PALUBA
October 13, 2024, 02:12:49 am *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: Donirajmo Palubu za 2025/2026!  ⇦⇦⇦⇦⇦  link do teme ⇨⇨⇨⇨⇨   Donirajmo Palubu za 2025/2026!  ⇦⇦⇦⇦⇦  link do teme  ⇨⇨⇨⇨⇨   Donirajmo Palubu za 2025/2026! ⇦⇦⇦⇦⇦  link do teme  ⇨⇨⇨⇨⇨  Donirajmo Palubu za 2025/2026!  ⇦⇦⇦⇦⇦  link do teme  ⇨⇨⇨⇨⇨  Donirajmo Palubu za 2025/2026!
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 [7]   Go Down
  Print  
Author Topic: Trka u naoružanju u svemiru  (Read 39324 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 456



« Reply #90 on: December 09, 2021, 12:59:09 pm »



Šef ruskog Generalštaba otkrio kako Moskva odbija potencijalne pretnje u svemiru


Rusija odbija potencijalne pretnje u vazdušno-kosmičkoj sferi unapređenjem borbenog potencijala Vazdušno-kosmičkih snaga (VKS), izjavio je načelnik Generalštaba Oružanih snaga Rusije Valerij Gerasimov.

„U cilju jačanja vazdušno-kosmičkih odbrambenih kapaciteta za blagovremeno otkrivanje i upozoravanje na raketni napad, u orbitu je lansirana još jedna svemirska letelica Jedinstvenog kosmičkog sistema. Nastavlja se izgradnja radarskih stanica sistema za detektovanje vazdušnih meta iznad horizonta, što omogućava kontrolu vazdušnog prostora na udaljenosti do dve hiljade kilometara od naše granice“, rekao je Gerasimov na brifingu pred vojnim atašeima stranih država.

Prema njegovim rečima, vojne jedinice VKS opremaju se savremenom i modernizovanom vazduhoplovnom tehnikom, PVO sistemima, radiolokatorskim stanicama i sistemima različite namene.

„Prioritet se daje naoružanju poput Su-57, Su-35S i Su-34, kao i sistemima S-400, S-350 i 'Pancir S'“, dodao je Gerasimov.

Gerasimov je naveo da je dodatno razvijena bespilotna avijacija. S tim u vezi, saopštio je da je vojska dobila nove izviđačko-udarne sisteme sa dronovima koji su uspešno testirani u borbenim dejstvima u Siriji. Proširuju se mogućnosti i za vođenje radio-elektronske borbe, izvođenja visokopreciznih napada, kao i povećanja dometa i trajanja leta, kaže načelnik Generalštaba ruske vojske.


Ruska „bezbednosna jednačina“ može da ojača globalnu stabilnost

Istovremeno, on je istakao da „nova bezbednosna jednačina“, koju je predložila Moskva, može da bude efikasan mehanizam za kontrolu naoružanja radi osiguravanja strateške stabilnosti.
 
S tim u vezi, podsetio je da „nova bezbednosna jednačina“ obuhvata sve vrste ofanzivnog i odbrambenog naoružanja koje utiču na stratešku stabilnost, kao i nove oblasti konfrontacije – sajber-prostor, svemir i veštačka inteligencija.

U isto vreme, primetio je da degradacija sistema za kontrolu naoružanja negativno utiče na stanje globalne bezbednosti. Kako kaže, za degradaciju su odgovorne SAD koje žele da se oslobode ograničenja u razvoju naoružanja i nisu spremna da preuzmu međunarodne obaveze za sprečavanje trke u naoružanju.

Ozbiljnu pretnju regionalnoj i globalnoj bezbednosti, prema rečima Gerasimova, predstavlja i razmeštanje raketa srednjeg i malog dometa u Evropi i Azijsko-pacifičkom regionu, zbog čega ruski predlog o uzajamnom moratorijumu na raspoređivanje takvih raketa ostaje na snazi. Još jedan problem je prebacivanje vojne konfrontacije u svemirski prostor, konstatovao je general.

On se osvrnuo i na sovjetski satelit koji je pogođen 15. novembra, rekavši da Rusija prati kretanje njegovih fragmenata i da oni ne predstavljaju opasnost objektima u svemiru.


izor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:April 10, 2022, 04:18:25 pm
Location: BGD
Posts: 62 007



« Reply #91 on: December 10, 2021, 08:08:23 am »

Gerasimov: Komadići uništenog satelita nisu pretnja
IZVOR: TANJUG ČETVRTAK, 9.12.2021.

Delovi uništenog sovjetskog satelita, koji je ruska vojska gađala antisatelitskom raketom tokom testova 15. novembra, pod kontrolom su.


To je danas izjavio je načelnik Generalštava ruske vojske Valeri Gerasimov, dodajući da komadići ne predstavljaju nikakvu pretnju za svemirske objekte ljudske izrade.

"Delovi koji su se razleteli ne predstavljaju pretnju za aktivnost (satelita) u orbiti. Trenutno, komadići se kreću duž putanje van orbite svemirskih stanica, pod kontrolom su, i ušle su u mapu ruskog svemirskog sistema kontrole", naveo je Gerasimov, prenosi TAS S. Kako je rekao Gerasimov, 15. novembra su izvedeni "uspešni testovi kako bi se uništio nefunkcionalan domaći satelit lansiran još 1982. godine."

Izvor: www.b92.net
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 456



« Reply #92 on: January 18, 2022, 04:54:45 pm »




Otkrivena NATO strategija u svemiru


NATO smatra da svemir ima rastuću važnost za njegove misije i strahuje da bi potencijalni rivali mogli da ugroze njihove objekte u orbiti, objavila je ta alijansa, dodajući da zadržava pravo da proglasi napad u svemiru činom rata.

NATO je objavio svoju svemirsku strategiju pod nazivom „Sveobuhvatna svemirska politika“ u kojoj ukazuje na rastuću važnost svemira za bezbednost i prosperitet svojih članica. Zapadna alijansa izrazila je i zabrinutost da bi druge snage mogle da koriste svemir za podizanje moći, ali i za praćenje aktivnosti te alijanse ili mešanje u svemirska sredstva država članica u vreme konflikta, kako bi „komplikovala“ njihov odgovor ili „negirala ili degradirala“ njihove sposobnosti.

Još jedna zabrinutost za NATO je da bi svemir mogao da bude iskorišćen tako da „ošteti ili ometa ekonomiju ili javni život“ ali bez „pretnje silom, korišćenja sile, oružanog napada ili agresije“.

Ove pretnje, prema proceni NATO, idu od ometanja ili sajbernapada, do „visokih kinetičkih sposobnosti koje proizvode nepovratne efekte i koje mogu dovesti do značajnih i štetnih dugoročnih uticaja na okruženje u svemiru“, kao što je svemirski otpad.

NATO definiše svemir kao „suštinski međunarodno okruženje“, pa i ako Alijansa nije direktno uključena u neki konflikt, njena svemirska sredstva mogu se smatrati ugroženim.

Ovaj dokument direktno navodi i kominike sa Briselskog samita iz 2021. godine, u kom se kaže da bi pretnje u svemiru „mogle da dovedu do pozivanja na Član pet“, koji podrazumeva klauzulu zajedničke odbrane članica NATO. Ipak, takva odluka bila bi doneta od slučaja do slučaja, stoji u dokumentu.

NATO „nema za cilj da postane autonomni svemirski akter“, ostavljajući pojedinim članicama – kao što su SAD i Francuska – da upravljaju sopstvenim vojnim svemirskim programima, ali uz obećanje da će dobrovoljno obezbediti Alijansi „podatke, proizvode, usluge ili efekte koji bi mogli biti potrebni za operacije, misije i druge aktivnosti Alijanse“.

NATO je proglasio svemir „operativnim domenom“ još 2019, kada su SAD formirale posebne kosmičke snage kao ogranak vojske. Od tada, Alijansa je formirala svemirski centar kao deo vazduhoplovne komande u bazi Ramštajn u Nemačkoj, a osnovan je i NATO svemirski centar izvrsnosti u francuskom gradu Tuluzu, piše RT.


izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:April 10, 2022, 04:18:25 pm
Location: BGD
Posts: 62 007



« Reply #93 on: January 20, 2022, 11:39:22 am »

"SAD pretnja drugim svemirskim objektima"
Novosti onlajn 20. 01. 2022.

STRATEGIJA NATO-a za svemirsku politiku je destruktivna i usmerena na pretvaranje svemira u bojno polje, izjavila je portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova.

- Dokument je tendenciozan i, zapravo, provokativan. Sačinjen je u skladu sa destruktivnim smernicama svemirski značajnih zemalja-članica NATO-a na čelu sa Sjedinjenim Američkim Državama, čiji je cilj postavljanje oružja u svemir, upotreba sile ili pretnje silom protiv svemirskih objekata drugih zemalja i pretvaranje svemira u bojno polje - naglasila je portparolka. Ona je dodala da je dokument o svemirskoj politici NATO-a pokušaj da se legalizuje upotreba sile u svemiru, što je u suprotnosti sa sprečavanjem trke u naoružanju u ovoj sredini. Zaharova je napomenula da se dokument, objavljen 17. januara pod nazivom Sveobuhvatna politika NATO-a o svemiru, odnosi na prioritetne zadatke i pravce rada Alijanse u svemiru.

Prema njenim rečima, ovi faktori još jednom potvrđuju relevantnost i ispravnost predloga Moskve za bezbednosnim garancijama, kao i potrebu za pravno obavezujućim inicijativama koje promovišu Rusija i njeni istomišljenici za sprečavanje trke u naoružanju u svemiru.

NATO je ranije objavio Sveobuhvatnu politiku NATO-a u svemiru, koja ima za cilj da principe kolektivne odbrane Alijanse proširi na svemir, uključujući i član 5 – „napad na jednog je napad na sve“.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 456



« Reply #94 on: February 03, 2022, 10:06:36 am »




SAD lansirale špijunski satelit


Sjedinjene Američke Države su iz baze u Kaliforniji danas lansirale špijunski satelit.

Raketa Falkon 9 sa satelitom je lansirana u 12.27 po lokalnom vremenu iz vazduhoplovne baze Vandenberg, sopštila je Nacionalna kancelarija za izviđanje.

Drugi podaci nisu saopšteni. Reč je o prvom lansiranju špijunskog satelita ove godine i 17. u poslednje dve godine.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 456



« Reply #95 on: March 02, 2022, 01:10:32 pm »



Direktor Roskomosa: Onesposobljavanje satelita je povod za rat


Onesposobljavanje satelita je casus belli, rekao je šef Roskosmosa Dmitrij Rogozin posle hakerskog napada na ruski Centar za kontrolu letova.

„Želim da upozorim one koji to pokušavaju da urade da je reč o zločinu koji treba veoma oštro da bude kažnjen, jer je udaljavanje bilo koje kosmičke konstelacije bilo koje države sa dužnosti takozvani casus belli, odnosno izgovor za rat, “, rekao je Rogozin za televizijski kanal „Rusija 24”.

Prema njegovim rečima, korporacija će tragati za počiniocima ovih napada i prenositi podatke o njima specijalnim službama za pokretanje krivičnih dela.

Pre toga je primetio da je bilo pokušaja hakovanja, ali da je bezbednosni sistem Roskosmosa uspeo da ih odbije.

„Da, bilo je takvih pokušaja da se upadne u kontrolne centre, ali je naš bezbednosni sistemto automatski apsorbovao i odbio te napade“, rekao je Rogozin.

Ranije je jedan broj Telegram kanala izvestio da je hakerska grupa NB65, povezana sa mrežom Anonimus, navodno uspešno hakovala komunikacije Roskosmosa sa ruskim satelitima.


Rusija traži garancije da se VanVeb sateliti neće koristiti u vojne svrhe


Direktor Roskosmosa je, takođe, rekao da Rusija očekuje garancije da "Vanveb" sateliti neće biti korišćeni u vojne svrhe, a da je rok za pružanje takvih garancija 4. mart u 21.30. Ukoliko taj rok ne bude ispoštovan, nosač raketa „Sojuz 2" će biti uklonjen s lansiranja.

„Zahtevamo da nam budu pružene sveobuhvatne pravne garancije da 'VanVeb' neće koristiti ove satelite u vojne svrhe i da neće pružati usluge određenim vojnim resorima“, rekao je Rogozin za televizijski kanal „Rusija 24“.

„VanVeb“ sateliti su namenjeni ostvarivanju svemirskog komunikacionog sistema koji obezbeđuje brz pristup internetu bilo gde u svetu.

Prema ranije najavljenim planovima, za izvođenje satelita „VanVeb“ u svemir tokom 2022. godine planirano je šest lansiranja sa rakete „Sojuz“ s kosmodroma Bajkonur, kao i jedno lansiranje s kosmodroma Kuru u Francuskoj Gvajani.

Ranije je saopšteno da zbog situacije u Ukrajini „VanVeb“ još nije odlučio da li će lansiranje satelita s Bajkonura, planirano za 5. mart, biti odloženo. Ruska strana je saopštila da je spremna da nastavi da ispunjava ugovorne obaveze i da se priprema za lansiranje.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 456



« Reply #96 on: April 19, 2022, 07:55:00 am »



Amerika zabranila testiranje svojih protivsatelitskih raketa


SAD se obavezuju da će zabraniti testiranje svojih protivsatelitskih raketa sa ciljem uspostavljanja novih normi za vojne aktivnosti u svemiru.

Potpredsednica SAD Kamala Haris je u govoru u bazi svemirskih snaga Vandenberg na centralnoj obali Kalifornije oštro kritikovala Rusiju i Kinu zbog testiranja protivsatelitskih raketa, iako su SAD takođe koristile raketu presretača pre više od 14 godina kako bi uništile neispravan špijunski satelit.

Tema je postala hitnija nakon što je Rusija u novembru raketom uništila nefunkcionalni satelit iz doba sovjetskog saveza čime je stvorila više od 1.500 komada otpada rizičnog za američke i ruske astronaute na međunarodnoj svemirskoj stanici i kineskoj svemirskoj stanici Tiangong.

"Prosto rečeno, ovi testovi su opasni i nećemo ih sprovoditi", saopštila je Haris.

Slično testiranje raketa koje je izvela Kina 2007. godine takođe je stvorilo otpad koji se raspršio u svemiru.

Haris je naglasila da ostaci stvoreni raketnim testovima mogu da utiču i na komercijalne satelite na koje se svet oslanja za vremensku prognozu, GPS sisteme, televizijske prenose i ostalu infrastrukturu.

Najava zabrane testiranja protivsatelitskih raketa dolazi što je Haris na sastanku u decembru najavila da će zvaničnici Saveta za nacionalnu bezbednost Bele kuće sarađivati sa zvaničnicima Pentagona, Stejt departmenta i drugim američkim agencijama na izradi predloga za nove norme prostorne bezbednosti.

SAD su prva država koja je objavila takvu zabranu. Haris je rekla da se nada da će je i druge zemlje brzo slediti.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 456



« Reply #97 on: May 20, 2022, 03:41:37 pm »



Quote
Russia successfully launches Soyuz space rocket

Russia successfully launched the Soyuz-2.1a, a rocket carrying a military satellite, the Russian Ministry of Defense said on Thursday. The satellite was launched into its target orbit by the Russian Aerospace Forces.



Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 456



« Reply #98 on: August 07, 2022, 11:32:20 am »




Upozorenje iz Rusije: SAD bi mogle da iskoriste ukrajinsku krizu kako bi razmestile oružje u svemiru


SAD bi mogle da iskoriste situaciju u Ukrajini kako bi realizovali svoje planove u vojno-kosmičkoj sferi koji, između ostalog, podrazumevaju razmeštanje naoružanja u kosmosu, izjavio je zamenik šefa ruske delegacije na konferenciji o Sporazumu o neširenju nuklearnog naoružanja Andrej Belousov.

Kako je kazao, Amerikanci bi mogli da iskoriste ukrajinsku krizu kao „dodatni argument zarad realizacije sopstvenih vojnih planova“.

„Zato ne smemo da isključimo mogućnost da će specijalna vojna operacija Rusije u Ukrajini biti iskorišćena kao razlog da se ubrza realizacija tih ciljeva“, istakao je on,

Podsetimo, predsednik SAD Džozef Bajden izjavio je da je njegova administracija spremna da sa Rusijom razmotri novi sistem kontrole naoružanja koji bi zamenio postojeći sporazum START 3 koji ističe 2026. godine.


izvor
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Last Login:October 28, 2023, 12:43:28 pm
Posts: 7 425



« Reply #99 on: September 15, 2023, 12:57:07 pm »

Novi intervju sa prof.dr Momčilom Milinovićem ...preporučujem

Jedina prava bitka za kontrolu sveta je kosmička trka.



Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Today at 01:23:30 am
Location: iz grada Kraljeva
Posts: 20 256

Gde je sloga tu je i pobeda!


WWW
« Reply #100 on: July 07, 2024, 04:20:40 pm »

Ekipa NASA-inog simuliranog staništa Marsa na Zemlji se pojavljuje nakon godinu dana

07.07.2024.

Posada NASA misije na Mars izašla je iz svoje letelice nakon jednogodišnjeg putovanja koje nikada nije napustilo Zemlju.

Četiri člana dobrovoljne posade provela su više od 12 meseci u NASA-inom prvom simuliranom okruženju Marsa u svemirskom centru Džonson u Hjustonu, izlazeći iz veštačkog vanzemaljskog okruženja u subotu oko 17 časova.

Haston, komandant misije, počeo je jednostavnim, „Zdravo“.
„Zapravo je tako divno moći da vam kažem 'zdravo' svima," rekla je ona.

Džons, lekar i medicinski službenik misije, rekao je da je njihovih 378 dana u zatvoru „brzo prošlo“.
Kvartet je živeo i radio na prostoru od 17.000 kvadratnih stopa (1.579 kvadratnih metara) kako bi simulirao misiju na crvenu planetu, četvrtu od Sunca i česte diskusije među naučnicima i ljubiteljima naučne fantastike o mogućem putovanju. ljudi izvan našeg meseca.

Prva posada CHAPEA fokusirala se na uspostavljanje mogućih uslova za buduće operacije na Marsu kroz simulirane svemirske šetnje, nazvane „Marsvalks“, kao i na uzgoj i berbu povrća kako bi dopunili svoje namirnice i održavali stanište i njihovu opremu.

Takođe su radili na izazovima sa kojima bi se očekivala prava posada Marsa, uključujući ograničene resurse, izolaciju i kašnjenja u komunikaciji do 22 minuta sa svojom matičnom planetom sa druge strane zidova staništa, saopštila je NASA.

Planirane su dve dodatne misije CHAPEA i posade će nastaviti da vrše simulirane šetnje svemirom i prikupljaju podatke o faktorima koji se odnose na fizičko i bihejvioralno zdravlje i performanse, saopštila je NASA.

Stiv Kerner, zamenik direktora Džonsonovog svemirskog centra, rekao je da se većina eksperimenata prve posade fokusirala na ishranu i kako je to uticalo na njihov učinak. „Rad je bio „ključna nauka dok se pripremamo da pošaljemo ljude na crvenu planetu“, rekao je on.

„Oni su odvojeni od svojih porodica, stavljeni na pažljivo propisani plan obroka i podvrgnuti mnogo opservacija“, rekao je Kerner.
„Mars je naš cilj“, rekao je on, nazvavši projekat važnim korakom u nameri Amerike da bude lider u globalnom istraživanju svemira.

Pojavivši se nakon što je Kjel Lindgren, astronaut i zamenik direktora letačkih operacija pokucao na vrata staništa, četvorica volontera su govorili o zahvalnosti koju su imali jedni prema drugima i onima koji su strpljivo čekali napolju, kao i o lekcijama koje su naučili o potencijalnom pilotu. misija na Mars i život na Zemlji.
Brokvel, inženjer leta posade, rekao je da mu je misija pokazala važnost održivog života za dobrobit svih na Zemlji.

„Veoma sam zahvalan što sam imao ovu neverovatnu priliku da živim godinu dana u duhu planetarne avanture ka uzbudljivoj budućnosti, i zahvalan sam na prilici da živim ideju da moramo da koristimo resurse ne brže nego što oni mogu dopunjavati i proizvoditi otpad ne brže nego što se može preraditi nazad u resurse“, rekao je Brokvel.

„Ne možemo da živimo, sanjamo, stvaramo ili istražujemo u bilo kom značajnom vremenskom okviru ako ne živimo po ovim principima, ali ako živimo, možemo postići i održati neverovatne i inspirativne stvari poput istraživanja drugih svetova“, rekao je on.

Službenica za nauku Anca Selariu rekla je da su je mnogo puta pitali zašto postoji fiksacija na Marsu.
„Zašto ići na Mars? Zato što je moguće“, rekla je ona. „Zato što prostor može da ujedini i izvuče ono najbolje u nama. Zato što je to jedan odlučujući korak koji će 'Zemljani' preduzeti da osvetli put u naredne vekove."

Izvor
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Today at 01:23:30 am
Location: iz grada Kraljeva
Posts: 20 256

Gde je sloga tu je i pobeda!


WWW
« Reply #101 on: August 28, 2024, 03:49:08 pm »

Odiseja u svemiru: Kina počinje razvoj magnetnog lunarnog lansera za rusko-kinesku buduću mesečevu bazu

28.08.2024.
 
Zašto se vratiti na Mesec? Pitanje je postavljeno pre više od pola veka i ponovo se postavlja dok se Amerikanci sa jedne strane, a Kinezi i Rusi sa druge pripremaju za povratak na jedini prirodni satelit Zemlje.

Ove supersile ovoga puta to rade sa namerom da ostanu duže od kratkih poseta astronauta šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog veka, a geopolitički interes za ovu trku je nesporan. Pored naučnog, tu je i ekonomski.

Kineski istraživači su predložili stvaranje magnetnog lunarnog lansera, koji bi teoretski mogao značajno smanjiti troškove transporta dragocenih lunarnih stena nazad na Zemlju.

Ovaj magnetni sistem će raditi na isti način poput olimpijskiog sporta bacanja kladiva. Hajde da pogledamo ideju malo detaljnije.

Ova inovativna tehnologija, koju je predložio Šangajski institut za satelitsko inženjerstvo, mogla bi da postane ključni deo kineske vizije o uspostavljanju velike istraživačke baze na južnom polu Meseca.

Peking namerava da izgradi ovu infrastrukturu u saradnji sa Moskvom, piše South China Morning Post.

Inovativna ideja iz Pekinga

Novi sistem za lansiranje, koji je detaljno opisan u velikom kineskom naučnom časopisu, dizajniran je da funkcioniše korišćenjem fenomena magnetne levitacije. Inspirisan sportom bacanja kladiva koji gledamo na Olimpijskim igrama, revolucionarni sistem će u suštini koristiti rotirajuću ruku velike brzine da lansira teret u svemir.

Prema izveštajima, ovaj projekat bi zaista mogao da donese revoluciju u način na koji se teret transportuje u svemiru.

Ako kineska ideja prođe dobro, onda bi Peking teoretski mogao da transportuje teret sa Meseca nazad na Zemlju po višestruko nižoj ceni nego danas. Sadašnje metode svemirskog transporta su izuzetno skupe.

Predloženi lanser bi se sastojao od 50 metara dugačke rotirajuće ruke koju bi pokretao superprovodnički motor.

Ruka će biti dizajnirana da razvije brzinu od oko 2,4 kilometra u sekundi u roku od 10 minuta. Kada se dostigne željena brzina, kapsula za lansiranje koja sadrži lunarne stene će se osloboditi i tako započeti svoje putovanje na Zemlju.

Dakle, kineski naučnici zapravo dizajniraju džinovski magnetni katapult koji će na Zemlju vraćati (bacati) kapsule koje sadrže, primera radi, helijum-3 iskopavan na Mesecu i druge korisne supstance.

Obećavajući program ima procenjene troškove izgradnje do 18,2 milijarde dolara. Lansirni sistem će pokretati kombinacija solarne i nuklearne energije. Takođe će biti težak oko 80 tona i imaće predviđeni životni vek od najmanje 20 godina.

Problem je u tome što Kina prvo mora da razvije veoma tešku lansirnu raketu koja će preneti ovaj sistem na Mesec, a ovo svemirsko lansirno vozilo je trenutno u razvoju od strane naučnika u Pekingu.

Ako sve bude po planu, program lunarnog lansiranja mogao bi biti završen do 2045. godine.

Helijum-3
Stabilni izotop koji smo pomenuli pokreće solarni vetar. Na Zemlji, magnetno polje i atmosfera deluju kao štit, ali Mesec nema takvu zaštitu i tokom miliona godina, helijum-3 je bombardovao Mesec u velikim količinama da bi se ugradio u površinu Meseca. Barem u teoriji, ceo Mesec je depozit.

Na Zemlji, količine helijuma-3 u tragovima ostaju zarobljene u slojevima dubokog tla, povremeno izlazeći u emisijama iz određenih gasnih polja. Većina se proizvodi veštački u nuklearnim reaktorima, zračenjem litijuma ili kao rezultat raspada tricijuma, elementa koji se koristi u termonuklearnim bombama. Međutim, progresivno uništavanje ovih arsenala smanjilo je njegovu dostupnost.

Trenutno je helijum-3 na Zemlji dostupan isključivo u veoma malim količinama, jedva dovoljnim za neke eksperimente. To ga, naravno, čini skupim te mu cena kreće od 30.000 dolara po gramu. Ukupna svetska potrošnja, uslovljena ovom ekstremno ograničenom ponudom, iznosi nešto više od pola kilograma godišnje.



Koliko helijuma-3 postoji na Mesecu? Neke procene sugerišu između milion i tri miliona tona, od čega se skoro sve nakupilo u spoljnim slojevima regolita, pa bi njegovo vađenje bilo relativno lako.

Helijum-3 je opisan kao gorivo budućnosti u fuzionim elektranama. Njegova reakcija sa deuterijumom oslobađa ogromne količine energije, dajući bezopasne atome helijuma-4 bez emisije opasnog zračenja, čineći njegovo nalaženje i skladištenje “svetim gralom” čiste energije.

Izvor
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 [7]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.