PALUBA
April 29, 2024, 08:43:49 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Преживљавање на мору  (Read 12827 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #15 on: October 10, 2009, 08:51:14 am »

Kolko znam , alkohol kao i kafa je deuretik , odnosni stimulise oslobadjanje tecnosti iz organizma , mozda je i to jedan od razloga zasto ne konsumirati alkohol kada ste u camcu posle brodoloma.
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #16 on: October 10, 2009, 09:12:45 am »

Za Brokera: Tek sada sam citao ovaj tekst, koji je vrlo zanimljiv, i video tvoje pitanje u vezi sa rumom i mornarima. Naime mornari su u toku svojih plovidbi uvek pili rum iz razloga sto na brodovima nije bilo zenskih osoba, a poznato je da rum sprecava erekciju kod muskarca. Iz istog tog razloga mornari nikada nisu pili rum kad su u nekoj luci, gde su obicno nalazili devojke, nego crno vino, koje ima suprotan efekat u odnosu na rum... 
Orione, jel ovo istina ili samo priča? Naime, rum se koristio za vreme I.svetskog rata na fronti kao stimulans prije napada. Poznata je rečenica "RUM ZA POGUM !!!". Imak mislim, da je u ta daljna vremena rum bio nejjeftinije alkoholno piče koje se proizvodilo u velikim količinama.   
Logged
Orion
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 578



« Reply #17 on: October 10, 2009, 09:36:50 am »

Jeste istina, to sam saznao od jednog od kustosa Vojno-pomorskog muzeja u Rimu... 
Logged
jantar
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 766


« Reply #18 on: October 10, 2009, 10:59:35 am »

Koliko ja znam, rum je bio preventiva protiv pojave skorbuta usled jednolicne ishrane
Logged
Orion
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 578



« Reply #19 on: October 10, 2009, 12:38:23 pm »

Hm, bice da ima i konkretnih razloga onda sto se rum veze za mornare, osim zbog tradicije!  Grin
Logged
crki
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 257



« Reply #20 on: October 10, 2009, 12:42:03 pm »

Jedno glupo pitanje,a kakav ukus ima rum ? Ono jes,izeo sam dosta kolača sa rumom,ali nikada ga nisam pio.Čitao sam da je ( neznam da li je tačno ) na engleskim brodovima izbijala pobuna ne zbog surovosti oficira,nego izostanka ruma-goroga.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 036


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #21 on: October 10, 2009, 01:40:24 pm »

Rum je slatkog okusa i dosta je pitak. Najbolje ti to probaj, imaš ga na svakoj trafici u čokanju od 1 dl. Ali posle ovoga što je Orion izeneo ne pijem više rum već samo vino. Wink
Logged
Orion
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 578



« Reply #22 on: October 10, 2009, 02:39:44 pm »

Hahaha  Grin
Pa mozda je bolje vino, ako se radi o sastanku... Smiley))
Logged
jantar
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 766


« Reply #23 on: October 10, 2009, 04:16:50 pm »

Rum sprecava erekciju u onolikoj meri, koliko to radi bilo koje alkoholno pice, ako se pretera. U doba jedrenjaka, zbog opasnosti od pojave skorbuta usled jednolicne ishrane mornarima se davao rum, tako da je to izvor tradicije. A svaki podmornicar u RM Jugoslavije zna da je u KoP (konzervirani obrok podmornicara) dobijao i "porciju" (bocicu tzv unucic) sa rumom, koji sigurno nije bio u svrhu da se podmornicarima smanji sexualni apetit. Uostalom, to bi, verovatno, puno bolje znao da objasni neki nutricionista ili gastroenterolog
Logged
Orion
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 578



« Reply #24 on: October 10, 2009, 05:06:57 pm »

Bilo kako bilo, ja sam napisao ovu anegdotu koju sam cuo od coveka koji je ceo zivot posvetio Mornarici i pomorstvu. Ne kazem, mozda je neistinita, ali sa druge strane crno vino je poznato kao sexualni stimulans za coveka (naravno ni u cemu ne treba preterivati, pa ni u picu), zato su mornari i pili vino u luci. A pored dobrih efekata za zdravlje i sistem za varenje kod mornara, moze biti da je rum koriscen bas i za smanjivanje sexualnog apetita kod istih (sto nije nelogicno s obzirom da zena nije bilo na brodovima i da su plovili mesecima), ne treba iskljuciti i tu mogucnost...
Logged
jantar
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 766


« Reply #25 on: October 10, 2009, 06:08:32 pm »

Ma, Orione sve je na svom mestu. Ja sam dao samo malo pojasnjenje, mada  sumnjam da rum destimulise sexualnu zelju. A pouzdano znam da je koristen u prevenciji skorbuta. Pozdrav za Tebe.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 001


« Reply #26 on: October 10, 2009, 10:11:37 pm »

Quote
Brža cirkulacija bi trebala da znači i brže odavanje toplote, odnosno hladjenje.

      У томе је поента изгледа.

I ja sam tek sada nabasao na Palubi na ovaj tekst. Svaka čast Sailor! I Orionovu priču o rumu nisam do sada čuo, iako je prošlo mnogo od kada sam postao mornar. Mislim da bi svaki "letnji" mornar trebao da ove Sailor - ove tekstove da odštampa i mnogo puta pročita.
Logged
Orion
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 578



« Reply #27 on: October 11, 2009, 01:14:28 pm »

Hvala za pojasnjenje, tu sitnicu za rum nisam znao! Smiley Na kraju krajeva, tu smo svi da napisemo ono sto znamo o Mornarici, da bi mladi brze i kvalitetnije sticali nova znanja! Ja pre par godina nisam imao priliku da na internetu nadjem neki forum kao ovaj, a da ne pricamo o Vasoj generaciji, kad internet uopste nije ni postojao... Pozdrav Jantar!  Smiley
Logged
jantar
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 766


« Reply #28 on: October 11, 2009, 05:06:14 pm »

Upravo tako, Orione. Veliki pozdrav.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 001


« Reply #29 on: October 11, 2009, 06:42:40 pm »

Koliko ja znam, rum je bio preventiva protiv pojave skorbuta usled jednolicne ishrane

Jantare, nemam medicinskog obrazovanja, ali iz opšte kulture znam da je skorbut praktično avitaminoza - nedostatak vitamina u organizmu, prvenstveno vitamina "C". Manifestuje se u prvom redu obolevanjem zubnih desni i ispadanjem zuba, a kasnije može da dovede i do smrti. Sad, pitanje je koji vitamin može da opstane u procesu destilacije ruma? Posebno "C" vitamin, za koji je poznato da ga visoka temperatura uništava? Mislim da je razlog za davanje ruma mornarima pre bilo to da zaborave na trenutak koliko teško žive, nego skorbut. Osim toga, skorbut je kao bolest definisan nakon što su mornari već par stotina godina na plovidbe nosili rum... Pozdrav!
Logged
Pages:  1 [2] 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.