PALUBA
May 01, 2024, 01:17:21 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Rusija zatvorila poslednju fabriku plutonijuma  (Read 2141 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« on: April 16, 2010, 07:08:11 am »

Rusija zatvorila poslednju fabriku plutonijuma


15.04.2010.

Rusija je danas zatvorila svoj poslednji reaktor za proizvodnju plutonijuma koji se može iskoristiti za pravljenje atomske bombe.

Ovaj potez usledio je posle obećanja koje je predsednik Dmitrij Medvedev dao na samitu o nuklearnoj bezbednosti u Vašingtonu, prenosi BBC.

Upravnici fabrike pritisnuli su crveno dugme za "stop" tačno u četiri časa po lokalnom vremenu, kako bi označili početak procesa gašenja postrojenja.

Reaktor ADE-2 otvoren je 1964. godine u Železnogorsku, na lokaciji koja je u to vreme držana u tajnosti.
Ovaj vojni kompleks nalazi se na oko 3.500 kilometara istočno od Moskve, a osnovan je 1950. godine po Staljinovom naređenju.

Još dva reaktora u ovom postrojenju zatvorena su 1992. godine. Rusko Ministarstvo odbrane prestalo je da koristi plutonijum u vojne svrhe 1995. godine, a fabrika je u međuvremenu radila kao toplana.


izvor: Srna
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 19 039


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1 on: April 16, 2010, 06:50:06 pm »

Koliko vremena je potrebno po prestanku rada reaktora da ta oblast bude u potpunosti bezbedna za život.
Drugim rečima, i ako reaktor nije u pogonu jel se može nešto krenuti po zlu, i dal se preduzimaju neke mere i koje, (recimo tipa zalivanja olovom ili nečim efikasnijim).
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #2 on: April 16, 2010, 08:02:07 pm »

Pitanje je mogu li takvi pogoni ikada biti sigurni za normalni život. Ugušićemo se u svojim glupostima.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 004


« Reply #3 on: April 17, 2010, 07:32:44 am »

Koliko vremena je potrebno po prestanku rada reaktora da ta oblast bude u potpunosti bezbedna za život.
Drugim rečima, i ako reaktor nije u pogonu jel se može nešto krenuti po zlu, i dal se preduzimaju neke mere i koje, (recimo tipa zalivanja olovom ili nečim efikasnijim).

Po zlu nešto može da krene ako je u reaktoru ostavljeno neutrošeno nuklearno gorivo, što bi bila vrhunska glupost i zločin. Ne verujem da je moguće da se to desi.

A za bezbednost za život - što reče Brodarski, pitanje je da li će ikada oblast oko reaktora biti bezbedna, zavisi od stepena do kojeg je okolina ozračena, odnosno nivoa radijacije koji je primila. Koliko je okolina reaktora ozračena - podaci sigurno postoje i mislim da su vrlo precizni, ali ne verujem da će biti dati na uvid javnosti.

Znači, ako noću neko šeta u okolini i vidi svetleće životinje, nije bezbedno.  Grin

Pametno je držati se što dalje, za svaki slučaj.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 19 039


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #4 on: April 17, 2010, 12:30:32 pm »

Pitam ovo najviše zbog Pripjata. Ta oblast će biti zatvorena narednih ko zna koliko godina, mada je tamo bilo nešto sasvim treće.
Optimisti kažu 300 godina, realisti 500 do 700, a pesimisti i preko 1.000 godina.
Ako uzmemo u obzir da se obična plastična kesa raspada za 300 godina, onda mislim da su tu realisti dali najbolju, najrealniju procenu. Smiley

Koliko sam povatao po Internetu (gde ima svega i svačega, od istine pa do budalaština i gluposti) kaže se da je zaliveni reaktor u Pripjatu i sada potencijalna opasnost za celu Evropu. U njemu ima još aktivnih nuklearnih supstanci što ga i čini opasnim. Ne govorim o reaktoru koji je ekspolidirao već o onom do njega sa kojim je kasnije bilo jako velikih problema, i za koji barem mi tada nismo znali da je i on u opsanosti da eksplodira. Ne samo mi da nismo znali, nije znao niko ništa osim tadašnjeg rukovodstva SSSR-a i ljudstva koje je radilo na njegovoj sanaciji, uglavnom malo je ko živ od njih danas.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #5 on: April 17, 2010, 02:23:06 pm »

Što nije opasnost Europi? Njoj je opasnost sve ono na što nije stavila šapu. Da su Rusi radili dosta pogrešaka jesu, a zar Europa nije.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 19 039


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #6 on: April 17, 2010, 08:49:00 pm »

Što nije opasnost Europi? Njoj je opasnost sve ono na što nije stavila šapu. Da su Rusi radili dosta pogrešaka jesu, a zar Europa nije.

Ja napisah da jeste opsanost.
A ova druga rečenica mi uopšte nije jasna, ne znam o čemu pišeš.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #7 on: April 17, 2010, 08:56:02 pm »

Htio sam reći da sve što nije u skladu s njenim standardima predstavlja opasnost za Europu.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.025 seconds with 22 queries.