PALUBA
April 29, 2024, 04:55:37 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Antičko blago u olupini broda kod Cavtata  (Read 1578 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« on: April 29, 2010, 05:51:03 pm »

Antičko blago u olupini broda kod Cavtata


29.04.2010

Britanski istraživači pronašli su u olupini grčkog broda potonulog u Jadransko more kraj hrvatskog letovališta Cavtata antičko blago, vredno oko pet miliona funti na crnom tržištu.


Kako je preneo "Večernji list" iz londonske štampe, reč je o amforama i blagu iz drugog veka. Olupina je vremenom gotovo sasvim nestala, ali blago je ostalo netaknuto u nekadašnjem teretnom delu broda.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Radi se o jednom od najbolje očuvanih nalazišta antičkih olupina i amfora koje su ikad pronađene, objavila je britanska štampa.

Britanski list "Dejli telegraf" tvrdi da amfore vrede oko pet miliona funti na crnom tržištu.

Preko olupine je postavljen zaštitni kavez koji se otvara samo uz odobrenje, a posete su moguće iskusnim roniocima u pratnji članova lokalnog ronilačkog kluba.

Nalazište je poznato od pre desetak godina, kada su ga lokalni ronioci pronašli, a sada je na tu vrednu lokaciju pažnju usmerio britanski podvodni fotograf Nil Houp koji je imao priliku da uz pratnju uđe u zaštitni kavez oko olupine i snimi blago.

Houp je bio na zadatku za britanski ronilački magazin "Sub-Aqua Club".

"Iskusan sam ronilac i ronio sam po celom svetu, no ovo je bilo posebno iskustvo, jedinstven doživljaj. Do nalazišta me odveo čovek koji ga je i otkrio. Čim smo završili razgledanje, zatvorili su vrata kaveza i ponovno ih zaključali", ispričao je Houp.

"Dok ste unutra, naravno, ne smete ništa dirati, jer je sve vrlo vredno tako da ni ne puštaju svakoga u taj kavez", rekao je on i naglasio da "treba znati dobro održavati pritisak kako se ne bi oštetio vredan teret antičkog broda", rekao je on.

 
Hrvatska bogata nalazištima

Tim povodom, štampa piše da je poznato da je hrvatski deo Jadrana bogat arheološkim nalazima i olupinama brodova iz brojnih epoha, koji su stradali u olujama ili ratovima u prošlosti.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Britanski list je naveo da napore hrvatskih vlasti da ta nalazišta sačuvaju od propadanja, a posebno od pljački lovaca na antikvitete, pohvaljuju stručnjaci Organizacije UN za kulturu i nauku (UNESCO). Hrvatska ima projekt zaštite lokaliteta kavezima po kojem, kako je navedeno u štampi, prednjači u svetu.
 
U akvatorijumu kod Cavtata nalazi se pet podmorskih arheoloških nalazišta, vrlo blizu jedan drugog. Svi koji su istraženi su zaštićeni kavezima na kojima stoje natpisi sa osnovnim podacima.

Nalazišta u podmorju kod Cavtata su već desetak godina atrakcija ronilačkog turizma, a planira se i da to područje dobije status prvog podmorskog muzeja na Jadranu, svojevrsnog arheološkog podvodnog parka, objavila je hrvatska štampa.

Na jadranskom dnu u Hrvatskoj postoji još mnogo nalazišta sa amforama kao, na primer, na Mljetu, kod Kornata, Dugog Otoka, Lastova, dok potonulih brodova ima u podmorju Paga, Raba, Pelješca, Korčule i drugih hrvatskih ostrva i primorskih gradova.

Hrvatski turistički radnici nude mogućnost razgledanja tih podvodnih lokacija turistima-roniocima uz posebne dozvole i pratnju iskusnih ronilaca.

Izvor: Tanjug


* 34041_amfora01-afp-str_f.jpg (34.18 KB, 470x270 - viewed 98 times.)

* UNDERWATER460_1624359c.jpg (31.87 KB, 460x288 - viewed 105 times.)
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.074 seconds with 22 queries.