PALUBA
March 28, 2024, 09:21:28 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk T-64  (Read 118470 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #135 on: March 03, 2015, 08:51:31 pm »


T-64 je od prve serije 1963. do poslednjih T-64BV 1987. rađen u Zavodu imeni Mališeva, a on se nalazi u Harkovu. Uralvagon zavod u Nižnjem Tagilu  i njihov glavni konstruktor Karcev su čak više puta izričito odbijali da se bave tenkom T-64, nisu hteli s njim imati ništa, baš ništa.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #136 on: March 03, 2015, 09:53:44 pm »

Па добро, дали је неки Т-64 отишао у јединице Совјетске армије изван данашње територије Украјине? Ако су сви Т-64 произведени на једном мести, по истој документацији и технологији онда су сви "фелерични". Она вест сугерише да су то само тенкови Т-64 у Украјинској војсци? Да ли је остао неки Т-64 у днашањој Руској војсци?
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #137 on: March 03, 2015, 10:25:46 pm »

Ne u aktivnoj upotrebi.
Logged
HrcAk47
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 695



« Reply #138 on: March 03, 2015, 10:28:26 pm »

Da, zanimljiva je to priča.

Naravno da su Rusima ostale silne T-64ke svih modifikacija. Ali, Ukrajini ih je ipak ostalo mnogo više, uključujući i fabrike, remontne zavode, i više manje većinu tehnološkog kadra. Ruski rezon je bio sledeći. Nema smisla popravljati i stvarati linije za tenk, koji postaje zastareo pored živog Uralvagonzavoda i Omska (T-80). Baš zbog toga su se i odlučili da istope i saseku sve 64ke koje su im preostale. Mada, vredno je pomena da su ruski "turisti" veselo i efikasno koristili T-64ke u Pridnestrovlju. Tako da, inicijalni ruski plan je bio da zadrže T-80 kao jezgro oklopnih divizija, dok su T-72jke trebale da budu univerzalne (znači u motorizovanim, mehanizovanim i rezervnim oklopnim divizijama). Plan se dalje komplikuje kada je Ruska vojska poželela novi tenk (T-72BU (T-90) vs. Crni Orao), gde je Crni Orao (iz Omska) gadno izvisio, pre svega zbog neverovatnog kašnjenja. T-80U i dalje su po meni jedni od najboljih tenkova na svetu, mada se nisu proslavili u Čečeniji zbog nesposobnih komandanata.

Sve je to prouzrokovalo da se baci sekira na Omsk, da se prekine proizvodnja T-80U, da se polako preoružavaju okl. jedinice na T-90 (moto i meh. na T-72B3), te da se u Njižnjem Tagilu sve više i više voze luksuzna nemačka kola.

ukratko, moje mišljenje je da je T-64 onaj tenk koji je punio gaće Zapadu do kraja Sovjetskog Saveza. T-80 je bio odlično, temeljno produženje tog koncepta sa raznoraznim svemirskim tehnologijama i tome shodnoj ceni, dok je T-72 nastavio finu tradiciju jeftinog i pouzdanog tenka. Što se tiče T-90, ne volim ga nešto preterano, jer ga ipak vidim kao neku skarabudžotinu i šminkanje babe u devojku. T-72B3 je još gori, kako sam ga gledao, to je šminkanje babe u kozu, jednostavno nedo***an tenk koji je bruka za rusku tenkovsku industriju . Ali uz malo sreće, biće zaboravljen kad izađe Armata.

Iskreno, M-84 je jedini tenk koji je vredan naslednik osnovnog T-72.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #139 on: March 04, 2015, 03:21:16 pm »

Ne u aktivnoj upotrebi.

Upravo tako Wermez, svi su postepeno povučeni iz aktivnih jedinica. Ne mogu reći kada, negde do početka 2000ih valjda. T-64 smatran je inferiornim i manje pouzdanim u odnosu na druge tenkove te generacije -T-72 i T-90, a T-80 je smatran najboljim, ne "Berjoza" (T-80UD), već upravo GT verzije (ne Gran Turismo nego gasnoturbinski).

M-84 je vrlo uspela modifikacija T-72, što priznaju i sami Rusi. Ona država je mogla da napravi tenk, a mi svi danas možemo da napravimo... pampur koji lansiramo iz sopstvenog ...
« Last Edit: March 04, 2015, 03:27:57 pm by kumbor » Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #140 on: March 04, 2015, 04:48:12 pm »

Ne u aktivnoj upotrebi.

Upravo tako Wermez, svi su postepeno povučeni iz aktivnih jedinica. Ne mogu reći kada, negde do početka 2000ih valjda. T-64 smatran je inferiornim i manje pouzdanim u odnosu na druge tenkove te generacije -T-72 i T-90, a T-80 je smatran najboljim, ne "Berjoza" (T-80UD), već upravo GT verzije (ne Gran Turismo nego gasnoturbinski).

M-84 je vrlo uspela modifikacija T-72, što priznaju i sami Rusi. Ona država je mogla da napravi tenk, a mi svi danas možemo da napravimo... pampur koji lansiramo iz sopstvenog ...
Kumbore ako je T-64 bio inferioran,nepouzdan,komplikovan za odrzavanje i veoma skup,zasto su ga onda napravili u tolikom broju,jel su ga kupovali po partijskoj preporuci?

I jos nesto me zanima,zasto je taj tenk toliko poseban da ga nikom nisu prodali ni 80-ih godina?
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #141 on: March 04, 2015, 06:00:09 pm »


Kad bih ja to znao, bio bih veliki stručnjak za tenkove, a ja to nisam. Sve do polovine 80ih godina T-72 smatran je tenkom pogodnim za izvoz, a jedinice prve linije dobijale su pre svega T-64 i T-80. Novije serije T-64 dovoljno su bile usavršene da postignu prihvatljivu procenat operativnosti i resurs. Mihail Barjatinski, pukovnik OMJ i publicista nasuprot hvali T-64, ali je izričit da taj tenk traži kvalifikovano održavanje, obučenu posadu, a ima i nekoliko podsistema koji nemaju "zaštitu od budale", pa mogu povrediti nogu, ruku, glavu, itd. To je u žaru borbe opasno, vrlo opasno.

Šta je uzrok katastrofalnih gubitaka, masovnih letećih kupola, spaljenih posada i razvaljivanja oklopnog tela po varovima na sastavne delove T-64 u sukobima u Ukrajini tek će biti predmet detaljne analize GBTU GŠ OS RF. GBTU-Glavnoje bronjetankovoje upravljenije (Uprava OMJ). Ima tekst na Rusvesna.su o tome, ali mi je sumnjivo neprofesionalan i na ruskom je, a dugačak, pa vala ne mogu da ga prevodim, jer sasm se zabio u prevode neke knjigovodstvene dokumentacije - hebala ih ona (klijente).
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #142 on: March 04, 2015, 11:12:43 pm »

Meni je onaj tekst u Obrambi pun nelogičnosti i nadam se da je u stvari reč o nekom traljavom prevodu sa ruskog, kao što se u poslednje vreme može videti po raznim portalima i novinama u Srbiji. Postaviti slikeT-64 u kojem je došlo do lančane detonacije barutnih punjenja (što ima za posledicu odletanje kupole sa tenka), a zatim napisati tekst gde se tvrdi da je to u stvari posledica nekvalitetne izrade tenka, meni deluje kao velika glupost. Prvo, pitanje je kako je na tim tenkovima došlo do detonacije barutnih punjenja? Da li usled pogotka ili usled namernog podmetanja požara od strane posade koja napušta tenk? Možda je požar izazvan i od strane pro-ruskih snaga, kako bi se osigurali od eventualnog ponovnog zauzimanja tih tenkova od strane ukrainaca. Takvih slučajeva sabotaže i onesposobljavanja svojih i protivničkih tenkova je na našim prostorima bilo podosta, a u medijima su se ne retko predstavljali kao veliki uspeh protiv "Jugo soldateske".


U vezi T-64, taj tenk je bio namenjen isključivo ruskoj vojsci, a kojeg je kasnije nasledio T-80U i T-80UD. Opremu (SUV) i u nekoj meri sastav oklopa kupole T-64, tadašnji T-72 nije ni video, sve do pojave poslednjih verzija T-72B. Ne znam da li vam je poznato, ali tek poslednje verzije T-72B3 su dobile SUV približan onome kojeg smo mi imali na M-84 još 1985. Velika većina starijih T-72B ni nema SUV u pravom smislu te reči. Reč je naravno o tenkovima T-72 za rusku vojsku, dok ga na T-72 za izvoz (u bilo kojoj verziji) nije bilo ni u najavi. Rusi tek na ovim poslednjim modifikacijama T-72 za izvoz, nude pristojan SUV.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #143 on: March 04, 2015, 11:17:16 pm »

Ovdje nešto gadno ne valja. Ovo je eksplozija iznutra. Ekspodirala je municija, ali ovakvo odvaljivanje je puno veće nego na T72.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1604656_782216595205015_8211991915821892320_n.jpg (105.76 KB, 720x540 - viewed 135 times.)

* 603717_782213541871987_7678216943445165479_n.jpg (67.52 KB, 608x405 - viewed 119 times.)
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #144 on: March 04, 2015, 11:22:39 pm »

Moguće je Vlado ako je tenk imao pun BK i ukoliko su lukovi bili zatvoreni. Meni to pre svega liči na sabotažu tj. na namerno uništenje tenka od strane posade, ili eventualno na direktan pogodak nekog sredstva velike razorne moći (avio bomba, VBR velikog kalibra itd).
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #145 on: March 04, 2015, 11:37:31 pm »

O ovome smo svojevremno raspravljali u temi o borbama u Ukrajini. Meni je ovo ličili na dejstvo neke nepoznate razorne artiljerijske municije. Ovi tenkovi, ali i oklopni trasporteri i kamioni (ima ih na drugim slikama) su jednostvano razbucani kao kad besno dete razbije igračku. Ja ovako nešto nisam nikada video kod nas, ali ni na snimcima iz Iraku. Zapravo, video sam jedan naš VPB M-86 koga je pogodila neka avionska bomba. Jednostvano ga je istopila i razbucala. Ovde nije bilo avionskih bombi.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #146 on: March 05, 2015, 12:23:20 am »


A oko 90% ukrajinskih tenkova su (bili) nasleđeni od SSSR, pa nešto sumnjam da je reč o sabotaži, kotlovnom limu umesto oklopa, itd. Od ranih 70ih kupole T-64 su imale kombinovani oklop sa umetkom od nemetala, koje je T-72 dobio tek polovinom 80ih, a M-84 u verziji A. Oklopna tela se razvaljuju po varu, što je stvarno teško objasniti.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #147 on: March 05, 2015, 03:01:06 pm »


A oko 90% ukrajinskih tenkova su (bili) nasleđeni od SSSR, pa nešto sumnjam da je reč o sabotaži, kotlovnom limu umesto oklopa, itd. Od ranih 70ih kupole T-64 su imale kombinovani oklop sa umetkom od nemetala, koje je T-72 dobio tek polovinom 80ih, a M-84 u verziji A. Oklopna tela se razvaljuju po varu, što je stvarno teško objasniti.

Loš kvalitet vara, var ostao šupalj nije kontrolisano
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #148 on: March 05, 2015, 03:17:15 pm »

Sirijci poseduju određen broj T72 sa italijanskim SUV, koji se nalazi u nekoliko modernizovanih čeških T72.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #149 on: March 05, 2015, 03:59:40 pm »

Da je politika pustila, Sirci bi mogli imati umesto italjaskog SUV-a fotonin..
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.