PALUBA
April 28, 2024, 10:24:31 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... 35   Go Down
  Print  
Author Topic: North American Aviation F-86 Sabre  (Read 231005 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #90 on: March 14, 2011, 08:39:30 pm »

Koja je oznaka na ovom nosonji nacrtana na kljunu ??
Lici mi na dabra ili dinosaurusa. Cheesy
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 6 885



« Reply #91 on: March 14, 2011, 08:49:01 pm »

Koja je oznaka na ovom nosonji nacrtana na kljunu ??
Lici mi na dabra ili dinosaurusa. Cheesy

Vidra. To je bila "maskota" izviđača.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #92 on: March 14, 2011, 08:52:37 pm »

E jesam corav, pa to ti je.  Embarrassed Embarrassed Embarrassed
Logged
markobe
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 222


« Reply #93 on: March 16, 2011, 02:08:17 am »

Čitam malo raspravu između kolega Bojana i Deligrada, pa se našlo nekoliko pitanja za njih.

14301, ispitivan u VOCU 1963, a puku predat sledece godine.
U knjizi o VOC-u se spominje još jedan IF-86D - 14303. Zna li se kada (i zašto) je bio tamo ?

Samo je Zmaj imao zvaničnu licencu od Amerikanaca da vrši modifikacije na njihovim avionima.
To se očito osim IF-86D odnosi i na modifikaciju T-33 u TT-33. Pretpostavljam da se to odnosi i na modifikacije T-33 i TV-2 u IT-33...
Interesira me da li se odnosi i na modifikacije F-84G u RF-84G ?

Za večeras je ovo dovoljno u sutrašnjem nastavku koji su T-33 prepravljeni u izviđačku verziju - kod nas.
E, to bi pomoglo da se "razbistre" neke (moje) nedoumice oko tih aviona. Pitanja ne bi manjkalo, bojim se...   Smiley
Logged
Deligrad
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 241


Нема дoбрих закoна без дoбрo наoружане војне силе


« Reply #94 on: March 17, 2011, 12:42:07 am »

IF-86D je imao znatno slabije letne karakteristike u odnosu na F-86D. Maksimalna brzina izviđača na visini od 500 m je bila samo 892 km/h a originalnog lovca 999 km/h. IF-86D je imao samo neznatno bolje karakteristike čak i od RT-33 koji je na istoj visini postizao 860 km/h. Pri krstarećoj brzini od 630 km/h na visini od 500 m IF-86D je imao taktički radijus od svega 175 km a RT-33A pri isoj visini i brzini 625 km/h uslovima 370 km. RT-33A je mogao da koristi aerofoto kamere K-17b, K-22b, K-22 i K-18 u kombinaciji za dnevno ili K-37 za noćno. U isto vreme IF-86D je imao samo 3 aerofoto kamere K-24. Nije ni čudo zašto je IF-86D tako brzo povučen iz naoružanja.
Podaci su iz naših zvaničnih pravila.
Logged
ZuluDelta
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 202


« Reply #95 on: March 23, 2011, 09:11:34 pm »

Primjecujem na forumu je drustvo od formata, mene cudno zasto nisu zavedeni u dokumentaciji 2 F-86E 001,002 
Preobuka pilota radi se s necim konkretnim, iz razgovora sa jedinim zivucim od svih njih nazalost, 2 F-86E  u tajnosti su stigla jos u martu, na njima se letilo, javnosti su prikazani tek 21.maja.

Sestorica pilota u martu 1956. zapocela preobuku
Puk. Nikola Lekic  k-dant  44.lbad
Maj.Stanko Zunic  pomocnik za letacke poslove 44. Lbad
Kik Dinko Radman  pilot  centra za obuku na mlaznim avionima
Kik  Nikola Radman  k-dir  2 esk.117lap-a
Por Milan Vranic  pilot 2.esk. 117lap-a
Por.Zdenko Babic pilot  2. Esk. 117lap-a

Ima li neko kopiju dokumentacije ili nesto slicno.

Pozdrav ZD
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #96 on: March 23, 2011, 09:45:02 pm »

Uh, uh, odlicno pitanje ZuluDelta, aj da vidimo sta ce nasi istoricari da iskopaju. Cheesy Cheesy
Logged
bojanSDK1
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 364


« Reply #97 on: March 23, 2011, 10:09:10 pm »

Postovani ZD, (inace, pozdrav i dobrodoslicu Ti zelim)

u registru vazuduhoplova JRV kod aviona 11001 i 002 upisan je datum 21.maj 1956.
Isti datum je upisan u godisnjoj istoriji JRV za 1956, koja se vodila po danima.

Ukoliko su pomenuta dva aviona stigla ranije oni su mogli da imaju USAF oznake i da se sa njima koriste do zvanicne predaje JRV-u, koja je mogla biti 21.maja te godine, kada su i upisani u registar.

U knjizi Jets (Beograd 1990) Milan (ovde kao M Hobby) i ja smo objavili na strani 15 fotografiju komandanta JRV generala Ulepica koji u kabini F-86E slusa objasnjenja americkog instruktora. Uocava se da avion ima USAF-ve oznake. Ovo moze da bude indirektna potvrda da, ako su ta dva aviona dosla pre 21.maja, mogli su da se koriste sa americkim oznakama. (Uostalom fotografije iz perioda prijema MDAP mlazne tehnike od marta/juna 1953 na dalje, pokazuju da su se pojedini avioni koristili bez JRV oznaka neko vreme ili sa americkim brojnim oznakama uz samo uklanjanje americkih rondela. Ovo je samo kao ilustracija prakse)

S obzirom na okvire programa Vojne pomoci i prisutnost americkih instruktora ne verujem da je bila rec o tajnosti.

Sa druge strane tehnicka ucionica za F-86E i americki nastavnici stigli su 5.marta 1956, a obuka jugoslovenske grupe krenula je nedelju dana kasnije. 

Bojan
Logged
m-hobby
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 106


« Reply #98 on: March 23, 2011, 10:59:42 pm »

U vezi prijema prva dva F-86E (br. 11001 i 11002) dokumentacija govori drugačije nego što su sećanja pojedinih tadašnjih savremenika.

Kao što je Bojan napisao avioni su uvedeni u registar JRV sa datumom 21. maj 1956. koji je naveden i kao dan prijema aviona.

Raspoloživi dokumenti govore da se komisija KRV za prijem ova prva dva aviona sastala 29. maja 1956. godine, o čemu je sačinjen komisijski izveštaj. Članovi komisije bili su: kapetan I klase Ž. Rosić, kap. I kl. Stevo Djević, kapetan A. Randjić i poručnik M. Jandrić. Pri prijemu aviona ustanovljeno je da nedostaju neki delovi i dokumenti, a koji su u američkim materijalnim knjižicama zaduženi i primljeni kod prijema aviona sa IRAN pregleda od strane američke kontrole (u nastavku dokumenta je popis nedostajućih stavki u 17 tačaka). Osim ovoga konstatovano je da nedostaju svi pokrivači i alat a koji nisu zaduženi u materijalnim knjižicama. Spoljnim pregledom je ustanovljeno da su avioni u dobrom stanju. Prilikom prijema ustanovljeno je da se u avionima nalazi 900 litara goriva!

Ovaj poslednji podatak upućuje nas na to da ova dva novoprimljena F-86E ni u kom slučaju nisu kod nas korišćena za letenje pre 29. maja 1956. godine!

Milan

Logged
TNT024
Prijatelj foruma
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 692


« Reply #99 on: March 23, 2011, 11:04:53 pm »

Primjecujem na forumu je drustvo od formata, mene cudno zasto nisu zavedeni u dokumentaciji 2 F-86E 001,002 
Preobuka pilota radi se s necim konkretnim, iz razgovora sa jedinim zivucim od svih njih nazalost, 2 F-86E  u tajnosti su stigla jos u martu, na njima se letilo, javnosti su prikazani tek 21.maja.

Sestorica pilota u martu 1956. zapocela preobuku
Puk. Nikola Lekic  k-dant  44.lbad
Maj.Stanko Zunic  pomocnik za letacke poslove 44. Lbad
Kik Dinko Radman  pilot  centra za obuku na mlaznim avionima
Kik  Nikola Radman  k-dir  2 esk.117lap-a
Por Milan Vranic  pilot 2.esk. 117lap-a
Por.Zdenko Babic pilot  2. Esk. 117lap-a

Ima li neko kopiju dokumentacije ili nesto slicno.

Pozdrav ZD


Možda ovo razreši dilemu dolaska 11001 i 11002.
XB851   Canadair Sabre F.4   764   Ex RCAF 19864, F/F 01/10/1953 as XD112, D/D 10/11/1953, re-registrated as XB851, to USAF charge 08/05/1956

XB858   Canadair Sabre F.4   596   Ex RCAF 19696, F/F 11/05/1953, D/D 20/07/1953, to USAF charge 11/05/1956

Po ovome nije bilo šanse da u martu budu u Jugoslaviji.

Logged
TNT024
Prijatelj foruma
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 692


« Reply #100 on: March 23, 2011, 11:07:37 pm »

Uh, uh, odlicno pitanje ZuluDelta, aj da vidimo sta ce nasi istoricari da iskopaju. Cheesy Cheesy

Zadovoljan  Tongue
 Grin
Logged
ZuluDelta
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 202


« Reply #101 on: March 23, 2011, 11:30:45 pm »

Postovanje Bojane i Milane, hvala na azurnosti, Zdenko Babic mi tvrdi ovo sto sam rekao, oznake.......nase ili USAF.........sutra ga zovem i ponovit cu pitanje, ja mu vjerujem [/img] vas dvojicu cjenim i znam da ste kontaktirali mnoge pilote, ponovite nekom od njih pitanje: obuka za odredjen tip aviona vrsi se na tom tipu, to znamo, ondasnje vrijeme mozemo sebi predociti, Milorad Forkapa je bio prisutan u  aprilu jednog datuma, sto je s tim materijalom, neznamo.

Bojane ova fotografija sa Zdenkom Ulepicem, tesko je reci imam osjecaj da je avion boje metala, glupo od mene, ali, cini mi se jos je USAF-ova oznaka na njemu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pogledajmo pazljivije!

Moje postovanje i kapa doli za sve sto ste ucinili, pozdrav ZD

Bojane oprosti, zahvaljujem Ti na dobrodoslici


* zdenko ulepic.jpg (87.11 KB, 735x413 - viewed 354 times.)
« Last Edit: March 23, 2011, 11:38:29 pm by ZuluDelta » Logged
m-hobby
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 106


« Reply #102 on: March 24, 2011, 11:57:24 am »

... Zdenko Babic mi tvrdi ovo sto sam rekao, oznake.......nase ili USAF.........sutra ga zovem i ponovit cu pitanje, ja mu vjerujem...


U mom komentaru podatke nisam naveo prema sećanju savremenika tih dogadjaja već prema uvidu u dokument koji sam naveo (Komisijski izveštaj o prijemu prva dva F-86E, zaveden 29. maja 1956. godine od strane Komande 177. vazduhoplovne baze pod brojem. Pov. br. 978).

 ...znam da ste kontaktirali mnoge pilote, ponovite nekom od njih pitanje: obuka za odredjen tip aviona vrsi se na tom tipu, to znamo, ondasnje vrijeme mozemo sebi predociti, Milorad Forkapa je bio prisutan u  aprilu jednog datuma, sto je s tim materijalom, neznamo...

Nisam razumeo najbolje sta si hteo da kažeš. Još jednom ponavljam: kada nešto iznosim maksimalno se trudim da to bude i dokumentovano. Dosadašnje iskustvo mi govori da su sećanja veoma često problematična, naročito što se tiče vremenskog određivanja nekih događaja. Da li Z. Babić ima to o čemu govori dokumentovano, zapisano u letačku knjižicu? I da li je baš tačno naveo sastav i imena prve grupe pilota na preobuci za F-86E?  Wink


Pozdrav.  Milan
Logged
TNT024
Prijatelj foruma
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 692


« Reply #103 on: March 24, 2011, 02:07:21 pm »

Primjecujem na forumu je drustvo od formata, mene cudno zasto nisu zavedeni u dokumentaciji 2 F-86E 001,002 
Preobuka pilota radi se s necim konkretnim, iz razgovora sa jedinim zivucim od svih njih nazalost, 2 F-86E  u tajnosti su stigla jos u martu, na njima se letilo, javnosti su prikazani tek 21.maja.

Sestorica pilota u martu 1956. zapocela preobuku
Puk. Nikola Lekic  k-dant  44.lbad
Maj.Stanko Zunic  pomocnik za letacke poslove 44. Lbad
Kik Dinko Radman  pilot  centra za obuku na mlaznim avionima
Kik  Nikola Radman  k-dir  2 esk.117lap-a
Por Milan Vranic  pilot 2.esk. 117lap-a
Por.Zdenko Babic pilot  2. Esk. 117lap-a

Ima li neko kopiju dokumentacije ili nesto slicno.

Pozdrav ZD


Gotovo sigurno (po publikovanim podacima - sigurno) je da su piloti i tehnički sastav 117. vp u martu 1953. započeli organizovanu preobuku putem organizovane tehničke učionice. Tehnička učionica je za letački sastav trajala 17 dana, a za vazduhoplovno-tehnički ukupno 17 dana.

Verujem da su ti ovi podaci poznati, a to da li se neko seća detalja od pre 55 godina ??!.

Većina nas je pročitala priče o probijanju zvučnog zida na F-86. Ko je 100% siguran u njih (Lekić ili neko drugi pre njega). Ipak je on u to doba bio "autoritet" u koga se ne sumlja.

Ne dovodim u pitanje tvoje izvore, ali iskreno sumljam u tačnost. Vreme ipak čini svoje, a prvo lice jednine je čudo. Ja, pa Ja, i opet Ja, pogotovu kada ima sve manje Njih koji mogu da kažu suprotno.

Logged
Deligrad
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 241


Нема дoбрих закoна без дoбрo наoружане војне силе


« Reply #104 on: March 24, 2011, 03:32:50 pm »

Kolega Ljuba Popović je za Zbornik radova o Varvarinskoj bici obradio sećanja učesnika te bitke zabeležena oko 1845. godine tj oko 35 godina od te bitke. Sećanja su zabeležena na zahtev tadašenje istorijske komisije ruske armije jer su u Varvarinskoj bici učestvovali i Rusi. E sad zašto to navodim ovde. Postoje sećanja oko 50 učesnika, Od njih oko 30 nije znalo ni koje je godine to bilo (1810) a svega njih pet ili šest je znalo da je to bilo krajem avgusta ili početkom septembra. Tačan datum nije znao gotovo ni jedan. Svi su se sećali da je komandant zajedničkih snaga bio neki ruski grof ali dvojica ili trojica su se sećali da je njegovo prezime bilo Orurk, njegovog imena se niko nije sećao. Ali interesantno je da su se dosta dobro sećali detalja bitke. Njihovi opisi se dosta dobro poklapaju sa onim što je neposredno po bici pismeno poslao svojim pretpostavljenim grof Orurk.
Znači - kad je reč o sećanjima najmanje poverenja treba imati u datume. Mogu da navedem još mnogo ovakbih slučajeva.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... 35   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 24 queries.