PALUBA
April 27, 2024, 11:43:44 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ... 46   Go Down
  Print  
Author Topic: Uspomena iz JRM  (Read 243613 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #270 on: June 13, 2014, 11:39:11 am »


Hvala @zpetrov9!

Evo da Vam malo i proširim temu.Preko ulice od samog K.Rojca ali nešto niže od same kapije bio je ulaz za druge zgrade,koliko me sjećanje služi,bila nam je tu ambulanta i neki magacin.Ovo se sjećam jer smo davali stražu i tu a i oko samog K.Rojca.Stražu smo davali kad su se mornari smenjivali jer je bio period negdje oko mjesec dana, da jedni odu a novi nisu još došli.

Drugo,Vi sesjećate sigurno bolje pošto se obrađivali i taj historijski dio Pule da li ste šta pisali i o samoj školi u vrijeme posle AU, odnosno,Italije.tko je boravio u K.Rojcu,odnosno šta je bila njegova svrha?Mislim da taj period nije obrađen, no na stanje moje memorije možda i griješim.

Evo i nekih mojih sjećanja na Sudance.Mislim da su oni financijski dosta dobro stajali jer su neki u ono vrijeme imali auta.Dok se kod nas sjećam da od svih starješina jedino je neki, mislim da se zvao Anđelković, imao onog malog DKV-junior inače je bio poručnik a nisam siguran da je bio i nov auto.Za pitomce i akademije je to bila mislena imenica pa smo im pomalo i zavidjeli.

Jednom (oko 1970.),smo bili u Tivtu zbog remonta podmornice.Naveče smo izašli u neki hotel u kome su bili i Sudanski oficiri koji su preuzimali kupljene brodove (mislim da se radilo o patrolcima).Sjedeli smo za stolom:Paja,još neki i ja.Pošto je Paja bio u akademiji sa njima, prepozanao je neke od njih.Paja onako otvoren odmah veselo uspostavi kontakt pa nam se neki od njih pridružiše.Međutim jedan od njih i ako se dobro poznavao sa Pajom onako iznebuha glasno upita Paju "šta si ti učinio za crnce?Nečekajući odgovor,on odmah produži "ništa ti nisi učinio".Pokušavajući da ga smiri Paja ga upita"a šta sam trebao da učinim?"Valjda ga ne razumejući ispravno ovaj je počeo i fizički da nasrće na Paju.Ovi njegovi ga nekako odvukoše da nije bilo i nešto teže.Tako se jedan radostan susret posle škole završio veoma neprijatno.

Poz.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #271 on: June 13, 2014, 12:02:15 pm »


U drugom pasusu sam nejasno naveo a mislio sam na period pre WWII kad je Pula bila u Italiji.

Poz.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #272 on: June 13, 2014, 02:07:07 pm »


Hvala @zpetrov9!

Evo da Vam malo i proširim temu.Preko ulice od samog K.Rojca ali nešto niže od same kapije bio je ulaz za druge zgrade,koliko me sjećanje služi,bila nam je tu ambulanta i neki magacin.Ovo se sjećam jer smo davali stražu i tu a i oko samog K.Rojca.Stražu smo davali kad su se mornari smenjivali jer je bio period negdje oko mjesec dana, da jedni odu a novi nisu još došli.

Drugo,Vi sesjećate sigurno bolje pošto se obrađivali i taj historijski dio Pule da li ste šta pisali i o samoj školi u vrijeme posle AU, odnosno,Italije.tko je boravio u K.Rojcu,odnosno šta je bila njegova svrha?Mislim da taj period nije obrađen, no na stanje moje memorije možda i griješim.

Evo i nekih mojih sjećanja na Sudance.Mislim da su oni financijski dosta dobro stajali jer su neki u ono vrijeme imali auta.Dok se kod nas sjećam da od svih starješina jedino je neki, mislim da se zvao Anđelković, imao onog malog DKV-junior inače je bio poručnik a nisam siguran da je bio i nov auto.Za pitomce i akademije je to bila mislena imenica pa smo im pomalo i zavidjeli.

Jednom (oko 1970.),smo bili u Tivtu zbog remonta podmornice.Naveče smo izašli u neki hotel u kome su bili i Sudanski oficiri koji su preuzimali kupljene brodove (mislim da se radilo o patrolcima).Sjedeli smo za stolom:Paja,još neki i ja.Pošto je Paja bio u akademiji sa njima, prepozanao je neke od njih.Paja onako otvoren odmah veselo uspostavi kontakt pa nam se neki od njih pridružiše.Međutim jedan od njih i ako se dobro poznavao sa Pajom onako iznebuha glasno upita Paju "šta si ti učinio za crnce?Nečekajući odgovor,on odmah produži "ništa ti nisi učinio".Pokušavajući da ga smiri Paja ga upita"a šta sam trebao da učinim?"Valjda ga ne razumejući ispravno ovaj je počeo i fizički da nasrće na Paju.Ovi njegovi ga nekako odvukoše da nije bilo i nešto teže.Tako se jedan radostan susret posle škole završio veoma neprijatno.

Poz.


Poštovani,

Koliko moja sjećanja idu u natrag, a to su negdje blijedo početci šezdesetih godina u maloj sivo plavoj kasarni preko puta zgrade Mašinske
je bila uprava Mašinske mislim negdje do kraja šezdesetih ili početkom sedamdesetih kada se prebacila u samu zgradu Mašinske, a u tu
"malu" kasarnu se je prebacila Garnizonska ambulanta, kada je njen bivši prostor (ispod zgrade zatvora) u cijelosti preuzeo Pulski Sud.
Iza te male kasarne je bila i jedna kino sala u koju su išli pitomci na projekcije pa sam i ja par puta bio da pogledam ondašnje partizanske
filmove ili kada su se nekada prikazivali filmovi o združenim taktičkim vježbama, meni je to kao klincu bilo posebno zanimljivo. Iza te male
kasarne na strani prema zgradi kasarne IGK (VP 1159) bio je jedan dio žute kasarne u čijem prizemlju su bile opće ambulante i zubna
ambulanta u koju smo i mi kao članovi obitelji AVL dolazili. Ulaz u mali kasarnu bio je zajednički sa ulazom u kasarnu Istarskih brigada u
kojoj je kasnije bila i jedinica vojne policije, ne znam da li je bila i početkom šezdesetih?

Prema mojim podacima u maloj kasarni za vrijeme Talijanske okupacije je bio smještena komanda bataljona San Marco, to je bila neka
posebna mornarička jedinica Kraljevine Italije, postavit ću nekoliko fotografija sa nekih razglednica. Dolje je bila velika mornarička kasarna
koja se onda zvala po Nazariu Sauru pa se sjećam da se naziv (neslužbeno) koristio i za vrijeme JRM jer se sjećam da su otac i neki njegovi
kolege često govorili da idu preko u Sauru. Njen jedan dio prema prostoru za postrojavanje je bio uništen u bombardiranju početkom 1945. i
u vrijeme Vašeg boravka u Mašinskoj su tamo koliko se sjećam još bile gomile kamenja koje su negdje početkom šezdesetih uklonjene.
Iznad zgrade mašinske je bila kasarna Specula koja je u bombardiranju do temelja uništena i u vaše vrijeme su tamo bile neke nove zgrade
(iznad sjevernog djela Mašinske), od nje su ostali samo ostaci građevnog materijala i dvorišno sklonište. Evo toliko za sada o tome što ja
znam.


* Pula 1925 Ex Garnizonska amb.jpg (546.79 KB, 1427x898 - viewed 85 times.)

* Pula 1936 Bivša Garnizonska amb.jpg (289.88 KB, 1002x593 - viewed 98 times.)

* Pula 1897 Zgrada bivše garnizonske ambulante Pula preko puta Rojca.jpg (170.67 KB, 960x960 - viewed 111 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #273 on: June 13, 2014, 02:35:11 pm »

Poštovani Karlo,

Evo da možda prikažem i okruženje same zgrade Mašinske za vrijeme Italije. znači tada se zvala Caserma di Principe di Piemonte i u njoj je
bilo sjedište CREM-a (mislim da je to Corpi Reali Equipaggi Marittimi). Znam da su mi ženini rođaci pričali da su ih tu krajem dvadesetih
godina XX st. primali i opremali kao regrute za Kraljevsku Ratnu Mornaricu Italije i nakon kraćeg vremena upićivali dalje uglavnom na južnije
dijelove Italije samo da regruti iz Istre ne ostanu u Puli jer bi mogli biti "nepouzdani" Italiji. To je prva slika.

Na sjeveru je (prema Montezaru) bila zgrada kasarne Specula koja je potpuno uništena u bombardiranju 1944. ili 1945. nisam siguran. Preko
puta te kasarne je bila zgrada kasarne-škole rezervnih oficira koja je isto dosta stradala u bombardiranju. Na jugu u zgradi koju su dijelile Garnizonska ambulanta i Pulski sud je bila za vrijeme Italije Komanda divizije.

Prema zapadu je bila mala kasarna s komandom bataljona San Marco, a ispod nje velika mornarička kasarna Nazaria Saura. jedino za istočni
dio nemam podataka ali prilažem i fotografiju iz zraka toga dijela oko Mašinske pa možete sami pogledati.

Dalje ne bih širio u povijest prije dolaska JRM jer bih previše iskočio iz teme, nadam se da će Vam ove informacije i slike biti od koristi.


* Pula 1933 Mašinska-CREM.jpg (842.66 KB, 1595x1041 - viewed 87 times.)

* Pula 1937 Kasarna Specula na Montezaru.jpg (339.71 KB, 1338x878 - viewed 79 times.)

* Pula 1939 Mašinska i kasarne.jpg (547.22 KB, 1595x1037 - viewed 84 times.)

* Pula 1933 Škola RO prema Montezaru.jpg (181.84 KB, 618x1064 - viewed 94 times.)

* Pula 1929 Pogled na kasarne.jpg (263.71 KB, 1220x825 - viewed 88 times.)
« Last Edit: June 13, 2014, 02:46:42 pm by zpetrov9 » Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #274 on: June 13, 2014, 02:42:27 pm »

Evo Karlo dodati ću Vam još par slika iz okruženja bivše Mašinske, dalje zaista ne bi jer sve je ovo ipak bilo prije ere JRM i uspomena na nju.


* Pula 1922 Mornarička Kasarna.jpg (341.5 KB, 1222x752 - viewed 94 times.)

* Pula 1911 Pogled na zatvor.jpg (94.06 KB, 823x529 - viewed 79 times.)

* Pula 1909 Sud i zatvor.jpg (308.43 KB, 1260x797 - viewed 83 times.)

* Pula 1927 Škola rezervnih Oficira.jpg (170.74 KB, 568x839 - viewed 80 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #275 on: June 13, 2014, 02:52:50 pm »


Hvala @zpetrov9!

Evo da Vam malo i proširim temu.Preko ulice od samog K.Rojca ali nešto niže od same kapije bio je ulaz za druge zgrade,koliko me sjećanje služi,bila nam je tu ambulanta i neki magacin.Ovo se sjećam jer smo davali stražu i tu a i oko samog K.Rojca.Stražu smo davali kad su se mornari smenjivali jer je bio period negdje oko mjesec dana, da jedni odu a novi nisu još došli.

Drugo,Vi sesjećate sigurno bolje pošto se obrađivali i taj historijski dio Pule da li ste šta pisali i o samoj školi u vrijeme posle AU, odnosno,Italije.tko je boravio u K.Rojcu,odnosno šta je bila njegova svrha?Mislim da taj period nije obrađen, no na stanje moje memorije možda i griješim.

Evo i nekih mojih sjećanja na Sudance.Mislim da su oni financijski dosta dobro stajali jer su neki u ono vrijeme imali auta.Dok se kod nas sjećam da od svih starješina jedino je neki, mislim da se zvao Anđelković, imao onog malog DKV-junior inače je bio poručnik a nisam siguran da je bio i nov auto.Za pitomce i akademije je to bila mislena imenica pa smo im pomalo i zavidjeli.

Jednom (oko 1970.),smo bili u Tivtu zbog remonta podmornice.Naveče smo izašli u neki hotel u kome su bili i Sudanski oficiri koji su preuzimali kupljene brodove (mislim da se radilo o patrolcima).Sjedeli smo za stolom:Paja,još neki i ja.Pošto je Paja bio u akademiji sa njima, prepozanao je neke od njih.Paja onako otvoren odmah veselo uspostavi kontakt pa nam se neki od njih pridružiše.Međutim jedan od njih i ako se dobro poznavao sa Pajom onako iznebuha glasno upita Paju "šta si ti učinio za crnce?Nečekajući odgovor,on odmah produži "ništa ti nisi učinio".Pokušavajući da ga smiri Paja ga upita"a šta sam trebao da učinim?"Valjda ga ne razumejući ispravno ovaj je počeo i fizički da nasrće na Paju.Ovi njegovi ga nekako odvukoše da nije bilo i nešto teže.Tako se jedan radostan susret posle škole završio veoma neprijatno.

Poz.

Što se tiče pitomaca iz Afričkih zemalja oni su zaista imali puno novaca. Znam kada su došli Libijci da je njihov narednik ili tako nešto koji
ih je morao "paziti" imao plaću koliko i ondašnji načelnik MŠC Pula, MT pukovnik. S Libijcima je bilo puno problema i kada bi dobili plaću oni
su slijedećih par dana bili mrtvi pijani (čast izuzecima) divljali su autima po Puli i načinili i par težih prometnih nesreća s poginulima. Otac mi
je govorio da su radi toga dobili naredbu da se svim pitomcima koji su kod stupanja na školovanje imali vozačku dozvolu ista zadržava kao
i osobna dok ne završe školovanje. Pretpostavljam da su to morali izvesti tako radi diplomacije jer bi bilo malo nezgodno da donesu propis
po kome bi se dozvola zadržavala samo Libijcima. Tako smo mi to tumačili, ne znam da li je to i kasnije bilo zadržano.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #276 on: June 13, 2014, 03:11:43 pm »


HVALA @zpetrov9 !

Fotke i objašnjenje su za mene izvrsni.

Slažem se s Vama da bi dalje širenje teme izašlo izvan okvira topika.Što će te, stariji sam čovjek, pa mi se događa da izgubim koncetraciju.

Poz.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #277 on: June 13, 2014, 04:43:53 pm »


Hvala @zpetrov9!

Evo da Vam malo i proširim temu.Preko ulice od samog K.Rojca ali nešto niže od same kapije bio je ulaz za druge zgrade,koliko me sjećanje služi,bila nam je tu ambulanta i neki magacin.Ovo se sjećam jer smo davali stražu i tu a i oko samog K.Rojca.Stražu smo davali kad su se mornari smenjivali jer je bio period negdje oko mjesec dana, da jedni odu a novi nisu još došli.

Drugo,Vi sesjećate sigurno bolje pošto se obrađivali i taj historijski dio Pule da li ste šta pisali i o samoj školi u vrijeme posle AU, odnosno,Italije.tko je boravio u K.Rojcu,odnosno šta je bila njegova svrha?Mislim da taj period nije obrađen, no na stanje moje memorije možda i griješim.

Evo i nekih mojih sjećanja na Sudance.Mislim da su oni financijski dosta dobro stajali jer su neki u ono vrijeme imali auta.Dok se kod nas sjećam da od svih starješina jedino je neki, mislim da se zvao Anđelković, imao onog malog DKV-junior inače je bio poručnik a nisam siguran da je bio i nov auto.Za pitomce i akademije je to bila mislena imenica pa smo im pomalo i zavidjeli.

Jednom (oko 1970.),smo bili u Tivtu zbog remonta podmornice.Naveče smo izašli u neki hotel u kome su bili i Sudanski oficiri koji su preuzimali kupljene brodove (mislim da se radilo o patrolcima).Sjedeli smo za stolom:Paja,još neki i ja.Pošto je Paja bio u akademiji sa njima, prepozanao je neke od njih.Paja onako otvoren odmah veselo uspostavi kontakt pa nam se neki od njih pridružiše.Međutim jedan od njih i ako se dobro poznavao sa Pajom onako iznebuha glasno upita Paju "šta si ti učinio za crnce?Nečekajući odgovor,on odmah produži "ništa ti nisi učinio".Pokušavajući da ga smiri Paja ga upita"a šta sam trebao da učinim?"Valjda ga ne razumejući ispravno ovaj je počeo i fizički da nasrće na Paju.Ovi njegovi ga nekako odvukoše da nije bilo i nešto teže.Tako se jedan radostan susret posle škole završio veoma neprijatno.

Poz.

Što se tiče pitomaca iz Afričkih zemalja oni su zaista imali puno novaca. Znam kada su došli Libijci da je njihov narednik ili tako nešto koji
ih je morao "paziti" imao plaću koliko i ondašnji načelnik MŠC Pula, MT pukovnik. S Libijcima je bilo puno problema i kada bi dobili plaću oni
su slijedećih par dana bili mrtvi pijani (čast izuzecima) divljali su autima po Puli i načinili i par težih prometnih nesreća s poginulima. Otac mi
je govorio da su radi toga dobili naredbu da se svim pitomcima koji su kod stupanja na školovanje imali vozačku dozvolu ista zadržava kao
i osobna dok ne završe školovanje. Pretpostavljam da su to morali izvesti tako radi diplomacije jer bi bilo malo nezgodno da donesu propis
po kome bi se dozvola zadržavala samo Libijcima. Tako smo mi to tumačili, ne znam da li je to i kasnije bilo zadržano.

Moja klasa je položila vozački ispit (osim jednog) u početku 1974. godine. Vozačke dozvole su nam predane kad smo završili školovanje 20.07.1974.

Da, da Libijci su bili puni para. Večinoma su vozili automobile italijannskih registarskih pločica.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #278 on: June 14, 2014, 07:10:45 am »


HVALA @zpetrov9 !

Fotke i objašnjenje su za mene izvrsni.

Slažem se s Vama da bi dalje širenje teme izašlo izvan okvira topika.Što će te, stariji sam čovjek, pa mi se događa da izgubim koncetraciju.

Poz.

Poštovani Karlo,

Evo ne mogu odoliti, a da Vam uz postavljene fotografije iz vremena Italije, ne postavim i ova dva plana Pule. Prvi je iz 1911. i drugi je iz
1929. godine. Na onom iz 1929. godine vidjeti ćete da je Mašinskoj dograđen zadnji (viši) dio u kojem je uglavnom boravila Akademija. Ne
sjećam se koje je godine točno dograđen taj dio. Nadam se da se administartor neće previše ljutiti što sam dodao još ova dva plana.


* Pula 1911 Plan grada.jpg (481.92 KB, 737x1093 - viewed 97 times.)

* Pula 1929. Plan grada.jpg (179.85 KB, 543x792 - viewed 97 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #279 on: June 14, 2014, 07:18:14 am »





[/quote]

Moja klasa je položila vozački ispit (osim jednog) u početku 1974. godine. Vozačke dozvole su nam predane kad smo završili školovanje 20.07.1974.

Da, da Libijci su bili puni para. Večinoma su vozili automobile italijannskih registarskih pločica.
[/quote]

Da Duje, sječam se da su u JNA pa i u JRM uveli praksu da se pitomci Akademija i Srednjih škola u zadnjoj godini školovanja osposobe za
vozače ali vozačku dozvolu bi dobili tek po završetku školovanja. Koliko se sjećam dobili bi ste standardnu građansku vozačku dozvolu,
a ne vojnu vozačku dozvolu. Kasnijih godina su ponegdje u Akademijama  odustajali od prakse da se vozačka zadrži (onima koji su je već
stekli u građanstvu) do završetka školovanja. Ne znam da li je to bila promjena propisa ili je bilo diskreciono pravo Načelnika akademija.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #280 on: June 14, 2014, 07:44:05 am »

Quote

Moja klasa je položila vozački ispit (osim jednog) u početku 1974. godine. Vozačke dozvole su nam predane kad smo završili školovanje 20.07.1974.

Da, da Libijci su bili puni para. Večinoma su vozili automobile italijannskih registarskih pločica.
Quote
Da Duje, sječam se da su u JNA pa i u JRM uveli praksu da se pitomci Akademija i Srednjih škola u zadnjoj godini školovanja osposobe za
vozače ali vozačku dozvolu bi dobili tek po završetku školovanja. Koliko se sjećam dobili bi ste standardnu građansku vozačku dozvolu,
a ne vojnu vozačku dozvolu. Kasnijih godina su ponegdje u Akademijama  odustajali od prakse da se vozačka zadrži (onima koji su je već
stekli u građanstvu) do završetka školovanja. Ne znam da li je to bila promjena propisa ili je bilo diskreciono pravo Načelnika akademija.

Moja 14-ta klasa, pa čak i 15-ta i 16-sta nisu imali u toku školovanja obuku za vozača. Odmah nakon školovanja uglavnom samoinicijativno
smo to polagali u građanstvu.... Wink
« Last Edit: June 14, 2014, 08:00:43 am by ORIĆAREB » Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #281 on: June 14, 2014, 07:52:14 am »

Mi smo u VMA poagali vozački, npr. dio moje 28kl. u Kraljevu, a  dobili smo vojne vozačke dozvole, posle se u civilu vršio samo prepis na B kategoriju, a mogli smo dobiti i C i D, samo te se obično nije vadilo jer su se obnavljali za njih ljekarski svake dvije godine.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #282 on: June 14, 2014, 01:43:54 pm »

Mi smo u VMA poagali vozački, npr. dio moje 28kl. u Kraljevu, a  dobili smo vojne vozačke dozvole, posle se u civilu vršio samo prepis na B kategoriju, a mogli smo dobiti i C i D, samo te se obično nije vadilo jer su se obnavljali za njih ljekarski svake dvije godine.

Čini mi se da su negdje od 1973. ili 1974. godine ukinuli izdavanje vojnih vozačkih dozvola, osim za specifična vojna vozila, već se to sve
odmah radilo za standardnu građansku-civilnu vozačku dozvolu. Mislim da su u Puli 1974. polagali pred civilnim vlastima i dobivali civilnu
vozačku za B kategoriju. Nisam siguran ali vjerujem da bi nam to mogao točno reči Duje koji je polagao kao pitomac XXI klase vozački u
Puli 1974. godine.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #283 on: June 14, 2014, 03:05:03 pm »

Mi smo u VMA poagali vozački, npr. dio moje 28kl. u Kraljevu, a  dobili smo vojne vozačke dozvole, posle se u civilu vršio samo prepis na B kategoriju, a mogli smo dobiti i C i D, samo te se obično nije vadilo jer su se obnavljali za njih ljekarski svake dvije godine.
Čini mi se da su negdje od 1973. ili 1974. godine ukinuli izdavanje vojnih vozačkih dozvola, osim za specifična vojna vozila, već se to sve
odmah radilo za standardnu građansku-civilnu vozačku dozvolu. Mislim da su u Puli 1974. polagali pred civilnim vlastima i dobivali civilnu
vozačku za B kategoriju. Nisam siguran ali vjerujem da bi nam to mogao točno reči Duje koji je polagao kao pitomac XXI klase vozački u
Puli 1974. godine.

Da, moja klasa je bila prva od podoficirskih kojima je vojska platila polaganje vozačke dozvole i polagali smo u civilnom klubu (prostorije su bile u blizini pošte sa sjeverne strane). Polagali smo pred civilnom ispitnom komisijom. Vozački nije položio samo jedan pitomac, on je kasnije polagao o svom trošku, kad je postao vodnik i bio na službi u šibeniku.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #284 on: June 14, 2014, 04:33:21 pm »

Војне возачке дозволе су укинуте почетком 80-тих,а не 1973-1974. године. Не знам како је било за морнаре (питомце морнаричких војних школа и академија), али обука за војну возачку дозволу је подразумевала обуку за вожњу камиона, а не за класичну "Б" цивилну дозволу која је подразумевала дозволу за управљање путничким возилима.
Logged
Pages:  1 ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ... 46   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.