PALUBA
April 27, 2024, 10:31:08 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 46   Go Down
  Print  
Author Topic: Uspomena iz JRM  (Read 243600 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #135 on: September 14, 2013, 09:08:32 pm »

Ali pokažimo i malo veselijih slika iz Pule snimljenih danas tijekom posjeta građana Pule usidrenim ratnim brodovima pred Dan Hrvarske Ratne
Mornarice. Nisu to više razarači i fregate kao nekad ali i raketne topovnjače održavaju mornaričku i pomorsku tradiciju Pule.

Drugi su već postavili više slika ali evo dvije i u ovoj grupi.

Pa sada nisu baš kao ovi nekadašnji Austro-Ugarski, ali naši su i isto su lijepi.


* Pula 1917 AU Bojni brodovi ispred Vargarole.jpg (184.48 KB, 1160x805 - viewed 189 times.)
Logged
zvek
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 182


« Reply #136 on: September 21, 2013, 01:35:48 pm »

Ali pokažimo i malo veselijih slika iz Pule snimljenih danas tijekom posjeta građana Pule usidrenim ratnim brodovima pred Dan Hrvarske Ratne
Mornarice. Nisu to više razarači i fregate kao nekad ali i raketne topovnjače održavaju mornaričku i pomorsku tradiciju Pule.

Drugi su već postavili više slika ali evo dvije i u ovoj grupi.

Pa sada nisu baš kao ovi nekadašnji Austro-Ugarski, ali naši su i isto su lijepi.

Prelijepa slika starih bojnih brodova u Puli, ali oni su prošlost i povijest. A naši sadašnji brodovi i ako puno manji su isto lijepi samo ih sada
rijetko viđamo u luci, a još rijeđe mornare u bijelim mornarskim uniformama. i zato neka nam češće dođu u posjetu, pa da i djeca vide da
smo pomorska zemlja i da imamo i trgovačku i ratnu mornaricu.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #137 on: September 22, 2013, 06:43:57 am »

Pula je nekada bila i glavna ratna luka A-U mornarice ali i brodogradilište u kojem su sagrađeni mnogi ratni brodovi pa čak i
podmornice. Gradilo se od manjih jedinica do bojnih krstaša, svakako i vršilo dokovanje o održavanje.

Brodogradilište Uljanik danas gradi brodove za trgovačke mornarice iz svih krajeva svijeta i taj dio tradicije je u potpunosti zadržan.

kako u današnje vrijeme imamo manje ratne brodove njih i održavamo, ali je ipak zadržan dio tradicije u održavanju brodova ratne
mornarice. Evo tako je ovih dana na remontu i ophodni (patrolni) brod HRM-a 03 "Cavtat" u Tehnomontovom brodogradilištu.

Evo par fotografija u pozadini se vide Monumenti-Katarina i otok Sveti Andrija


* OB-03 na remontu u Puli 2013 1.jpg (435.75 KB, 1900x1425 - viewed 173 times.)

* OB-03 na remontu u Puli 2013 2.jpg (404.96 KB, 1960x1470 - viewed 160 times.)
Logged
zvek
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 182


« Reply #138 on: September 22, 2013, 08:47:15 am »

Pula je nekada bila i glavna ratna luka A-U mornarice ali i brodogradilište u kojem su sagrađeni mnogi ratni brodovi pa čak i
podmornice. Gradilo se od manjih jedinica do bojnih krstaša, svakako i vršilo dokovanje o održavanje.

Brodogradilište Uljanik danas gradi brodove za trgovačke mornarice iz svih krajeva svijeta i taj dio tradicije je u potpunosti zadržan.

kako u današnje vrijeme imamo manje ratne brodove njih i održavamo, ali je ipak zadržan dio tradicije u održavanju brodova ratne
mornarice. Evo tako je ovih dana na remontu i ophodni (patrolni) brod HRM-a 03 "Cavtat" u Tehnomontovom brodogradilištu.

Evo par fotografija u pozadini se vide Monumenti-Katarina i otok Sveti Andrija

Pa sada i nisu baš krstarice, ali remontuje se ono što trenutno plovi našom stranom Jadrana. I neka, to je posao za brodogradilište
i nastavak tradicije, a možda ćemo opet i graditi neki novi ratni brod, npr. novi OOB. Uljanik i Tehnomont su zajednički zainteresirani
za njihovu izgradnju pa možda se to ostvari. Daj Bože i za Pulu i za HRM.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #139 on: September 22, 2013, 12:20:47 pm »



Nisu krstarice, ne bi ih mogli niti izvući na navoz, ali održava se ono čime danas raspolažemo. Time se osigurava posao, ali i kontakt s
tehnikom i sredstvima na brodovima HRM-a. Ne samo tradicije radi već i radi budućih poslova, osobito kada dođu novi veći brodovi.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #140 on: October 29, 2013, 09:47:13 am »

Evo za one koji su radili i boravili na Katarini u Puli još jedna žalosna vijest, ja valjda što se uspomena na Katarinu i Monumente samo
takve vijesti javljam, od muke velike.

Naši vandali su uspjeli za par kila željeza  uništiti i stari ronilački toranj. Ali da puno ne pišem prilažem dva skena teksta iz Glasa Istre
od 25. 10. 2013. gdje se sve vidi i sve je opisano. Jad i žalost naše stvarnosti.


* Pula - Katarina 25102013 1.jpg (391.37 KB, 1027x1095 - viewed 181 times.)

* Pula - Katarina 25102013 2.jpg (547.72 KB, 1005x1130 - viewed 194 times.)
Logged
zvek
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 182


« Reply #141 on: October 29, 2013, 10:02:37 am »

Evo za one koji su radili i boravili na Katarini u Puli još jedna žalosna vijest, ja valjda što se uspomena na Katarinu i Monumente samo
takve vijesti javljam, od muke velike.

Naši vandali su uspjeli za par kila željeza  uništiti i stari ronilački toranj. Ali da puno ne pišem prilažem dva skena teksta iz Glasa Istre
od 25. 10. 2013. gdje se sve vidi i sve je opisano. Jad i žalost naše stvarnosti.




Na žalost vandali i ostali divljaci su u sprezi s lopovima uvijek su vrlo aktivni. A što gradska vlast poduzima da se ono što je naslijeđeno
sačuva? Naravno ništa.

Evo isto jednog članka iz Glasa Istre od 14. 09. na sličnu temu.

Trebalo bi da netko u Gradu odogovara za takav nemar i nečuvanje, a isto i u HFP-u.



* Katarina i Monumenti zaštićeni samo na papiru.jpg (492.84 KB, 1654x2339 - viewed 188 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #142 on: October 29, 2013, 10:10:26 am »

Evo za one koji su radili i boravili na Katarini u Puli još jedna žalosna vijest, ja valjda što se uspomena na Katarinu i Monumente samo
takve vijesti javljam, od muke velike.

Naši vandali su uspjeli za par kila željeza  uništiti i stari ronilački toranj. Ali da puno ne pišem prilažem dva skena teksta iz Glasa Istre
od 25. 10. 2013. gdje se sve vidi i sve je opisano. Jad i žalost naše stvarnosti.




Na žalost vandali i ostali divljaci su u sprezi s lopovima uvijek su vrlo aktivni. A što gradska vlast poduzima da se ono što je naslijeđeno
sačuva? Naravno ništa.

Evo isto jednog članka iz Glasa Istre od 14. 09. na sličnu temu.

Trebalo bi da netko u Gradu odogovara za takav nemar i nečuvanje, a isto i u HFP-u.



U potpunosti se slažem. Zaštita na papiru bez stvarne fizičke zaštite kod nas ne znači ništa. Ne mogu shvatiti zašto se sada ne može
dogovoriti s MORH-om neki oblik zaštite kao što je to učinjeno s Muzilom, makar samo nadzorna služba a građani mogu obilaziti ali ne
bi se moglo krasti i razbijati. Znam da u principu to nije zadaća MORH-a, ali možda onda s nekim drugim dogovoriti čuvanje bar onog
što je preostalo jer uskoro će se i zgrade rušiti i krasti kao građevni materijal.
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #143 on: October 29, 2013, 12:50:15 pm »


Kako ide ona poslovica' "Nekome lako došlo a isto tako ošlo"

Gospodar je loš. Ništa drugo.

A i vremena su takva, da se uzima da bi se moglo jesti.
Logged
zvek
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 182


« Reply #144 on: November 01, 2013, 03:06:49 pm »


Kako ide ona poslovica' "Nekome lako došlo a isto tako ošlo"

Gospodar je loš. Ništa drugo.

A i vremena su takva, da se uzima da bi se moglo jesti.

Pa problem je po meni što baš i nije lako došlo, neko se nekada dobro pomučio da to zamisli i napravi, a trošak smo snosili
direktno ili indirektno mi svi iz bivše države.

Točno je da su teška vremena i da mnogi uzimaju staro željezo za prodati i prehraniti se, ali ovo što je urađeno na Katarini
i Monumentima su napravili dobro organizirani i opremljeni lopovi i vandali koji siguran sam imaju što za jesti.
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #145 on: November 02, 2013, 10:23:47 am »


Pa naravno Zvek. Nisam mislio tako. Tim današnjim gospodarima, ako jih mogu uobće tako nazvati je ta spomenik vojne i tehničke kulture lako došao.
Znam, da grad Pula u ovim vremenima nema novce za održavanje, konzervaciju isl. Ali barem neki video nadzor i zaštitari mogli bi čuvati to bogatstvo.
Da se to recimo da u najam pa makar za sto godina nekim Austriancima stvar bi se uredila, sredila, tržila i domači ljudi bi imali verovatno posao.
Zašto sam naveo Austiance? Jer jim je mnogo stalo do sačuvanja svega u Puli.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #146 on: November 03, 2013, 07:37:36 am »


Pa naravno Zvek. Nisam mislio tako. Tim današnjim gospodarima, ako jih mogu uobće tako nazvati je ta spomenik vojne i tehničke kulture lako došao.
Znam, da grad Pula u ovim vremenima nema novce za održavanje, konzervaciju isl. Ali barem neki video nadzor i zaštitari mogli bi čuvati to bogatstvo.
Da se to recimo da u najam pa makar za sto godina nekim Austriancima stvar bi se uredila, sredila, tržila i domači ljudi bi imali verovatno posao.
Zašto sam naveo Austiance? Jer jim je mnogo stalo do sačuvanja svega u Puli.

U potpunosti se slažem s tim mišljenjem, po neka kamera i policijska patrola bi puno značili. Inače čuo sam zaista nešto da su Austrijanci
bili zainteresirani, ali na kraju će tu valjda biti neka mega marina s dugogodišnjom koncesijom. Zvek je to dobro primjetio, još da nas je
više u Puli koji o tome govorimo, možda bi se netko i malo maknuo da to sačuva što se još sačuvati može.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #147 on: November 03, 2013, 07:45:57 am »

A kada smo već o uspomenama iz JRM u Puli naišao sam na ove slike podmornica prekrivenih snijegom, a piše da su slikane u Puli.
Pozicija mi nije jasna, podmornice su se obično vezivale između Katarine i Monumenti (uz most), a ovdje se u pozadini vidi ravna
crta kao lukobran ili neki dulji mol. Možda je snimljeno negdje iz Fizele ako su se tamo ikada vezivale podmornice JRM? Po meni bi
to sličilo i na vez u Lori, npr 1973 u 12. mjesecu je bio pao snijeg u Splitu, toga se dobro sječam jer sam tada bio na pregledima
za MVA u Lori.

Bilo u Splitu ili Puli mislim da je zanimljiva uspomena iz JRM i da se tako čudo kod nas rijetko viđalo.


* Pula Podmornica JRM u snijegu.jpg (388.75 KB, 1653x1123 - viewed 201 times.)

* Pula Podmornice JRM u snijegu 1.jpg (416.76 KB, 1851x1180 - viewed 151 times.)
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #148 on: November 03, 2013, 08:45:26 am »

Hvala @zpetrov,na zaista posebnim fotkama i po meni sasvim urednom komentaru.Da je na Katarini vidjela bi se bar ograda na mostiću.Ovdje nam može pomoći jedino @Plavnik,jer je on u to vrijeme vjerovatno bio na P.Komentar o mjestu je vjerovatno pisao netko sa memorijom sličnoj kao moja.

Pozdrav i hvala!
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #149 on: November 03, 2013, 09:35:02 am »

Ovo je Lora i PBR 581 je na svom mijestu.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 46   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.