PALUBA
April 29, 2024, 01:14:15 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6   Go Down
  Print  
Author Topic: Slet za 25.maj  (Read 35623 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« on: May 25, 2010, 08:43:26 pm »



Незнам да ли је ово право место за ову тему, па молим уредника да је помери, као нисам то није.

До пре тридесетак година на данашњи дан би се на стадиону ЈНА одржавала слетска приредба у поводу 25. маја, рођендана друга Тита. На крају слетских вежби, које су изводили омладинци из свих крајева тадашње Југославије, и наравно ЈНА, уручивана је штафета другу Титу. Још почетком марта питомци војне академије КоВ, као готово једини војни учесници слетских вежби почињали су припреме под руководством легендарног ппуковника Крсте Јефтића. Колико се сећам он је, заједно са госпођом (тада другарицом) Тијаном Шкрињарић из Загреба  био и кореограф већине вежби и саме приредбе.

Дакле, припреме су биле опсежне и темељите. Уместо јутарње фискултуре питомци прве године су учили основне покрете за вежбе са пушкама.Ја и сад знам почетни вежбу да урадим без грешке јер сам је бар 500 пута поновио да ми је "ушла у крв". После недељу дана би се отпочињало са учењем делова вежби и кореографије, да би средином априла питомци практично знали и целу вежбу (кореографију). Како се ближио мај то су вежбе у увежбавања била дужа. Уместо поподневног учења било је вежбање за слет, суботом пре подне исто, а пред почетак слета, једно петнаестак дана  одржавана су само најважнија предавања, цели дан се вежбало, сада већ са музиком (преко разгласа).

Како је, наравно, увек било оних који нису знали која је нога лева, а која десна, Крсто Јефтић би их изводио на бину (не баш педагошки, али увек занимљиво) где су демонстрирали свима како то они раде. И сви смо то прижељкивали, али не да и сами будемо прозвани и слатко се смејали неспретности наших колега. Нико  није волео да буде прозван јер би то доносило "популарност" која није баш годила.   У моје време посебно омиљена мета Крсте Јефтича био је неки Мићо Бараћ из 29. класе. "М Мићо, Б Бараћ", грмео је Крсто. "Л лева нога је она до Интендантске академије".

Посебно занимљиви део припрема је бивао негде од 15 маја када су у околне студентске домове почињали да пристижу извођачи, углавном средњошколци и студенти из осталих крајева земље. Они су добијали термине да вежбају на нашој писти која је била велика и означена маркерима (беле тачке). Међу њима нашу пажњу су посебно привлачиле девојке. Наравно, ми смо у то време морали бити или на часовима или у собама, тако да смо их чежњиво гледали са прозора.

Пар дана пре приредбе одржаване су пробе на самом стадиону ЈНА. Први пут када сам дошао мало су ме збуњивале разнобојне ознаке исцртане по трави које се иначе на ТВ снимцима приредбе нису баш много примећивале (није ни требало). Оне су вежбаче упућивале на правце кретања, места заустављања и сл. За сваки случај, на крову свечане бине стојали су Крсто и Тијана и рукама дириговали или симулирали покрете. Пробе су биле целодневне, по потреби и поподне и увече. Обично би уследиле и две генералне пробе, задња веће пре 25. маја. На дан приредбе сви би били помало узбуђени, бар питомци Војне академије. Увек се очекивало да вежбу изведу безпрекорно, што је понекад, због сложености фигура било тешко. Најтеже је било када су вежбе подразумевале комбиноавно учешће питомаца и цивила. Цивилни вежбачи су били слабије припремљени, некад и смушени, па смо сматрали да нам кваре вежбе.

Када би се приредба завршила настајало је славље и опште мешање свих учесника при чему су се то обично завршавало не наким журкама по студентским домовима. То би било лепо да није било оног "али". Али, питомци војне академије су, за разлику од цивила, морали да се после слета врате назад у Академију, где се обављало пребројавање и наравано (оправдана) контрола да ли је оружје враћено. За то је требало бар 2-3 сата и обично ништа од провода, чак је то понекад било и забрањивано. Наравно храбрији и они који су упознали неку девојчицу су бежали (после предаје оружја), како су знали и умели до најближег студентског дома на журку.

У целини,  доживљај припреме за слет је био нешто лепо што се дешавало питомцима

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ово је слика са пробе (ако је успешно убачена, функција "прегледај" опет не ради) за слет одржан 25. маја 1976.године. Вежба се мислим звала "Заставе срца мирно". Ми питомци смо стројевим кораком, у врсти преко целог терена уносили заставе, дошли би испред атлетске стазе пред западном трибином, ту стали и са заставама у ставу "поздрав" стајали све време вежбе.Иза нас су омладинци изводили поменуту вежбу. Наравно ово питомци Војне академије су имали своју посебну тачку, без цивила. 


* Slet Dan mladosti 1975.jpg (219.11 KB, 744x1040 - viewed 291 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #1 on: May 25, 2010, 08:54:08 pm »

Danas je u Kumrovcu Titov unuk primio 6 štafeta iz raznih dijelova bivše države. Na Dnevniku HTV -a  je prikazan predstavnik Makedonije s titovkom i slikovitom majicom.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #2 on: May 25, 2010, 09:01:26 pm »

Na Dnevniku HTV -a  je prikazan predstavnik Makedonije s titovkom i slikovitom majicom.

A džemper? Wink
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #3 on: May 25, 2010, 09:02:35 pm »

Hehe, pa nije valjda samo on iz makedonije predao stafetu ??  Grin Grin
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 000


« Reply #4 on: May 25, 2010, 09:19:24 pm »

Hvala Džumba, vratio si me u davne 1972. i 1974. kad sam kao učenik 1. i 3. razreda Vojne gimnazije učestvovao u sletovima (u 2. i 4. razredu davali smo neki ram - okvir na tribinama).

Teško može to razumeti neko ko nije učestvovao, ko nije osetio to kolektivno ushićenje hiljada učesnika sleta i desetina hiljada gledalaca, ali eto, neka se spomenulo.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 000


« Reply #5 on: May 25, 2010, 09:20:32 pm »

Hehe, pa nije valjda samo on iz makedonije predao stafetu ??  Grin Grin

Nije Trpe, štafete su stigle iz šest gradova, svaki iz druge Ex Yu republike - pravo Bratstvo - Jedinstvo!
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #6 on: May 25, 2010, 09:28:41 pm »

Kakav džemper Rade?
Logged
brka-65
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 421



« Reply #7 on: May 26, 2010, 07:40:19 am »

Kakav džemper Rade?

Secas li se Tupurkovskog... Wink
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #8 on: May 26, 2010, 09:17:24 am »

Jedan od pionira koji je predao stafetu. Grin Grin
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #9 on: May 26, 2010, 09:35:03 am »

Tko ga se (od malo starijih) ne bi sjecao.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #10 on: May 26, 2010, 09:50:13 am »

Osim po dzemperima, kazu da je poznat i po Tajvanu. Roll Eyes

Evo  ide stafeta prilikom 60. godisnjice
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 2010-05-26-1043-30.jpg (77.24 KB, 904x449 - viewed 297 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #11 on: May 26, 2010, 11:29:01 am »

Tupurkovskog se ne može zaboraviti. Omladinac betoniran u temelje ondašnjeg društva. Zanimljivo kako sve glavešine u svim društvima, svake godine trebaju jedan broj veće košulje.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #12 on: May 26, 2010, 11:36:06 am »

To je od velikih napora, ujedno i slabosti prema icima i picima.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #13 on: May 26, 2010, 11:48:12 am »

Tko izmisli švedski stol?
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #14 on: May 26, 2010, 12:08:13 pm »

A samo da znate da je sada kod nas osudjen i treba da odlezi.
Osudjen je kao da je davao tajvanske kredite sam firmama, koje nisu mogle da vrate kredite (tada je bio uz vlast), iako su ti krediti isli preko komercijalnih banki.
Ajde da ne duzim, sada su ga osudili jer nije uz vlast (optuzba je glupa, jer oni koji ga sada sude, i tada su bili na vlast, pa je veliki deo kredita otisao u firmama koje su bliske tadasnjoj i sadasnjoj garnituri).
Vratimo se na sletove, jer su mnogo lepsa tema. Wink
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.