PALUBA
April 27, 2024, 07:00:04 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 [33] 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46   Go Down
  Print  
Author Topic: Uspomena iz JRM  (Read 243484 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #480 on: July 08, 2015, 06:44:05 pm »

U vezi slike onog francuskog generala na slici tokom poseti Mašinskoj. Kao prvo farncuski generali i admirali na dužnosti u generalštabu i ministarstvu odbrane zadržavaju svoju uniformu. Dakle, lice na slici sigurno nije admiral, čak i da je iz Generalštaba, već korpusni general (ima četiri zvezdice). Pročitao sam biografiju admirala Filipona na Vikipediji. Admiral Filipon je bio zamenik (pomoćnik) načelnika Generalštaba (1961-1964) i šef vojnog kabineta Predsednika Francuske Republike (1964.-67, naziv je malo slobodiniji prevod sa francuskog, u duhu našeg titulisanja slične dužnost), a u periodu 1967-1969. bio je komadant Mediteranske eskadre.

Pronašao sam njegovu sliku. Po meni ne liči na onog francuskog generala sa slike:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* philippon_nb.JPG (49.04 KB, 432x451 - viewed 113 times.)
Logged
milena braco
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 703


« Reply #481 on: July 08, 2015, 08:58:41 pm »

Tito je odlikovao Malinovskog 28. maja 1964. godine u Beogradu. Pula nije bio jedini centar koji je posjetio Malinovski.
Logged
morest
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 461



« Reply #482 on: July 08, 2015, 09:23:15 pm »

Zahvaljujem na iscrpnom objašnjenju kolega dzumba Smiley Moguće da sam pogriješio u imenovanju osobe. Zbilja ovaj general na sliči na admirala Philippona. Moguće je da sam pogriješio jer sam u lotu uz ove fotografije k.b.b. Marčića i posjeta stranih izaslanstava našao i dvije pozivnice, jednu na ručak sa maršalom Malinovskim 2.6.1964. u hotelu Neptun i drugu sa banketa u čast posjeta viceadmirala eskadre Phillippona, zapovjednika Sredozemne flote Francuske od 23.6.1969. Moguće je da sam krivo povezao fotografije sa pozivnicom i posjetom Philippon,a  zapravo se radi o dva različita događaja. Onda, tko je general sa fotografija?
Kolega milena braco, zahvaljujem na ispravci datuma, ovaj 27.5.1964. sam našao u biografiji Malinovskog, greška je moguća, kao i mjesto dodijele. Znate li koje je još centre Malinovski posjetio tada posjetio?
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #483 on: July 09, 2015, 07:35:11 am »


I mene živo interesuje što je to što @milena braco  najavio.Iz  došadašnjeg iskustva sa njim zam da je "vadio" ispravne i nepoznate podatke.U vrijeme posjete Malinovskog veoma sam malo znao o njemu.Većinu toga sam saznao kasnije.
Vjerujem da mnogi ne znaju njegov životopis i misle o njemu kao o nekom običnom Sovjetskom visokom oficiru,ali ako se zna da je  on već sa 16 godina u carskoj Rusiji u WWI započeo uspješnu vojničku karijeru.Već tada dobio visoka odlikovanja.Preko Sovjetske revolucije gdje je takođaer bio uspješan pa do WWII,gdje se također pokazao izuzetno uspješnim jer je imao čak i degradiranje od strane Staljina pa se zahvaljujući svojim sposobnostima vratio visokim funkcijama.Da ne duljim dalje mislim da bi @milena braco trebao napisati što zna.

Poz.
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 146



« Reply #484 on: July 09, 2015, 08:44:41 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Логоровање XVII класе МТПШ на Премантури 1967. године. Јасона сам означио крстићем, али много занимљивије би било када бисмо успели да сазнамо: ко је дечак са рукама подбоченим у струку и белим шеширићем на глави? Сумњам да се ради о једном угледном члану Форума.


* Премантура 1967..jpg (570.32 KB, 1636x1188 - viewed 124 times.)
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #485 on: July 09, 2015, 10:03:09 am »


Ne bi znao reći o kojem se dečaku radi.Predpostavljam da je to neki "banaćanin" zbog šemšira a i malo je puniji kao i lale.Možda je on tu zbog letovanja.
Inače i ovaj označen krstićem mi mnogo zagleda u hranu kao da se drži one "jedemo da bi živeli a ne živimo da bi jeli".Očito je veoma probirljiv.
Da navedem i moja sjećanja u vezi hrane iz pitomačkih dana.Hranili smo se u trpezariji po četvorica za stolom.Harana je u to vrijeme bila problematična ali se nije smelo prigovarati jer je dež.oficir "bdio" u trapezariji i na sva gunđanja odgovarao kako se za vrijeme rata jela i kora od drveta i da je taj koji gunđa "antinarodni element" jer nam narod daje najbolje što je moguće.
Sjećam se da je neko baš sa mog stola rekao dež oficiru(neki zastavnik) da je u hlebu našao baš "mašala crva" i pokazao ga dežurnom.Ovaj ga uze i nekako ga razvlači dok nije pukao.Do tada sam jeo ali kad sam video i čuo taj zvuk kako ga kida,bilo mi je dosta digao sam se i otišao.Nalazilo se u hlebu toga dosta i sjećam se da je jedan vod iz XI kl.demonstartivno otišao sa doručka i kad su otišli gore u učionu dežurni je pre početka nastave raportirao da nisu spremni za nastavu te su svi otpušteni iz škole zbog tog bunta.Kasnije sam neke ipak viđao da ih se dobar broj vratio vjerovatno zbog uticaja roditelja i nastavili su školovanje.I onda su radile "veze".

Poz.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #486 on: July 09, 2015, 12:20:57 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Логоровање XVII класе МТПШ на Премантури 1967. године. Јасона сам означио крстићем, али много занимљивије би било када бисмо успели да сазнамо: ко је дечак са рукама подбоченим у струку и белим шеширићем на глави? Сумњам да се ради о једном угледном члану Форума.

Da taj dječak sam bio ja, Karlo kaže Banaćanin, pa možda je dijelom u pravu jer je majka rodom iz Vršca, znači ima i nešto Banaćanskog.
To je mislim bilo prvo (ili možda drugo?) logorovanje pitomaca na toj lokaciji ispred Premanture. Godinu dana prije se logorovalo ispod same
Premanture (gdje je danas autokamp) tu je bila XV klasa MTPŠ-a možda i XVI oni mi nekako fale. Sjećam se da je bilo puno posla dok se
kako tako uredio prostor za postavljanje pitomačkih šatora i osnovni "perimetar" oko logora, sve je bilo u šikari. Elektriku je tada postavljao
majstor Žgomba, a napajanje se vuklo kablom od parsto metara udaljene kuće uz cestu za Premanturu koja je tada još bila makadam tj.
bijela cesta. Srećom gore je bila neka trasa vodovoda pa se lako izvukao priključak za tekuću vodu, pa je tu bila "praonica" i tuševi.

Zbog opasnosti od zmija se okolo prašilo sa otrovom DDT. To je odrađivao "medicinski brat"-tehničar st. vodnik I kl. Ranko Trbovljevac.

Na toj lokaciji su logorovali pitomci sve do odlaska Mašinske u Loru 1974. Kasnije su je koristili i mornari iz MNC-a.

Meni kao klincu to bi bilo nezaboravnih tjedan dana, nešto super. Evo još jedne fotografije iz tog niza na tom mjestu.


* Premantura logorovanje 1967.jpg (404.36 KB, 1308x975 - viewed 127 times.)
« Last Edit: July 09, 2015, 12:31:24 pm by zpetrov9 » Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #487 on: July 09, 2015, 12:42:49 pm »

Kada smo već kod te lokacije logora ispred Premanture, evo dvije fotografije iz 2013. na kojima se vidi taj teren. Na prvoj je onaj dio logora
koji se vidi na crno-bijelim fotografijama, a na drugoj je pogled dolje nizbrdo prema mjestu gdje se išlo na kupanje i na privezane kutere.

Za dolje je išlo lijepo ali povratak baš i nije bio bez znoja jer je bila dobra uzbrdica. Možda se još po neko prisjeti tih mjesta? Desno od te
staze bila je praonica i tuševi, a odmah uz nju i nekakva kuhinja.


* Premantura 2013 Logor XXI klase Centralni dio.jpg (503.24 KB, 1180x885 - viewed 109 times.)

* Premantura 2013 Logor XXI klase spust do mora.jpg (549.08 KB, 1200x900 - viewed 106 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #488 on: July 09, 2015, 12:53:08 pm »

Pa da postavim i jednu fotografiju iz redovnog života pitomaca u logorskom režimu. Vidimo pitomce u TV sali pod vedrim nebom. TV je bio
na jednom stolu u sredini logora uz oficirske šatore, a uz njega zaštita od dva šatorska krila da se pokrije ako slučajno bude kiša. Vidimo
da i neki pitomci u službi (imaju cijelu uniformu i puške) kukiraju na program, vjerovatno je bio neki sport. Inače dnevnik ili vijesti su bile
za sve slobodne obavezan program navečer.


* Logorovanje XXI klase MTSVŠ Jul 1972. 2.jpg (839.95 KB, 1050x616 - viewed 109 times.)
Logged
milena braco
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 703


« Reply #489 on: July 09, 2015, 05:55:20 pm »


I mene živo interesuje što je to što @milena braco  najavio.Iz  došadašnjeg iskustva sa njim zam da je "vadio" ispravne i nepoznate podatke.U vrijeme posjete Malinovskog veoma sam malo znao o njemu.Većinu toga sam saznao kasnije.
Vjerujem da mnogi ne znaju njegov životopis i misle o njemu kao o nekom običnom Sovjetskom visokom oficiru,ali ako se zna da je  on već sa 16 godina u carskoj Rusiji u WWI započeo uspješnu vojničku karijeru.Već tada dobio visoka odlikovanja.Preko Sovjetske revolucije gdje je takođaer bio uspješan pa do WWII,gdje se također pokazao izuzetno uspješnim jer je imao čak i degradiranje od strane Staljina pa se zahvaljujući svojim sposobnostima vratio visokim funkcijama.Da ne duljim dalje mislim da bi @milena braco trebao napisati što zna.
buen
Poz.


Posjedujem fotografije Malinovskog u ISC Karlovac. Kad ih nadjem, postavit cu ih. Ne znam zasto se inzistiralo na trubacu, ali u jedinicama koje su bile posjecene trubac je bio profesionalac iz lokalnog vojnog orkestra (divizijskog) obucen u vojnicku ili mornarsku uniformu. To Malinovskom nije promaklo. Na fotografiji iz Pule gdje se vidi "zbunjeni" oficir, Malinovski se prije vremena zaustavio i pozdravio stroj.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #490 on: July 09, 2015, 07:11:41 pm »


Hvala @milena braco !
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #491 on: July 09, 2015, 07:41:13 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Логоровање XVII класе МТПШ на Премантури 1967. године. Јасона сам означио крстићем, али много занимљивије би било када бисмо успели да сазнамо: ко је дечак са рукама подбоченим у струку и белим шеширићем на глави? Сумњам да се ради о једном угледном члану Форума.

Da taj dječak sam bio ja, Karlo kaže Banaćanin, pa možda je dijelom u pravu jer je majka rodom iz Vršca, znači ima i nešto Banaćanskog.
To je mislim bilo prvo (ili možda drugo?) logorovanje pitomaca na toj lokaciji ispred Premanture. Godinu dana prije se logorovalo ispod same
Premanture (gdje je danas autokamp) tu je bila XV klasa MTPŠ-a možda i XVI oni mi nekako fale. Sjećam se da je bilo puno posla dok se
kako tako uredio prostor za postavljanje pitomačkih šatora i osnovni "perimetar" oko logora, sve je bilo u šikari. Elektriku je tada postavljao
majstor Žgomba, a napajanje se vuklo kablom od parsto metara udaljene kuće uz cestu za Premanturu koja je tada još bila makadam tj.
bijela cesta. Srećom gore je bila neka trasa vodovoda pa se lako izvukao priključak za tekuću vodu, pa je tu bila "praonica" i tuševi.

Zbog opasnosti od zmija se okolo prašilo sa otrovom DDT. To je odrađivao "medicinski brat"-tehničar st. vodnik I kl. Ranko Trbovljevac.

Na toj lokaciji su logorovali pitomci sve do odlaska Mašinske u Loru 1974. Kasnije su je koristili i mornari iz MNC-a.

Meni kao klincu to bi bilo nezaboravnih tjedan dana, nešto super. Evo još jedne fotografije iz tog niza na tom mjestu.

Na slici sasvim desno, sa porcijom i žlicom u rukama je Tepavac (ime sam zaboravio, mislim da je već pokojni) a bio je ukrcan ta TČ.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #492 on: July 10, 2015, 06:58:33 am »


Ranije klase pa i moja (elektroničari)nisu imale logorovanje.Mi smo po završetku školske godine išli  mjesec dana na ukrcanje(stari patrolci,razarači itd).Tek posle vraćanja sa ukrcanja smo išli na "raspust"-odsustvo doma-kući.Za XIII kl.klasu neznam i neznam zbog čega se ne sjećam kako je to bilo sa njima.
Inače ovo bi bilo veoma komforno jer vidim da ste imali i TV.Ne sjećam se u kojoj godini smo dobili TV u školi ali predpostavljam tek krajem druge ili u trećoj.Sjećam se da smo pratili valjda svjetsko prvenstvo u fudbalu (1962.)na malom krugu preko razglasa koji je uzimao signal sa radioaparata.Također sjećam se,da smo bili zaduživani kao pitomci po nedelju dana da pripremamo dnevne informacije,za šta se koristila "Borba" i možda još neki list.Trebalo je izvlačiti "pogodne" informacije(podvlačenjem)uprostiti ih i sutra dan ih  prezentovati kolegama kao "dnevne informacije", kao nastava,ako netko nije bio u toku i opravdano ili neopravdano spriječen.

Poz
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 146



« Reply #493 on: July 10, 2015, 07:55:22 am »

Na slici sasvim desno, sa porcijom i žlicom u rukama je Tepavac (ime sam zaboravio, mislim da je već pokojni) a bio je ukrcan ta TČ.
Бранимир Тепавац, артиљерац на ТЧ-219.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #494 on: July 28, 2015, 04:33:23 pm »

Jedna zanimljiva fotografija iz prvih godina rada mašinske u Puli. Na njoj su podoficiri Uprave Mašinske s komandantom i još jednim višim
oficirom snimljena nakon prvomajske smotre 1952. godine. Čini mi se da je snimljena iza "male Mašinske" zgrade nekadašnje Garnizonske
ambulante Pula, preko puta velike Mašinske. Tada su se još na smotrama nosila odlikovanja, a ne samo zamjenice. Otac bi trebao biti u
klečećem redu drugi s lijeva.

Logged
Pages:  1 ... 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 [33] 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.