PALUBA
March 29, 2024, 12:28:48 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20   Go Down
  Print  
Author Topic: Aerodrom Željava  (Read 183459 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #270 on: November 09, 2017, 08:28:38 pm »

09.11.2017. | 09:22

Mondo otkriva: Avion sletio na aerodrom Željava

Jedan privatni avion sletio je na pistu napuštenog aerodrom Željava kod Bihaća nakon što mu je nestalo goriva dok je letio iznad Hrvatske. Avion sletio u BiH, a zaustavio se u Hrvatskoj.


Na korovom obraslu pistu „Rupe“, kako su piloti JNA žargonski zvali Željavu, najmoderniji vojni aerodrom nekadanšnje JNA, u srijedu 1. novembra spustio se „Diamond DA62“ registarskih oznaka „ES-KEN“.

Riječ je o manjem privatnom avionu koji je letio iz Austrije za Crnu Goru, a u jednom trenutku pilot je obavijestio kontrolere da će letjelica ostati bez goriva zatraživši slijetanje na najbliži aerodrom. Iz kabine ugledao je Željavu.

„Vazduhoplov registarske oznake ES-KEN (DA62) letio je na VFR ruti kroz hrvatski vazdušni prostor. U jednom trenutku na ruti pilot aviona proglasio je 'fuel emergency' te je zatražio sletanje na najbliži aerodrom. Na toj poziciji pilot je ugledao bivši vojni aerodrom Željava i krenuo ka njemu. Hrvatska kontrola vazdušnog saobraćaja predala je avion nadležnoj kontroli vazdušnog saobraćaja u BiH u Banjaluci uz prethodnu telefonsku koordinaciju", potvrđeno je za Mondo u Hrvatskoj kontroli vazdušne plovidbe.

Pilot je zatim, bez posljedica po svoje zdravlje i avion, sletio na jednu od pet pista na platou pored planine Plješevice, unutar koje se nalazе urušene podzemne galerije legendarnog „Objekta 505“, nekada još poznatog i kao „Klek“.

U Agenciji za pružanje usluga u vazdušnoj plovodbi BiH (BHANSA) potvrđuju da su primili informacije da se radi o vanrednom događaju i da je FIC (Flight information centar) Banjaluka  postupio po proceduri u takvim slučajevima i uz održavanje komunikacije sa pilotom o svemu obavijestio Spasilačko koordinacioni centar BiH BHANSA-e (BH RCC).

Ovakav događaj u vazduhoplovstvu tretira se kao ozbiljan incident, a položaj Željave, koja se nalazi na međunardnoj državnoj granici između BiH i Hrvatske, stvari je učinio još zanimljivijim. Jer, avion jeste pistu dodirnuo na teritoriji Bosne i Hercegovine, ali se zaustavio – na teritoriji Hrvatske.

Zbog neobičnog slučaja na neobičnom mjestu pojavilo se pitanje nadležnosti nad ''sudbinom'' pilota i njegovog aviona, a sve je riješeno dogovorom graničara na licu mjesta.

„Odmah po slijetanju zrakoplova Spasilačko koordinacioni centar (RCC) je obaviješten od strane službenika Granične policije BiH da je avion sletio na područje državne granice i to na način da je sletio u teritoriju Hrvatske te je preneseno da je između nadležnih službi granične policije dogovoreno da sve daljnje aktivnosti preuzimaju njihove kolege iz Hrvatske. Pošto se avion u trenutku zaustavljanja nalazio na teritoriju Hrvatske, odnosno da objavio je vanredno stanje na frekvenciji nadležne kontrole letenja RH, vazduhoplovne istražne vlasti Hrvatske su nadležne za daljnje postupanje po ovom pitanju (istraga ozbiljnog incidenta)", kažu u BHANSA.

U Agenciji za civilno vazduhoplovstvo BiH (BHDCA) potvrđuju izvještaj kolega iz BHANSA takođe dodajući da su dalje aktivnosti oko zalutalog aviona preuzele hrvatske službe. U ovoj Direkciji su konstatovali da je u pitanju ozbiljan incident koji se dogodio na međudržavnoj granici, ali da nadležni u BiH neće sprovoditi istragu jer je za slučaj nadležna Hrvatska.

„Nadležno ministarstvo u BiH (Ministarstvo komunikacija i transporta BiH ) u ovom slučaju nije nadležno da provodi istragu po ovom događaju. U slučaju traženja pomoći, prilikom eventualne istrage, BHDCA, stoji na raspolaganju učesnicima u istrazi“, rečeno nam je u BHDCA. Rekli su nam i da ovakvi događaji nisu baš česti u BiH.

Ne dešava se često ni da avionu nestane goriva kao što se desilo „Diamondu DA62“ tik iznad aerodroma koji važio za najskuplji objekat na teritoriji nekadašnje države.

ŽELJAVA - MITSKI AERODROM BIVŠE JNA

Vojni aerodrom Željava slovio je za najmoderniji objekat takve vrste u SFRJ i Evropi, u čiju su izgradnju između 1948. i 1968. godine uložene milijarde dolara. Bio je baza za tri eskadrile, naoružane avionima tipa Mig-21. Unutar objekta postojalo je sve što je bilo potrebno za život u vanrednom slučajevima ratnog stanja.

„Bile su tu galerije za smeštaj aviona i potrebnih pratećih sredstava, radionica sa održavanje aviona i opreme, padobranska sekcija, akumulatorska stanica, skladišta svih potrebnih materijala, klima komore koje su obezbeđivale normalan život i u uslovima nuklearnog rata, sopstveno izvorište vode, autonoman kanalizacioni sistem, depo otpadnih materijala, sopstvene generatore struje, prostorije za ljudstvo uključujuči učionice, kancelarije sa čak i malom klupskom prostorijom, kuhinjom, restoranima, ambulantom, malim stacionarom. Postojala je čak i mrtvačnica“, napisao je nekadašnji pilot RV JNA Suad Hamzić o Željavi, u svojoj knjizi „Letačke priče“.

Aerodrom je devastiran i nije u funkciji od 16. maja 1992. godine, kada ga je (u pet časova i 30 minuta), vojska minirala sa 56 tona eksploziva i time ga u potpunosti onesposobila, a vrijeme i uslovi učinili su da njegova unutrašnjost u potpunosti propadne.

Površina aerodroma je tokom posljednjeg rata bila poprište vojnih sukoba pa se smatra da je Željava još uvijek kontaminirana zaostalim minama i eksplozivnim sredstvima. Ovo ne spriječava znatiželjnike da pohode aerodrom, a Željava je jedna od omiljenih tema svih zaljubljenika u jugoslovensku vojnu istoriju, a na specijalizovanim portalima, na društvenim mrežama i na forumima može se naći mnogo fotografija i podataka o aerodromu.


Autor: mondo.ba, Dušan Volaš, Željko Svitlica
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #271 on: April 05, 2018, 07:02:29 am »

Iz monografije 117. LAP i 352. IAE.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Zeljava.jpg (488.91 KB, 1209x1753 - viewed 489 times.)
Logged
ROMAN
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 91



« Reply #272 on: March 24, 2019, 04:29:55 pm »

https://www.24ur.com/novice/svet/objekt-505-tajno-jugoslovansko-letalisce-simbol-genialnosti-in-neumnosti.html
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #273 on: May 20, 2019, 03:42:24 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

* Underground-Doc4.pdf (168.09 KB - downloaded 97 times.)
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #274 on: July 28, 2019, 03:26:01 pm »

Da li su u Željavi mogli biti koristeni MiG-29
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #275 on: July 28, 2019, 07:57:45 pm »

Za sletanje i poletnaje i tankiranje uz neke tehničke dodatne sprave i alate da. Za ulaz u pozemni dio aerodroma ne. Zbog vrata (na gornjoj strani bio je otvor za jedan smjerni stabilizator a 29 ima dva), širina tunela baš i nebi nekako bila praktična i još puno toga bi se našlo. Kada su se pravili nacrti za Željavu nije bilo ne duha i sluha o takvim avionima kao što je MIG-29.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #276 on: July 28, 2019, 08:41:49 pm »

Nešto se malo radilo u tom smjeru ali nije zaživjelo.

poz.
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #277 on: July 29, 2019, 05:36:00 am »

A di bi onda bila smještena planirana druga eskadrila
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #278 on: July 29, 2019, 07:15:59 am »

Jedan ulaz je bio probijen a mogu proći dupli vertikalci. Izrađena je atrapa-maketa u omjeru 1:1 i vukli su je po tunelima sa el. traktorom radi testiranja. Pravi Mig-29 nisu boravili unutra. Bilo je planirano cijelu bazu prilagoditi njima, ali ……...
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #279 on: July 29, 2019, 07:52:10 am »


MiG-29 bio je avion potpuno drugačije koncepcije. Elementarna je stvar proširiti betonske otvore na ulazu u potkop, ali je veeeliko pitanje da li bi unutrašnje komunikacije bile dovoljne širine za MiG-29. Sve to utiče na na kapacitet skladišta goriva (+100%) rezervnih delova isto tako, oružja takođe povećano. Moguće je da bi Željava bila napuštena posle 2000. Rat 1999 pokazao je da fortifikacija nema bitnog uticaja na očuvanje PVO teritorije. Daleko je važnije bilo skrivanje, maskiranje, pravljenje lažnih meta... Ovako... iz Željave je bilo recimo 4-5 izlaza. Upornim ciljanjem tih teško pogodivih vrata, ali ipak POGODIVIH, svi avioni su mogli ostati zarobljeni unutra za neko vreme, dovoljno da neprijatelj pogodi sve što je hteo u rejonu cilja i šire. A avijacija i služi da reaguje odmah.

Moju tvrdnju potvrđuje stanje AB Slatina. NATO je ubrzo onesposobio dejstvo sa Slatine gađanjem ulaza u potkop i zarušio ga. Posle prestanka Agresije , tj. aktivnih dejstava, otvori su odmah bili raščišćeni i omogućeno je odletanje svih ispravnih letelica na VELIKO ČUĐENJE NATO OFICIRA. Međutim, svi avioni na Slatini su posle određenog datuma bili sprečeni da dalje deluju, a pista je bila oštećena dovoljno da spreči uzletanje bilo čega sem vojnih aviona pod forsažom, za šta je dovoljno 300-500m.
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #280 on: July 30, 2019, 05:07:05 pm »

Hvala na odgovorima. Ako netko ima nesto nadodati slobodno neka nadopise. Po tom iskustvu onda je bolji sustav cesta p/s staza
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #281 on: July 31, 2019, 07:37:09 pm »

Kumbor miješa kruške i jabuke.
Želja je bila dobra stvar, moglo se je uništit samo na jedan način, iznutra.
Ali...

poz.
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #282 on: August 01, 2019, 10:09:20 am »

Mogla je Zeljava primiti i Mig-29, ne bi se razmatralo da je nemoguce, nisu tada bili tako mahniti u DUT-u a i nisu se u to vrijeme raspisivali tenderi za idejno rjesenje. Mozda sirina hodnika ne bi dozvoljavanje vucu aviona pored parkiranih ali bi bilo izvedivo za dio baze i bilo bi tijesno. Osim toga u dugorocnoj perspektivi bilo planirano opet uvesti avion sa 1 vertikalcem- Yu supersonik ili ti NA. To sto Zeljava nije bila u Srbiji pa bi je neki napustili 2000. to je sruga tema, isto kao i preseljenje ZI SOKO iz Hercegovine u Srbiju.

Svedska je na Vigenima sklapala verikalac pri ulazu u porkope.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #283 on: September 20, 2019, 08:26:16 pm »


MiG-29 bio je avion potpuno drugačije koncepcije. Elementarna je stvar proširiti betonske otvore na ulazu u potkop, ali je veeeliko pitanje da li bi unutrašnje komunikacije bile dovoljne širine za MiG-29. Sve to utiče na na kapacitet skladišta goriva (+100%) rezervnih delova isto tako, oružja takođe povećano. Moguće je da bi Željava bila napuštena posle 2000. Rat 1999 pokazao je da fortifikacija nema bitnog uticaja na očuvanje PVO teritorije. Daleko je važnije bilo skrivanje, maskiranje, pravljenje lažnih meta... Ovako... iz Željave je bilo recimo 4-5 izlaza. Upornim ciljanjem tih teško pogodivih vrata, ali ipak POGODIVIH, svi avioni su mogli ostati zarobljeni unutra za neko vreme, dovoljno da neprijatelj pogodi sve što je hteo u rejonu cilja i šire. A avijacija i služi da reaguje odmah.

Moju tvrdnju potvrđuje stanje AB Slatina. NATO je ubrzo onesposobio dejstvo sa Slatine gađanjem ulaza u potkop i zarušio ga. Posle prestanka Agresije , tj. aktivnih dejstava, otvori su odmah bili raščišćeni i omogućeno je odletanje svih ispravnih letelica na VELIKO ČUĐENJE NATO OFICIRA. Međutim, svi avioni na Slatini su posle određenog datuma bili sprečeni da dalje deluju, a pista je bila oštećena dovoljno da spreči uzletanje bilo čega sem vojnih aviona pod forsažom, za šta je dovoljno 300-500m.

ниси у праву. у слатини су били мигови 21 који током агресије нису ни летели у борбене летове. стога је неко проценио да није неопходно рашчишћавање улаза и изазивање нових напада. нато авијација је гађала аеродром и одозго, покушавајући да пробије брдо, али ту су навожени земља и шљунак. жељава је ипак била бољи аеродром, рупе су врло фино завучене и тешко би их било погодити и са данашњом технологијом.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #284 on: September 22, 2019, 06:07:58 pm »

Кумборе, сваки аеродром је имао инжињеријску чету. Чак и ову укупани. Инжињерија би, зависно од обима зарушавања, брзо рашчистила сваки улаз. Између осталог и за то је била намењена.  То што на Слатини нису рашчишћавани, осим што авиони нису ни били предвиђени за дејство, је један од разлога било и "маскирање", односно држати противника у уверењу да је уништио то што је циљао. У вези са тим има неколико примера центара везе и командних места чији улази нису рашчишћавана управо из тих разлога. И имало је ефекта.
Logged
Pages:  1 ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.