PALUBA
April 18, 2024, 10:01:39 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... 27   Go Down
  Print  
Author Topic: Utva Lasta-95  (Read 212134 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dogfight
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 634


« Reply #90 on: August 29, 2010, 10:51:58 pm »

Quote
Serijski avion „LASTA - 95N“

Osnovne razlike između serijskog aviona „LASTA – 95N“ i prototipa aviona „LASTA - 95“ ogledaju se u sledećem:
- Novi motor Lycoming AEIO-580-B1A, sa 315 KS (332kW, pri H = 0 i 2700 o/min),
- Nova dvokraka elisa Hartzell tipa HC-C2YR-4CF/FC8475-6, sa odgovarajućim regulatorom broja obrtaja,
- Nova kapa elise veće vitkosti i boljeg aerodinamičkog oblika, proizvedena u „UTVI“ AI,
- Modifikovane primarne komande leta, veće krutosti, odnosno manje istegljivosti,
- Poboljšane komande motora, sa manjim trenjem i istegljivošću,
- Ugrađena je komanda koraka elise i smeše motora u obe kabine,
- Ugrađeni su novi instrumenti za merenje temperature i pritiska ulja kao i temperature glave cilindra i izduvnih gasova, u obe kabine,
- Nove radio stanice Bendix/King za UHF područje sa odgovarajućim antenama,
- Nišan AKN-09, proizvodnje Teleoptik Žiroskopi, koji podržava kontejner mitraljeza, bombe i lanser nevođenih raketa i
- Dva podkrilna nosača naoružanja nosivosti do 120 kg.

- Sem novog Lycoming AEIO-580-B1A motora od 315.KS, planira se u pojedinim delovoma zmaja ugradnja lakših legura.
Logged
Djole fulcrum
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 62



« Reply #91 on: August 30, 2010, 12:36:41 pm »

@Dogfight mozes li nam reci koje su to jos dve zemlje zainteresovane za Lastu?
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #92 on: August 30, 2010, 04:07:01 pm »

Na prototipu laste, je propeler sa tri elise, u serijskoj proizvodnji je sa dvije.

Pošto sam laik za tu problematiku, zanima me, dali je to bolje ili samo jeftinije?
Tu mi nešto ne pije vodu, ako uzmemo u obzir, da su u WW2 lovački avijoni vremenom dobivali sve više elisa.. Da je C130 Hercules u novijim varijantama dobijao sve više elisa (3 elise na D -> 4 na E -> 6 elisa na verziji J)..

LPB
Logged
stegonosa
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 68


« Reply #93 on: August 30, 2010, 04:49:45 pm »

Na prototipu laste, je propeler sa tri elise, u serijskoj proizvodnji je sa dvije.

Pošto sam laik za tu problematiku, zanima me, dali je to bolje ili samo jeftinije?
Tu mi nešto ne pije vodu, ako uzmemo u obzir, da su u WW2 lovački avijoni vremenom dobivali sve više elisa.. Da je C130 Hercules u novijim varijantama dobijao sve više elisa (3 elise na D -> 4 na E -> 6 elisa na verziji J)..

LPB

Pričali smo već o tome, to verovatno zavisi od proračuna snage, efikasnosti, zahtevanih letnih karakteristika (koje su drastično različite od Laste 1 na koju verovatno misliš i sadašnjeg plavog prototipa - i kasnijih serijskih) itd. Ima sigurno neko ko bolje može da objasni, ali je to pre svega stvar proračuna i ispitivanja u tunelu. Tražio sam malo po sajtovima i uglavnom se svi slažu da je to stvar onoga sta želis na avionu, koji je motor u pitanju, koliko konjskih snaga, kakve su vibracije, koja veličina propelera je predviđena (lakše je dodati propeler sa još uednim krakom nego produžavati stajni trap) i još dosta toga. U globalu propeleri sa tri kraka mogu da budu bolji od onog sa dva, ali niti je to uvek slučaj niti se bilo šta može smatrati kao pravilo, zavisi koji je avion u pitanju i šta se traži od njega.

Iskreno i ja bih voleo da vidim koje je objašnjenje u konkretnom slučaju, na koje se karakteristike aviona uticalo, ali univerzalni odgovor izgleda da ne postoji..
Logged
dogfight
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 634


« Reply #94 on: September 01, 2010, 12:32:14 am »

Interesenatno je videti model Laste sa trokrakrom elisom i dva podvesna kontenjera sa mitraljezima u VTI-u 6. septembra 2001:




Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #95 on: September 01, 2010, 12:41:04 am »

Izgleda da je jedan krak elise stradao prilikom brisanja prašine Smiley
Logged
dogfight
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 634


« Reply #96 on: September 01, 2010, 12:17:42 pm »

Izgleda da je jedan krak elise stradao prilikom brisanja prašine Smiley

Očigledno je da na fotografiji nedostaje jedna elisa, ali je de-fakto model slikan upravo datuma koga sam naveo i da je sa oznakom 001 bio predviđen za trokraku elisu. Gde je treća elisa zaista neznam, a ako ćemo u satiru, moguće je da tada bio na detaljnom "remontu" u Momi!

Nego da se vratim temi koja direktno doprinosi temi Lasta 95 i odličnom katapult sedištu ruske firme Zvezda jako male težine, idealno za Lastu 95.
Ko zna, možda nekada i ugledamo Lastu 95 sa katapult sedištem Sks 94, a cena iste svakako opravdava dalju modernizaciju.

U daljem tekstu, link ka proizvođaču:     http://www.zvezda-npp.ru/sks94.html

  

Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #97 on: September 01, 2010, 01:25:44 pm »

Vrlo interesantan i lagan sistem, svega 22-27kg u zavisnosti od varijante, znači ukupno 44-54kg dodatne mase za oba sedišta minus masa sadašnjih sedišta, mislim da bi to bilo prihvatljivo za Lastu.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #98 on: September 01, 2010, 06:24:56 pm »

Evo našao sam jedan stari članak o Lasti iz Aerosveta od Rodoljuba Matovića  a na slikama se jasno vidi Trokraka elisa.Uostalom ,mislim da će biti zanimljivo za čitanje!!!


* Lasta.jpg (180.34 KB, 734x1024 - viewed 311 times.)

* Lasta ...jpg (210.57 KB, 729x1024 - viewed 367 times.)
Logged
dogfight
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 634


« Reply #99 on: September 02, 2010, 02:49:33 am »

Lasta je prošla dug, trnovit put od predserijske 001, pa 002, potom više od 20 godina čekanja da bi je ugledali u punom sjaju u serijskoj proizvodnji.
Najbolje se priča o Lasti može prikazati iz dva linka u pdf formatu. Prvi tretira prve korake Laste a drugi današnjost.

http://www.airserbia.com/download/vazduhoplovna_tehnika_i_naoruzanje_Lasta.pdf

http://www.odbrana.mod.gov.rs/arsenal/arsenal024/arsenal-02-06.pdf







* lasta- 1..jpg (37.15 KB, 600x409 - viewed 350 times.)

* lasta- 2..jpg (37.49 KB, 600x335 - viewed 113 times.)

* Lasta 95 u gro planu..jpg (126.6 KB, 800x533 - viewed 118 times.)

* Nova Lasta 95..jpg (25.9 KB, 800x554 - viewed 175 times.)

* Lasta 95..jpg (75.75 KB, 1024x683 - viewed 121 times.)
« Last Edit: September 02, 2010, 09:27:40 am by Boro Prodanic » Logged
80sBoy
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 321



« Reply #100 on: September 18, 2010, 03:18:31 pm »

Danas je malo sta kada su u pitanju poslovi političko-ekonomsko prirode slučajno.Prvo se javljaju Iračani niotkud i traže migove za koje znaju da ih Srbija nema,(a i da ih i ima,to su toliko ozbiljne  letelica da ih danas kupuju malo ozbiljniji bizinismeni za potrebe hobija) ne bi li iznudili nešto.To nešto na kraju se prikazuje kao veliki izvozni uspeh,a u stvari radi se o prebijanju dugova.Nisam nešto ubeđen (i to s razlog) da je Lasta toliko prepoznta u inostranstvu kao nešto ispred svog vremena,(jedan kvalitet koji moraš imati u svojoj avliji) što je dovelo do toga da se krene u izvoz i pre nego su obezbeđene vlastite potrebe.Sudeći po nekim prošlim projekatima kao što je recimo J-22,u neka bolja vremena,kvalitet izrade (između ostalog) nam nije bio jača strana.Voleo bi, ako ima neko takav ovde da nam nešto kaže o tehnologiji koja se koristi u proizvodnji Laste.Da li je nabavljeno nesto novo za potrebe obrade rezanjem,deformisanjem,zavarivanjem,montaže i slično,budući da je sve bilo devastirano, znamo kako.
Logged
stegonosa
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 68


« Reply #101 on: September 18, 2010, 04:37:44 pm »

Prebijanje dugova? Prvo smo mi njima otpisali koju milijardu potrazivanja, koliko se secam. Ugovor sa Irakom je placen u kesu, da nije bilo love od Iraka Laste najverovatnije ne bi ni bile skoro zavrsene. Novca za bilo kakvo prebijanje nismo ni imali, proizvodnja bilo cega kosta a kako su nam fabrike pre novih poslova bile svorc nije bilo nikakve realne sanse za takvo "prebijanje" dugova. Niti su se oni prvi javili oko pomenutih Migova, to je doslo kasnije kada je ugovor bio sklopljen i dobrim delom realizovan, koliko se secam mi smo ih i obavestili o postojanju tih Migova a ne oni nas. A i nemaju oni neke vajde od toga, to smo uradili u smislu izgradnje medjusobnog poverenja (kada smo sklapali vec drugi ugovor sa njima), ti avioni za koje su se interesovali VS nikada nije koristila i trebalo bi da su jos uvek na broju ali im je istekao svaki resurs. Sada im se i ne isplati da ih uzmu.

Laste se rade uz pomoc remontovanih i modernizovanih CNC masina i sl, a nabavljen je i znacajan broj novih masina. Ima u novom Jugoimportovom izvestaju detaljnije o tome.

http://erazvoj.wordpress.com/2010/08/02/casopisa-y-report-jugoimport-sdpr-br-29/

Kvalitetom su svi zadovoljni, a Lasta i nije predvidjena niti reklamirana kao nesto ispred svog vremena, ona je pravljena za konkretan posao i da ga obavi sto je moguce bolje. Njen posao je da bude maksimalno efikasna uz sto manji utrosak para a ne da bude avangarda. Krenulo se u izvoz pre zadovoljenja sopstvenih potreba jer je kupac i finansirao zavrsetak projekta.
Logged
zixo
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 555


« Reply #102 on: September 19, 2010, 08:50:25 am »

Cini mi se nase V i PVO nece dobiti 4 aviona krajem ove godine. Mozda cak ni pocetkom sledece. Prototip sa glass-cockpit tek treba da stigne na ispitivanja.

Takodje ne verujem da ce i za Iracane zavrsiti svih 20 aviona.
Logged
stegonosa
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 68


« Reply #103 on: September 19, 2010, 12:57:39 pm »

Za nase se zna vec izvesno vreme da ce stici tek pocetkom iduce, trebalo bi po nekim navodima negde do marta-aprila. Verovatno zbog novog prototipa i svih izmena.
« Last Edit: September 19, 2010, 01:04:34 pm by stegonosa » Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #104 on: September 20, 2010, 06:14:32 pm »

Dve iz Utve ...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* lasta2.jpg (74.28 KB, 671x457 - viewed 274 times.)

* lasta5.jpg (51.59 KB, 670x272 - viewed 356 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... 27   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 24 queries.