PALUBA
April 29, 2024, 12:41:19 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20   Go Down
  Print  
Author Topic: Aerodrom Željava  (Read 186997 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #90 on: December 08, 2011, 01:27:39 pm »

Тек информације ради, на аеродрому Жењава, као ни на осталим аеродромима, по мирнодопској формацији није била чета војне полиције већ вод.  По ратној формацији су биле чете војне полиције, сличне формације чВП у моторизованим бригадама. Аеродром Жељава се разликовао од осталих аеродрома (уствари, ваздухопловних база) по томе што је вод ВП био "јачи", односно бројнији  (око 40-так људи по формацији са тројицом или четворицом старешина). Такође, за разлику од осталих јединица ВП РВ и ПВО имао је зону територијалне одговорности (ипак, доста малу), односно обављао је полицијске послове и изван ограде самог аеродрома. Тако је сам град Бихаћ био у њиховој зони одговорности и све полицијске послове у граду и околини обављали су они (увиђаји, интервенције и сл.).
Logged
Djadjo
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7



« Reply #91 on: December 08, 2011, 01:41:13 pm »

Pozdrav Solaris i hvala na dobrodošlici  

Pozdrav Proxy  Smiley

Evo ovako naravno da je moguće da sam u svim tim expedicijama profulao po stvar što unutra što vani.
Ne da je moguće nego je to i defakto istina (bar je svaki sljedeći posjet zanimljiviji).
Znači nakon 5 godina odlazaka na željavu i nekoliko marisanja po padini, stvarno se čudim da iznad trojke postoji još jedna zgrada.
Znaš da desno od ulaza jedan (stojiš i gledaš u jedinicu, na desno je skretanje za dvojku na lijevo parking) e iza tog parkinga krenuvši prema gore u brdo...
Tj ajmo ovako.

Ulaz br 1. desno uz njega je trafo stanica u šumici, još desnije od trafo stanice je kuća već pred samim usponom na brdo (kuća dvokatnica) navodno (što po tragovima tamo,što po pričama stražara).
Između ulaza dva i tri je kt iznad kt-a antenski stub, od antenskog stuba nekih 150 metara ubrdo na desnu stranu je stražara (što ti kažeš RR mjesto) kraj te zgrade je ventilacijski šator KK9.
Njegova dubina je 240 metara 2x120m sa malim hodnikom na pol koji spaja dve vertikale.
Iznad te zgrade i tog šatora je ta šahta što sam slikao, šahta je kockasta prostorija sa preljevnim zidićem, nisam slikao ali sam se zavukao unutra i iz te prostorije nema nikakvih cijevi rupa vertikale, ičega što bi spajalo klek sa tom šahtom.
Ima u vertikali KK9 dve cijevi koje vode iz same kompresorske komore iz objekta, dal nebi tuda mogla izać isparavanja vode a te cijevi ionako izlaze na vrh šatora svinute u luk.

Iznad te "stražare" tog KK9 i šahte ravno 200m gore u brdo postoji špilja prirodni otvor.
Ako krenemo desno od stražare kada gledamo dolje prema trianglu dodjemo do šatora od jedinice.
Ako krenemo lijevo od stražare kada gledamo dolje prema trianglu idemo prema šatoru iznad trojke,pa ulazu u stijenu iznad trojke pa prirodne rupe-raspukline u stijeni na tlu.
Što iz tog položaja vidimo ako gledamo gore, je nekih 100m čiste ravne šume u brdo a onda počinje pojas izbačenih stijena i šume zbog čega se nevidi dalje u brdo konfiguracija ili objekt koji bi stajao.
Kad produžimo dalje dodjemo do šatora koji vodi iz zvijezde i jednog koji vodi iz kk preko puta ulaza u zvijezdu.

To je ono što sam ja vidio par puta, zadnji put pred dva mj. nažalost slabije vidljivosti zbog previše zelenila.
Ima još jedna stvar koju bih volio vidjet a nisam ju nikada našao, a to je ovo....na 4:53min.

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/zHGs7bE0VqQ?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

Dali je to možda to što si spomenuo?

Aha, nisam objasnio zašto to zovemo stražara, uglavnom zato jer ljudi koji su služili i u jna i u vrsk su rekli da su tu spavali i drzali strazu oko satora.
Utabana staza prema trojci, nažalost nepostoji, puno ljudi mi je reklo za tu stazu ali 20god čini svoje, što postoji su putići i staze divljači.

Uh previše za sada.

Pozz
Djadjo
« Last Edit: January 06, 2012, 03:17:38 pm by SOLARIS 1972 » Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #92 on: December 08, 2011, 03:40:32 pm »

previse kad biju Wink
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #93 on: December 08, 2011, 06:08:14 pm »

Pozdrav Solaris i hvala na dobrodošlici  

Pozdrav Proxy  Smiley

Evo ovako naravno da je moguće ....

Pozz
Djadjo

Ma naravno da je moguće isto kao što ti ja govorim cca 22 g. unazad premda se meni čini da je bilo na baš jučer, ali recimo prekjučer.
Na tvom recimo "matičnom Željava forumu" sam čini mi se bio i registriran, ali me neki čudan lik "relity" ili tako nešto ugnjavio da sam brzo pronašao drugo društvo.
Tamo ima napisa oko prenamjene nekog ljudstva na AKL-u, e to ti je mene zakačilo tako da sam zadnje mjesece doslovce se zajbavo.
Bez ikakvog stvarnog zaduženja tako da sam iz radozlanosti švrljao uglavnom po objektu i oko njega, toliko da su mi izašli u susret pa sam čak bio i sa "startnom" na pragu piste u dva navrata dnevnom i noćnom (majke ti ko' izmisli onu budalaštinu na ZIL-u?).
Na tornju se nismo javljali uglavnom na proljeće i ljeto jer je ekipa uglavnom pila kavu na terasi (koliko me mozak još služi čini mi se da ju je kuhala spremačica od SUKL-a po imenu ili nadimku Boja ?!? (BTW kad stignem malo ću Vam ispraviti tlocrt tornja - nije baš dobar, inače glavna fora je bila šibica/žigica kojom si zaglavio vrata od lifta tako da ga onaj dole (kontrola) nije mogao pozvati nego je morao telefonirati (kroz onu graju i zmijarnik nikom se nije išlo okolo).
Osobno mi je bila "Duševna hrana" prodavati foru (ppuk Zeki...) da samo za mene šalju cijelu BORBU na latinici..... Sorry nemam sad vremena pa ću ti pokušati pomoći.
To postrojenje za vodu sam vidio samo jednom, ali nisam bio sam pa sam dobio informaciju iz prve ruke od SVIK-a koji je radio na "recimo" održavanju ili servisiranju samog objekta.
Moguće je da je objekt zarastao u raslinje pa nije uočljiv nekome tko ne zna gdje se nalazi ( nebih ga niti ja našao vjeruj mi), jer već onda je bio poprilično "zazelenjen kao prikriven (po meni ima smisla).
E sad ovo što "jarani" pregledavaju je po meni jedan od onih "famoznih" puteva ze evakuaciju, jer si i sam vidio kako izgledaju ventilacijski otvori (BTW kod oduška nije bila u pitanju voda već para).
Probaj ga potražiti kad slijedeći put budeš išao na Željavu negdje iznad izdvojenog zapovijednog/komandnog mjesta, ako znaš gdje je? Tamo je bilo i nekih bunkera to bi ti sve trebalo biti u smjeru baze, znači suprotno od Baljevca.
Ja sam osobno zadnji put malo provirio tamo 2003 (imali smo neki seminar u hotelu Jezero na Plitvicama pa nisam odolio) i mogu ti reći da Kata ili Keti u LPS-u kuha dobru kavu, a da legendarnu birtiju kod Dule nisam odmah skužio već sam se morao vozikati malo gore, malo dole, a koliko sam tamo vojnog roka odslužio......
Inače u samom selu (van ograde) imaš i izdvojeni centar veze (izgleda kao obična seoska kuća samo je u dvorištu umjestu oraha rasla bandera za antenu..).
Ako treba javim se još koji put.

BTW "stražara" je doista bila prvotne namjenjena kao RR postaja čete veze.
Posadu je sačinjavalo 6 vojnika (za tri patrole), jedan komandir (ml.vodnik, desetar, razvodnik) i jedan pješadinac koji se brinuo za pse čuvare (3-4 šarplaninca).
Namjena im je bila da održavaju rad RR postaje i obilaze patrolama ventilacijske otvore i eeeee sad se sjećam da mi je pričao jedan od njih Blažo ili slično (makedonac) da imaju i taj aparat za vodu ali da je u "pripičkini" - ovo moram u originalu sorry!! i da tamo nikad se ne ide jer se ne stigne po ručak, naime sustav patrola je bio da obiđu trasu kad idu do ceste po hranu ("ćuftari"), usput se upišu u evidenciju kod PZO/PVO-aca i to ti je to.
Inače "stražara" se sastoji od terase, ulaza s dvojnim staklenim vratima, hodnike, prostorom za soške ravno , na desno je bila kupaonica i WC, pored nje je bila prostorija s RR uređajima, na lijevo je bila prostorija za municiju (zapravo je trabala biti za komandira), nasuprot je bila kuhinja, a ravno spavaonica /trpezarija/dnevni boravak.
Kod te ekipe (ako je bila prava, a rijetko nije) uvijek je bilo "zabranjenih stvari............"
« Last Edit: December 29, 2011, 05:24:54 pm by SOLARIS 1972 » Logged
Djadjo
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7



« Reply #94 on: December 08, 2011, 06:22:30 pm »

Imam ideju stavit ću sliku željavske padine iz zraka,pa ću ja ucrtat ono što sam skužio a ti ucrtaj ono što si ti skužio kada si bio tamo Smiley
i daj samo da te pitam jel bilo minirano u vrijeme kada si bio gore kod postrojenja.

Kvragu ovo što Jarani pregledavaju nemogu locirat već dve zahebane godine,ove god je pol šume srušeno nekom olujom što se desila.
« Last Edit: December 08, 2011, 08:15:27 pm by SOLARIS 1972 » Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #95 on: December 08, 2011, 06:31:03 pm »

Imam ideju stavit ću sliku željavske padine iz zraka,pa ću ja ucrtat ono što sam skužio a ti ucrtaj ono što si ti skužio kada si bio tamo Smiley
i daj samo da te pitam jel bilo minirano u vrijeme kada si bio gore kod postrojenja.

Kvragu ovo što Jarani pregledavaju nemogu locirat već dve zahebane godine,ove god je pol šume srušeno nekom olujom što se desila.


Ne,nije ja sam tamo bio 1989 za vrijeme ročnog staža...........2003 se nisam pentrao po brdima, jbga bilo mi je bolje brćkati se u **** na Plitvicama

Ovo što gledaju, ako je to to što ja mislim, onda je to tunel, put ili što već kojim se iz samog objekta izlazilo na izdvojeno zapovijedno/komandno mjesto, a recimo to i "slikovito" kad dođeš do zadnje rupe iz smjera Baljevca prema Željavi (tada su tamo bile parkirane čini mi se baterije puka PVO i Žirafa na onom FAP-u) digneš pogled prema Goloj Plješevici (znači prema vrhu) i pratiš pogledom dok ne uočiš aaa, recimo terasu u grmlju, ovo ti je nekako iznad zadnjih kuća u samom selu, e probaj potražiti tamo negdje okolo, po meni na snimci se čini da su negdje otprilike na visini KT ili "stražare" odnosno u istoj ravnini u smjeru LPS-a....
« Last Edit: December 08, 2011, 08:15:52 pm by SOLARIS 1972 » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #96 on: December 08, 2011, 06:39:33 pm »

Solidno momci i lijepo.
Samo bi Vas zamolio izbjegavajte riječi tipa "faking, jbg...." i tako redom.
Nebi valjalo da se mi moderatori mješamo u vaše tekstove. Dogovor.. Wink

I samo napred u nove pobjede.
Logged
Djadjo
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7



« Reply #97 on: December 08, 2011, 08:58:49 pm »

Ovako za zadnju rupu iz smjera Baljevca prema Željavi uzimam da je to Ulaz br 1.Da samo razjasnim da sam ja oduvjek ulaz 1,2,3,4 gledao iz smjera kasarne pa ih zato tim redom i zovem.
A koliko sam kroz period vremena u razgovoru sa ljudima koji su tamo sluzili/radili i skužio da je to ispravan način gledanja i pobrojavanja ulaza od kako je objekat napravljen.

Ok vratimo se na glavnu misao.
Kada pogledamo od ulaza 1 prema vrhu Plješe ako je tipa priroda bez lišča tj zima  ili snijeg vidjet češ 1 stražaru ili RR (dobro si zapamtio raspored prostorija točno je takav kako si rekao) vidjet ćeš terasu (tj ogradu iznad KT-a što izgleda ko pljunuta terasa ).
U pozadini se vidi i antenski stup...(da razjasnim KT , sam prozor i ulaz u kt se nevidi zbog preraslog granja bilo lišča ili ne) ako gledaš jer znaš kud gledaš i šta,možeš uočit rupu u stjeni malo dalje od antenskog stupa (jedna od vertikala prema prostoriji DIT2).

E to sve me buni u  neku stranu jer to što opisuješ apsolutno odgovara tom viđenju stanja danas,ali nekažem da nepostoji nešto još na padini.
Ovaj naziv Izdvojeno komandno mjesto to meni zvuči na zgradu jer po  nekoj logici mora biti neka zgradica.
Bar ja to tak vidim.

Do sada apsoltuno nitko nije spominjao išta od evakuacijskih izlaza za ljudstvo,osim vertikala iz kompresorskih komora,za ispenjat 240 metara vertikale je vraški poduhvat,meni osobno to nije priča koja bi držala vodu.
Ok Klek nikada ni nije gledan tim očima da bi se iz njega trebalo bježat.

Ali (uvjek taj ali).

Ako si prolazio kroz objekt i to kroz galeriju C tj 352 tamo nekih 30 metara prije ulaza za zvijezdu ima jedna vertikala koja nije u klima komori ona je direktno iz galerije,naravno ona je minirana pa su klanfe sve redom polomljene,ali zanimljivo gore kada se osvijetli u vertikalu ima nabit čep betona i željeza u malo čudnom rasporedu tj stvar izgleda kao da se odozgo srušila unutra.
Iako je minirana iznutra tj sa dna vertikale.
E to je jedina vertikala koja izgleda kao evakuacijski izlaz i nigdje drugdje u objektu niti jedna druga neizgleda tako niti ih ima da direktno iz galerije ide.
Kada bi to bilo prohodno da se ispenje npr izašao bi po mojoj procijeni negdje na pol puta izmedju ulaza 3 i ulaza 4 te kada bi pogledao dolje prema pistama sa padine vidio bi cestu i plato na pol duzine ceste koja spaja ulaz tri i ulaz četri.

Ok Bosanci u izviđanju govore obratno o ulazima tj njima je (s njihove strane gledano) četvorka jedinica itd sve gledaju obratno.

E i još jedna stvar.Netko je nekada rekao da su izvodili vježbe u betonskim bunkerima i tranšejama malo desno od ulaza jedan negdje na brdu,ali dovoljno blizu da se vidi triangl i glavna stajanka na lijevoj strani gledajući odozgo.
To takodjer nisam nikada vidio a mislim da ni neću jer je tek tamo najveće crvenilo na karti minsko sumnjivog područija.


I fotke za kraj sa expedicije 6.1.2011 (slikao sam padinu jer se odlično vidjelo).

Foto album 6.1.2011.
« Last Edit: December 29, 2011, 06:20:13 pm by SOLARIS 1972, Reason: hiperlink » Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #98 on: December 08, 2011, 09:31:26 pm »


E i još jedna stvar.Netko je nekada rekao da su izvodili vježbe u betonskim bunkerima i tranšejama malo desno od ulaza jedan negdje na brdu,ali dovoljno blizu da se vidi triangl i glavna stajanka
na lijevoj strani gledajući odozgo.To takodjer nisam nikada vidio a mislim da ni neću jer je tek tamo najveće crvenilo na karti minsko sumnjivog područija. I fotke za kraj sa expedicije 6.1.2011 (slikao sam padinu jer se odlično vidjelo)


Eto, pronašli smo i lokaciju izdvojenog zapovijednog/komandnog mjesta (ovo što se crveni  Grin ), znači tamo negdje su ti i ona vrata barem po meni. Tek sad sam skužio na što si mislio kad si rekao da nije bilo hidranta, ako misliš na ona vrata visine cca 2 m koja se vide pored SEAT-a imaš pravo unutra je bio agregat za emergency otvaranje vrata.
Naime ista su se otvarala/pokretala elektromotorima pa je ovo služilo kao pomoć u nevolji ili se stalno koristilo? (22 g!) suprotno na drugoj strani 2-ke se nalazio kiosk s Vojnom policijom koja je kontrolirala ulaz/izlaz iz objekta, Ja sam mislio na stvarne hidrante (klasične iste kao u neoboderu samo SMB).
Ovaj otvor koji si slikao meni više liči na dimnjak, unutar objekta su bili agregati, što će reći da su nekud morali i ispuhivati ili se varam?
A ono malo što znam o eksplozijama čini mi se da je ovo prvo poletjelo prema gore pa se vratilo gravitacijom nazad (stijenke nisu oštećene) i tako zatrpalo otvor.......
« Last Edit: December 29, 2011, 05:16:01 pm by SOLARIS 1972 » Logged
Djadjo
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7



« Reply #99 on: December 22, 2011, 03:15:56 pm »

Proxy

Si vidio kad ovu sliku,i dali ona govori nešto iz tvog opisa.Ili ipak ima još nešto što se vidi (na slici u smjeru jedinice ali u brdu) na desnu stranu u brdo?


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Djadjo


* b9856ece.jpg (146.5 KB, 1024x768 - viewed 348 times.)
« Last Edit: December 22, 2011, 03:35:13 pm by SOLARIS 1972, Reason: slika ubačena u atačment » Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #100 on: December 22, 2011, 07:40:01 pm »

Proxy

Si vidio kad ovu sliku,i dali ona govori nešto iz tvog opisa.Ili ipak ima još nešto što se vidi (na slici u smjeru jedinice ali u brdu) na desnu stranu u brdo?



Djadjo

Ako misliš na ovo od prije to bi ti bilo još desno više prema samoj Željavi---->
Logged
Djadjo
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7



« Reply #101 on: December 28, 2011, 10:05:58 pm »

Evo da nekačim sliku po sliku

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Cijeli album posjete Željavi 26.12.2011 u slideshow verziji Smiley

Foto album 26.12.2011.


* 181.jpg (249.34 KB, 1023x682 - viewed 256 times.)
« Last Edit: December 29, 2011, 06:20:28 pm by SOLARIS 1972, Reason: hiperlink » Logged
Gazda
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 502



« Reply #102 on: December 29, 2011, 12:19:07 pm »

opa,koje slike....bravo...
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #103 on: December 29, 2011, 03:07:22 pm »

Evo da nekačim sliku po sliku

Cijeli album posjete Željavi 26.12.2011 u slideshow verziji Smiley

Foto album


Djadjo svaka ti čast, baš si se potrudio!
« Last Edit: December 29, 2011, 05:14:28 pm by SOLARIS 1972 » Logged
Djadjo
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7



« Reply #104 on: December 29, 2011, 07:09:47 pm »

Hvala ljudi ,konacno sam i sam zadovoljan fotkama,ali jos bi bio sretniji da mi je druga lampa bijela a ne plava kako se vidi na fotkama da su dobile plavičasti štih.

Uglavnom bit ce jos dobrih fotki u sljedecim expedicijama

Djadjo
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.