PALUBA
April 27, 2024, 12:40:02 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 [32] 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 ... 46   Go Down
  Print  
Author Topic: Uspomena iz JRM  (Read 243516 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #465 on: July 08, 2015, 10:23:26 am »

Sada malo pitomaca i učionice. Možda se netko i prepozna.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Pitomci na slici i u kabinetu su moja XIV  klasa, godina je kraj 1965 ili početak 1966.
Logged
morest
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 461



« Reply #466 on: July 08, 2015, 10:25:50 am »

Hvala na informaciji o kome se točno radi, tj. kojoj klasi, samo pitam se zar nije riječ o 1964. godini jer je ovaj posjeti maršala Malinovskog bio tada?Mislio sam da smo to već zaključili.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #467 on: July 08, 2015, 10:34:29 am »

Hvala na informaciji o kome se točno radi, tj. kojoj klasi, samo pitam se zar nije riječ o 1964. godini jer je ovaj posjeti maršala Malinovskog bio tada?Mislio sam da smo to već zaključili.

Netvrdim ništa sigurno. Moja pretpostavka je orijentaciona. Po izgledu u kabinetima naveo sam godine.
Vrag će ga znati.
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 148



« Reply #468 on: July 08, 2015, 10:51:48 am »

Реч – две о (уоквиреним) успоменама из ЈРМ (ЈНА)

Свечан тренутак за вечност (и још један дан). Оквир: срце, венац, појас за спасавање... Став (приликом усликавања): лични, узвишени, достојанствени (чин). Поклон родбини, кумовима и пријатељима, за успомену и дуго сећање …  и девојци за Споменар. Краћe саопштењe на полеђини - права 'књижевност'. Нарочит језик и стил, најчешће  неоригиналан. У зависности коме се саопштава - такав и почетак:
Нека ти ова фотографија буде камен спотицања на путу заборава…
У писму (које је било једина веза са девојком) поред фотографије пресован цвет или детелина са четири листа (за срећу), пригодан стих и на крају, после најлепших жеља, дописано као молба: пиши…

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Фотографија непознатог морнара, непознатог аутора и датума.


* успомена из ЈРМ.jpg (33.75 KB, 350x530 - viewed 89 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #469 on: July 08, 2015, 12:51:13 pm »

Hvala na informaciji o kome se točno radi, tj. kojoj klasi, samo pitam se zar nije riječ o 1964. godini jer je ovaj posjeti maršala Malinovskog bio tada?Mislio sam da smo to već zaključili.

Netvrdim ništa sigurno. Moja pretpostavka je orijentaciona. Po izgledu u kabinetima naveo sam godine.
Vrag će ga znati.
Mislim da je moguće da su to i pitomci Vaše XIV klase. Vi ste tada bili na školovanju u Mašinskoj (od 1963. do 1966.) i vjerovatno ste i te
1964. godine imali nastavu i u kabinetima. Dobro je da postoje te fotografije, bilo je to prije solidnih pedesetak godina.
« Last Edit: July 08, 2015, 12:58:11 pm by zpetrov9 » Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #470 on: July 08, 2015, 12:57:34 pm »


Najprije veliko HVALA @morest-u na priloženom! Nadam se da ga ne omjetam ukoliko je imao još nešta da napiše-priloži.Sjećam se samo ovo u vezi sa posjetom maršala Malinovskog dok u vezi Francuza neznam ništa.

Bilo bi interesantno znati zašto je izabrana MTŠC u Puli,da li zbog ljepote ili prijestiža,tada te škole,ili je nešto drugo u pitanju.Ovo što se vidi na prilozima ja zaista prvi put vidim.Mislim da nije bilo dozvoljeno gledati niti kroz prozore,nego se svatko morao nalaziti u učionici,kabinetu ili drugim prostorijama.Vjerujem da je to mogao da "doživi" samo A.Marčić sa ostalom svitom, koja se kretala sa njim.Ja se sjećam samo onog dijela koji se na mene odnosi(već opisan) i ono što je bilo u pripremi posjete što sam video.Iz teksta bih naveo da nemogu sa sigurnošću zaključiti o kojoj se stavci radi jer se sjećam da sam bio sam u kabinetu i da se to zvalo Radionički radovi a bio je u okviru predmata Radio-uređaji.Možda se radilo i o posjeti po izboru gosta,ne znam.Da prokomentarišem i poneku fotku:
Na aerodromu ne vidim ovog našeg admirala u kaki uniformi dok je u školi vidljiv tik uz m.Malinovskog.Neznam da li sam u pravu ali pošto se radi o veoma visokom gostu mislim da je i on trebao biti u bijeloj uniformi.
Na fotki 6 gdje maj.ili kap.Terzić predaje raport na ulaznoj kapiji,čudno mi je da se na snimku našao između m.Malinovskog i počasnog voda u nekoj neobjašnjivoj pozi.Mislim da je on trebao biti ili uz njega ili uz počasni vod,pa predpostavljam da se radi o izvjesnoj "zabuni".Već sam pisao da je Terzić kao pješadinac za tu priliku obučen u mornaričku uniformu jer je najviše "obećavao" što se tiče strojevog pravila.

Da ne dužim dalje,hvala još jednom @morest-u na priloženom!

Poz.

Vi ste tada ako se ne varam bili završna treča godina MTPŠ-a (XII klasa od 1961. do 1964.) pa ste bili stara vojska, ili iskusni pitomci.
Inače strogost protokola za vrijeme posjete maršala SSSR-a je moguće dijelom i dodatno kreirao kbb A. Marčić kao bivši oficir bezbjednosti.

Mašinska je vjerovatno bila izabrana između ostalog i radi blizine Brijuna jer mislim da je maršala Malinovskog odlikovao Predsjednik Tito,
mislim na Brijunima.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #471 on: July 08, 2015, 01:01:38 pm »

Malo uspomena i za  bivše podmorničare JRM. Dvije fotografije snimljene na i uz privezište podmornica JRM, mostu između kopna na
Monumentima i otoka Sveta Katarina. davno je to bilo, negdje šezdesetih vjerujem. Tada smo i imali podmornice ali smo i bili jedni
od onih malobrojnih koji su i proizvodili podmornice.

Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #472 on: July 08, 2015, 01:04:34 pm »

Neki su služili dio svog roka kao mornari ili kao pješaci i u Vojnoj Bolnici Pula. Evo jedne fotografije snimljene za uspomenu u dvorištu bolnice
na kojoj su snimljeni vojnici i mornari sa svojim starješinom zastavnikom prve klase 1978. godine.


* Dio osoblja Vojne Bolnice Pula 1978. godine.jpg (315.4 KB, 1200x735 - viewed 103 times.)
Logged
morest
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 461



« Reply #473 on: July 08, 2015, 01:37:39 pm »

U pravu ste kolega zpetrov. Pula je vjerojatno odabrana radi blizine Brijuna, ali naravno i radi njezine važnosti za JRM. Točno, Tito je upravo tada odlikovao maršala Malinovskog Ordenom narodnog heroja 27.5.1964. Ranije je, 1956. odlikovan i Ordenom partizanske zvijezde sa zlatnim vijencem.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #474 on: July 08, 2015, 01:54:19 pm »

Ispravno @zpetrov,

bila je to prva polovina 1964-te.Moja klasa je o drugoj polovini te godine i prvoj polovini 1965-te bila u Elekktonskom zavodu u Divuljama na stažu(moralismo proći sve pogone prije odlaska na samostalne dužnosti).Tako sam u drugoj polovini 1965-te otišao na podmornice.
 Inače da napišem u vezi fotke koju je postavio @vlade a nije iz kompleta koji je postavio @morest.Na njoj iz njihove XIV kl se vidi i Ančić koji je u drugom redu (onaj malo "garaviji"simpatični pitomac).Fotka je njegova i možda čovjek ima još nešta u vezi te posjete.Da ponovim sasvim desno je Vukosavljević,koji je nama predavao El.tehniku i možda i elektroniku.Mislim da je tada bio kapetan I kl.

Ovo što sam naveo u vezi M.Jerkovića sam naveo zbog toga što je m.Malinovski bio ministar vojni cijelog SSSR-a pa mislim da mu je u pratnji trebao biti i naš starješina barem približnog ranga.Neznam sa sigurnošću da li je u to vrijeme bio još gen.I.Gošnjak ali imam plaketu i neki medaljon povodom godišnjice JNA,na plaketi je njegov potpis.Možda je to bilo u prvoj godini ili drugoj,ne sjećam se,ako nađem postaviću.

Poz.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #475 on: July 08, 2015, 02:56:46 pm »

Prisilija sam se da malo proguglam po ovoj temperaturi i za adm.Matu Jerkovića piše da je bio k-dant JRM do 1962.Znači nije bio dužan da predstavlja JRM tada ali koliko me sjećanje služi ostao je na visokim funkcijama i dalje.Imam neka sjećanja iz Divulja u vezi sa njim pa me je to odvuklo da mislim da je o dalje bio k-dant JRM.Također,mislim da je @zpetrov objavio jednu fotku sa M.Jerkovićem u MTŠC a izgleda nisam pratio njegovu karijeru pa sam mislio da je on i dalje na toj dužnosti.Radi se o 1961-oj godini sa akademcima a ja sam tu prepoznao našeg dugogodišnjeg podmorničara Crnogorac Pavla koji je bio komandir V BO,(drugi s lijeva,drugi red.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]





* Proizvedeni pitomci - potporučnici 10. klase MA u Puli 1961.jpg (612.89 KB, 1440x1052 - viewed 108 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #476 on: July 08, 2015, 04:16:32 pm »

Prisilija sam se da malo proguglam po ovoj temperaturi i za adm.Matu Jerkovića piše da je bio k-dant JRM do 1962.Znači nije bio dužan da predstavlja JRM tada ali koliko me sjećanje služi ostao je na visokim funkcijama i dalje.Imam neka sjećanja iz Divulja u vezi sa njim pa me je to odvuklo da mislim da je o dalje bio k-dant JRM.Također,mislim da je @zpetrov objavio jednu fotku sa M.Jerkovićem u MTŠC a izgleda nisam pratio njegovu karijeru pa sam mislio da je on i dalje na toj dužnosti.Radi se o 1961-oj godini sa akademcima a ja sam tu prepoznao našeg dugogodišnjeg podmorničara Crnogorac Pavla koji je bio komandir V BO,(drugi s lijeva,drugi red.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Da bilo je to davno i bila je lijepa svečanost. Gledao sam je sa strane sa još par sinova starješina iz Mašinske. tada su tehnički oficiri kao
i pomorski po završetku školovanja dobivali čin potporučnika. tek tamo negdje sedamdesetih kada je za tehničare uvedeno petogodišnje
školovanje su tehničari po završetku dobivali čin MT poručnika, dok su njihovi kolege pomorskog smjera iste klase završavali godinu dana
ranije i dobivali čin potporučnika ali bi i oni nakon godinu dana službe postajali poručnici korvete.

Tamo sedamedsetih pitomci Akademije su nakon položenih svih ispita treće godine dobivali čin pitomac stariji vodnik (prije je bio najviši čin
za pitomca Akademije vodnik I klase).  Nakon nekoliko godina su to opet ukinuli i vratili na čin pitomac-vodnik I klase. zašto' To ne znam.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #477 on: July 08, 2015, 04:17:03 pm »

Prisilija sam se da malo proguglam po ovoj temperaturi i za adm.Matu Jerkovića piše da je bio k-dant JRM do 1962.Znači nije bio dužan da predstavlja JRM tada ali koliko me sjećanje služi ostao je na visokim funkcijama i dalje.Imam neka sjećanja iz Divulja u vezi sa njim pa me je to odvuklo da mislim da je o dalje bio k-dant JRM.Također,mislim da je @zpetrov objavio jednu fotku sa M.Jerkovićem u MTŠC a izgleda nisam pratio njegovu karijeru pa sam mislio da je on i dalje na toj dužnosti.Radi se o 1961-oj godini sa akademcima a ja sam tu prepoznao našeg dugogodišnjeg podmorničara Crnogorac Pavla koji je bio komandir V BO,(drugi s lijeva,drugi red.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Da bilo je to davno i bila je lijepa svečanost. Gledao sam je sa strane sa još par sinova starješina iz Mašinske. Tada su tehnički oficiri kao
i pomorski po završetku školovanja dobivali čin potporučnika. tek tamo negdje sedamdesetih kada je za tehničare uvedeno petogodišnje
školovanje su tehničari po završetku dobivali čin MT poručnika, dok su njihovi kolege pomorskog smjera iste klase završavali godinu dana
ranije i dobivali čin potporučnika ali bi i oni nakon godinu dana službe postajali poručnici korvete.

Tamo sedamedsetih pitomci Akademije su nakon položenih svih ispita treće godine dobivali čin pitomac stariji vodnik (prije je bio najviši čin
za pitomca Akademije vodnik I klase).  Nakon nekoliko godina su to opet ukinuli i vratili na čin pitomac-vodnik I klase. zašto' To ne znam.

Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #478 on: July 08, 2015, 04:17:48 pm »

Da bilo je to davno i bila je lijepa svečanost. Gledao sam je sa strane sa još par sinova starješina iz Mašinske. Tada su tehnički oficiri kao
i pomorski po završetku školovanja dobivali čin potporučnika. Tek tamo negdje sedamdesetih kada je za tehničare uvedeno petogodišnje
školovanje su tehničari po završetku dobivali čin MT poručnika, dok su njihovi kolege pomorskog smjera iste klase završavali godinu dana
ranije i dobivali čin potporučnika ali bi i oni nakon godinu dana službe postajali poručnici korvete.

Tamo sedamedsetih pitomci Akademije su nakon položenih svih ispita treće godine dobivali čin pitomac stariji vodnik (prije je bio najviši čin
za pitomca Akademije vodnik I klase).  Nakon nekoliko godina su to opet ukinuli i vratili na čin pitomac-vodnik I klase. Zašto? To ne znam.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #479 on: July 08, 2015, 06:26:17 pm »

Zaista mi nije jasno što se događa da se ovaj moj isti post tri puta ponavlja, pa ja ga nisam ponavljao.
Logged
Pages:  1 ... 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 [32] 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 ... 46   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.045 seconds with 22 queries.