решен Законом о Војсци Србије. Члан 22. Закона о Војсци предвидео је чинове који одговарају чиновима у КоВ и В и ПВО. Затечена лица са поморским чиновима су их заджали. Пре две године је један капетан бојног брода промовисан у виши чин, у чин бригадног генерала, не адмирала. И то је то. Ми овде дискутујемо о томе да ли треба за јединицу коју чини десетак пловила ранга батаљона, од којих највећи има посаду од 30-так људи, треба задржати поморске чинове. Ја тврдим да не треба. Србија нема море, има  пловне реке. На рекама нема морнарице, има (или може бити) речене флотиле или речних јединица борбених бродова (чамаца).Намењени су искључиво за подршку КоВ.

Србија је као и остале државе бивше СФРЈ баштеник традиције ЈНА (чак највише од свих њих, не зато што јој то припада, већ се сама определила за то;  други су то учинили у мањој мери), па и поморске али у историјском смислу. Речна флотила није морнарица, већ део КоВ. И у ЈНА је она оперативно била потчињена КоВ иако је бу ила део Ратне морнарице. Србија нема и неће имати ратну морнарицу. Како Македонија нема поморске официре (а наследила их је из ЈНА)? Мислим да сам у некој биографији једног од македонских генерала или пуковника на високом положају прочитао да је завршио поморску и МТ академију. Не мислим овде на Драгољуба Боцинова, који је одавно у пензији.

Нисам ја без везе питао какво је стање у речним јединицама неких континенталних земаља (Мађарске, Словачке, Чешке). Мало проанализирајте, па ћете видети.Или је нема или је део инжињерије, док су патролирање рекама, па и заштиту у миру препустили полицији-жандармерији.Ако дође до рата и он се буде водио уз велике реке сигурно би речне јединице биле поново ојачане. Сада, када у Европи нема опасности од таквих ратних сукоба држати велику речну флотилу ради традиције било би погрешно.

Иначе, ОС САД  су у Ирак,у   вођени потребом, формирали одред речних бродова за дејства (патролирање) на Тигру и Еуфрату. Носилац формирања била је Морнарица, али су посаде изабрали и од војника поморске пешадије, а делимично и КоВ. Номинално та јединица, колико сам уочио је део Морнарице (можда грешим), али оперативно потчињен снагама КОВ, или здруженом штабу који управља операцијама у Ираку. Очекивао сам да ће о овоме више написати морнари са овог форума. Наравно, то нема баш неке везе са овом темом (кадровање). Могли би да отворимо нову тему о речним јединицама (флотилама). Бразил има баш јаку речну флотилу. Било би интересантно о томе нешто више прочитати.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #54 on: April 26, 2010, 02:50:49 pm »

Na zalost, Dragoljub Bocinov je preminuo u 2006 godini.
Zadnja sluzba mu je bila NGS, a vrsio ju je u cinu general pukovnjika.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 969


« Reply #55 on: April 26, 2010, 03:06:45 pm »

Naser Sejdini, poručnik bojnog broda 1991., XXXI klasa MVA - pomorski smer, danas general-major Vojske Makedonije verovatno je jedan od oficira na koje je Džumba mislio.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 060


« Reply #56 on: April 26, 2010, 03:21:41 pm »

Sve je to OK Džumba, pozivaš se na to da nemamo more pa nam ne trebaju mornarički činovi... ni tradicija itd., dok se zdušno boriš za tradiciju pojedinih činova u KoV koji se nazivaju po jedinicama kojih u vojsci odavno nema. Posle će se pojedini pukovnici ljutiti kada im vojnik ili rezervista kažu "Pukovniče gde ti je puk" itd.
Ali nema veze, sve mi se čini da je neki KoV-ovac koji je odlučivao bio vodjen time da se konačno osveti što mu je nekad neki mornar "skinuo" žensku na pitomačkoj igranci belom uniformom.... Wink
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #57 on: April 26, 2010, 04:55:11 pm »

Drugovi, ovo više nije konstruktivna rasprava. Ponavljamo se. Ima li netko bolji prijedlog od svih dosadašnjih ?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #58 on: April 26, 2010, 07:07:23 pm »

Раде, ово задње ти није на месту. Нема то везе са девојкама, осветом и сличним стварима, већ са логиком и реалношћу. А што се чинова у КоВ тиче, можда си у праву, али се понеки пук још и може пронаћи, али море никако. Прихватам предлог Бродарског и завршавам дискусију на ову тему.
Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #59 on: January 02, 2011, 02:36:50 am »

"Још нешто око морнаричких чинова. И Мађарска има речне бродове, али нешто нисам чио да официр носе морнаричке чинове. Хорти је давно умро."


Miklós Horthy bio je austrougarski admiral, a ne na čelu admiraliteta neovisne Mađarske. Kao regent (Kormányzó) bio je vrhovni zapovjednik oružanih snaga, a od toga što je u Mađarskoj postao admiral bez flote bilo je važnije što je Mađarska bila kraljevina bez kralja. No, i to su dječje bolesti svih tranzicija.
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 22 queries.