PALUBA
March 29, 2024, 10:52:13 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4   Go Down
  Print  
Author Topic: Vojno-obrambena suradnja Hrvatske i Makedonije  (Read 33991 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
leut
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« on: June 01, 2010, 02:35:04 pm »

Ponedjeljak, 31 Svibanj 2010,  Priopćenje

Memorandum o vojnoj suradnji između Hrvatske i Makedonije

Ministar obrane RH Branko Vukelić i ministar obrane Republike Makedonije Zoran Konjanovski potpisali su u ponedjeljak 31.svibnja u Bitoli Memorandum o suradnji u području obrane između dvaju ministarstava.
Riječ je o nastavku kvalitetne suradnje koja se provodila tijekom proteklih desetak godina, a značajnije kroz dosadašnji bilateralni sporazum koji je bio potpisan prije 6 godina na određeno vrijeme.

Potpisani memorandum predviđa suradnju na područjima obrambene politike, logističke potpore, vojne izobrazbe i obuke, humanitarnih, mirovnih i operacija upravljanja krizom, te otvara mogućnosti još šire suradnje na područjima vojnih vježbi, razmjene osoblja, predavača i stručnjaka za pojedina područja, razmjene podataka i drugo.

Ministar Vukelić istaknuo je posebno mogućnosti suradnje na pitanju razmjene iskustava iz procesa proizvodnje oklopnih vozila, potom mogućnosti uključivanja ZTC-a u održavanje makedonskih helikoptera i protupožarnih zrakoplova kao i drugim područjima vojnotehničke suradnje. Također u razgovoru sa ministrom Konjanovskim, istaknuta je čvrsta podrška Hrvatske na ulasku Makedonije u NATO, što je važno ne samo za Makedoniju već i za sigurnost u regiji pa tako i Hrvatsku.

Ministar Konjanovski izrazio je zadovoljstvo dosadašnjom suradnjom između dvaju ministarstava i posebno se zahvalio na dosadašnjim mogućnostima za školovanje na Hrvatskom vojnom učilištu za pripadnike makedonske vojske, te istaknuo mogućnosti zajedničkog korištenja vojnog poligona ' Krivolak' u Makedoniji za obuku vojnika koji odlaze u mirovne operacije.

Hrvatska je s Makedonijom dosad surađivala na području obrazovanja, pa tako od 2004. godine makedonski dočasnici i časnici pohađaju sve razine edukacije na Hrvatskom vojnom učilištu što će se u budućnosti i intezivirati, a Hrvatska s Makedonijom također kvalitetno surađuje i kroz niz međunarodnih regionalnih inicijativa a najznačajnije kroz Američko-jadransku povelju(A5) te RACVIAC - centar za sigurnosnu suradnju.

Izvor: MORH web
Logged
leut
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #1 on: July 23, 2010, 08:41:36 pm »

Petak, 23. Srpanj 2010.

Prvi strani vojni pilot završio školovanje u HRZ i PZO-u

Pilot vojske Republike Makedonije poručnik Robert Mitrovski danas je, 23. srpnja 2010., u Eskadrili helikoptera (EH) 93. zrakoplovne baze HRZ i PZO-a u vojarni „Zemunik“ završio školovanje za pilota helikoptera.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
U nepune dvije godine pilot Mitrovski u cijelosti je završio hrvatski model školovanja vojnih pilota na helikopteru BELL 206 B Jet Ranger III, te specijalizaciju za nastavnike letenja čime je stekao uvjete za samostalno obavljanje nastavničkog poziva u Ratnom zrakoplovstvu Republike Makedonije.
Poručnik Mitrovski ujedno je prvi strani vojni pilot sa završenim školovanjem u HRZ i PZO-u. Čestitke za ostvarene rezultate i želje za uspjeh u razvoju njegove daljnje pilotske karijere uputili su mu zapovjednik EH 93. zb HRZ i PZO-a bojnik Dragan Andrijević, a u ime zapovjednika HRZ i PZO-a general bojnika Vlade Bagarića,  zapovjednik 93. zb brigadir Miroslav Kovač.
Brigadir Kovač podsjetio je na izvrsnu suradnju sa vojskom Republike Makedonije, istaknuvši da je pilot Mitrovski prvi strani pilot koji je završio školovanje u Hrvatskoj.

Poručnik Mitrovski zahvalio se svim pripadnicima Eskadrile helikoptera za pruženu potporu, a posebno svojim nastavnicima letenja kako u prvoj fazi obuke, tako i kroz školovanje za nastavnika letenja. „Imao sam privilegiju učiti od hrvatskih vojnih pilota. Ovo je za mene veliki događaj. Hvala mojim nastavnicima letenja i svima koji su mi pružili potporu na školovanju u Hrvatskoj. Iskustvo koje sam ovdje stekao za mene je neponovljivo. Jednako tako i grad Zadar ostaje moja prekrasna životna priča. U Zadru sam naučio letjeti i ovdje se rodila moja kćer“, rekao je pilot Mitrovski.

Izvor: MORH web


* mitrovski1_23072010.jpg (36.04 KB, 354x473 - viewed 148 times.)
Logged
leut
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #2 on: December 10, 2010, 12:55:24 am »

četvrtak, 09 Prosinac 2010.

Nastupni posjet VIZ-a Republike Makedonije

Državni tajnik MORH-a, Pjer Šimunović primio je u četvrtak, 9. prosinca 2010. u  nastupni posjet vojnog izaslanika Republike Makedonije brigadira Zvonka Atanasovskog. Prigodom susreta izraženo je zadovoljstvo vrlo dobrom suradnjom i prijateljstvom dviju zemalja.

Državni tajnik Šimunović naglasio je kako Republika Hrvatska podupire Republiku Makedoniju na putu u euro-atlantske integracije. Nakon kratkog predstavljanja novi vojni izaslanik Republike Makedonije u RH brigadir Atanasovski rekao je da će učiniti sve da se nastavi već postojeća uspješna bilateralna i regionalna suradnja. Također, razgovaralo se i o mogućnostima proširenja suradnje te otvorenosti obiju strana glede novih inicijativa.

U sklopu radnog posjeta brigadir Atanasovski susreo se i sa zamjenikom načelnika Glavnog stožera OS RH kontraadmiralom Zdenkom Simičićem.

Izvor: MORH web
Logged
leut
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #3 on: April 24, 2011, 02:01:58 am »

četvrtak, 21. Travanj 2011.

Izaslanstvo Armije Makedonije u posjetu ZzP-u

U radnom posjetu Zapovjedništvu za potporu (ZzP) od 18. do 21. travnja 2011. godine boravilo je izaslanstvo Glavnog stožera Armije Makedonije, na čelu sa  savjetnikom za logistiku Direktora u Glavnom stožeru Armije Republike Makedonije brigadirom Kirom Ristovskim.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Radni posjet pripadnika GS Armije Makedonije ZzP-u održava se u sklopu bilateralne suradnje Oružanih snaga RH i Makedonije s ciljem razmjene iskustava iz područja logistike, a poglavito održavanja, čuvanja i skladištenja ubojita sredstva (UbS).

Središnji dio aktivnosti proveden je u Središtu za obuku i doktrinu logistike u kojemu se trenutno provodi Specijalistička izobrazba časnika raketnih sustava (pirotehničara) i Specijalistička izobrazba pirotehničara tehničke službe na kojoj sudjeluju i pripadnici Armije Makedonije.

U sklopu radnog posjeta Središtu za obuku i doktrinu logistike i Zapovjedništvu Zapovjedništva za potporu, makedonsku delegaciju primili su i načelnik Uprave za logistiku general bojnik Josip Stojković, te načelnik Službe za razvoj, opremanje i modernizaciju Ministarstva obrane  brigadni general Milan Knežević.

Izvor: MORH web


* zzp2.jpg (120.91 KB, 800x569 - viewed 127 times.)
Logged
leut
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #4 on: April 25, 2011, 03:06:06 pm »

General Barić posjetio OS Republike Makedonije

Zamjenik načelnika Glavnog stožera OSRH-a za planove i resurse general-pukovnik Slavko Barić od 14. do 16. travnja boravio je u posjetu OS Republike Makedonije. Tijekom prvog dana radnog posjeta general Barić se susreo sa zamjenikom načelnika Generalštaba Armije Makedonije general-majorom Naserom Sejdiniem i zamjenikom ministra obrane Emilom Dimitrievim. Razgovaralo se o aktualnom stanju u Armiji Republike Makedonije i OS Republike Hrvatske te o daljnjoj suradnji oružanih snaga dviju zemalja na bilateralnoj osnovi i u sklopu regionalnih inicijativa. Izaslanstvo Oružanih snaga RH potom je posjetilo Vojnomedicinski centar u Skoplju.

Drugog je dana hrvatsko izaslanstvo posjetillo Združeno operativno zapovjedništvo Armije Makedonije te vojni poligon "Krivolak". Na poligonu koji je, za usporedbu, veličinom malo veći od poligona "Eugen Kvaternik" na Slunju izvodi se taktička obuka, taktičke i specijalizirane vojne vježbe za sve grane i rodove Armije Makedonije te preduputna obuka za međunarodne misije i operacije s naglaskom na misiju ISAF. Hrvatskom su izaslanstvu, uz obilazak kapaciteta, predstavljene karakteristike i mogućnosti poligona.

Uz general-pukovnika Slavka Barića u izaslanstvu OSRH-a bili su i načelnik Stožera Zapovjedništva HKoV-a brigadni general Alojz Tomašević, zamjenik načelnika Uprave za operativne poslove i obuku GS-a brigadir Martin Starčević, zamjenik načelnika Uprave za operativne poslove GS-a brigadir Darko Bijuklić te pobočnik zamjenika NGS OSRH-a pukovnik Dražen Jožef. OJI

Izvor: Hrvatski vojnik
Logged
leut
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #5 on: September 09, 2011, 03:35:05 pm »

Petak, 09 Rujan 2011, Priopćenje

Ministri Božinović i Besimi o obrambenoj suradnji Hrvatske i Makedonije

Ministar obrane Davor Božinović primio je danas, u petak, 9. rujna, u službeni posjet izaslanstvo ministarstva obrane Republike Makedonije predvođeno ministrom obrane Fatmirom Besimijem.

Po završetku sastanka ministar Božinović je u izjavi za medije naglasio kako obje zemlje upravo ove godine obilježavaju 20. obljetnicu svoje neovisnosti. Čestitavši  ministru Besimiju na toj važnoj obljetnici, istaknuo je kako su obje zemlje otprilike krenule zajedničkim putem, a prije svega u kontekstu pristupanja euroatlantskim integracijama. Ministar Božinović je i podsjetio na početke suradnje u ostvarivanju zajedničkog cilja, odnosno punopravnog članstva u NATO savezu, a kroz regionalnu suradnju u sklopu A3 i kasnije A5 inicijative, odnosno Američko-jadranske povelje, u koju su se uz inicijalno Hrvatsku, Albaniju i Makedoniju, kasnije pridružile i druge zemlje iz regije. „Mi smo pokazali kako države sa ovog prostora  koje su 90-tih godina prošlog stoljeća prolazile turbulentna razdoblja mogu i zajednički djelovati i doprinositi svjetskom miru“, rekao je Božinović, istaknuvši kao primjer zajednički angažman u sklopu misije ISAF u Afganistanu. Božinović je naglasio kako je već ranije u područje operacije bio upućen zajednički medicinski tim, a danas je ta suradnja nastavljena kroz projekt Škole vojne policije u Kabulu, gdje instruktori hrvatskih Oružanih snaga zajedno sa makedonskim, slovenskim, crnogorskim i instruktorima iz Bosne i Hercegovine obučavaju afganistanske snage sigurnosti. „Ovaj zajednički napor i obuka afganistanskih snaga sigurnosti najkraći je i najbrži put da se i naši vojnici vrate iz te misije i omoguće njezin uspješan završetak“, naglasio je Božinović. Govoreći i o zajedničkom angažmanu u sklopu EU Borbene skupine u drugoj polovici 2012. godine, a pod vodstvom Savezne Republike Njemačke i za što su obje zemlje već ranije deklarirale svoje snage, Božinović je istaknuo kako se radi o jednom od ključnih elemenata  u doprinosu sigurnosnoj i obrambenoj politici EU-a.

Ministar obrane Republike Makedonije Fatmir Besimi je izrazio zadovoljstvo uspješnom suradnjom na području politike, obrane i gospodarstva, te također podsjetio na važnost obilježavanja 20. obljetnice neovisnosti dviju zemalja, kao i na zajednički put koji su Hrvatska i Makedonija prošle u procesu pristupanja NATO savezu. „Iako Makedonija nije ostvarila punopravno članstvo u NATO-u, to nas nije obeshrabrilo da nastavimo s našim naporima u ostvarenju tog cilja. I tu svakako cijenimo, i koristimo i ovu priliku da razmijenimo iskustva sa Republikom Hrvatskom“, rekao je ministar Besimi, zahvalivši ministru Božinoviću na svesrdnoj pomoći koju Hrvatska daje Makedoniji na njezinom putu i nastojanjima za što skoriji ulazak u  NATO savez. „Članstvo u NATO savezu ne znači samo mir i sigurnost, već i mogućnost za nova ulaganja i bolji životni standard za naše građane“, rekao je Besimi, istaknuvši i doprinos koji i Hrvatska i Makedonija daju u okviru NATO operacija i osiguravanju regionalnog, ali i svjetskog mira i sigurnosti.

Izvor: MORH web
Logged
leut
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #6 on: September 09, 2011, 03:41:40 pm »

Petak, 09. Rujan 2011.

Predavanje ministra Besimija polaznicima Ratne škole

Ministar obrane Republike Makedonije Fatmir Besimi je danas, 9. rujna 2011., u sklopu službenog posjeta Ministarstvu obrane RH, posjetio i Hrvatsko vojno učilište "Petar Zrinski" gdje je održao predavanje polaznicima Ratne škole "Ban Josip Jelačić".

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ministra Besimija i makedonsko izaslanstvo dočekali su dužnosnici HVU-a na čelu sa zamjenikom zapovjednika brigadnim generalom Slavenom Zdilarom. Tijekom prvog dijela posjeta, gostima su prezentirani povjesnica, ustroj i zadaće HVU-a, nakon čega je uslijedilo ministrovo predavanje polaznicima Ratne škole pod nazivom "Doprinos Republike Makedonije regionalnoj i globalnoj sigurnosti". Podsjetivši na činjenicu da je njegova zemlja jučer proslavila 20. obljetnicu neovisnosti, ministar Besimi je iznio kratki pregled makedonskog tranzicijskog razdoblja. Središnji dio predavanja odnosio se na napore Makedonije u dostizanju euroatlantskih integracija, kao i u postizanju stabilnosti i mira u regiji. Osobitu ulogu u tim nastojanjima ima doprinos oružanih snaga u međunarodnim operacijama, s naglaskom na ISAF. Besimi je najavio i skorašnje sudjelovanje svoje zemlje u Borbenim skupinama Europske Unije.

Tijekom predavanja, kao i diskusije koja je uslijedila, makedonski ministar obrane je u više navrata istaknuo i pohvalio obrambenu suradnju svoje zemlje i Republike Hrvatske, naročito u okviru inicijative A-5.

Ministar Besimi, u nastavku posjeta, danas će također posjetiti i obići proizvodnu liniju tvrtke "HS Produkt".

Izvor: MORH web


* mak_min_hr_09092011_23.jpg (46.76 KB, 630x418 - viewed 146 times.)
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #7 on: September 09, 2011, 09:01:37 pm »

Nisam mogao da odolim, ovo je link do biografije Minstra Besimi:

http://www.morm.gov.mk/morm/mk/Ministry/minister.html

Da me niko ne svati pogresno, bas me briga sto je Albanac. Zivot me naucio da cenim ljude po sve - samo ne po nacionalnosti. Ali ovaj covek, kao i vecina njegovih prethodnika u MKD a mislim i u regionu, nema ni O od "odbrana", A od '"armija" ili S od "strategija".
I on drzi predavanje...mislim nema logike...
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #8 on: September 09, 2011, 09:05:08 pm »

Nisam mogao da odolim, ovo je link do biografije Minstra Besimi:

http://www.morm.gov.mk/morm/mk/Ministry/minister.html

Da me niko ne svati pogresno, bas me briga sto je Albanac. Zivot me naucio da cenim ljude po sve - samo ne po nacionalnosti. Ali ovaj covek, kao i vecina njegovih prethodnika u MKD a mislim i u regionu, nema ni O od "odbrana", A od '"armija" ili S od "strategija".
I on drzi predavanje...mislim nema logike...

Obično takvi ljudi drže predavanja o političkoj situaciji u regionu, sa kojom bi svakako trebao biti upoznat na takvom položaju. A to su teme, koje se obrađuju na tako visokim školovanjima.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #9 on: September 09, 2011, 09:07:14 pm »

Nisam mogao da odolim, ovo je link do biografije Minstra Besimi:

http://www.morm.gov.mk/morm/mk/Ministry/minister.html

Da me niko ne svati pogresno, bas me briga sto je Albanac. Zivot me naucio da cenim ljude po sve - samo ne po nacionalnosti. Ali ovaj covek, kao i vecina njegovih prethodnika u MKD a mislim i u regionu, nema ni O od "odbrana", A od '"armija" ili S od "strategija".
I on drzi predavanje...mislim nema logike...
E moj "SHOOTER ", da je on jedini na Balkanu ni po jada. Pun je Balkan takvih, samo što ne čuče iza grma... Tongue
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #10 on: September 09, 2011, 09:07:34 pm »

Nisam mogao da odolim, ovo je link do biografije Minstra Besimi:

http://www.morm.gov.mk/morm/mk/Ministry/minister.html

Da me niko ne svati pogresno, bas me briga sto je Albanac. Zivot me naucio da cenim ljude po sve - samo ne po nacionalnosti. Ali ovaj covek, kao i vecina njegovih prethodnika u MKD a mislim i u regionu, nema ni O od "odbrana", A od '"armija" ili S od "strategija".
I on drzi predavanje...mislim nema logike...

Nikakve potrebe nemas da se izvinjavas.
Kad bi krenuli redom po biografijama......ma ne treba ni da pokusavam da kazem sta bi onda bilo.
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #11 on: September 09, 2011, 09:11:19 pm »

Nisam mogao da odolim, ovo je link do biografije Minstra Besimi:

http://www.morm.gov.mk/morm/mk/Ministry/minister.html

Da me niko ne svati pogresno, bas me briga sto je Albanac. Zivot me naucio da cenim ljude po sve - samo ne po nacionalnosti. Ali ovaj covek, kao i vecina njegovih prethodnika u MKD a mislim i u regionu, nema ni O od "odbrana", A od '"armija" ili S od "strategija".
I on drzi predavanje...mislim nema logike...

Obično takvi ljudi drže predavanja o političkoj situaciji u regionu, sa kojom bi svakako trebao biti upoznat na takvom položaju. A to su teme, koje se obrađuju na tako visokim školovanjima.

DUJE, pogledaj godinu kad je rodjen i pogledaj mu politicko iskustvo pa mi ti reci dali moze on da prica o politici u regionu. Ne znam sta drugo da kazam.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #12 on: September 10, 2011, 06:14:48 am »

Ne ulazim u temu o politici. Jedino mogu da kažem, da je premjer, kada ga je predložio za ministra, znao koga predlaže. Jeli bila neka "trgovina" ili naplata poslije izbora, neznam. Sada, kada polako starim, političari na ovim prostorima mi izgledaju mladi-premladi. Kada se sjetim onih iz bivše države, ovi sada su mladiči. Ne ulazeči u stručnost i sposobnost nikoga, sama mladost nije otežavajuča okolnost. Ali da ne idemo previše u off, nadam se, da je imao šta reči, a kvalitetu predavanja mogu ocijenit oni na školovanju.
Logged
maxo
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 753


« Reply #13 on: May 21, 2012, 11:04:56 am »

Zamjenik Načelnika GS Armije Makedonije u posjeti Republici Hrvatskoj i Oružanim snagama RH

Zamjenik načelnika Glavnog stožera Armije Makedonije general bojnik Naser Sejdini od 21. do 24. svibnja 2012. godine boravi u službenom posjetu Republici Hrvatskoj i Oružanim snagama RH.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Prvog dana svog posjeta general bojnik Naser Sejdini susreo se s izaslanstvom Oružanih snaga RH te je održao sastanak sa zamjenikom načelnika Glavnog stožera OS RH za planove i resurse general pukovnikom Slavkom Barićem.
    
Razgovarali su o školovanju, vježbama i obuci te o Američko-jadranskoj povelji i bilateralnoj suradnji. General Braić je istaknuo da je Republika Hrvatska i dalje otvorena za sudjelovanje pripadnika Armije Republike Makedonije na svim razinama izobrazbe i tečajevima koji se organiziraju na Hrvatskom vojnom učilištu „Petar Zrinski“, kao i na specijalističkim tečajevima. Naglasio je potrebu da se intenzivira suradnja na području zajedničkog sudjelovanja u međunarodnim vojnim vježbama te nadu da će pripadnici Armije RM kao aktivni sudionici sudjelovati na međunarodnoj vojnoj vježbi „Immediate Response 13“.
  
Naglašeno je da se Američko-jadranska povelja pokazala najučinkovitijom od svih regionalnih inicijativa i asocijacija u kojima sudjeluju obje zemlje.
Na kraju je zaključeno da je bilateralna suradnja na odličnoj razini, što dokazuje i zajednička suradnja u EU BG II/2012. Smatraju da sadašnje financijske poteškoće ne bi trebale biti prepreka proširenju suradnje.
      
Uz generala Barića, u izaslanstvu Oružanih snaga su: brigadir Davorko Jokić iz Uprave za operativne poslove GS OS RH, brigadir Darko Bijuklić - zamjenik načelnika Uprave za planiranje GS OS RH i brigadir Rajko Dumančić iz Uprave za planiranje GS OS RH.

osrh.hr


* 20120521-2-1.jpg (282.68 KB, 2126x1535 - viewed 174 times.)
« Last Edit: May 23, 2012, 02:29:50 pm by leut » Logged
leut
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #14 on: May 23, 2012, 02:25:44 pm »

Ponedjeljak, 21. Svibanj 2012.

Zamjenica ministra obrane Tafra sa zamjenikom načelnika GS OS Makedonije


Zamjenica ministra obrane Višnja Tafra susrela se u ponedjeljak, 21. svibnja, sa zamjenikom načelnika Glavnog stožera Oružanih snaga Republike Makedonije general bojnikom Naserom Sejdinijem, koji se nalazi u višednevnom posjetu Oružanim snagama RH.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Tijekom susreta potvrđena je uspješna bilateralna suradnja dviju zemalja, s naglaskom na vojnu suradnju oružanih snaga kroz zajedničke vježbe i angažman u mirovnim misijama, a posebice u misiji ISAF u Afganistanu gdje djeluju zajednički mentorski timovi u Školi vojne policije u Kabulu. Zamjenica ministra obrane Tafra u svom je obraćanju naglasila da, iako NATO summit koji se održava u Chicagu nije vezan uz proširenje Saveza, Republika Hrvatska želi vidjeti Makedoniju što prije kao punopravnu članicu NATO-a. Također naglasila je kako će Republika Makedonija i dalje imati snažnu potporu RH na njenom putu u euroatlanske integracije, istaknuvši kako RH svakako može pomoći svojim iskustvima.

General bojnik Sejdini zahvalio se na dosadašnjoj političkoj i vojnoj potpori RH, te istaknuo kako Republika Makedonija pridaje veliki značaj suradnji sa OSRH i Ministarstvom obrane RH. Dosadašnju suradnju oružanih snaga dviju zemalja ocijenio je izuzetno uspješnom, dodavši kako postoje mogućnosti i proširenja iste posebice kroz NATO inicijativu „Smart defense“ gdje je kao primjer naveo uspješan projekt zajedničke pilotske obuke u Zemuniku.

Zamjenica ministra Višnja Tafra i general Sejdini razgovarali su i o aktualnim projektima opremanja i modernizacije oružanih snaga slijedom usvojenih strateških obrambenih dokumenata u Makedoniji, te izrađenih nacrta prijedloga istih u RH, a u uvjetima smanjenih obrambenih proračuna. Zamjenica Tafra istaknula je kako će proriteti MORH-a, temeljem projekcija budućeg državnog proračuna i strateških planova biti u narednom četverogodišnjem razdoblju usmjereni na projekte opremanja obalnim ophodnim brodom za potrebe Obalne straže, na zadržavanje sposobnosti borbenog zrakoplovstva, modernizaciju postojećih skladišta Ubs-a, kao i dovršetak projekta vojarne za 21. stoljeće, odnosno vojarne „Predrag Matanović“ u Petrinji.

Također, tijekom susreta bilo je riječi i o mogućnostima vojno-tehničke suradnje dviju zemalja.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Izvor: MORH web


* posjet_makedonija_20052012_7.jpg (41.79 KB, 630x420 - viewed 165 times.)

* posjet_makedonija_20052012_2.jpg (67.71 KB, 630x407 - viewed 138 times.)

* posjet_makedonija_20052012_1.jpg (72.68 KB, 630x413 - viewed 141 times.)
Logged
Pages:  [1] 2 3 4   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 24 queries.