PALUBA
April 29, 2024, 10:58:57 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Преживљавање на мору  (Read 12829 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« on: April 08, 2008, 09:11:39 pm »

Један од битних сегмената који би требао да познаје сваки поморац је преживљавање на мору, бар основне елементе преживљавања.

      Овдје ћемо покушати да представимо неке од метода, које би вам евентуално у некој "не дај Боже" ситуацији користиле.У ситуацији када ствари крену низбрдо.

      Говорићемо о јахтама просјечне величине до 15м, каве су свима нама више-мање доступне ако ништа а оно у charter варијанти, са пријатељима на неколико дана неког љетног крстарења.
         
              Брод је ограничени простор на којем живот морају ускладити сви чланови посаде и на њему живјети можда и дуги низ дана, некада и мјесеци.Да би живот на броду био подношљив, врло је битан одабир посаде а понекад Бога ми капетана. Grin

               Полазимо од предтпоставке да сте тек купили (изнајмили брод), провјерено исправан са неопходним инструментима за навигацију и као тек свршени скипер дио годишњег одмора хоћете провести са пријатељима на неком лаганом крстарњу далеко од цивилизацијске вреве.
             
               Треба знати да на ограниченом простору брода, сваки педаљ слободног простора је драгоцјен зато при уношењу пртљага морате заборавити на велике и модерне кофере.Узети са собом само неопходне ставри које ће бити прилагођене животу на броду.Све треба да буде спаковано у меким торбама и ранчевима које је лако сложити у ормарима.
           
           Да би избјегли гужву приликом паковања опреме на броду, дајте свима "вољно" а њихову пртљагу упакујте тако како мислите да је набоље и најфункционалније.У кухињу узети само некварљиву храну, већином конзервирану и супу у кесицама.Брод опскрбити довољним количинама воде за пиће, сипати воду у резервне флаше, термосе и чутурице.Узети све неопходне љекове.Антибиотике првасходно и љекове против болова, завоје,алкохол за испирање рана.
             Провјерити исправност самонадувајућег сплава за преживљавање (ако га имате- а требали би свакако) и помоћног гуменог чамца.Весла гумењака морају увијек бити причвршћена за чамац.
         Још једном провјерити исправност навигационих уређаја, радио станице, компаса, радара, GPS.Са собом и поред GPS треба имати и праве наутичке карте, оних подручја у којима намјеравате пловити.Добро би било да су карте од непромочивог материјала или спаковане у непромочиве футроле.

        На неком згодном мјесту на дохват руке, у случају нужде треба ставити  ранац од непромочивог материјала са неопходним прибором за преживљавање.Приликом пада у море не би смио да потоне, или бар да се заджи на површини довољно дуго да га покупите.На њему мора бити налијепљена нека флуоресцентна трака.У тај ранац који не би требао да буде прегломазан морало би да буде:

       1) Минимум 2л воде (по могућности више)
       2) Квалитетан нож са дршком у којем се налазе:
          1.Компас
          2.Игла и конац
          3.Најлон и удица
          4.Шибице
       3) Кутија прве помоћи.
       4) Огледалце
       5) Пиштаљка
       6) Ручна радиостаница (водотпорна)
       7) Ручни GPS   
       8 )  Непромочиво шаторско крило (што јаркије боје, најбоље нарнџасто или жуто)
       9) Конзерве хране ( минимум 20 конзерви рибе)
       10) Двопек
       11) Водонепропусна батеријска лампа
       12) Водонепропусни мобилни телефон

        Наставиће се...
         
« Last Edit: April 08, 2008, 09:48:18 pm by SailorCG » Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #1 on: April 08, 2008, 10:00:12 pm »

           На броду је правило да се зна ко ту командује, а то би свакако требали бити ви као условно најискуснији јер сте скипер. marinero

        Без обзира на искуство других ваш суд је тај који би требао у критичним моментима да буде пресудан и свакако судбоносан.Од вас зависе животи посаде.Морате тога бити свјесни и томе придати највећу озбиљност.То је основно правило на којем леже поморски закони.Капетан је на броду Бог и његовој команди се повинују сви чланови посаде.

           Пошто сте обавили све формалности у луци око испловљења, послије провјере климатских услова, узимате курс ка жељеној дестинацији и лагано напуштате луку у сусрет својој судбини која вес чека.

             Оно што изазива највећи број поморских несрећа илити популарно названих бродолома, јесу разна изненађења и непредвидиве околности.Почевши од наглих временских промјена које могу да изазвову јака невремена, па до људских глупости или незнања све то може да угрози безбједност пловдбе и људи на броду.
 
             Не смијемо сметнути са ума да је море плава пустиња у којој вреба милион опасности.Брод је тај који нам попут оазе пружа уточиште и зато се према њему морамо опходити са највећом пажњом.Док је њему добро и нама је.

                  Било би добро да поред водонепропусних радио станица имамо исто такве мобилне телефоне
 које би користили само у крајњем случају а њихове батерије држали увијек пуне.

                Треба имати на уму да и бродолом доживљен у Јадрану може да буде фаталан ако смо не припремљени за њега чак и по сасвим лијепом времену.У чамцу без опреме за преживљавање шансе су нам врло мале, ако барем нијесмо наоружани знањем неопходним за преживљавање на мору.
           
                     Наша претпоставка путовања и критичне ситуације, започиње изненадним погоршањем времна на неких 30 миља од обале са јаким сјеверним вјетром који је у јачању.Вјетра и таласи нас ударају са бока и доводе нас у ситуацију да морамо да мијењамо курс због све већих нагињања брода што може бити критично по нас.Због прегријаности мотора остајемо без погона, а због неискуства имамо поцијепана једра која као крпа млатарају по броду.Више немамо погон.Остали смо препуштени мору да ради од нас шта га је воља...

              Наставиће се...
           
Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #2 on: April 08, 2008, 11:44:48 pm »

     Најгора ствар која може да вам се деси јесте да останете без погона у тренутку када вам он највише треба.Једно резервно једро, олујна ђенова би вам била више него добродошла ако сте на једрилици.Чак и већа тенда коју би могли брзо да  закачите на јарбол и растегнете према прови могла  би вам  спасити живот.У олујном вјетру и са таквом тендом би добили погон.Довољно да се ишчупате и да сами одређујете правац пловидбе.Сви морају обути патике или обућу прилагођену ходању по палуби.Због ваљања брода повреде на стопалима су честа појава а касније у води могу  да закомпликују живот.

                     Задње што желите то је паника на броду.Посада мора да има повјерење у оно што радите, борите се свим силама да повратите контролу над бродом.Енергичним гласом издајете команде.
               
              Радио станицом на каналу 16 (радни канал) обавјештавате најближу лучку капетанију или брод у близини да сте у животној опасности .Стално понављајући "Mayday" позиву помоћ.Некога задужујете да стално понавља позив док не добије потврду да је позив у помоћ неко примио.На GPS пратите положај брода и о томе обавјештавате преко радија евентуалне спасиоце.
               
           У нашој претпоставци немамо резервно једро, а брод таласи ударају неконтролисано и све више нагињање долази до оног критичног момента када ће само један већи талас да преокрене брод наопачке.Свјесни сте да остати под овим углом је погубно.Због критичности ситуације наређујете посади која на себи има појасеве да изађе на плаубу и буде у приправности да напусти брод.Пада ноћ, а небо ионако црно стапа се са побијешњелом површином узбурканог мора.Држе се сви за сајле и ограду, сплав је спреман за бацање.Ваш ранац вам је при руци у кокпиту.

                       Да би брод окренули прамцем према талсима и тако смањили могућност да се преврнете знате да треба спустити сидро које иако не може ухватити дно, помогло би да брод држи према таласима прамцем.Чак и обична кофа би послужила сврси, која би у својству падобрана окренула брод крмом низ струју.Пошто имате електрично витло, из кокпита спуштате сидро.Чим брод добије жељени положај једном од најспретнијих чланова посаде наређујете да све што ће помоћи да брод одржите у жељеном правцу баца у воду.На конопце везујете све тешке предемете, кофе резервна сидра, чак и сидро од малог чамца.Боцу за гашење пожара, агрегат за струју, мали фрижидер, роштиљ...све .Брод је за тренутак спашен.Пропиње се и пропада између огромних таласа који га гурају према обали и стијенама.

                     Наређујете посади да спусти гумењак за сваки случај  и везујете га по боку, јер брод крмом граби према обали.Ако имате среће, за то вријеме док је брод релативно стабилан и таласи се разбијају о његов прамац покушавате да покренете мотор или сашијете импровизовано једро од неколико чаршава (плахти) са постељине тако што ћете их по три или више, сашити једно преко другог на дупло и импривизовати једро и тако повећати шансу да покренете брод ка спасењу.У крајњем случају срећа би била и да спасиоци са јаким бродом дођу до вас и да вас узму у тегаљ прије него се разбијете о обалу или вас преврну таласи.

                       Ако немате среће што је наша полазна основа у овој ситуацији дешава се следећа ствар...
« Last Edit: April 08, 2008, 11:48:59 pm by SailorCG » Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #3 on: April 09, 2008, 12:22:59 am »

              Приликом покушаја да један од тежих предмета додате "зетезном"  сидру и тако повећате стабилност брода, члан посаде који неспретно покушава да резервни мотор од чамца закачен на конопцу спути у море са бока,   због наглог пропињања брода и дјелимичног удара са стране мотор на конопцу завитлан у море удара у бок  од стаклопластике, мало испод водене линије, ствара рупу у оплати величине песнице на дијелу гдје је због водених танкова немогуће прићи и закрпити рупу изнутра и брод почиње да прима све више воде.Паника захвата посаду, вода долази до електричних инсталација ,брод остаје без струје, радио станица је мртва, прије него је било ко одговорио на позиве.

                     И поред сазнања да је на броду најсигурније и све док је на површини ви сте безбједни, свјесни сте да због тежине оштећења нећете моћи да зауставите продор воде, морате да донесте ту судбоносну одлуку и наредите нашуштање брода, док се још колико толико меже организовати нека контролисана евакуација.

                Примајући све више воде брод постаје јако нстабилан а његова пропадања су све окомитија, прамац све дуже остаје под водом...крај је близу.Све више га стижу талси и окрећу на бок јер је све тромији и тежи.Сад је битно што прије га напустити да не би нека његова припона, поцијепано једро или конопац ухватио неког од чланова посаде и одвукао га за собом на дно.
 
                              У гумењак који је већ у води и поскакује уз бок брода пребацате великом брзином све што вам падне под руку...конопце, кесе, јастуке из кокпита, све што вам може касније затребати, ранац вам је на леђима .Од вас шесторо један од спретнијих се прво пребаца у чамац да би прихватио остале али више нема времена и наређујете осталима да скачу у воду држећи дугачки конпац од гумењака у рукама.Ноћ и фујук вјетра који надјачава гласове леде крв у жилама. Скачете последњи када сте се увјерили да је и последњи члан са брода сретно се одвојио од палубе.

                 Почиње  борба за голи живот...
« Last Edit: April 09, 2008, 12:28:25 am by SailorCG » Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #4 on: April 09, 2008, 12:48:24 am »

     
            У води сте ,а у рукама још увијек држите конопац од чамца који је у близини.Дозивате по имену све чланове посаде да видите да ли су на окупу јер због тамне ноћи не можете препознати облике.Брод  прекривају талси и он у вашој непосредној близини нестаје у дубинама.Надамо се да сте га барем осигурали јер ако ви преживите, прва брига је како надокнадити материјалну штету која није мала.Сви су на окупу и држе се за конопце на боковима гумењака.Уродило је плодом то што сте се правовремено одлучили  за напуштање брода коме није било спаса. Онај члан којег сте послали у чамац док је брод тонуо сада помаже осталима да се попну.Прво му додајете ранац са прибором за преживаљавање па се и ви на крају пењете.
                 
                       Остати дуже у води при овако јаком олујном вјетру значило би сигурну смрт иако имате појас, ако не од хладноће а оно због гушења воденом прашином коју подиже вјетар.

                  Код оваквих случајева је од врло велике важности познавати технику пењања у гумени чамац , јер у стању каква је ова тамна олујна ноћ, исцрпљени и уплашени морате унапријед знати ако вам нема ко помоћи да се успењете и сами у чамац који вам је једини спас.Ако је чамац приликом бацања са брода преврнут наопачке морате познавати технике како га можете окренути на праву страну, а вјерујте без праве технике и мало довитљивости нећете у томе лако успјети.То се треба увјежбати прије испловљења.

             Покушаћу ипак описати како да то лакше изведете у ситуацији када је гумени чамац преврнут наопачке.
           
                 Прво чамац окрените боком према оној страни са које дува вјетар ако га има.На већини модерних гумењака постоји конопац који опасава бокове чамца.Ослоните се на њега и енергичним забацивањем горњег дијела торза покушате направити покрет као да се желите одгурнути рукама и преврнути наглавачке у замишљеној оси коју представља конопац.

     Када сте успјели да се попнете на преврнути гумењак тј. на доњу страну његовог дна, везујете конопац за бочну ивицу коју желите да издигнете из воде како би окренули чамац.Ослањате се читавом тежином тијела о конопац, тако да висите са супротне стране над водом и из неколико трзаја уз помоћ вјетра који захвата велику површину чамца који се издиже окрећете чамац.Техника пењања је иста као на почетку стим што ће вам овога пута бити лакеше јер ћете моћи ногом да приликом пребацивања у чамац обухватите бочну страницу и тако се пребаците на сигурно

                 Спасилачки сплав је управо предвиђен за овакве ситуације па њега нећу описивати, већ ми је занимљива управо ова тежа варијанта која је иначе чешћа.

           
                У чамцу сте сви на окупу, изморени, промрзли, уплашени...али живи.Како даље?!

          Ово је мало уљепшана прича о шесторо пријатеља од којих су само двоје преживјели.Амерички наивно су страдали управо због непознавања основних правила преживљавања на мору.Ја сам причу мало обрадио да би имала више смисла јер оно што су они урадили се граничи са дебилизмом.Напустили су брод који се врло вјероватно могао одржати на површини уз мало труда, ухватила их је паника и поскакали су у море без основних алатки са којима би могли имати неку шансу.

                  У наставку нећу драмски описивати више овакву могућу ситуацију, већ ћу покушати да анализирам положај бродоломника у условима без или са минимумом опреме за преживљавање.

            Наставиће се...
« Last Edit: April 09, 2008, 03:21:45 pm by SailorCG » Logged
crki
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 257



« Reply #5 on: April 09, 2008, 08:35:35 am »

Neplivač sam i nikada do sada nisam ni ušao u brod-jahtu,ali ako ikada budem morao da uđem,ovaj tekst ću poneti kao sveto pismo za more jer ovo što je dosada napisano je odlično i razumljivo za spasavanje. Hvala
« Last Edit: April 09, 2008, 08:45:38 am by crki » Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #6 on: April 09, 2008, 12:19:47 pm »

         Дакле у чамцу, који је ваше једино "копно" имате последњу шансу да учините нешто како би се спасили.Са опремом горе наведеном и ранцу за "не дај Боже", имате доста шансе, јер прибор у њему вам даје наду да ћете се извући.Мада ни сва та помоћна опрема вам неће помоћи ако немате дозу сналажљивости и самоминицијативае.
                           
                     Прво и основно је да се угријете и сачувате топлоту тијела, по могућности да се осушите.Легните на дно чамца како не би били изложени вјетру и воденој прашини и мирујте.Ако вас има више, тјелсна топлота осталих чланова помоћиће и вама.

               Ако немате огледалце које би вам служило да сунчевим одбљеском упозорите брод у својој близини на себе, можете користисти било који сјајни предмет који вам је при руци, сјечиво ножа, CD диск, сјајна копча са панталона, фолија итд.

               Умјесто удице са којом би пецали, женска наушница може послужити (њена игла) да импровизујете удицу.Најлон може замјенити распарани конац са одјеће.

                Алге које плутају по површини а често се могу срести, добар су извор хране за преживљавање.Запамтите од свих алги у мору скоро 99% су јестиве.

                  Те алге које се понекад могу наићи у великим колонијама како плутају, могу вам послужити као подметач у чамцу и добар изолатор између вас и воде.Можете се са њима у крајњем случају и покрити.Све што вам може помоћи да сачувате тјелесну температуру је од користи.

                      Човјек без хране може живјети доста дуго, али без воде само неколико дана.Ако имате било какав суд требали би га користити за хватање кишнице тако што ћете га ставити у центру неког инпровизованог сливника који ћете такође ипровизовати од неког  комада одјеће или опреме и тако скупљати кишницу.Питка вода је од највеће важности за вас.

                 Ако нема кише а мучи вас велика врућина, водите рачуна да се заштитите од погубних сунчевих зрака, тако што ћете импровизовати заклон од комада одјеће разапете над вашом главом и често морате влажити своју кожу морском водом да не би дошло до дехидрације и појављивања рана које се у тим условима јако брзо инфицирају.
                     
                 Многи су покушали да ублаже жеђ пијењем сопствене мокраће, али услед недостатка довољно слатке воде у организму и мокраћа постаје токсична и више ће вам одмоћи него помоћи, у крајњем случају постаје отровна за организам.

                   СЛАНУ ВОДУ НЕ СМИЈЕТЕ ДА ПИЈЕТЕ јер со исушује резерве воде у  вашем мозгу и доводи до страшне смрти услед халуцинација и лудила.Евентуално слану воду користити за влажење коже да не би дошло до дехидрације и ставарања рана.

                   Један од најважнијих сегмената преживљавања у суровим условима плаве пустиње је прављење СОЛАРНОГ ДЕСТИЛАТОРА.

                 За ову операцију вам је потребно нешто прибора, али увијек од већ потрошених залиха воде и посуда то можете импровизовати.Било би идеално када би имали следеће елемнете.

                    1) Један већи, шири и дубљи суд од пластике по могућности
                    2) један мањи суд који би могао да стане у средину великог у његовом центру ( може и обична чаша).
                    3) Два каменчића или можда матице( било који мало тежи предмет).
                    4) Била би идеална танка најилонска кеса.
                    5) Конопчић или гума

                    У велики суд ставите мали ( тачно на средину) а у мали суд ставите каменчић или матицу да се не би помјерао.Затим сипате слану воду из малога у велики суд тако да ниво воде не помијера мали суд нити га одиже од дна.Ставите кесу преко великог суда и затегнете је да "херметички" пријања преко отвора.На средину затегнутог најилона ставите онај други каменчић или матицу.
 
                 Услед велике врућине, долази до кондезације у великом суду и издвајања капљица дестиловане чисте пијаће воде,  са доње старне најлонске кесе.Капљице се сливају низ купасту површину ка центру најлона и падају у мали суд припремљен за то.Овако направљени дестилатор у идеалним условима требао би да вам обезбиједи око 1л воде за 24 сата.Није превише али боље него ништа.

                То су извјесно мале количине воде, али вам могу помоћи да преживите.Ово је најбољи начин да дођете до пијаће воде на отовреном мору а да то није кишница.

                     Наставиће се...
« Last Edit: April 09, 2008, 02:00:14 pm by SailorCG » Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #7 on: April 09, 2008, 02:50:24 pm »

             У току борбе за живот, битно је одржати здрав ниво комуникације међу бродломницма.Сузбијати свађе и малодушност.Често ће искушења бити огромна, али је битно покушати све одржати на подношљиви ниво.Не допустити неком неодговорном појединцу да угрози безбједност осталих.Покушати све активности свести на минимум ради уштеде енергије.

                 Увести дежурстав ради праћења ситуације и сигнализирања уколко се појави неки брод, да не би допустили да вам спас прође поред вас а да га не примјетите.

                        Важно запамтити!!!
                 
             Да би се угријали не користити чак и ако их имате: Алкохол, цигарете и кафу, провјерено спуштају тјелесну температуру.


               Све радње у чамцу обављати тако да се не усправљате потпуно и ваш већ уздрамани центар за равнотежу стављате на већа искушења.Најбоље је у получучећем ставу ради бољег ослонца и стабилности.Приликом пада у воду, послије вишедневних напора и исцрпљености питање да ли ћете бити у стању да се више попнете у чамац.

                Ако имате рањеника његова крв ће привући ајкуле ако их има стотинама километара далеко од вас.Прво и основно је помоћи унесрећенима и зауставити крварења.Рану добро очистити и испрати алкохолом и све урадити да би је дезинфиковали.Од најобичније ране, смрт на мору у таквим условима је више него извјесна.

            Преминулог члана посаде маколико да вам је драг у условима великих врућина и скученог простора, морате препустити мору јер његово мртво тијело услед процеса распадања за вас представља 
 биолошку бомбу и извор заразе.

         
             Сигнализарајте помоћу пиштаљке, запаљених крпа, сјајних предмета сигналних ракета ако их имате али не пкушавајте да се дерете јер глас се на мору губи већ на неколико десетина метара од вас и нема никавог ефекта осим што ћете изгубити додатно енергију.

          Читаво вријеме морате бити свјесни да вам је спас на дохват руке, и не губите наду...
« Last Edit: April 09, 2008, 02:52:37 pm by SailorCG » Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #8 on: July 29, 2008, 12:02:59 am »

Ово је једна корисна занимљивост у вези преживаљавања на мору.Ако сте се нашли на обали послије бродолома или сте стицајем околности на мору без залиха хране.

              Далматинци ову биљку зову Мaтар али је позната и као обални петровац, и буквално је прва биљка која расте од мора када кренете на копно.Може да се спрема као салата или као додатак јелу, али свакако је врло здрава и храњива и може вам помоћи да преживите.Спремао сам салату  и просто сам одушевљен њеним укусом.

            Ево и један рецепт како се од обалског петровца прави зимница:

           Листиће и мање гранчице ваља опрати у мору, посушити и ставити у стакленку. Онда до врха залит са 3/4 прокуване па охлађене саламуре (омјер воде и соли је један напрема десет) и четвртином винског оцта. Можете га користити већ након што је седмицу-двије одлежао у хладњаку или тамнијем и хладнијем мјесту, било да га једете попут рокуле пошкропљеног маслиновим уљем или користите као зачински додатак.



« Last Edit: January 23, 2010, 05:29:06 pm by dreadnought » Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 036


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #9 on: July 29, 2008, 04:02:28 pm »

Zanimljiva ova biljka Matar, jel ima u sebi nekih eteričnih ulja (kao bosiljak npr.), pošto si napomenuo da se koristi i kao začin, te je verovano prijatnog mirisa.

Imam jedno pitanje, koje si gore naglasio. Da se uz pomoć alkohola, kafe i cigarete ne možeš ugrejati. Za kafu (čak i ako je topla) kao i za cigarete (ili cigaru) mi je potpuno jasno i logično, ali zar alkohol ne stimuliše rad srca, (povećava otkucaje), tako da je i sama cirkulacija krvi u svim delovima tela dosta bolja nego bez alkohola. Samim tim ako je cirkulacija bolja, organizam se ravnomerno zagreva. Verovatno si naišao na neki primer, naručiti kod starijih ljudi koji imaju problem sa cirkulacijom krvi, te su im npr. noge ili ruke potpuno ledene. I da se razumemo, ja ne govorim o opijanju, nego o čašici do dve ljute šiljivove rakije, loze, votke ili nekog sličnog žestokog pića koje bi stimulisalo rad strca.

Imam još jedno pitanje (nadam se da se ne udaljavam puno od teme), zašto je mornarima tradicionalno piće rum, i uvek je nekako rum asocijacija na mornare.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #10 on: July 29, 2008, 04:13:34 pm »

Brža cirkulacija bi trebala da znači i brže odavanje toplote, odnosno hladjenje.
Logged
ACHTUNG
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 434



WWW
« Reply #11 on: July 29, 2008, 05:00:08 pm »

Ljudima sa losom cirkulacijom je tesko i da se ohlade i da se zagreju...
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 036


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #12 on: July 29, 2008, 06:20:15 pm »

Evo nečega sa čim se često srećemo zimi, pošto su hladnoći naizloženiji prsti tj. šake ruku dosta puta se desi zimi da trljamo ruke (ne mislim samo kada ubodemo šesticu ili sedmicu na lotou Cheesy), traljamo ih baš iz tog razloga da bi se ugrejali tj. pospešili cirkulaciju.

Jedina stvar koja mi pada na pamet zašto je zabluda da čašica, dve žestokog pića ima kontra efekat je sledeći. Kada smo dugo izloženi u ovom slučaju u hladnoj vodi, voda polako hladi naš organizam i krvotok, možda baš pošto su periferni organi najizloženiji i već ohlađeni, da tako kažem hladnoća ne bi bržom cirkulacijom (koja je posledica unošenja alkohola) prenosila na vitalne organe, srce, bubrege, jetru koja bi bila u ovom slučaju kobna.

Ovo su samo moja laička razmišljanja. Smiley
Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #13 on: July 30, 2008, 07:18:03 pm »

Quote
Brža cirkulacija bi trebala da znači i brže odavanje toplote, odnosno hladjenje.

      У томе је поента изгледа.
Logged
Orion
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 578



« Reply #14 on: October 10, 2009, 07:49:27 am »

Za Brokera: Tek sada sam citao ovaj tekst, koji je vrlo zanimljiv, i video tvoje pitanje u vezi sa rumom i mornarima. Naime mornari su u toku svojih plovidbi uvek pili rum iz razloga sto na brodovima nije bilo zenskih osoba, a poznato je da rum sprecava erekciju kod muskarca. Iz istog tog razloga mornari nikada nisu pili rum kad su u nekoj luci, gde su obicno nalazili devojke, nego crno vino, koje ima suprotan efekat u odnosu na rum... 
Logged
Pages:  [1] 2 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 22 queries.