PALUBA
April 27, 2024, 11:13:07 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17   Go Down
  Print  
Author Topic: MG-42  (Read 100914 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #105 on: November 01, 2012, 10:42:04 am »

Princip rada

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/Dx9nmjAtwbs?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
denis007
mornar
*
Offline Offline

Posts: 1


« Reply #106 on: February 21, 2013, 06:15:13 pm »

pozdrav,ja sam 93 u vj duzio mg42,secam se orla sto u kandzama drzi kukasti krst u krugu na poklopcu sanduka,koliko se secam bio je tezak oko 12,5 kg.ona kukica za kacenje dobosa je bila dobra da se u stroju okaci na opasac sa strane sto je olaksavalo drzanje te gvozdjurije.neverovatno dobra izrada i poklapanje pred. i zad.nisana.vrlo precizan na 100m,pojedinacnom paljbom sa nogica.zastoja nije bilo,sem par puta sto je zguzvao usta caure,na nekih 2000kom.na probnom gadjanju na pasuljanskim livadama,grudne mete na 400m nisu pogodjene  zbog velikog rasipanja.okidac na postolju je zaglavljivao tako da se kratki rafal pretvarao i beskrajnu muziku,cevi su bile ostecene 30 do45 posto,municija je bila ppu iz 49god,oksidirane kosuljice,primetili smo is[pred nas na oko 100 do 200m oblake prasine od municije a gadjali smo na 400m,cim izadje zrno,tj olovo se odvajalo od kosuljice zbog starosti tako da su rezultati bili nikakvi.pucali smo i sa nemackim zrnima iz 42 god sa celicnom kosuljicom pojedinacna paljba i to je bilo fenomenalno.sve u svemu jedna neponovljiva avantura
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #107 on: February 21, 2013, 06:42:05 pm »

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/VuzTLtvbmJ0?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #108 on: February 21, 2013, 10:07:03 pm »

pozdrav,ja sam 93 u vj duzio mg42,secam se orla sto u kandzama drzi kukasti krst u krugu na poklopcu sanduka,koliko se secam bio je tezak oko 12,5 kg.ona kukica za kacenje dobosa je bila dobra da se u stroju okaci na opasac sa strane sto je olaksavalo drzanje te gvozdjurije.neverovatno dobra izrada i poklapanje pred. i zad.nisana.vrlo precizan na 100m,pojedinacnom paljbom sa nogica.zastoja nije bilo,sem par puta sto je zguzvao usta caure,na nekih 2000kom.na probnom gadjanju na pasuljanskim livadama,grudne mete na 400m nisu pogodjene  zbog velikog rasipanja.okidac na postolju je zaglavljivao tako da se kratki rafal pretvarao i beskrajnu muziku,cevi su bile ostecene 30 do45 posto,municija je bila ppu iz 49god,oksidirane kosuljice,primetili smo is[pred nas na oko 100 do 200m oblake prasine od municije a gadjali smo na 400m,cim izadje zrno,tj olovo se odvajalo od kosuljice zbog starosti tako da su rezultati bili nikakvi.pucali smo i sa nemackim zrnima iz 42 god sa celicnom kosuljicom pojedinacna paljba i to je bilo fenomenalno.sve u svemu jedna neponovljiva avantura

citajuci ovo sticem utisak da nije valjalo postolje. prvo, sam si rekao da je glavio pa je istrisao sve iz redenika. samim tim siri se cev pa i podbacuje. nista neobicno u takvom slucaju, jedino steta za cev. inace 400m za sarca je igracka. ako je municija iz 1949 otkud znas da su iz ppu (znam zasto ovo pitam)? ako je na njoj pisalo ppu municija je novija od 1956, a to je univerzalno zrno m49. inace, da li ste nalazili odvojene delove kosuljice od zrna pa tvrdis da su se zrna raspadala, tj odvajala?

i najzad, otkud u ovo vreme mg42/m53 u vj kad je vec odavno m84 preuzeo ulogu? jedino da je bilo u rezervi ili TO?
Logged
Titan
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 151



« Reply #109 on: February 22, 2013, 02:01:28 am »

Quote
i najzad, otkud u ovo vreme mg42/m53 u vj kad je vec odavno m84 preuzeo ulogu? jedino da je bilo u rezervi ili TO?

Мени се чини да је човек рекао да га је користио 93. године, тада је још тога било.
« Last Edit: February 22, 2013, 11:03:13 am by trpe grozni, Reason: popravljen citat » Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #110 on: February 22, 2013, 03:01:20 am »

jeste rekao, ali je u svim regularnim jedinicama vec bio m84 jos pre raspada juge. mozda je bio u nekim specijalnim jedinicama pa se ucilo sve...
Logged
Titan
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 151



« Reply #111 on: February 22, 2013, 07:28:11 am »

И мени је то пало напамет, али ваљда се човек поново јави па каже сам.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #112 on: February 22, 2013, 09:51:58 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* MG42 tripod.jpg (193.34 KB, 1350x1012 - viewed 267 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #113 on: February 22, 2013, 10:21:00 pm »

Optički ciljnik nikad nisam vidio na šarcu.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #114 on: February 22, 2013, 11:32:54 pm »

Znao sam da je bio predviđen i optički nišan i viđao sam ga na ratnim fotografijama, ali ga u JNA nikada nisam video.

Bilo je tih mitraljeza u jedinicama TO i nastavnim (školskim) centrima i moguće je da je Densi učestvovao na nekom opitovanju (ispitivanju). Čudi me da su koristili municiju iz 1949 godine (bilo je i te i jeste PPU) ali je još više bilo novije proizvodnje i to toliko da je ta municija  (7,9) starije proizvodnje  više godina pre T.11 uništavana (delom i bacanjem u more). Moguće je da je bila viša pa je nekom palo napamet da je "izduva" na streluštu i proba mitraljez koji su imali (PM sa postoljem). Pamtim da je jedno vreme, 93-4-5. godine zbog velikih količina municije 7,9 mm naređeno da se u cilju obuke sa vojnicima gađa i oružjem tog kalibra (puške M-48 i PM M-53) i tako ta municija troši.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #115 on: February 23, 2013, 01:33:37 am »

deo je prodavan oficirima i cl koji su preko vojske kupili karabine. dzumbo, mozes li slucajno da se setis do koje godine je to bilo i kolika je bila godisnja "kvota"?

znam ja dzumbo da je bilo i koje je bilo, jos ne mozemo da je se otarasimo. nego njega pitam otkud zna da je bila ppu iz '49. takvo oznacavanje (ppu, ik, pg...) je bilo tek od '56, pre toga su bile one stare oznake sa brojevima. verovatno je vido oznaku m49 sa univerzalnim zrnom (pre toga je radjeno lako zrno m47 koje je izbaceno iz upotrebe).

mene je odavno cudilo sto se municija unistava a vojska nam realno ne zna da gadja. valjda je efikasnije (a mozda i jeftinije) da se to ispuca? u krajnoj liniji podeli i lovackim udruzenjima nek vezbaju i oni gadjanje  Grin sve je bolje od bacanja u more
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #116 on: February 23, 2013, 12:18:21 pm »

Продаја муниције старешинама (али онима који су имали приватно оружје купљено преко војске) је "следовала" једном годишње. Мислим да се могло купити до 50 метака за свако оружје које је старешина поседовао (имао војну дозволу за њу). За пушке (карабине) је можда била "квота" и свих 100 метака али нисам сигуран у то. Док сам био у активној служби (до 2006.) тако је било. Како је сада не знам.

Питање утрошка резерви, посебно када се неко средство избацује из наоружања је увек деликатно питање. Резерва пушчане муниције је отприлике 30 дана рата. То значи да има довољно муниције да свака пушка троши "дневно следовање" или за тзв. дан рата (то је приближно једнако борбеном комплету, мада није увек тако код сваког типа оружја) 30 дана без икакве попуне (нове производње). И сада замисли да је ЈНА имала најмање 500000 пушака М-48 ( а имала је и више) Х 100 метака , то је 50 милиона метака, Х 30 дана, то је 1,5 милијарди метака. И ЈНА је то умала. Један сандук је био око 2000 метака, тежак око 20-так кг, дакле око 750000 сандука муниције. То је око 15000 тона пешадијске муниције само за пушке. Додај томе и митраљезе М-53, биће да је било најмање и 20000 тона. Ако томе додаш и тзв. редовне расходе кроз гађања сваке године та количина је била и већа. Можда сам и погрешио у овом прорачуну угрубо, али у сваком случају ради се о великим количинама. И ту резерву држиш све док је оружје у употреби (чак и у магацинима, где су прво отишле пушке М-48 након повлачења из "А" јединца).

Када се оружје избаци из употребе нешто продаш, нешто утрошиш, али доста остане. Из тог разлога је пренаоружавање војске на други калибар (оружје другог калибра), као што је то рађено преласком са калибра 7,9 на 7,62 и са њега на 5,56 мм, пре свега политичко и економско питање, понајмање војно.

Врло је дискутабилно да ли ће војник добро гађати са АП М-70, ако се добро обучи да гађа са М-48. Принцип нишањења да, али не и укупни осећај и техника и пре свега тактика гађања.

Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #117 on: February 23, 2013, 03:06:04 pm »

ja i rekoh onima koji su kupili preko vojske. nesto mi se mota u glavi cifra od 150, ali stvarno ne mogu da se setim, ipak je proslo 20 godina (stric je bio avl pa smo imali dzebane ko pleve)

sve sto si napisao oko municije stoji. znajuci nasu "teoriju" ono i dsz, mozda je bilo i vise. jedino ova zadnja recenica... Roll Eyes govorim iz licnog iskustva. ucio sam da gadjam kao klinac na lovackim karabinima i prepravljanim m24kama iz kraljevine (posle vazdusare naravno). i bio sam veoma dobar strelac sa njima. posle bese t11 pa se i tu svasta probalo i dobro mi islo. kad sam otisao u vojsku, na prvom gadjanju (r.br.1 na bubanj potoku) smestim probna tri metka na par cm iznad donje letve, razmak medju njima oko 1-1,5cm. jedan do drugog. taman spojeni prsti dodirivali rupe. "glavnih" 6kom spakujem u 4,7cm (lepo se secam, merio major nekom providnom plastikom sa drskom). jos dvojica koji su bili lovci imali su takve rezultate. kad naviknes na trzaj mauzerke, ap ti dodje ko igracka. a tek da ne govorimo o navici kontrole vatre iz pm-a. u svakom slucaju, ja bih pre tako "unistio" municiju. i ono oko lovaca jesam lupio, ali itekako ima logike. ogranicenje nabavke municije mnoge odvraca od vezbe. a bolje i tako da se upotrebi kad je vec visak nego da se baca.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #118 on: February 23, 2013, 03:10:02 pm »

Može da bude viška koliko hoćeš, ali ako barut više nije stabilan, ne može se ni gadjati već se mora uništiti.

"merio major nekom providnom plastikom sa drskom" - gabarit
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #119 on: February 23, 2013, 10:01:21 pm »

Ljudi bre, ne mora da znaci da je ta municija ostala onakva kakva je bila jos iz 1949 godine.
Kolko ja znam, bilo je i ponovnog punjenja vec ispucane municije, t.j. praznih rekalibriranih caura sa novim barutom i zrnom, stim sto se ta ponovno punjena municija oznacavala crvenim lakom na spoju zrna i caure.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.048 seconds with 22 queries.