Brodići i brodovi na jedra Istočnog Jadrana
<< < (2/12) > >>
ML:
Bragoc [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Tip drvenog ribarskog broda sa dva jarbola,od kojih je prednji manji od krmenog.Karakteristika su nagnuti jarboli prema pramcu,pramčani jače od krmenoga. Krmeno jedro je za 40-50% veče od pramčanog jedra.
Trup ima dosta ravno dno i sav je zatvoren palubom,koja u polovini ima veče grotlo, a na pramcu ikrmi manje otvore za ulaz u podpalublje. Krma je široka,polukružnog oblika, a pramac ima prednju statvu zavinutu prema krmi. Kormilo je veliko jer brod ima mali gaz, pa služi da smanji zanošenje.
Dug je oko 13m i ima 10brt. Uglavnom se upotrebljava kao ribarski brod na sjevernom Jadranu
Jedra su bojena morskim spužvama i četkama sa prirodnim pigmentima dobijenim iz kore drveta ili zemlje, tako da su bili živopisni.
Manji bragoc sa jednim jedrom se zvao brakocet.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
ML:
Trabakula [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Obalni teretni jedrenjak.Ime  mu se izvodi od arapske riječi tabaqah, krov.Dug je do 30 a širok 6m sa zagazom do 2m. nosivost mu se kreče od 60-200t. Ima trup sličan braceri,pun je a krma i pramac završavaju tupo. Pramčana statva završava jabukom i povijena je unazad, ima oči kao ukras kao bracera, a ispod ždrijela za sidrene lance.
Trup je izrađen od hrastovine, sponje i paluba obično od ariša ili borovine.Kormilo je veliko i dugo,gazi više od kobilice.
Stast se sastoji od dve jarbola usađena na ¼ i ¾ duljine. Nekad su imali dug, malo podignut kosnik, sada ga više ne nose jel  smeta u lukama. Jedra su prvo bila oglavna, kasnije je krmeno postalo sošno a posle su oba bila sošna.Stariji su trabakuli imali dva floka a posle jedan. Na palubi ima bitve za privez, a sidro se dizalo motovilom ili sohom.Ima ulaze u pramčani i krmeni prostor a na sredini veliko grotlo skladišta, sada svi trabakuli imaju kučice s kormilarnicom,kabinom i kuhinjom. Nekad se kuvalo na štednjaku koji se nalazio na palubi!
T aplovila nemaju ništa sa romantikom i izgledom, kod njih je važna surova snaga za borbu sa visokim valovima i divljem vijetru. Sa trabakulom se ne može veslati, osim kod kračih manevara.
Sredozemene trabakule imaju do tri  jarbola.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
brodarski:
Mala nadopuna, talijanski su se razlikovali od hrvatskih po jednom malom detalju. Nisu imali kormilarsku kućicu.
ML:
Loger [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Loger je vitak brod, koji pripada porodici škuna. Škuni koja ima dva jarbola se priljepio naziv loger.
(Lugger , brod koga karakterišu oglavna jedra (lugsail)
(Logger, ribrska jedrilica Nizozemske i Njemačke, ima snast ketcha i pomični kosnik)
Bez obzira kako je dobio ime to je u biti škuna. Čak ni u pomorskoj enciklopediji nema logera.
Relativno je nov na Jadranu, pojavio se tek u 19st.
Radili su se u tri različice, vitak kao jahte za krstarenje, za ribarenje i prostornije za prevoz tereta.
U škverovima Istre i sjevernog Jadrana su radili manje teretne lugere. U proseku su bili manji od trabakula , a u drugdje po istočnoj obali Jadrana nešto veči od nje.
Veči teretni logeri su odlazili i na sredozemno more za duže vrijeme, ali obično su plovili u granicama Jadranskog mora. Kao i drugi brodovi za sobom je vukao manji čamac koji se je mogao dignuti na sohe postavljene na krmi logera.
Dužina obično od 12-24 m a i veči, širina 4-6m, nosivosti od 80-250t [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

ML:
Pelig [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Brod na jedra u Jadranskom moru, nosivosti 20-100t.
Talijanski su imali tri jarbola i latinska jedra, a ovi na istočnoj obali Jadrana dva jarbola od kojih prednji ima oglavno a krmeni u početku oglavno kasnije sošno jedro.
Kosnik je dosta dug i može se uvuči na brod, a služi da se razapinje jedan flok.
Služio je za ribarenje i prevoz tereta u maloj obalnoj plovidbi.
Glavni i poprečni elementi trupa su od tvrdog drva, a sporedni od srednje tvrdog(bor,ariš,pičpajn). Glavne dimenzije u prosijeku su duljina 18m, širina 5,25 m, gaz 1,7m, srednja tonaža 20-25brt.
Do drugog svjetskog rata bilo je 64 peliga, od toga polovina u Registru brodova lučke kapetanije u Sušaku. Posle rata peligi s pomočnim motorom se vode kao motorni jedrenjaci, tako da je trenutno teško odrediti koliko jih još ima.

Navigation
Message Index
Next page
Previous page