kilezr
poručnik fregate
Offline
Last Login:July 05, 2023, 07:28:23 pm
Posts: 4 618
|
|
« Reply #354 on: January 24, 2013, 07:49:06 pm » |
|
PROPALA JOŠ JEDNA ZRENJANINSKA FIRMA Bankrot brodogradilišta "Begej"
Slavko Surla | 24. 01. 2013. - 02:00h | Foto: S. S. | Komentara: 2 Brodogradilište “Begej” iz Zrenjanina, koje je od 13. decembra u stečaju, a stotinak radnika na birou, ide u bankrot. Ovakvo rešenje doneo je juče, na prvom poverilačkom ročištu, sudija Privrednog suda u Zrenjaninu Radomir Radojčić, na predlog najvećih poverilaca Vojvođanske banke i firme “Begej holding”.
Nekadašnji radnici „Begeja“ u razgovoru sa stečajnom upravnicom Jelicom Vukolić Bankrotu su se usprotivili bivši radnici brodogradilišta, njih pedesetak, i grupa malih akcionara, ali bezuspešno.
Odluka o bankrotu doneta je nakon izveštaja o finansijskom stanju, koji je sačinila stečajna upravnica Jelica Vukolić.
- Obaveze “Begeja” su 1,6 milijardi dinara, od toga 829 miliona duguje bankama, 304 domaćim, a 295 stranim dobavljačima. Tu je i 126,8 miliona poreskoj upravi i 26 bivšim radnicima. S druge strane, vrednost imovine brodogradilišta je 732 miliona. U to ulaze samo objekti i nepokretna imovina, nema zalihe i opreme koja je prodata, osim jednog uređaja za sušenje elektroda - saopštila je Vukolićeva i uz zaključak da nema uslova za reorganizaciju preduzeća predložila je bankrot. Nakon toga, Radojčić je utvrdio da Vojvođanska banka i “Begej holding” čine dovoljnu većinu, iznad 70 odsto, za odlučivanje o bankrotu, što su zastupnici poverilaca i zatražili.
U ime nekadašnjih radnika istupio je Srđan Jovanović, najavljujući prigovore, predlog da se spreči bankrot i predoči plan reorganizacije koji su oni sačinili, ali je taj pokušaj bio bezuspešan.
Sudija je doneo rešenje o bankrotstvu i izabran je odbor poverilaca od pet članova koje je predložio Žarko Vuletin, bivši radnik “Begeja”.
Nezadovoljni ishodom, bivši radnici najavili su sastanak na kojem će rešavati šta dalje.
- Okupićemo se ponovo i tražiti od nadležnih da preispitaju privatizaciju firme, koja je sporna, da se istraže potraživanja “Begej holdinga”, koja su sumnjiva, kao i Vojvođanske banke, koja su naduvana. Podneli smo krivične prijava protiv bivšeg menadžmenta zbog nezakonitih radnji - rekao je Jovanović. On je napomenuo da su radnici u saradnji sa stručnjacima sačinili plan reorganizacije.
- Spremni smo da kroz rad preduzeća vraćamo dugove i tako oporavljamo brodogradilište - kaže Jovanović.
Većina bivših radnika je na birou. U firmi ih je ostalo samo sedmoro, kao obezbeđenje i to po ugovoru o delu.
- Ostali se snalaze i nešto rade, uglavnom privremene i povremene poslove - kaže Vuletin.
Milan Višnjić, jedan od bivših direktora brodogradilišta, ogorčen je zbog epiloga u sudu.
- Prvo je trebalo ispitati šta se stvarno dogodilo s imovinom “Begeja” - kaže Višnjić. On podseća na krivične prijave protiv menadžmenta “Begeja”, koje je policija prosledila tužilaštvu, a ono ne reaguje već pola godine.
Jovica Ostojin, pravni zastupnik 70 radnika, upozorava da se po prijavama sporo reaguje, a stečaj i bankrot idu po bržoj proceduri. Sankcije i ekonomska kriza
Brodogradilište “Begej” osnovano je 1944. Holandska kompanija kupila ga je 2003. i knjiži se kao vlasnik 96 odsto kapitala, međutim, na dan stečaja stopostotni vlasnik je bio “Begej holding”. Preduzeće se zadužilo u vreme sankcija, što do danas nije rešeno, rekla je Jelica Vukolić, uz napomenu da je u težak položaj firma ponovo zapala 2009.
Šta reći?
|