PALUBA
April 27, 2024, 03:01:41 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20   Go Down
  Print  
Author Topic: Aerodrom Željava  (Read 186846 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #210 on: November 10, 2015, 11:02:36 pm »

Ма да... Само су вриштали да Горбачов исече ОТР-23 Оку што пре јер нису знали шта ће ако неко стисне дугме.

Ојса
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #211 on: November 11, 2015, 02:01:04 am »

тенак може по равници, али да прође сигурно кроз босанске шуме и планинчине... Roll Eyes колика је била прецизност свих тих разних ракетли? аеродром је у принципу ледина, сад, да ли ракетла лупи овде или онде томе који гађа изгледа свеједно, погодио па погодио, али ономе доле није. пуно теже је било тад одрадити исти посао него данас са свом овом техником. а све то се могло прилично лако неутралисати средствима пво за непосредну одбрану аеродрома. опет кажем, техника је била далеко примитивнија него данас, а до данас би се и база развијала и опремала савременијим оружјем.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #212 on: November 11, 2015, 09:32:16 am »

Ilovača je lek za sve.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #213 on: November 11, 2015, 10:13:50 am »

тенак може по равници, али да прође сигурно кроз босанске шуме и планинчине... Roll Eyes колика је била прецизност свих тих разних ракетли? аеродром је у принципу ледина, сад, да ли ракетла лупи овде или онде томе који гађа изгледа свеједно, погодио па погодио, али ономе доле није. пуно теже је било тад одрадити исти посао него данас са свом овом техником. а све то се могло прилично лако неутралисати средствима пво за непосредну одбрану аеродрома. опет кажем, техника је била далеко примитивнија него данас, а до данас би се и база развијала и опремала савременијим оружјем.

Варшавски пакт је имао план да за 48 сати стигне до Београда, за 7 дана до Љубљане (мада може и брже),  а најдаље за две недеље да избије на Јадран. Према прорачунима ЈРВ и ПВО је могло да издржи највише три недеље до потпуног колапса авијације и система ПВО у случају напада једног од два војна блока.

Точка има одступање 3 до 4 метра од циља, а не 10 како пише на форуму. Може да носи и бојеву главу са касетном муницијом. ОКА исто.

Ја сам вам дао званичне податке па ви сада рачунајте... Да ли би Кардељ са наоружаним радницима и сељацима зауставио једну или обе суперсиле.
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #214 on: November 11, 2015, 10:20:24 am »

 а најдаље за две недеље да избије на Јадран. - ovo već malo teže ili se mislilo na more zaobilazeći "bastion" u BiH
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #215 on: November 11, 2015, 10:22:21 am »

Нисам мислио на хидрогенку него на нека мање деструктивна оружија. У осталом шта би зауставило 50 000 хиљада совјетских и других тенкова са истока?

brda i planine, lokalna ekipa, isto kao i u Avganistanu, nisi valjda zaboravio 1979.-1989. ?
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 326



« Reply #216 on: November 11, 2015, 10:25:11 am »

Te Ruse bi u oružanom konfliktu zaustavili isti oni šta su zaustavili Fašiste i Naciste, unatoč tome šta bi opet bilo nekih šta bi se okupatorima uvukli u analni otvor, no za tim nije bilo potrebe jer su zaustavljeni 68' mirnim putem, dok je ostatak Evrope tj. Istočnog bloka stenjao u neimaštini i blagodatima režima sve do kraja 80-ih, danas je obrnuto danas mi stenjemo u neimaštini, a oni novu Škodu Superb napunu paštetama, dušek, suncobran i pravac more svake godine Smiley
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #217 on: November 11, 2015, 10:34:38 am »

Ништа нас не сме изненадити... Па ни та шкода суперб.  laugh
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #218 on: November 11, 2015, 10:56:00 am »

тенак може по равници, али да прође сигурно кроз босанске шуме и планинчине... Roll Eyes колика је била прецизност свих тих разних ракетли? аеродром је у принципу ледина, сад, да ли ракетла лупи овде или онде томе који гађа изгледа свеједно, погодио па погодио, али ономе доле није. пуно теже је било тад одрадити исти посао него данас са свом овом техником. а све то се могло прилично лако неутралисати средствима пво за непосредну одбрану аеродрома. опет кажем, техника је била далеко примитивнија него данас, а до данас би се и база развијала и опремала савременијим оружјем.

Варшавски пакт је имао план да за 48 сати стигне до Београда, за 7 дана до Љубљане (мада може и брже),  а најдаље за две недеље да избије на Јадран. Према прорачунима ЈРВ и ПВО је могло да издржи највише три недеље до потпуног колапса авијације и система ПВО у случају напада једног од два војна блока.

Точка има одступање 3 до 4 метра од циља, а не 10 како пише на форуму. Може да носи и бојеву главу са касетном муницијом. ОКА исто.

Ја сам вам дао званичне податке па ви сада рачунајте... Да ли би Кардељ са наоружаним радницима и сељацима зауставио једну или обе суперсиле.

планирао и нато да '99. србију баци на колена за три дана, па шта би? притом, рачунај шта је била јна у односу на вј и сфрј на сцг. јасна је мени тадашња руска тактика (терај напред без обзира на губитке), али баш да би то тако глатко ишло мало теже. београд би свакако пао после неколико дана (мада је и војводина испресецана каналима и каналићима на којима се може како тако бранити од продора оклопних јединица), љубљана можда још и брже јер је ближе од мађарске границе, али да би за две недеље стигли до јадрана е то мало морген што реко покојни слоба. у ствари могуће је - флотом из црног мора Grin исто важи и за нато пакт, који сем доста узане граница ка италији и није имао неки добар ослонац за напад. доста дуга и незгодна обала омогућавала је одбрану било где. а док се и из једног и другог правца стигне до бихаћа... уосталом, постојала је реченица "кад падне жељава пала је југославија", која се нажалост показала тачном.

точка јес можда прецизна, али видосмо задњу годину колико их је оборено пре пада на мету. а исто тако видисмо како и једна и друга суперсила прођоше у авганистану од "наоружаног народа"...
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #219 on: November 11, 2015, 04:57:52 pm »

Боље за нас што нисмо морали да проверимо способност ТО и целог система одбране у сукобу са једном од две суперсиле. ВЈ је друга прича. Он није била устројена као ЈНА, али то је сада већ нека друга тематика.


Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #220 on: November 11, 2015, 08:15:18 pm »

Kažeš taktika-nemate vi municije koliko ja imam ljudi. Bajke za nedorasle.
Ali neda mi se, laku noć.

poz.


Bila ili ne bajka ovakva taktika je doprinjela do pobjede Sovjeta u Kurskoj bitci između ostalog.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #221 on: November 11, 2015, 08:17:10 pm »

и у стаљинграду.
Logged
HrcAk47
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 695



« Reply #222 on: November 11, 2015, 08:22:22 pm »

Ja sam mislio da je ovo ozbiljan forum, Kursk nije bio kao ono što igrate u WoT, a Staljingrad nije bio "Enemy at the Gates". Komentari su neumesni.

Niko ne bi slao cunami sačinjen iz tenkova i pešadije na Željavu jer je nebitna u većoj slici. Jedna Oka/nuklearni Tomahawk i tačka, da ne kažem Točka.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #223 on: November 12, 2015, 02:12:02 pm »

тенак може по равници, али да прође сигурно кроз босанске шуме и планинчине... Roll Eyes колика је била прецизност свих тих разних ракетли? аеродром је у принципу ледина, сад, да ли ракетла лупи овде или онде томе који гађа изгледа свеједно, погодио па погодио, али ономе доле није. пуно теже је било тад одрадити исти посао него данас са свом овом техником. а све то се могло прилично лако неутралисати средствима пво за непосредну одбрану аеродрома. опет кажем, техника је била далеко примитивнија него данас, а до данас би се и база развијала и опремала савременијим оружјем.

Варшавски пакт је имао план да за 48 сати стигне до Београда, за 7 дана до Љубљане (мада може и брже),  а најдаље за две недеље да избије на Јадран. Према прорачунима ЈРВ и ПВО је могло да издржи највише три недеље до потпуног колапса авијације и система ПВО у случају напада једног од два војна блока.

Точка има одступање 3 до 4 метра од циља, а не 10 како пише на форуму. Може да носи и бојеву главу са касетном муницијом. ОКА исто.

Ја сам вам дао званичне податке па ви сада рачунајте... Да ли би Кардељ са наоружаним радницима и сељацима зауставио једну или обе суперсиле.

Izbijanje na Jadran bilo je predvidjeno u visini Trsta, tako da Bastion ne bi bio direktno ugrozen.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #224 on: November 12, 2015, 02:29:08 pm »


Moja amaterska logika govori da nikome ne bi na pamet padalo da se zavlači u "bastion" bosanskih planinčina. Od granice pravo južno na Zagreb, a otuda kroz "karlovačka vrata" na Rijeku. Jasno kao dan! Pomoćni pravac preko Ljubljane, dolinom gornjeg toka Save, pa spajanje opet kod Karlovca. Taj pravac jeste ugrožen s bokova, ali bi se računalo na masovnost i prevlast u vazduhu. Željava je mogla biti baza za 50-60 aviona, ali bi masovnost i prevlast napadača,a oba Bloka su računala upravo na pomenuti pravac, bila odlučujuća. Gorski Kotar jeste velika prepreka, ali bi se moglo! Svaki drugi izlaz na more bio bi još teži!
Logged
Pages:  1 ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.