Utva Lasta-95
(1/81) > >>
dexy:
Avion Lasta-95 je školski avion namenjen obuci pilota u osnovnom, akrobatskom, instrumentalnom  i noćnom letenju. Projekat je počeo davnih osamdesetih godina, da bi tek ovih dana Lasta raširila krila i ne samo prvi put poletela iz "gnezda" fabrike Utva, nego odletela daleko sve do Iraka gde će leteti još dugi niz godina.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Razvoj aviona Lasta

Krajem sedamdesetih i početkom osamdesetih godina prošlog veka RV i PVO tadašnje SFRJ je imalo veliki broj lovačkih aviona MiG-21, a počelo se i sa uvođenjem jurišnika J-22. Kako bi piloti bili osposobljeni za let ovim avionima, prethodno je bilo potrebno da prođu prelaznu obuku na mlaznim školsko-borbenim avionima G-4 Super Galeb. Problem je bio što je pre ovog koraka trebalo savladati osnovnu obuku na avionu Lol Utva 75 koji nikako nije bio adekvatno rešenje, niti po letnim karakteristikama, niti po opremi, niti po položaju sedišta pilota-studenta i pilota-instruktora koji na ovom avionu sede jedan pored drugog, a pilot borbenog aviona sedi u ravni simetrije aviona, pa je osnovna obuka neadekvatna.
Sve ovo je otežavalo prelaz sa osnovne na prelaznu obuku, te su formirani taktičko tehnički zahtevi (TTZ) za novi školski avion namenjen osnovnoj obuci. Prema ovim zahtevima trebalo je napraviti avion koji je po letnim osobinama bliži avionu G-4 na koji se kasnije tokom školovanja pilota prelazi.

Nakon formiranja TTZ i preliminarnih ispitivanja pristupilo se razvoju i izradi prototipa koji je kompletiran u fabrici Utva 1985. godine, kada je, 2. septembra, imao i prvi uspešan let. Treba napomenuti da su krila izrađivana u fabrici Soko iz Mostara, dok je trup i konačno sklapanje bilo povereno Utvi iz Pančeva.
Nakon uspeha sa prvim prototipom, počeo je rad i na drugom prorotipu Lasta 2, koji je imao pola metra kraći trup, nešto veči razmah krila i površinu, ugrađen nišan Ferranti ISIS-282D identičan onom na G-4 i još niz izmena u odnosu na prvi prototip.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Proizvedeno je 10 sklopova predserijskog aviona od kojih je 6 sklopljeno u fabrici aviona Utva. Međutim, početak rata na tlu bivše SFRJ došlo je do dugotrajnog prekida u finansiranju projekta. Tokom bombardovanja pogona Utve 1999. godine 5 od 6 predserijskih aviona Lasta su uništeni a šesti je oštećen. U tom momentu, mnogima je izgledalo da je ovaj projekat i zvanično mrtav, nakon skoro decenije kliničke smrti.
Nakon bombardovanja i tokom političkih dešavanja u SR Jugoslaviji, te SCG i na kraju Srbiji, niko nije pominjao Lastu i većina je bila iznenađena kada su se čule prve vesti da ministarstv odbrane pokušava da ponovo pokrene ovaj projekat u potrazi za avionom za početnu obuku namenjenom V i PVO Srbije. Međutim, ekonomska situacija jednostavno nije išla na ruku Lasti i tokom problema sa finansiranjem 2006. postalo je jasno da država jednostavno nije dovoljno finansijski jaka da samostalno iznese projekat. To je mogla biti treća smrt ovog projekta, ali onda, 2007. godine, dolazi do konačnog preokreta. Pojavljuje se Irak kao inostrani naručioc koji je bio spreman da finansira projekat do kraja i da otkupi određeni broj aviona uz određene izmene. Između ostalih, te izmene su podrazumevale i mogućnost nošenja naoružanja kako bi avion mogao da se bori protiv pobunjenika u Iraku, a avion u konačnoj formi je dobio naziv Lasta-95.

Nakon toliko Hičkokovskih preokreta, ovaj avion se na kraju bukvalno kao Feniks uzdigao iz pepela. Ubrzo po potpisivanju ugovora sa Irakom, prototip Lasta-95 je poleteo 5. februara 2009. godine pod komandom probnog pilota potpukovnika Salka Hadžića. nakon završenih ispitivanja, počela je i serijska proizvodnja, a naručioci su RV Iraka (20 kom.) i V i PVO Srbije (oko 16 kom.). Pored toga u poslednje vreme ima još zainteresovanih za ovaj školski avion, uglavnom iz arapskih zemalja koje su naši tradicionalni kupci.


Opis aviona Lasta-95

Lasta 95 je jednomotorni školski avion niskokrilac, sa dva klasična pilotska sedišta postavljena jedno iza drugog. Uvlačeći stajni trap tipa tricikl obezbeđuje poletanje sa betonskih pps, kao i uređenih travnatih staza.
Avion je projektovan kako bi ispunio akrobatske standarde, te mu stoga njegova konstrukcija dozvoljava opterećenja do +6/-3 g u osnovnoj, odnosno 4.4/-1.8 g u varijanti sa naoružanjem.
Avion je tako projektovan da "oprašta" greške pilota, a zahvaljujući kontrolisanom lokalnom otcepljenju strujnice, pre postizanja kritičnog napadnog ugla dolazi do trešenja aviona koje praktično upozorava pilota na opasnost od prevlačenja.
Stajni trap aviona Lasta-95 ima ugrađen poseban mehanički sistem za izvlačenje stajnog trapa u nuždi (ako otkaže hidroinstalacija). Ovaj mehanički sistem omogućuje pouzdano izvlačenje stajnog trapa i zabravljivanje preklopnih upornica u izvučenom položaju za sve tri noge i pri horizontalnoj brzini aviona do 180 km/h.
Kako bi se smanjila masa aviona, korišćene su savremene metode proračuna čvrstoće bazirane na numeričkim simulacijama, čime je istovremeno, u kombinaciji sa eksperimentalnom verifikacijom na epruvetama, smanjeno vreme eksperimentalne verifikacije čvrstoće letelice.
Avion je u potpunosti metalne strukture, sa integrisanim vertikalcem, a krilo je sa dve ramenjače.
Motorski nosač je rešetkaste konstrukcije, a ugrađen je šestocilindrični bokser motor Lycoming AEIO-540-L1B5D sa direktnim ubrizgavanjem goriva snage 220kW (295KS) pri 2700 min-1 pri zemlji (H=0m).

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ovaj motor u kombinaciji sa dvokrakom elisom omogućava avionu let maksimalnom brzinom većom od 310 km/h pri zemlji, dok je plafon leta 6000m. Dolet aviona je 1000km, a ukoliko se umesto zadnjeg sedišta ubaci dopunski rezervoar goriva dolet se povećava na 1560km.

Kabina je urađena tako da se lako prelazi na G-4. Komande su klasične mehaničke, a instrumenti analogni uz danas nezaobilazni dodatak GPS.

Preglednost iz kabine je jako dobra, a zadnje sedište je izdignuto za 100mm u odnosu na prednje kako bi se omogućila preglednost i sa te pozicije.
Avion nije opremljen katapult sedištima, već se napuštanje aviona u slučaju nužde izvodi pomoću padobrana, a prethodno se aktivira sistem za sečenje kabinskog poklopca detonacionim sečivom.

Naoružanje aviona je opcija koja je nastala po zahtevu iračkog naručioca, a podrazumeva ugradnju dve podvesne tačke za nošenje ubojnih sredstava. Zbog toga je moralo doći do redefinisanja strukture krila kako bi se ojačalo dovoljno za nošenje tereta.
Ova verzija aviona je u mogućnosti da nosi kontejnere sa mitraljezima 7.62mm ili 12.7mm, višecevne lansere nevođenih raketnih zrna kalibra 57mm i avio bombe kalibra do 100kg.


Budućnost Laste

Nakon teškog i dugog porođaja, i nekoliko pokušaja reanimacije, avion Lasta-95 ima ne samo budućnost, nego svetlu budućnost. Perspektiva prodaje na raznim tržištima je velika, i uz odgovarajuće izmene i agresivan marketing, ovaj avion će sigurno postati jedan od najvažnijih izvoznih aduta naše zemlje.
Jedna od bitnih karakteristika Laste je njena niska cena od svega 300.000 eura, kao i niska cena časa leta od oko 300 €/h. Ovako niska cena časa leta će višestruko sniziti cenu obuke pilota u našem vazduhoplovstvu kada avion konačno bude uveden u upotrebu kod nas. Prioritet fabrike Utva jeste da ispuni rokove isporuke aviona Iraku, da bi tek nakon toga pristupila gradnji aviona za naše vazduhoplovstvo.

Pored Iraka, za avion su pokazali interesovanje i Alžir, Libija i još neke zemlje bliskog istoka, a na aeromitingu na Batajnici prošle godine, moglo se primetiti i veliko interesovanje predstavnika kineske vojske koji su dosta vremena proveli fotografišući avion i ispitujući naše pilote o njegovim karakteristikama. Ovo naravno ništa ne znači bez potpisivanja konkretnog ugovora o kupovini, ali oslikava interesovanje koje vlada za ovaj avion.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Osnovne karakteristike aviona Lasta-95
DimenzijeDužina (m)7,97Razmah (m)9,71Visina (m)3,16Površina krila (m2)12,9Masa (kg)1.160Performanse:Osnovna varijantaNaoružana varijantaMaksimalna brzina pri zemlji (km/h)310280Maksimalna brzina penjanja (m/s)8.55.5Plafon leta (m)6.0004.500Vreme penjanja do H=3000m (min)<7,5<10Dužina zaleta (m)<300<500Dužina zustavljanja posle sletanja na betonsku PSS (m)<300<500Istrajnost leta na H=1500m (h)>2.5>2
dogfight:
Za Irak je  letno  ispitano i  proizvedeno  3. Laste 95. i  sporučena  jedna. Kako  živim u  Pančevu  na 2. km.  vazdušne linije od  fabrike  aviona "Utva", po  rečima  radnika  koji  rade  na  istom,koje  neke  poznajem, radi se na  ubrzanju  dinamike  proizvodnje  kako  bi  Lasta 95 u što bržem periodu ušla u uperativnu  upotrebu  srpskog  vojnog  vazduhoplovstva,a  što  je  najvažnije po rečima samih  radnika  posle  završetka isporuke ugoverene količine za Iračko  i  naše vojno vazduhoplopvstvo, planira se  kupovina  turboelisnih   motora   čime bi se nivo Laste 95 (letno-tehničkih karakteristika sličnih Epsilonu) digla na znatno  napredniji  nivo i  ugradnje  slične  moderne avionike  u  kokpit kao i  u G4MD standard i da je  modernizacija  G4  ozbiljan-realan, IZVESTAN  a ne  puki  političko-marketinški potez,čime dižemo  nivo  našeg  RV  na meuporedivo napredniji  i savremeniji dugo  očekivani  nivo). Takođe bitno i u direktnoj vezi sa naprednijom  školsko-borbenom  obukom  pilota, komjuterski je provereno  da turbomlazni  motor  Honeywell  (isti koji se ugrađuje na  češki L-159 ALCA)  uz minimalne  promene  zadnjeg zmaja G4-ke,  relativno  ugrađuje lako   čime  dobijamo u odnosu na vremešni Viper sa 17,8 kpnda potiska znatno jaču pogonsku grupu i  dovođenja G4MD na odličnu platformu ne samo za školske  nego i jurišne borbene zadatke). Iznos od 5.miliona  evra  za modernizaciju po  jednom avionu  nikako  nije  mala svota a znam  da sem  ugradnje  naprednije  avionike  u RV-u  postoji jaka želja i  tražnja za  jačim motorom!

                                                 
dogfight:
U  prilogu  crtež  Laste95  za  Irak   u  pustinjskoj  kamuflažnoj  šemi.
dogfight:
Mislimm da  fotografija  Dimirije Ostojića  kokpita  Laste-95  sa GPS-om i ostalom  avionikom  koju  ću  kasnije  pojasniti  zaslužuje da se prikaže. Sigurnost  obuci  pilota  daje  i  uspešno  rešen  ANTIKOVITI padobran  na samom  kraju  aviona. I Alžir  se  pojavio kao ozbilni interesent-kupac, tako da Lasti  vidim sa verovatno još par ino-kupaca  zbog odličnih lertnih perfonsi, malog cenovog časa po letenju i  niskoj  kupovnoj ceni. Turbo elisna varijanta Laste je u ozbiljnom  razmatranju dok se  proizvodnja  aviona  ne zahukta  i  naše vazduhoplopstvo  po rečima  komadanta RV i PVO g-na Ranka Živaka krajem 2010. ne dobije  prve primerke. Postojeći Lycoming AEI-540...sa 300.ks  ima izuzetnu pouzdanost i težine 200.kg.

Lasta  95. je "mali"  ali SIGURAN  zamajac  obnavljanja  i  modernizacije  našeg  vazduhoplovstva ka većim standardima!!!
dexy:
Dogfight da li imaš informacije o tome koji je tempo proizvodnje Laste postignut, možda neko od radnika koje poznaješ može dati procenu koliko godišnje mogu da proizvedu sadašnjim tempom, i kojoj cifri se teži kada je u pitanju dinamika proizvodnje?
Navigation
Message Index
Next page