PALUBA
April 28, 2024, 07:51:55 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: PAKET-E/NK Protivtorpedni raketni sistem  (Read 6526 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« on: April 15, 2008, 12:10:28 pm »

      Namenjen je za uništavanje torpeda ispaljenih na površinske brodove.Sistem se sastoji od:sonara za otkrivanje i praćenje torpeda,automatskog sistema za kontrolu vatre,protivtorpednog projektila koji se nalazi u kontejneru i lansera.
      Sonar automatski otkriva torpedo ispaljeno na brod,vrši njegovu klasifikaciju i prenosi podatke do sistema za kontrolu vatre.Sistem za kontrolu vatre na osnovu dobijenih podataka o mogućoj pretnji odlučuje da li je pretnja stvarna i u zavisnosti od toga vrši pripremu i samo lansiranje projektila.
      Projektil se nalazi u kontejneru koji sluzi za čuvanje i lansiranje.Sam lanser moze biti fiksni ili rotacioni,a moze imati 1,2,4,ili 8 kontejnera.Prema proizvođaču sistem povećava mogućnost prezivljavanja broda za faktor 3-3.5.Sam projektil je tezak 380 kg i kalibra je 324 mm Shocked

      Slučajno sam natrčao na ovo na internetu.Ako neko zna nešto više ....


* PAK.jpg (6.87 KB, 200x125 - viewed 242 times.)
« Last Edit: April 15, 2008, 12:12:21 pm by MOTORISTA » Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #1 on: April 15, 2008, 12:49:29 pm »

Hehe, pa za odbranu od torpeda dovoljan je i pluton iz RBU-6000, samo na pravo mesto, u pravom trenutku. Negde sam pročitao da je čak to jedna od protivtorpednih mera koja se može primeniti i na domaćim VPBR-ovima.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2 on: April 15, 2008, 03:33:41 pm »

Čuo sam i za to,ali opet,ludi Rusi svašta naprave.U filmu TIHA PLOVIDBA su gađali torpeda,ispaljena sa Američke podmornice,sa RBU-6000. Grin
Logged
Koja
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 92


« Reply #3 on: September 20, 2008, 03:46:01 am »

Onaj sistem koji je naveden  moram priznati da mi je nepoznad ali sudeci po kalibru torpeda 324mm u pitanju je pre zapadni nego ruski sistem (priznajem nisam pregledao).
Svi ruski raketni protivpodmornicki bacaci a pre svega RBU-1000 sa kojijm je i krenulo
mogu da gadjaju torpeda (stariji od RBU-100 samo posle dorade).

Torpedo se gadja u tri salve tj. na tri daljine.

Na prvoj najdaljoj se gadja sa 3-4 projektila koji su tempirani da ga presretnu (imaju padobrane radi ostvarenja svih vremenskih slucaja)

Isto tako se gadja i na drugom plotunu.

Treci plotun je direktni ide bez padobrana i on je vec vrlo blizu broda.
Kod njega se ispaljuje sav preostali komplet.

Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #4 on: November 09, 2009, 10:16:17 pm »

Samo jedna napomena, vezana za RBU-60.

Na toj raketnoj dubinskoj bombi se koristi udarno – tempirni paljač UDV-60.
Upaljač se aktivira na postavljenoj dubini ili pri udaru u cilj. Prilikom udara bombe u površinu vode upaljač prelazi u aktivno – oštro stanje.
Postavljanje dubine aktiviranja vrši se pomoću tempirnog mehanizma – električnim komandama dok se bomba nalazi na lanseru.

Drugim rečima: upaljač aktivira eksplozivno punjenje bombe na postavljenoj dubini ili kada bomba udari u čvrstu prepreku (dno). Upravo ta osobina upaljača omogućava gađanje ciljeva na kopnu sa tim dubinskim bombama.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #5 on: November 25, 2009, 01:49:40 pm »

U vezi Motoristove originalne teme, jos iz 4/2008.g., pogledao sam nekoliko sajtova ne bi li mogao nesto suvislo dodati.

Medjutim, proizvodjac tog "paketa" (rusko "Takticko Raketno Naoruzanje") skrt je na TT opisu, za razliku od svoje druge produkcije gdje su publicirane sve karakteristike.

Filmic koji je skinut, vjerojatno je zainteresiranima vec poznat - nazalost, sve je samo virtualno prikazano.

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/KBpNNVuD4ik?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
« Last Edit: July 27, 2010, 07:32:23 pm by Boro Prodanic, Reason: Ubacivanje You Tube taga » Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.026 seconds with 22 queries.